Рішення
від 06.12.2024 по справі 345/4517/24
КАЛУСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №345/4517/24

Провадження № 2/345/1158/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

З А О Ч Н Е

06.12.2024 м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Кулаєць Б.О.,

секретаря судового засідання Заткальницької Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Калуш цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Новицької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання права власності на спадкове майно,

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позицій сторін:

ОСОБА_1 звернулася до суду вищевказаним позовом, в якому просить визнати за нею право власності на спадкове майно після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: на земельну ділянку, яка розташована в урочищі «Убіч-2», площею 0,49 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Середньоугринівського старостинського округу Новицької сільської ради.

Свою позовну заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , який проживав по АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на земельну ділянку, яка розташована в урочищі «Убіч-2», площею 0,49 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Середньоугринівського старостинського округу Новицької сільської ради. Спадкову справу відкрито приватним нотаріусом Калуського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Гошовською С.В., до якої вона звернулася зі заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті батька. Однак, з відповіді приватного нотаріуса Калуського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Гошовської С.В. № 213/02-14 від 05.07.2024 стало відомо про те, що видати їй свідоцтво про право на спадщину за законом на майно померлого ОСОБА_2 неможливо у зв?язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельну ділянку площею 0,49 га, що розташована за адресою АДРЕСА_2. На даний час належним чином оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку не є можливим у зв?язку зі смертю ОСОБА_2 . Чинне законодавство України не передбачає можливості реєстрації права власності на нерухоме майно за померлою особою. Факт належності земельної ділянки померлому батьку ОСОБА_2 підтверджується довідкою 361 від 23.07.2024 Середньоугринівського старостинського округу № 3 Новицької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області. Для подальшого утримання та збереження майна їй необхідно оформити право власності на спадкове майно, проте, іншого шляху, окрім визнання права власності на вказану земельну ділянку в судовому порядку, не існує.

Представник позивачки подала до суду заяву, в якій розгляд справи просить провести за її та позивачки відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився з невідомих для суду причин, відзиву на позов не подав, хоча ухвалу про відкриття провадження разом із копію позовної заяви із доданими до неї документами відповідач отримав особисто, що підтверджується трекінгом поштового відправлення. Крім того, судові повістки про виклик до суду у судові засідання, які були призначені на 06.11.2024 та 26.11.2024 було доставлено до електронного кабінету відповідача, що підтверджуєтьсядовідками про доставку електронного документу. Також, про час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся шляхом розміщення оголошення про виклик на офіційному вебсайті судової влади України (а.с. 61). З опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі:

ухвалою суду від 09.08.2024 позовну заяву залишено без руху та надано позивачці строк для усунення недоліків.

26.08.2024 представник позивачки подала до суду клопотання про надання додаткового строку для усунення недоліків (а.с. 25-34).

11.09.2024 представник позивачки подала до суду заяву на виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху (а.с. 35-45).

Ухвалою суду від 16.09.2024 відкрито провадження у справі, призначено підготовче судове засідання в порядку загального позовного провадження, встановлено відповідачу строк п`ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзиву на позов.

07.10.2024 представник позивачки подала до суду заяву, в якій розгляд справи просить провести за її та позивачки відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с. 49-55).

Ухвалою суду від 10.10.2024 підготовче провадження у справі закрито та справу призначено до судового розгляду по суті.

29.11.2024 позивачка подала до суду заяву про долучення доказів.

Відповідач відзиву, будь-яких заяв та клопотань щодо процесуальних питань, жодних доказів на спростування обгрунтувань позивача суду не надав, хоча належним чином був повідомлений про розгляд даної справи.

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Таким чином, виходячи з поданих заяв, судом розглядається справа за наявними доказами у відсутності сторін без фіксування звукозаписувальним технічним засобом.

Враховуючи, що відповідач, хоча і був належним чином повідомлений про розгляд даної справи, відзиву на позов не подав, тому протокольною формою ухвали суд постановив провести заочний розгляд даної справи та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 05.02.2001 (а.с. 6).

Листом приватного нотаріуса Калуського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Гошовської С.В. № 213/02-14 від 05.07.2024 ОСОБА_1 повідомлено, що видати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 неможливо, у зв?язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельну ділянку площею 0,49 га, що розташована за адресою АДРЕСА_2 (а.с. 13).

Відповідно до довідки, виданої Середньоугринівським старостинським округом № 3, від 23.07.2024 № 361 зазначено, що згідно з «Проектом землеустрою по впорядкуванню територій селянських господарств створених на основі розроблених схем поділу, для складання та видачі державних актів на право власності на земельні ділянки власникам земельних часток (паїв) на території Середньоутринівської сільської ради» батьку ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , який помер, належала земельна ділянка в ур. «Убіч-2» - 0,49 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Середньоугринівського старостинського округу Новицької сільської ради (а.с. 14).

Згідно з довідкою № 467 від 27.11.2024, виданою Середньоугринівським старостинським округом № 3, ОСОБА_1 дійсно проживала за адресою АДРЕСА_1 разом з батьком ОСОБА_2 з моменту народження і до смерті останнього, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_1 користувалася земельною ділянкою, яка належала її батьку ОСОБА_2 до та після його смерті, яка розташована в урочищі «Убіч-2» площею 0,49 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Середньоугринівського старостинського округу Новицької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області.

Таким чином між сторонами виник спір з приводу визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 .

Оцінка суду:

дослідивши письмові докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

Згідно з правовим висновком Верховного Суду України, який міститься у постанові Судової палати у цивільних справах від 18 лютого 2015 року у справі № 6-244цс14, за правилами статті 392 ЦК України позов про визнання права власності може бути пред`явлено, по-перше, якщо особа є власником майна, але її право оспорюється або не визнається іншою особою; по друге, якщо особа втратила документ, який засвідчує її право власності.

Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику в справах про спадкування» спадкові правовідносини регулюються нормами ЦК України після 1 січня 2004 року, якщо спадщина відкрилась до 1 січня 2004 року, то такі правовідносини регулюються нормами ЦК УРСР в редакції 1963 року.

Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 0,49 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в урочищі «Убіч-2» на території Середньоугринівського старостинського округу Новицької сільської ради.

Оскільки спадщина відкрилась до 01 січня 2004 року, тому до відносин спадкування суд застосовує норми ЦК УРСР 1963 року.

Часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця (стаття 525 ЦК УРСР).

Відповідно до ст. 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

Відповідно до вимог ст. 548 ЦК УРСР для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв; прийнята спадщина визнавалася належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Частиною першою статті 1225 ЦК України передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно з пунктом «г» частини першої статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Відповідно до пунктів 16, 17 Перехідних положень Земельного кодексу України громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю. Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними прав вимоги на відведення земельної частки (пай) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай), є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Таким чином, після смерті ОСОБА_2 належну йому земельну ділянку шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном у порядку п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР успадкувала його донька - позивачка по справі ОСОБА_1 як спадкоємець за законом першої черги, оскільки вона проживала зі спадкодавцем на день його смерті та користувалася до та після його смерті спірною земельною ділянкою, що в свою чергу не спростовано відповідачем.

Крім позивачки, інших спадкоємців, які б протягом встановленого законом строку звернулись до нотаріуса зі заявою про прийняття спадщини та спадкоємців, які претендують на обов`язкову частку в спадщині, а також проживаючих зі спадкодавцем однією сім`єю без укладення шлюбу, немає. Спадковий договір від імені спадкодавця не укладався.

За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом першої черги, яка фактично вступила в управління та володіння спадковим майном та від спадкового майна не відмовлялася, відповідач заперечень щодо позовної заяви не подав, а також те, що позивачка не може оформити свої спадкові права через відсутність правовстановлюючих документів на спадкову земельну ділянку, суд приходить до висновку, що є достатні підстави для задоволення позовної заяви та визнання за нею в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку площею 0,49 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в урочищі «Убіч-2», , що знаходиться на території Середньоугринівського старостинського округу Новицької сільської ради.

На підставі викладеного ст.ст. 525, 529, 548, 549 ЦК УРСР, ст.ст. 16, 392, 1225 ЦК України, ст. 81, п. 16, 17 Перехідних положень ЗК України, ст.ст. 2, 13, 80, 81, 206, 211, 247 ЦПК України, керуючись ст.ст. 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

позов ОСОБА_1 до Новицької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, а саме: земельну ділянку площею 0,49 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в урочищі «Убіч-2», що знаходиться на території Середньоугринівського старостинського округу Новицької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області.

За письмовою заявою відповідача заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Інші учасники справи (в тому числі і позивач), а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , жителька АДРЕСА_1 .

Відповідач: Новицька сільська рада Калуського району Івано-Франківської області, вул. Шевченка, 71 с. Новиця Калуського району Івано-Франківської області, код ЄРДПОУ 04356596.

Суддя:

СудКалуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення06.12.2024
Оприлюднено09.12.2024
Номер документу123566437
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —345/4517/24

Рішення від 06.12.2024

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Кулаєць Б. О.

Ухвала від 10.10.2024

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Кулаєць Б. О.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Кулаєць Б. О.

Ухвала від 09.08.2024

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Кулаєць Б. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні