Рішення
від 06.12.2024 по справі 565/2179/24
КУЗНЕЦОВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 565/2179/24

Провадження № 2/565/555/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2024 року м.Вараш

Кузнецовський міський суд Рівненської області у складі головуючої судді Бренчук Г.В., за участю секретаря судового засідання Щур Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Кузнецовського міського суду Рівненської області справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: ОСОБА_3 , Вараський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції про визнання батьківства,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 , треті особи: ОСОБА_3 , Вараський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції, про визнання батьківства в якому просить:

- визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Чудля Володимирецького району Рівненської області, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м.Рівне Рівненського району Рівненської області, громадянина України;

- виключити з актового запису № 29 від 31 січня 2023 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зробленого Вараським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, відомості про батька - ОСОБА_2 ;

- внести зміни до актового запису № 29 від 31 січня 2023 року про народження ОСОБА_4 та зазначити батьком дитини ОСОБА_1 , змінивши прізвище дитини з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 », побатькові з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », ім`я, місце ОСОБА_9 та дату народження дитини залишити без змін.

В обґрунтування позову зазначено, що з 2022 року ОСОБА_3 перебула у стосунках з позивачем, від якого ІНФОРМАЦІЯ_3 народила сина ОСОБА_10 . Оскільки шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на момент народження сина не було розірвано, батьком дитини записано ОСОБА_2 , а не позивача. 27 травня 2024 року рішенням Кузнецовського міського суду Рівненської області шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 розірвано. Після розірвання шлюбу із ОСОБА_2 , ОСОБА_3 повідомила позивача про те, що саме він є батьком ОСОБА_10 , вони почали проживати однією сім`єю. Для уникнення будь яких сумнівів щодо свого батьківства позивачем було замовлено висновок молекулярно-генетичного експертного дослідження для подання до суду, за результатами якого ймовірність того, що ОСОБА_1 є біологічним батьком ОСОБА_4 становить 99,999999%. Враховуючи зазначене, позивач вважає необхідним визнати батьківство щодо ОСОБА_4 та внести відповідні зміни до актового запису про його народження.

Ухвалою суду від 08 жовтня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання на 07 листопада 2024 року.

Ухвалою суду від 07 листопада 2024 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 06 грудня 2024 року.

Позивач та його представник у судове засідання не з`явилися, представник позивача подала до суду заяву про розгляд справи за їх вісутності, у заяві зазначила, що позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, у заяві зазначив, що просить задовольнити позовні вимоги.

Третя особа ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, подала до суду письмові пояснення, у яких просила розгляд справи здійснювати за її відсутності та вказала, що шлюб з ОСОБА_2 виявився невдалим, між ними не було нормальних сімейних стосунків, взаєморозуміння та поваги. Шлюб існував формально, шлюбно-сімейних стосунків вони не підтримували. З 2022 року ОСОБА_3 перебувала у стосунках з ОСОБА_1 , від якого ІНФОРМАЦІЯ_3 народила сина ОСОБА_10 . Оскільки на момент народження сина шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 не було розірвано батьком дитини записано ОСОБА_2 . Після розірвання шлюбу рішенням Кузнецовського міського суду Рівненської області від 27 травня 2024 року ОСОБА_3 повідомила ОСОБА_1 про те, що саме він є батьком ОСОБА_10 . З її згоди позивачем замовлено висновок молекулярно-генетичного експертного дослідження для подання до суду, за результатами якого ймовірність того, що ОСОБА_1 є біологічним батьком ОСОБА_4 становить 99,999999%. Просить визнати ОСОБА_1 батьком ОСОБА_4 , виключити з актового запису № 29 від 31 січня 2023 року про народження ОСОБА_4 , відомості про батька - ОСОБА_2 , внести зміни до актового запису № 29 від 31 січня 2023 року про народження ОСОБА_4 та зазначити батьком дитини ОСОБА_1 , змінивши прізвище дитини з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 », побатькові з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », ім`я, місце народження та дату народження дитини залишити без змін.

Представник третьої особи - Вараського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явився. Від начальника відділу до суду надійшла заява, в якій остання просить розгляд справи провести без участі представника, зазначає, що 31 січня 2023 року Вараським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за заявою ОСОБА_2 зареєстровано народження сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про народження №29, реєстрація проводилась відповідно до ст.133 СК України - якщо дитина народилась у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік - батьком дитини. Заявнику ОСОБА_2 було видано свідоцтво про народження сина серії НОМЕР_2 . Вказує, що згідно з ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, дійшов наступних висновків.

10 листопада 2019 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_11 ) зареєстрували шлюб, про що Вараським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області зроблено відповідний актовий запис № 190, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , виданим 10 листопада 2019 року.

Рішенням Кузнецовського міського суду Рівненської області від 27 травня 2024 року у справі№565/807/24 шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 розірвано.

Під час шлюбу, ІНФОРМАЦІЯ_3 , у ОСОБА_3 народився син ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 .

У свідоцтві про народження серії НОМЕР_4 , яке видане 31 січня 2023 року Вараським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , записані ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

В актовому записі про народження №29 від 31 січня 2023 року батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазначений ОСОБА_2 , матір`ю - ОСОБА_3 . Підставою запису відомостей про батька у актовому записі вказано актовий запис про шлюб №190 від 10 листопада 2019 року, складений Вараським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Відповідно до ст.5 СК України держава охороняє сім`ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім`ї.

Згідно з ст.121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

За змістом ч.1 ст.122 СК України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.

Відповідно до ч.1 ст.126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки чи чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

У ст.128 СК України зазначено, що за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.

Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.

Особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства. До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство (ст.129 ЦК України).

Передумовою звернення до суду в таких справах є наявність кровного споріднення між особою, яка вважає себе батьком, і дитиною.

У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 591/6441/14-ц зазначено, що «СК України не визначає будь-яких особливостей предмету доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи».

У постанові Верховного Суду від 25 серпня 2020 року у справі № 478/690/18 зазначено, що «висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи є підставою для категоричного висновку для визнання батьківства, оскільки ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини і його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства».

Європейський суд з прав людини зауважив, що «в ході національного розгляду суд призначив ДНК-тест з метою вирішення цього спору про батьківство. Тест продемонстрував, що відповідач був батьком дитини з ймовірністю 99,99 відсотків. Суд враховує, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства» (KALACHEVA v. RUSSIA, № 3451/05, § 34, ЄСПЛ, від 07 травня 2009 року).

Відповідно до висновку молекулярно-генетичного експертного дослідження для подання до суду №43926 від 16 серпня 2024 року, проведеного експертом медико - генетичного центру «Мама Папа», ймовірність того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є біологічним батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в рамках проведеного дослідження, складає 99,999999%.

На молекулярно-генетичне експертне дослідження до лабораторії медико - генетичного центру «Мама Папа» надано об`єкти - біологічні зразки ОСОБА_1 та ОСОБА_4 . Об`єкти були отримані лабораторією в цілостних, непошкоджених паперових конвертах. Разом з об`єктами були надані супроводжуючі документи для ідентифікації осіб.

Про відповідальність за завідомо неправдивий висновок експерта та відмову без поважних причин від виконання покладених обов`язків за статтями 384, 385 КК України експерт попереджена, що підтверджується її підписом у висновку.

ОСОБА_3 та ОСОБА_2 визнають, що біологічним батьком ОСОБА_4 , народженого ОСОБА_3 , є ОСОБА_1 .

В пункті 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» зазначено, що у тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини.

Відповідно до п.п.20 п.1 Розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Згідно з п.п.2.13.1 п.п.2.13 Розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства Юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Відповідно до п.2.16.4. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.

У ст.134 СК України зазначено, що на підставі заяви осіб, зазначених у статті 126 СК України або рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.

Відповідно до ст.12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та визнання ОСОБА_1 батьком ОСОБА_4 і внесення змін до актового запису № 29 від 31 січня 2023 року.

За правилами ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати. Однак, враховуючи, що позивач просить судові витрати залишити за ним, суд, за таких обставин, вважає за можливе не стягувати понесені позивачем судові витрати з відповідача.

Керуючись статтями 264, 265, 354, 355 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: ОСОБА_3 , Вараський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції про визнання батьківства - задовольнити.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Чудля Володимирецького району Рівненської області, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м.Рівне Рівненського району Рівненської області, громадянина України.

Виключити з актового запису № 29 від 31 січня 2023 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складеного Вараським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, відомості про ОСОБА_2 як батька.

Внести зміни до актового запису №29 від 31 січня 2023 року про народження ОСОБА_4 , складеного Вараським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Вараському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, а саме: зазначити батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Чудля Володимирецького району Рівненської області, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , змінити прізвище дитини з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 », побатькові з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », ім`я, місце народження та дату народження дитини залишити без змін.

Судові витрати залишити за позивачем - ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Г.В.Бренчук

СудКузнецовський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення06.12.2024
Оприлюднено09.12.2024
Номер документу123562530
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —565/2179/24

Рішення від 06.12.2024

Цивільне

Кузнецовський міський суд Рівненської області

Бренчук Г.В.

Ухвала від 07.11.2024

Цивільне

Кузнецовський міський суд Рівненської області

Бренчук Г.В.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Кузнецовський міський суд Рівненської області

Бренчук Г.В.

Ухвала від 08.10.2024

Цивільне

Кузнецовський міський суд Рівненської області

Бренчук Г.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні