МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08000, Київська область, смт. Макарів, вул. Димитрія Ростовського, 35
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" жовтня 2024 р. Справа № 370/1285/24
Макарівський районний суд Київської області у складі
головуючого судді Косенко А.В.,
із секретарем судового засідання Зозуля Я.А.,
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду у смт Макарів Київської області справу за позовом
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ОСОБА_3 , третя особа - Служба у справах дітей Березівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, про позбавлення батьківських прав,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до суду із позовом до ОСОБА_3 (далі відповідач, ОСОБА_3 ), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Служба у справах дітей Березівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, про позбавлення батьківських прав.
В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 зазначив, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , розірвали шлюб 22.06.2006 року. Після розірвання шлюбу через деякий час батьки знову почали жити разом і розійшлися у 2015 році. Він народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується Свідоцтвом про народження, виданим Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі, актовий запис №3202. З 2015 року після припинення стосунків батьків ОСОБА_1 постійно проживаю з батьком ОСОБА_1 та його батьками. Мати ОСОБА_3 взагалі не приймає участі у його житті, адже ніяким чином не піклується про нього, не проявляє заінтересованості в його подальшій долі, не цікавиться успіхами, станом здоров`я. Не піклується про фізичний і духовний розвиток, його навчання, підготовкою до самостійного життя, зокрема - не приймає участі у забезпеченні необхідного харчування, медичного догляду, лікування, що негативно впливає на фізичний розвиток як складову виховання. Не сприяє засвоєнню загальновизнаних норм моралі, не виявляє інтересу до внутрішнього світу свого вина. Не створює умов для отримання освіти. Фактично взагалі не спілкується з ним, що в результаті створило умови, які шкодять його інтересам.
Крім того, ОСОБА_1 вказав на те, що ОСОБА_3 , покладених законом на батьків обов`язків, не виконує, не бере педагогічної, матеріальної, грошової, посильної трудової, або будь-якої іншої участі у його вихованні. Всі питання його виховання вирішуються моїм батьком ОСОБА_1 та бабусею - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та дідусем - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 без участі та підтримки з боку матері. ОСОБА_1 перебуває на повному їх утриманні.
У зв`язку з вищевикладеним, я звернувся до суду.
Тому враховуючи викладене позивач просить:
позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , відносно неповнолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 03.065.2024 року позов ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд цивільної справи постановлено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання, встановлено відповідачу 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву відповідно до ст. 178 ЦПК України, третій особі - строк для подачі письмових пояснень.
Ухвалою суду від 30.07.2024 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 09.09.2024 року яке відкладалось.
У судовому засіданні 08.10.2024 представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Відповідач, будучи належним чином повідомлена про розгляд справи, у судове засідання не з`явилася, у встановлений судом строк, на адресу суду будь-яких клопотань та відзиву на позовну заяву не надала. Тому, у відповідності до ч. 8 ст. 178 ЦПК України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Третя особа надіслала до суду клопотання про підтримання позовних вимог та про розгляд справи за відсутності представника.
Вислухавши представника позивача, дослідивши і проаналізувавши докази, які містяться в матеріалах справи, суд на основі повно і всебічно з`ясованих обставин дійшов наступних висновків.
Згідно копії свідоцтва про народження, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Його батьками вказані: ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (а.с. 7).
Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 , актовий запис № 106, вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , розірвали шлюб 22 червня 2006 року (а.с.6).
Згідно листа директора Садківського ліцею Березівської сільської ради Житомирського району Житомирської області № 55 від 15.03.2024 року вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є здобувачем освіти 8 класу Садківського ліцею. Зарахований до першого класу Садківського ліцею з 01.09.2016 року. Заяву про зарахування дитини до закладу освіти та відповідні документи подавав ОСОБА_1 (заява підписана ОСОБА_1 , батьком дитини). Дитина проживає за адресою: АДРЕСА_1 , з дідусем - ОСОБА_1 та бабусею - ОСОБА_4 , так як батько військовий та перебуває на Сході (учасник бойових дій). За інформацією класного керівника 8 класу, спілкування щодо навчання та виховання учня відбуваються з дідусем під час батьківських зборів та індивідуальних консультацій. Дідусь приймає активну участь в вихованні ОСОБА_5 . Також спілкування з батьком, ОСОБА_1 , відбувається у телефонному режимі. Мати ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , до закладу освіти для отримання інформації про успішність дитини, вирішення організаційних питань не зверталася, з класним керівником на зв`язок не виходила (а.с.11).
Відповідно до довідки виконавчого комітету Березівської сільської ради Садківського старостинського округу Житомирського району Житомирської області № 93/03-С від 22.03.2024 року вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проживає без реєстрації в АДРЕСА_1 . Разом з ним проживають: дід - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , бабуся - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.8).
Рішенням Виконавчого комітету Березівської сільської ради Житомирського району Житомирської області затверджено висновок щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 (а.с.9).
Згідно висновку орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , відносно її неповнолітнього сина - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 10).
Вирішуючи заявлені позовні вимоги суд керується наступним.
Між сторонами склалися правовідносини, що регулюються нормами Сімейного Кодексу України, та Цивільного Кодексу України, а саме: ст. ст. 150, 164 СК України.
Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Підставою позбавлення батьківських прав відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України є ухилення батьками дитини від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Згідно п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усунення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ухиляння батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомо нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно до ч. 1 ст. 165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Згідно зі ст. ст. 12, 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.
Згідно зі ст. ст. 76-79 ЦПК України, доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір.
Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов про позбавлення відповідача батьківських прав відносно її неповнолітньої дитини підлягає задоволенню, оскільки в ході розгляду справи судом було встановлено, що відповідач ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків щодо виховання своєї дитини.
Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. ст. ст. 5, 12, 13, 76-81, 83, 95, 265, 268, 354-355 ЦПК України суд, -
у х в а л и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ОСОБА_3 , третя особа - Служба у справах дітей Березівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , сплачений судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося - з дати складання повного його тексту, через Макарівський районний суд.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 21.10.2024 року.
Реквізити учасників справи:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ;
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 ;
Служба у справах дітей Березівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, код ЄДРПОУ 44114522, адреса: 12411, с. Березівка Житомирського району Житомирської області, вул. Богуславська, 31; Електронна пошта: ssd.berezivka@gmail.com
Суддя А.В. Косенко
Суд | Макарівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123569526 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Макарівський районний суд Київської області
Косенко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні