Ухвала
від 27.11.2024 по справі 766/11119/21
ХЕРСОНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №766/11119/21

н/п 2/766/7455/24

УХВАЛА

судового засідання

27 листопада 2024 року м. Херсон

Херсонський міський суд Херсонської області у складі: головуючого судді Ус О.В., секретар судового засідання Петішкін О.О., розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м.Херсоні клопотання представникаБілозерської селищної ради та клопотання представникаКП "Агрофірма радгосп "Білозерський" у цивільній справі №766/11119/21 за позовом ОСОБА_1 до Білозерської селищної ради, третя особа: КП "Агрофірма радгосп "Білозерський" про скасування розпоряджень, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду перебуває вищезазначена цивільна справа.

До судунадійшла заявапредставника відповідачаБілозерської селищноїради, про закриття провадження у справі, з урахуванням того, що позивач оспорює своє звільнення з посади директора комунальної установи за пунктом 5 частини першої статті 41 КЗпП України, а тому спір належить розглядати за правилами господарського судочинства.

Також до суду звернувся представник третьої особи КП «Агрофірма радгосп Білозерський» з клопотанням про передачу справи на розгляд Господарського суду Одеської області, в обґрунтування якого вказав, що 25 жовтня 2023 року ухвалою Господарського суду Одеської області відкрито провадження у справі № 916/4487/23 про банкрутство Комунального підприємства Агрофірма радгосп «Білозерський» (75003, Херсонська обл., с. Дніпровське, вул. Центральна, 3; код ЄДРПОУ 00413506), а також вирішено інші процедурні питання. Отже, посилаючись на норми ч.ч. 1,2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, представник третьої особи просить передати справу 766/11119/21 за позовом ОСОБА_1 до Білозерської селищної ради, третя особа: КП "Агрофірма радгосп "Білозерський" про скасування розпоряджень, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку для розгляду в межах провадження у справі №916/4487/23 про банкрутство Комунального підприємства «Агрофірма радгосп «Білозерський», що знаходиться в провадженні Господарського суду Одеської області.

В судове засідання сторони не прибули, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у відсутність, просила відмовити у задоволенні клопотань.

Розглянувши заяву представника відповідача та клопотання представника третьої особи суд дійшов висновку, що у їх задоволенні слід відмовити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 4 Цивільно-процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно до ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Стаття 221 КЗпП Українипередбачає, що трудові спори розглядаються саме місцевими загальними судами.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суб`єктного складу такого спору, суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулась особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Для визначення юрисдикції цього спору потрібно з`ясувати чи належить спір за своєю правовою природою та правовими наслідками до корпоративних спорів, а відтак підлягає вирішенню господарським судом, чи спір є трудовим та підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.

У даній справі між сторонами виник індивідуальний трудовий спір, а норми права щодо діяльності господарських товариств на спірні правовідносини не поширюються (зокрема частина третястатті 99 ЦК Україниі пункт 5 частини першоїстатті 41 КЗпП України).

Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 10 липня 2024 р. у справі №573/1020/22.

Отже дану справу належить розглядати у порядку цивільного судочинства місцевим загальним судом, тобто підстави для закриття провадження у даній справі відсутні.

Щодо клопотання представника третьої особи, то відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про відшкодування шкоди та/або збитків, завданих боржнику; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.

Отже, виходячи з даної норми закону, Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, в яких боржник має статус сторони по справі.

Частиною 1 ст. 42 ЦПК України передбачено, що у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.

У частині1ст.48 ЦПК України зазначено, що сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.

Аналогічні норми закріплені у Господарсько-процесуальному кодексі України (ч. 1 ст. 41, ч. 1 ст. 45 ГПК України).

Тобто, нормами процесуального закону визначено, що сторонами у судовому процесі є виключно позивач та відповідач, а третя особа має статус учасника справи.

У даній справі КП «Агрофірма радгосп Білозерський» має статус третьої особи, а отже є учасником справи, а не стороною судового процесу.

Відтак процесуальні підстави для передачі справи до подальшого розгляду до Господарського суду Одеської області відсутні.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 15.01.2020 року у справі №607/6254/15-ц, від 28.01.2020 року у справі №50/311-б), у постанові Верховного Суду від 13.04.2023 року у справі №910/21981/16.

З урахуванням відмови у задоволенні клопотань, з метою дотримання прав учасників судового розгляду,розгляд справи підлягає відкладенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 223, 258-261 ЦПК України

УХВАЛИВ:

У задоволеннізаяви представникавідповідача Білозерськоїселищної ради про закриття провадження у справі та клопотання представника третьої особи КП «Агрофірма радгосп Білозерський» про передачу справи на розгляд Господарського суду одеської області відмовити.

Розгляд справи відкласти на 26 лютого 2025 року о 09-15 год.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.

СуддяО. В. Ус

СудХерсонський міський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення27.11.2024
Оприлюднено09.12.2024
Номер документу123575571
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про поновлення на роботі, з них

Судовий реєстр по справі —766/11119/21

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

Ухвала від 21.12.2021

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

Ухвала від 19.07.2021

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

Ухвала від 07.07.2021

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні