Справа № 468/1217/24
БАШТАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
56101 Миколаївська область м. Баштанка вул. Полтавська 43
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.12.2024 року Баштанський районний суд Миколаївської області в складі головуючого - судді Муругова В.В., за участю секретаря судового засідання Серака Д.В., позивачки ОСОБА_1 , відповідачки ОСОБА_2 , представника відповідачки ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Баштанка цивільну справу №468/1217/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення перешкод в спілкуванні з онуками (треті особи: Служба у справах дітей Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області, Виконавчий комітет Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області),
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом про усунення перешкод в спілкуванні з онуками.
На обґрунтування вимог позивачка зазначила, що у відповідачки та її сина ОСОБА_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 , є двоє дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідачка створює перешкоди для спілкування та участі позивачки у вихованні її онуків, не допускає її до дітей та не дозволяє спілкуватись навіть телефоном.
На підставі викладеного, позивачка просила ухвалити рішення, яким зобов`язати відповідачку не чинити їй перешкоди у спілкуванні з онуками шляхом встановлення наступних способів участі позивачки у спілкуванні та вихованні онуків: надавати можливість вільно спілкуватись із онуками з 08.00 год. до 20.00 год. засобами телефонного зв`язку та через мобільний додаток «Viber»; встановити систематичні побачення один раз на тиждень з онуками у будь-який вихідний день за домовленістю з їх матір`ю за місцем проживання позивачки, в тому числі із ночівлею за бажанням онуків один раз на місяць без присутності матері; встановити побачення з онуками щороку у день народження баби у позашкільний час до 20.00 год без присутності матері; встановити побачення баби з онуками щороку наступного дня після їх дня народження у позашкільний час до 20.00 год. без присутності матері.
Позов надійшов до суду 21.06.2024 року.
02.07.2024 року відкрите провадження у справі, вирішено розглядати справу в порядку загального позовного провадження, залучений в якості третьої особи для надання письмового висновку щодо розв`язання спору орган опіки та піклування - Службу у справах дітей Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області та її зобов`язано надати відповідний висновок.
03.10.2024 року від третьої особи - Служби у справах дітей Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області (органу опіки та піклування) надійшов письмовий висновок щодо розв`язання даного спору.
29.10.2024 року підготовче провадження закрите та справа призначена до судового розгляду.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала та просила його задовольнити, оскільки сторони через конфлікти щодо цього не можуть вирішити вказаний спір самостійно.
В судовому засіданні відповідачка заперечила проти задоволення позову, оскільки позивачка налаштовує дітей проти неї, постійно нагадує дітям про смерть батька, що негативно впливає на їх психологічний стан. Позивачка намагалась забрати дітей до себе без відома відповідачки. Внаслідок цього між сторонами виникають сварки та відповідачка не бажає, що позивачка навіть наближалась до дітей.
Представник відповідачкивказав,що відповідачкане заперечуєпроти вимогпозову вчастині наданняможливості позивачціспілкуватись здітьми засобамизв`язку,але черезте,що позивачканегативно впливаєна дітей,тому відсутніпідстави длянадання їйможливості бачитисьз дітьми.
Від третьої особи - Служби у справах дітей Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області надійшла заява про розгляд справи за відсутності її представника.
Вислухавши пояснення сторін, показання свідка ОСОБА_7 , дослідивши наявні у справі матеріали (копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 ; копію свідоцтва про смерть ОСОБА_4 ; копію свідоцтва про народження ОСОБА_5 ; копію свідоцтва про народження ОСОБА_6 ; довідку-характеристику КО «Правопорядок» від 05.06.2024 року; копію акту обстеження від 17.06.2024 року; висновок органу опіки та піклування), прослухавши наданий стороною відповідача аудіозапис та переглянувши наданий стороною відповідача відеозапис, суд, розглянувши спір між сторонами в межах пред`явлених вимог та на підставі наданих ними доказів, приходить до висновку про можливість часткового задоволення позову.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є рідною бабою дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Батько дітей та син позивачки ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Між позивачкою та відповідачкою останнім часом виникли неприязні відносини, що підтверджують сторони, свідок ОСОБА_7 , досліджений судом аудіозапис.
Відповідачка перешкоджає позивачці у спілкуванні з онуками та в участі у їх вихованні і сторони не досягли в позасудовому порядку згоди щодо обсягу та порядку участі баби у вихованні онуків.
Відповідно до ст. 257 СК України баба, дід, прабаба, прадід мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні. Батьки чи інші особи, з якими проживає дитина, не мають права перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків. Якщо такі перешкоди чиняться, баба, дід, прабаба, прадід мають право на звернення до суду з позовом про їх усунення.
Згідно зі ст. 263 СК України спір щодо участі баби, діда, прабаби, прадіда, брата, сестри, мачухи, вітчима у вихованні дитини вирішується судом відповідно до статті 159 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст. 159 СК України суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи. Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров`я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.
Відповідно до ч.4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 12.04.2021 року по справі №638/12278/15-ц будь-який сімейний спір стосовно дитини має вирішуватися з урахуванням та якнайкращим забезпеченням інтересів дитини; дід має право на особисте спілкування з дитиною, а той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати йому спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.
Натомість стороною відповідача не надані докази того, що спілкування позивачки з онуками дійсно перешкоджає їх нормальному розвитку, а конфліктні та неприязні відносини, які фактично склались саме між матір`ю та бабою дітей, не є свідченням того, що спілкування баби власне з онуками будь-яким чином перешкоджатиме нормальному розвитку останніх, тому такий факт не може бути достатньою підставою для позбавлення баби права на спілкування з онуками.
Крім того згідно з постановою Верховного Суду від 21.09.2022 року по справі №172/456/21 небажання дитини спілкуватися з батьком і відсутність прихильності до нього не можуть бути покладені в основу судового рішення, враховуючи малий вік дитини та факт її постійного проживання з матір`ю, яка має конфлікт із батьком, що негативно впливає на сприйняття дитиною його особи. За таких обставин небажання дитини спілкуватися з батьком зумовлене ситуацією, яка склалася між сторонами, і не може бути підставою для обмеження батька в реалізації його батьківських прав на участь у вихованні дитини і спілкуванні з нею.
Разом зтим такінеприязні відносиниміж сторонамиі поданийдо судупозов єдостатнім свідченнямтого,що міжсторонами дійсновиник спірщодо участібаби увихованні онуків,висновки судущодо цьогоузгоджуються звисновками ВерховногоСуду,викладеними впостанові від12.02.2020року посправі № 638/19703/17.
Описане вище вказує на необхідність усунення за судовим рішенням перешкод позивачці у спілкуванні з онуками та забезпечення участі у їх вихованні з визначенням відповідних способів.
При цьому вимога позивачки про забезпечення права на спілкування з онуками засобами телефонного зв`язку та через мобільний додаток «Viber», на думку суду, охоплюється зобов`язанням відповідачки не чинити позивачці перешкод у особистому спілкуванні з дітьми.
Відповідно до висновку органу опіки та піклування останній підтримав заявлені в позові вимоги щодо спілкування позивачки з онуками та способів її участі в їх вихованні, але за обов`язкової згоди та бажання дітей на це.
Суд погоджується з таким висновком органу опіки та піклування, оскільки реалізація передбаченого законом права баби на спілкування та виховання онуків не може реалізовуватись за рахунок примусу над самими дітьми і в такому разі, за будь-яких обставин найвищими є саме інтереси дітей.
Також відповідно до постанови Верховного Суду від 21.09.2022 року по справі №172/456/21 порядок спілкування баби та/або діда з онуками повинен забезпечувати найкращі інтереси дітей, зокрема спілкування з онуками згідно з графіком має відбуватися з дотриманням режиму дітей та уникненням конфліктних ситуацій.
Крім того відповідно до постанови Верховного Суду від 30 вересня 2021 року у справі №176/1955/20 суд призначає зустрічі малолітніх дітей з батьком без присутності матері, якщо між батьками виникають конфлікти при дітях під час зустрічей за участю матері, що перешкоджає налагодити контакт батька з дітьми й негативно впливає на психологічний та емоційний стан дітей.
За такого доведені факти неприязних відносин між сторонами та конфлікти, які виникали між ними раніше, свідчать про те, що відповідні особисті зустрічі баби з онуками мають відбуватись без присутності матері з метою уникнення конфліктних ситуацій між матір`ю та бабою дітей, натомість вік дітей дає можливість саме таких зустрічей.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з зобов`язанням відповідачки не чинити перешкод позивачці у спілкуванні з дітьми та з визначенням відповідних способів участі позивачки у вихованні дітей та систематичному спілкуванні з ними.
Зазначене є підставою для часткового задоволення позову.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12; 13; 81; 264; 265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов`язати ОСОБА_2 не чинити перешкоди ОСОБА_1 в спілкуванні із онуками: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та в участі у їх вихованні, в тому числі і шляхом спілкування за допомогою наявних технічних засобів зв`язку.
Визначити спосіб участі баби ОСОБА_1 у спілкуванні та вихованні онуків ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом:
- зустрічі та спільного дозвілля без присутності матері щотижня у будь-який один вихідний день за попередньою домовленістю з матір`ю дітей та за бажанням та згодою самих дітей за місцем проживання позивачки, в тому числі із ночівлею один раз на місяць за бажанням та згодою самих дітей;
- зустрічі з онуками за бажанням та згодою останніх без присутності матері щороку у день народження баби у позашкільний час до 20.00 год;
- зустрічі з відповідним онуком за його бажанням та згодою без присутності матері щороку наступного дня після його дня народження у позашкільний час до 20.00 год.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана Миколаївському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
Відповідач: ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомий);
Треті особи: Служба у справах дітей Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області (вул. Героїв Небесної Сотні, 38 м. Баштанка Баштанського району Миколаївської області, ідентифікаційний код 44260502);
Виконавчий комітет Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області (вул. Героїв Небесної Сотні, 38 м. Баштанка Баштанського району Миколаївської області, ідентифікаційний код 04376469).
Повне судове рішення складене 06.12.2024 року.
Суддя:
Суд | Баштанський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123574634 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Баштанський районний суд Миколаївської області
Муругов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні