ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2024 р. м. Чернівці справа № 600/7504/23-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «МАЯДО» до Чернівецької митниці Державної митної служби України про визнання протиправними та скасування рішень щодо коригування митної вартості товару, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "МАЯДО" звернулось з позовом до суду, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати:
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000426/2 від 04.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000432/2 від 05.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000435/2 від 05.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000436/2 від 06.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000437/2 від 06.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000443/2 від 07.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000469/2 від 15.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000476/2 від 19.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000499/2 від 26.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000510/2 від 27.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000511/2 від 27.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000514/2 від 28.09.2023року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при митному оформленні товару "профілі фігурні, призначені для вікон та дверей з ПВХ" ("арматура кріплення, з недорогоцінних металів для вікон з ПВХ", "вироби з невулканізованої гуми для ущільнення вікон та дверей", "вироби з пластмас, призначені для постійного встановлення в/або на дверях, вікнах"), за митними деклараціями: №№23UA408020053703U6, 23UA408020053998U7, 23UA408020054015U1, 23UA408020054036U0, 23UA408020054069U0, 23UA408020054215U6, 23UA408020055839U9, 23UA408020056473U7, 23UA408020057952U9, 23UA408020058319U4, 23UA408020058324U3 та 23UA408020058414U6, який ввозився на митну територію України, було визначено його митну вартість за основним методом за ціною контракту. На підтвердження заявленої митної вартості оцінюваного товару митному органу надано документи, які підтверджують митну вартість товару та містять, з точки зору позивача, об`єктивні відомості про складові митної вартості товару. Натомість, митним органом відмовлено в оформлені товару за заявленою митною вартістю в результаті чого прийнято оскаржувані рішення.
На думку позивача, відповідачем в оскаржуваних рішеннях не обґрунтовано, що пов`язаність продавця та покупця має вплив на митну вартість товару, при тому, що обов`язок доведення такої пов`язаності лежить саме на органі доходів та зборів. На переконання позивача, відсутність відомостей про строки поставки товару та погоджений між сторонами договору строк оплати за товар ніяким чином не впливає на правильність визначення митної вартості товару. Позивач наголошував на тому, що довідки про транспортні витрати є належними та допустимими доказами на підтвердження витрат на перевезення товарів. Відсутність в рахунку на оплату зазначення митного оформлення товару для експорту та завантаження не спростовує того, що митне оформлення товару для експорту включено у вартість транспортних послуг, як про це зазначено у довідці про транспортні витрати. Таким чином, оскаржувані рішення про коригування митної вартості товарів не відповідають вимогам п.п.2, 4 ч.2 ст.55 Митного кодексу України, оскільки не містять ані порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за другорядним методом (резервним), в тому числі не містить наявної в митного органу інформації (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої позивачем, та у ньому відсутнє належне обґрунтування числового значення митної вартості товару, скоригованої відповідачем, та фактів, які вплинули на таке коригування.
Отже, позивач наполягав на тому, що висновки, зроблені відповідачем у зв`язку із неповним та необ`єктивним вивченням наданих для підтвердження митної вартості товарів документів, на підставі яких винесено необ`єктивні, безпідставні та упереджені рішення про коригування митної вартості товарів.
Ухвалою судді відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Вказаною ухвалою, серед іншого, відповідачу встановлено 15-денний термін з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач подав відзив, у якому проти задоволення даного позову заперечив. Посилаючись на положення Митного кодексу України, вказував, що контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення. Зазначив, що документи, подані декларантом для підтвердження заявленої митної вартості, не підтверджують числові значення складових митної вартості товару та містять розбіжності, а додатково подані документи не спростовують такі розбіжності та невідповідності. Відповідач також зазначив про те, що метод визначення митної вартості за ціною договору не застосовано, адже заявлена митна вартість митним органом не визнана. Метод визначення митної вартості за ціною договору щодо ідентичних товарів не застосовано у зв`язку з відсутністю інформації у митного органу щодо операцій імпорту в Україні ідентичних товарів. Метод визначення митної вартості за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів не застосовано у зв`язку із відсутністю в митного органу інформації щодо оформлення подібних (аналогічних) товарів. Метод визначення митної вартості на основі віднімання та додавання вартості не можуть бути використані, оскільки в митного органу відсутня інформація щодо обчисленої вартості, наданої виробником товарів. Було обрано метод визначення митної вартості резервний. Надавши пояснення щодо обставин спірних відносин, відповідач наполягав на законності та обґрунтованості прийнятих щодо позивача митним органом рішень. У зв`язку з наведеним просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
19.05.2022 року між товариством з обмеженою відповідальністю «МАЯДО» (позивач, Покупець за контрактом) та ADOPEN PLASTIK VE INSAAT SANAYI ANONIM SIRKETI (Пластикова і будівельна промислова анонімна компанія "АДОПЕН") (Республіка Туреччина, Продавець за контрактом) укладено контракт міжнародної поставки №13 (надалі за текстом - Контракт №13).
За умовами Контракту №13 «Продавець продає, а Покупець купує Товар згідно інвойсів.» (п.1.1).
Відповідно до п.4.1 Контракту №13 Ціна на Товар, що постачається, визначається сторонами в Доларах США. Ціна за одиницю Товару, що постачається, вказана в інвойсах до даного Контракту і являється незмінною.
Товар за Контрактом №13 - профіль ПВХ в асортименті; захисну плівку і плівку для ламінування для ПВХ профілів; фурнітуру віконну і дверну в асортименті; двері ПВХ а також аксесуари до них; покриття для підлоги, а також покриття для даху з ПВХ; сировину для виготовлення ПВХ профілів (суміші ПВХ (біла, коричнева, чорна, сіра, Soft чорна, Soft сіра)), а також компоненти для виготовлення даних сумішей (імпакт, титан діоксид, стабілізатор, крейда, ПВХ); технічну оснастку і обладнання для виготовлення ПВХ продукції, а також їх частини; різноманітну рекламну продукцію (на платній або безоплатній основі); на безоплатній основі техоснастку і фурнітуру, призначену для виробництва і продажу вікон, дверей і конструкцій з ПВХ та металопластикового профілю; інші зразки продукції.
Відповідно до п.3.1 Контракту №13 Кількість, асортимент, вартість Товару та базові умови поставки обумовлюються для кожної окремої партії Товару і вказуються в інвойсах. Поставка Товару здійснюється частинами (партіями) згідно з міжнародними правилами тлумачення торгових термінів «Інкотермс 2010».
На виконання умов Контракту №13 Продавцем був поставлений товар Покупцю, а саме профілі призначені для вікон та дверей з ПВХ на загальну суму 32 221,91доларів США, згідно інвойсу Z012023040000437 від 19.08.2023р. (т.1 а.с.82).
З метою митного оформлення вищевказаного Товару, 04.09.2023року позивачем через свого представника ТОВ «ПРОВАНІК ЛОДЖИСТІКС» (Договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року) подано електронну митну декларацію за №23UA408020053703U6. Митна вартість товару визначена за основним методом (за ціною контракту, також включено витрати позивача, не включені до ціни Товару) на суму 1 296 129,66 грн. (32 221,91 доларів США по курсу 36,56 грн. за 1 долар США та транспортно-експедиторські витрати у розмірі 117 819,52 грн.), в тому числі за кодами УКТ ЗЕД: Товар №1: 3916200090 (Профілі фігурні, призначені для вікон та дверей з ПВХ) - на суму 35 443,79доларів США (1,63 доларів США/кг) (т.1 а.с.78).
До митної декларації №23UA408020053703U6, декларантом подані наступні документи: (4104) контракт купівлі-продажу товарів №13 від 16.05.2022року; (0380) інвойс №Z012023040000437 від 19.08.2023року;(0730) міжнародна транспортна накладна (CMR) №А №002040 від 19.08.2023року; (0271) пакувальний лист №б/н від 19.08.2023року; (0861) сертифікат про походження товару №Z 0346736 від 21.08.2023року; (4301)договір про надання транспортно-експедиційних послуг №27.01-23 від 27.01.2023року; (3004) рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору про транспортно-експедиційні послуги №1071 від 19.08.2023; (3007) довідка про транспортні витрати №166 від 19.08.2023; (4301) заявка на транспортно-експедиційні послуги №98 від 17.08.2023; (4207) договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року; (9000) лист; (9610) копія митної декларації країни відправлення №23341300EX00664476 від 21.08.2023року.
Засвідчені копії цих документів містяться у матеріалах справи.
За результатами розгляду зазначених вище документів митним органом відмовлено в оформленні товару та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000426/2 від 04.09.2023року та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA408020/2023/001493 (т.1 а.с.83, 86-87).
На виконання умов Контракту №13 Продавцем був поставлений товар Покупцю, а саме профілі призначені для вікон та дверей з ПВХ на загальну суму 35 232,96 доларів США, згідно інвойсу №Y012023040000634 від 26.08.2023р. (т.1 а.с.96 на звороті).
З метою митного оформлення вищевказаного Товару, 05.09.2023року позивачем через свого представника ТОВ «ПРОВАНІК ЛОДЖИСТІКС» (Договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року) подано електронну митну декларацію за №23UA408020053998U7. Митна вартість товару визначена за основним методом (за ціною контракту, також включено витрати позивача, не включені до ціни Товару) на суму 1 406 239,54 грн. (35 232,96 доларів США по курсу 36,56 грн. за 1 долар США та транспортно-експедиторські витрати у розмірі 117 819,52грн.), в тому числі за кодами УКТ ЗЕД: Товар №1: 3916200090 (Профілі фігурні, призначені для вікон та дверей з ПВХ) - на суму 38 454,84доларів США (1,73 доларів США/кг) (т.1 а.с.92).
До митної декларації №23UA408020053998U7 декларантом подані наступні документи: (4104) контракт купівлі-продажу товарів №13 від 16.05.2022року; (0380) інвойс №Y012023040000634 від 26.08.2023року;(0730) міжнародна транспортна накладна (CMR) №А №002060 від 26.08.2023року; (0271) пакувальний лист №б/н від 26.08.2023року; (0861)сертифікат про походження товару №Z0346785 від 28.08.2023року; (4207) договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року; (4301) договір про надання транспортно-експедиційних послуг №27.01-23 від 27.01.2023року; (3004) рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору про транспортно-експедиційні послуги №1142 від 25.08.2023; (3007) довідка про транспортні витрати №170 від 25.08.2023; (4301) заявка на транспортно-експедиційні послуги №102 від 22.08.2023; (9000) лист; (9610) копія митної декларації країни відправлення №23341300ЕХ00685714 від 28.08.2023року.
Засвідчені копії цих документів містяться у матеріалах справи.
За результатами розгляду зазначених вище документів митним органом відмовлено в оформленні товару та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000432/2 від 05.09.2023року та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA408020/2023/001505 (т.1 а.с.97-98,102-103).
На виконання умов Контракту №13 Продавцем був поставлений товар Покупцю, а саме профілі призначені для вікон та дверей з ПВХ на загальну суму 33 955,88 доларів США, згідно інвойсу №Z012023040000452 від 24.08.2023р. (т.1 а.с.111а).
З метою митного оформлення вищевказаного Товару, 05.09.2023року позивачем через свого представника ТОВ «ПРОВАНІК ЛОДЖИСТІКС» (Договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року) подано електронну митну декларацію за №23UA408020054015U1. Митна вартість товару визначена за основним методом (за ціною контракту, також включено витрати позивача, не включені до ціни Товару) на суму 1356613,02грн. (33 955,88 доларів США по курсу 36,56 грн. за 1 долар США та транспортно-експедиторські витрати у розмірі 114 894,03грн.), в тому числі за кодами УКТ ЗЕД: Товар №1: 3916200090 (Профілі фігурні, призначені для вікон та дверей з ПВХ) - на суму 37 097,76доларів США (1,70доларів США/кг) (т.1 а.с.108).
До митної декларації №23UA408020054015U1, декларантом подані наступні документи: (4104) контракт купівлі-продажу товарів №13 від 16.05.2022року; (0380) інвойс №Z012023040000452 від 24.08.2023року; (0730) міжнародна транспортна накладна (CMR) №А№002057 від 24.08.2023року; (0271) пакувальний лист №б/н від 24.08.2023року; (0861) сертифікат про походження товару №Z0346782 від 25.08.2023року; (4207) договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року; (4301) договір про надання транспортно-експедиційних послуг №27.01-23 від 27.01.2023року; (3004) рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору про транспортно-експедиційні послуги №1143 від 24.08.2023; (3007) довідка про транспортні витрати №170 від 24.08.2023; (4301) заявка на транспортно-експедиційні послуги №103 від 22.08.2023; (9000)лист; (9610) копія митної декларації країни відправлення №23341300EX00684218 від 28.08.2023року.
Засвідчені копії цих документів містяться у матеріалах справи.
За результатами розгляду зазначених вище документів митним органом відмовлено в оформленні товару та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000435/2 від 05.09.2023року та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA408020/2023/001508 (т.1 а.с.112, 116).
На виконання умов Контракту №13 Продавцем був поставлений товар Покупцю, а саме профілі призначені для вікон та дверей з ПВХ на загальну суму 32 854,89доларів США, згідно інвойсу № Y012023040000643 від 29.08.2023р. (т.1 а.с.126).
З метою митного оформлення вищевказаного Товару, 05.09.2023року позивачем через свого представника ТОВ «ПРОВАНІК ЛОДЖИСТІКС» (Договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року) подано електронну митну декларацію за №23UA408020054036U0. Митна вартість товару визначена за основним методом (за ціною контракту, також включено витрати позивача, не включені до ціни Товару) на суму 1316351,36грн. (32 854,89доларів США по курсу 36,56 грн. за 1 долар США та транспортно-експедиторські витрати у розмірі 114 894,03грн.), в тому числі за кодами УКТ ЗЕД: Товар №1: 3916 20 00 90 (Профілі фігурні, призначені для вікон та дверей з ПВХ) - на суму 35 996,77доларів США (1,64доларів США/кг) (т.1 а.с.121).
До митної декларації №23UA408020054036U0, декларантом подані наступні документи: (4104) контракт купівлі-продажу товарів № 13 від 16.05.2022року; (0380) інвойс №Y012023040000643 від 29.08.2023року; (0730) міжнародна транспортна накладна (CMR) №А № 002069 від 29.08.2023року; (0271) пакувальний лист №б/н від 29.08.2023року; (0861) сертифікат про походження товару №Z 0346793 від 31.08.2023року; (4207) договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року; (4301) договір про надання транспортно-експедиційних послуг №27.01-23 від 27.01.2023року; (3004) рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору про транспортно-експедиційні послуги №1200 від 29.08.2023; (3007) довідка про транспортні витрати №180 від 29.08.2023; (4301) заявка на транспортно-експедиційні послуги №107 від 24.08.2023; (9000) лист; (9610) копія митної декларації країни відправлення №23341300EX00690579 від 31.08.2023року.
Засвідчені копії цих документів містяться у матеріалах справи.
За результатами розгляду зазначених вище документів митним органом відмовлено в оформленні товару та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000436/2 від 06.09.2023року та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA408020/2023/001522 (т.1 а.с.127, 130-131).
На виконання умов Контракту №13 Продавцем був поставлений товар Покупцю, а саме профілі призначені для вікон та дверей з ПВХ на загальну суму 35 040,36доларів США, згідно інвойсу № Z012023040000460 від 30.08.2023р. (т.1 а.с.141).
З метою митного оформлення вищевказаного Товару, 05.09.2023року позивачем через свого представника ТОВ «ПРОВАНІК ЛОДЖИСТІКС» (Договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року) подано електронну митну декларацію за №23UA408020054069U0. Митна вартість товару визначена за основним методом (за ціною контракту, також включено витрати позивача, не включені до ціни Товару) на суму 1399196,43грн. (35 040,36 доларів США по курсу 36,56 грн. за 1 долар США та транспортно-експедиторські витрати у розмірі 117 819,52грн.), в тому числі за кодами УКТ ЗЕД: Товар №1: 39162000 90 0 (Профілі фігурні, призначені для вікон та дверей з ПВХ) - на суму 38 262,24 доларів США (1,72доларів США/кг) (т.1 а.с.136).
До митної декларації №23UA408020054069U0, декларантом подані наступні документи: (4104) контракт купівлі-продажу товарів №13 від 16.05.2022року; (0380) інвойс №Z012023040000460 від 30.08.2023року; (0730) міжнародна транспортна накладна (CMR) А№002068 від 30.08.2023року; (0271) пакувальний лист №б/н від 30.08.2023року; (0861) сертифікат про походження товару №Z 0346794 від 31.08.2023року; (4207) договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року; (4301) договір про надання транспортно-експедиційних послуг №27.01-23 від 27.01.2023 року; (3004) рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору про транспортно-експедиційні послуги №1217 від 30.08.2023; (3007) довідка про транспортні витрати №181 від 30.08.2023; (4301) заявка на транспортно-експедиційні послуги №108 від 24.08.2023; (9000) лист; (9610) копія митної декларації країни відправлення №23341300ЕХ00692951 від 31.08.2023року
Засвідчені копії цих документів містяться у матеріалах справи.
За результатами розгляду зазначених вище документів митним органом відмовлено в оформленні товару та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000437/2 від 06.09.2023року та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA408020/2023/001525 (т.1 а.с.142, 145-146).
На виконання умов Контракту №13 Продавцем був поставлений товар Покупцю, а саме профілі призначені для вікон та дверей з ПВХ на загальну суму 34 799,86доларів США, згідно інвойсу № Y012023040000636 від 26.08.2023р. (т.1 а.с.155).
З метою митного оформлення вищевказаного Товару, 06.09.2023року позивачем через свого представника ТОВ «ПРОВАНІК ЛОДЖИСТІКС» (Договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року) подано електронну митну декларацію за №23UA408020054215U6. Митна вартість товару визначена за основним методом (за ціною контракту, також включено витрати позивача, не включені до ціни Товару) на суму 1390401,68грн. (34 799,86 доларів США по курсу 36,56 грн. за 1 долар США та транспортно-експедиторські витрати у розмірі 117 819,52грн.), в тому числі за кодами УКТ ЗЕД: Товар №1: 39162000900 (Профілі фігурні, призначені для вікон та дверей з ПВХ) - на суму 38021,74доларів США (1,77доларів США/кг) (т.1 а.с.151).
До митної декларації №23UA408020054215U6, декларантом подані наступні документи: (4104) контракт купівлі-продажу товарів №13 від 16.05.2022року; (0380) інвойс №Y012023040000636 від 26.08.2023року; (0730) міжнародна транспортна накладна (CMR) А№002065 від 26.08.2023року; (0271) пакувальний лист №б/н від 26.08.2023року; (0861)сертифікат про походження товару №Z0346788 від 28.08.2023року; (4207) договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року; (4301) договір про надання транспортно-експедиційних послуг №27.01-23 від 27.01.2023року; (3004) рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору про транспортно-експедиційні послуги №1177 від 26.08.2023; (3007) довідка про транспортні витрати №174 від 26.08.2023; (4301) заявка на транспортно-експедиційні послуги №105 від 22.08.2023; (9000) лист; (9610) копія митної декларації країни відправлення №23341300EX00687197 від 29.08.2023року.
Засвідчені копії цих документів містяться у матеріалах справи.
За результатами розгляду зазначених вище документів митним органом відмовлено в оформленні товару та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000443/2 від 07.09.2023року та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA408020/2023/001539 (т.1 а.с.156,159-160).
На виконання умов Контракту №13 Продавцем був поставлений товар Покупцю, а саме профілі призначені для вікон та дверей з ПВХ на загальну суму 34 065,42 доларів США, згідно інвойсу № Y012023040000657 від 07.09.2023р. (т.1 а.с.170).
З метою митного оформлення вищевказаного Товару, 14.09.2023року позивачем через свого представника ТОВ «ПРОВАНІК ЛОДЖИСТІКС» (Договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року) подано електронну митну декларацію за №23UA408020055839U9. Митна вартість товару визначена за основним методом (за ціною контракту, також включено витрати Позивача, не включені до ціни Товару) на суму 1360618,75грн. (34 065,42 доларів США по курсу 36,56 грн. за 1 долар США та транспортно-експедиторські витрати у розмірі 114 894,03грн.), в тому числі за кодами УКТ ЗЕД: Товар №1: 39162000900 (Профілі фігурні, призначені для вікон та дверей з ПВХ) - на суму 37207,30доларів США (1,70доларів США/кг) (т.1 а.с.165).
До митної декларації №23UA408020055839U9, декларантом подані наступні документи: (4104) контракт купівлі-продажу товарів № 13 від 16.05.2022року; (0380) інвойс №Y012023040000657 від 07.09.2023року; (0730) міжнародна транспортна накладна (CMR) №А № 002082 від 07.09.2023року; (0861) сертифікат про походження товару №Z 0664141 від 08.09.2023року; (4207) договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року; (4301) договір про про надання транспортно-експедиційних послуг №27.01-23 від 27.01.2023року; (3004) рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору про транспортно-експедиційні послуги №1255 від 07.09.2023; (3007) довідка про транспортні витрати №189 від 07.09.2023; (4301) заявка на транспортно-експедиційні послуги №113 від 04.09.2023; (9000) лист; (9610) копія митної декларації країни відправлення №23341300EX00719031 від 08.09.2023року.
Засвідчені копії цих документів містяться у матеріалах справи.
За результатами розгляду зазначених вище документів митним органом відмовлено в оформленні товару та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000469/2 від 15.09.2023року та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA408020/2023/001596 (т.1 а.с.171, 174-175).
На виконання умов Контракту №13 Продавцем був поставлений товар Покупцю, а саме профілі призначені для вікон та дверей з ПВХ на загальну суму 34 604,40доларів США, згідно інвойсу № Y012023040000663 від 09.09.2023р. (т.1 а.с.185).
З метою митного оформлення вищевказаного Товару, 17.09.2023року позивачем через свого представника ТОВ «ПРОВАНІК ЛОДЖИСТІКС» (Договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року) подано електронну митну декларацію за №23UA408020056473U7. Митна вартість товару визначена за основним методом (за ціною контракту, також включено витрати позивача, не включені до ціни Товару) на суму 1383253,98грн. (34 604,40 доларів США по курсу 36,56 грн. за 1 долар США та транспортно-експедиторські витрати у розмірі 117 819,52грн.), в тому числі за кодами УКТ ЗЕД: Товар №1: 39162000 90 0 (Профілі фігурні, призначені для вікон та дверей з ПВХ) - на суму 37826,28доларів США (1,72доларів США/кг) (т.1 а.с.180).
До митної декларації №23UA408020056473U7, декларантом подані наступні документи: (4104) контракт купівлі-продажу товарів №13 від 16.05.2022року; (0380) інвойс №Y012023040000663 від 09.09.2023року; (0730) міжнародна транспортна накладна (CMR) №A № 002084 від 09.09.2023року; (0271) пакувальний лист №б/н від 09.09.2023року; (0861) сертифікат про походження товару №Z 0664143 від 11.09.2023року; (4207) договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року; (4301) договір про про надання транспортно-експедиційних послуг №27.01-23 від 27.01.2023року; (3004) рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору про транспортно-експедиційні послуги №1363 від 09.09.2023; (3007) довідка про транспортні витрати №187 від 09.09.2023; (4301) заявка на транспортно-експедиційні послуги №115 від 04.09.2023; (9000)лист; (9610) копія митної декларації країни відправлення №23341300ЕХ00725296 від 11.09.2023року.
Засвідчені копії цих документів містяться у матеріалах справи.
За результатами розгляду зазначених вище документів митним органом відмовлено в оформленні товару та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000476/2 від 19.09.2023року та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA408020/2023/001625 (т.1 а.с.186, 189-190).
На виконання умов Контракту №13 Продавцем був поставлений товар Покупцю, а саме профілі призначені для вікон та дверей з ПВХ на загальну суму 34 859,88доларів США, згідно інвойсу №Y012023040000680-681 від 15.09.2023р. (т.1 а.с.201).
З метою митного оформлення вищевказаного Товару, 24.09.2023року позивачем через свого представника ТОВ «ПРОВАНІК ЛОДЖИСТІКС» (Договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року) подано електронну митну декларацію за №23UA408020057952U9. Митна вартість товару визначена за основним методом (за ціною контракту, також включено витрати Позивача, не включені до ціни Товару) на суму 1377969,09грн. (34 859,88доларів США по курсу 36,56 грн. за 1 долар США та транспортно-експедиторські витрати у розмірі 103 192,08грн.), в тому числі за кодами УКТ ЗЕД: Товар №1: 39162000 90 0 (Профілі фігурні, призначені для вікон та дверей з ПВХ) - на суму 35869,62доларів США (1,69доларів США/кг); Товар №2: 40069000 90 0 (Вироби з невулканізованої гуми для ущільнення вікон та дверей) - на суму 1 812,13доларів США (3,8971доларів США/кг) (т.1 а.с.195-196).
До митної декларації №23UA408020057952U9, декларантом подані наступні документи: (4104) контракт купівлі-продажу товарів № 13 від 16.05.2022року; (0380) інвойс №Y012023040000680-681 від 15.09.2023року; (0730) міжнародна транспортна накладна (CMR) №А № 002091 від 15.09.2023року; (0271) пакувальний лист №б/н від 15.09.2023року; (0861) сертифікат про походження товару №Z 0664187 від 18.09.2023року; (4207) договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року; (4301) договір про надання транспортно-експедиційних послуг №27.01-23 від 27.01.2023року; (3004) рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору про транспортно-експедиційні послуги №1366 від 15.09.2023; (3007) довідка про транспортні витрати №194 від 15.09.2023; (4301) заявка на транспортно-експедиційні послуги №117 від 13.09.2023; (9000) лист; (9610) копія митної декларації країни відправлення №23341300EX00746953 від 18.09.2023року.
Засвідчені копії цих документів містяться у матеріалах справи.
За результатами розгляду зазначених вище документів митним органом відмовлено в оформленні товару та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000499/2 від 26.09.2023року та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA408020/2023/001681 (т.1 а.с.202, 206).
На виконання умов Контракту №13 Продавцем був поставлений товар Покупцю, а саме профілі призначені для вікон та дверей з ПВХ на загальну суму 34 437,18доларів США, згідно інвойсу №Y012023040000691 від 20.09.2023р. (т.1 а.с.216).
З метою митного оформлення вищевказаного Товару, 26.09.2023року позивачем через свого представника ТОВ «ПРОВАНІК ЛОДЖИСТІКС» (Договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року) подано електронну митну декларацію за №23UA408020058319U4. Митна вартість товару визначена за основним методом (за ціною контракту, також включено витрати позивача, не включені до ціни Товару) на суму 1368362,52грн. (34 437,18доларів США по курсу 36,56 грн. за 1 долар США та транспортно-експедиторські витрати у розмірі 109 043,06грн.), в тому числі за кодами УКТ ЗЕД: Товар №1: 39162000 90 0 (Профілі фігурні, призначені для вікон та дверей з ПВХ) - на суму 37419,06доларів США (1,71доларів США/кг) (т.1 а.с.211).
До митної декларації №23UA408020058319U4, декларантом подані наступні документи: (4104) контракт купівлі-продажу товарів №13 від 16.05.2022року; (0380) інвойс №Y012023040000691 від 20.09.2023року; (0730) міжнародна транспортна накладна (CMR) А№002094 від 20.09.2023року; (0271) пакувальний лист №б/н від 20.09.2023року; (0861)сертифікат про походження товару №Z0664190 від 21.09.2023року; (4207) договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року; (4301) договір про надання транспортно-експедиційних послуг №27.01-23 від 27.01.2023року; (3004) рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору про транспортно-експедиційні послуги №1390 від 19.09.2023; (3007) довідка про транспортні витрати №202 від 19.09.2023; (4301) заявка на транспортно-експедиційні послуги №120 від 18.09.2023; (9000) лист; (9610) копія митної декларації країни відправлення №23341300EX00756738 від 21.09.2023року.
Засвідчені копії цих документів містяться у матеріалах справи.
За результатами розгляду зазначених вище документів митним органом відмовлено в оформленні товару та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000510/2 від 27.09.2023року та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA408020/2023/001695 (т.1 а.с.217, 220-221).
На виконання умов Контракту №13 Продавцем був поставлений товар Покупцю, а саме профілі призначені для вікон та дверей з ПВХ на загальну суму 34 499,63доларів США, згідно інвойсу №Y012023040000688 від 20.09.2023р. (т.1 а.с.231).
З метою митного оформлення вищевказаного Товару, 26.09.2023року позивачем через свого представника ТОВ «ПРОВАНІК ЛОДЖИСТІКС» (Договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року) подано електронну митну декларацію за №23UA408020058324U3. Митна вартість товару визначена за основним методом (за ціною контракту, також включено витрати позивача, не включені до ціни Товару) на суму 1370646,23грн. (34 499,63 доларів США по курсу 36,56 грн. за 1 долар США та транспортно-експедиторські витрати у розмірі 109 043,06грн.), в тому числі за кодами УКТ ЗЕД: Товар №1: 39162000 90 0 (Профілі фігурні, призначені для вікон та дверей з ПВХ) - на суму 37481,51доларів США (1,71доларів США/кг) (т.1 а.с.226).
До митної декларації №23UA408020058324U3, декларантом подані наступні документи: (4104) контракт купівлі-продажу товарів №13 від 16.05.2022року; (0380) інвойс №Y012023040000688 від 20.09.2023року; (0730) міжнародна транспортна накладна (CMR) №А № 002093 від 20.09.2023року; (0271) пакувальний лист №б/н від 20.09.2023року; (0861)сертифікат про походження товару №Z0664189 від 21.09.2023року; (4207) договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року; (4301) договір про надання транспортно-експедиційних послуг №27.01-23 від 27.01.2023року; (3004) рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору про транспортно-експедиційні послуги №1389 від 20.09.2023; (3007) довідка про транспортні витрати №201 від 20.09.2023; (4301) заявка на транспортно-експедиційні послуги №119 від 18.09.2023; (9000) лист; (9610) копія митної декларації країни відправлення №23341300ЕХ00754138 від 21.09.2023 року.
Засвідчені копії цих документів містяться у матеріалах справи.
За результатами розгляду зазначених вище документів митним органом відмовлено в оформленні товару та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000511/2 від 27.09.2023року та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA408020/2023/001696 (т.1 а.с.232, 235-236).
На виконання умов Контракту №13 Продавцем був поставлений товар Покупцю, а саме профілі призначені для вікон та дверей з ПВХ на загальну суму 35 539,73доларів США, згідно інвойсу № Z012023040000527-528 від 18.09.2023р. (т.1 а.с.247).
З метою митного оформлення вищевказаного Товару, 26.09.2023року позивачем через свого представника ТОВ «ПРОВАНІК ЛОДЖИСТІКС» (Договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року) подано електронну митну декларацію за №23UA408020058414U6. Митна вартість товару визначена за основним методом (за ціною контракту, також включено витрати позивача, не включені до ціни Товару) на суму 1405755,74грн. (35 539,73 доларів США по курсу 36,56 грн. за 1 долар США та транспортно-експедиторські витрати у розмірі 106 117,57грн.), в тому числі за кодами УКТ ЗЕД:
Товар №1: 39162000 90 0 (Профілі фігурні, призначені для вікон та дверей з ПВХ) - на суму 37 108,58доларів США (1,70доларів США/кг);
Товар №2: 83024150 90 0 (Арматура кріплення, з недорогоцінних металів для вікон з ПВХ) - на суму 637,83доларів США (8,0737доларів США/кг);
Товар №3: 39259010 00 0 (Вироби з пластмас, призначені для постійного встановлення в/або на дверях, вікнах) - на суму 695,20доларів США (9,0286доларів США/кг) (т.1 а.с.241-242).
До митної декларації №23UA408020058414U6, декларантом подані наступні документи: (4104) контракт купівлі-продажу товарів № 13 від 16.05.2022року; (0380) інвойс №Z012023040000527-528 від 18.09.2023року; (0730) міжнародна транспортна накладна (CMR) №А № 002092 від 18.09.2023року; (0271) пакувальний лист №б/н від 18.09.2023року; (0861)сертифікат про походження товару №Z0664188 від 20.09.2023року; (4207) договір про надання послуг із декларування товарів №1605/22 від 16.05.2022року; (4301) договір про надання транспортно-експедиційних послуг №27.01-23 від 27.01.2023року; (3004) рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору про транспортно-експедиційні послуги №1384 від 19.09.2023; (3007) довідка про транспортні витрати №199 від 19.09.2023; (4301) заявка на транспортно-експедиційні послуги №118 від 15.09.2023; (9000) лист; (9610) копія митної декларації країни відправлення №23341300ЕХ00752867 від 20.09.2023року.
Засвідчені копії цих документів містяться у матеріалах справи.
За результатами розгляду зазначених вище документів митним органом відмовлено в оформленні товару та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000514/2 від 28.09.2023року та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA408020/2023/001704 (т.1 а.с.248, т.2 а.с.1).
Судом також встановлено, що при перевірці вказаних вище документів митним органом встановлено, що подані документи не підтверджують числові значення складових митної вартості товару та містять розбіжності, а саме:
-згідно з положеннями ч.18 ст.58 МКУ "При продажу товарів між пов`язаними особами вартість операції береться за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів за першим методом, якщо декларант покаже, що така вартість є близькою до вартості однієї з нижчезазначених операцій, яка здійснювалася одночасно або майже одночасно з операцією з оцінюваними товарами: (1) вартості операції при продажу непов`язаним покупцям ідентичних або подібних (аналогічних) товарів для експорту в Україну; (2) митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, визначеної згідно з положеннями статті 62 цього Кодексу; (3) митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, визначеної згідно з положеннями статті 63 цього Кодексу. В гр. 9а декларації митної вартості зазначено, що продавець та покупець пов`язані між собою. Дана інформація дає підстави вважати, що існуючий зв`язок між продавцем і покупцем може впливати на заявлену декларантом митну вартість, оскільки за результатами аналізу цінової інформації встановлено, що подібні товари інших імпортерів, не пов`язаних з продавцями цих товарів, оформлені за вищим рівнем митної вартості. Разом з тим, в гр. 9б декларації митної вартості зазначено, що взаємозалежність продавця та покупця на ціну товару не вплинула. Документальне підтвердження щодо впливу взаємозв`язку на ціну товару або заперечення цього факту відсутнє. Верховним Судом у постанові від 14.04.2021 у справі №820/4849/16 наголошено, що обов`язок доведення митної вартості товару лежить саме на платнику податків. Роз`яснень та документів з приводу порушеного питання митному органу не надано;
-відповідно до п.3.2 контракту від 19.05.2022 №13 строки поставки кожної партії товару узгоджуються сторонами в інвойсах. Зазначені відомості у поданому до митного оформлення інвойсі відсутні;
- відповідно до п.5 контракту від 19.05.2022 №13 передбачена можлива наявність попередньої оплати. Відомостей щодо обраного способу оплати та здійснення/нездійснення оплати не надано;
-товар постачається на умовах поставки EXW TR ANTALYA. Згідно Інкотермс термін "EXW франко-завод" означає, що продавець вважається таким, що виконав свої зобов`язання щодо поставки, в момент, коли він надав товар у розпорядження покупця на площах свого підприємства чи в іншому названому місці (наприклад, на заводі, фабриці, складі і т. ін.), без здійснення митного очищення товару для експорту та завантаження його на будь-який приймаючий транспортний засіб. При цьому у Довідках про транспортні витрати зазначено, що митне оформлення товару для експорту включено в транспортні витрати. А в рахунках на оплату заявлені автопослуги, без зазначення митного оформлення товару для експорту.
Такі зауваження були сформовані у всіх повідомленнях, надісланих митним органом декларанту за наслідками опрацювання митних декларацій.
Митним органом запропоновано декларанту надати додаткові документи для підтвердження заявленої митної вартості, а саме: якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару (для підтвердження умов оплати за товар); за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; транспортні (перевізні) документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів (для підтвердження вартості перевезення, яка є складовою митної вартості товару); якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування (для підтвердження числових значень складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари); виписку з бухгалтерської документації (для деталізації умов оплати); каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару (для підтвердження числових значень щодо вартості товарів); висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями (для підтвердження даних щодо виробника товару та ціни); копію митної декларації країни відправлення (для підтвердження умов поставки, ціни, ваги, тощо); виписку з бухгалтерських та банківських документів покупця, що стосуються відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів на території України; довідкову інформацію щодо вартості у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним товарам; розрахунок ціни (калькуляцію). Також повідомлено, що декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження митної вартості товару.
Для підтвердження митних вартостей, заявлених у митних деклараціях декларантом додатково було подано листи з додатками.
Однак відповідач повідомив декларанта, що додатково подані документи не спростовують розбіжності та невідповідності складових митної вартості товару, зазначених у митних деклараціях.
Відповідно до обґрунтувань оскаржуваних рішень, наведених у їх змісті, слідує, що відповідно до ч.3 ст.53 МКУ документи, подані декларантом для підтвердження заявленої митної вартості, не підтверджують числові значення складових митної вартості товару та містять розбіжності, а саме:
- згідно з положеннями ч.18 ст.58МКУ «При продажу товарів між пов`язаними особами вартість операції береться за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів за першим методом, якщо декларант покаже, що така вартість є близькою до вартості однієї з нижчезазначених операцій, яка здійснювалася одночасно або майже одночасно з операцією з оцінюваними товарами: 1) вартості операції при продажу непов`язаним покупцям ідентичних або подібних (аналогічних) товарів для експорту в Україну; 2) митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, визначеної згідно з положеннями статті 62 цього Кодексу; 3) митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, визначеної згідно з положеннями статті 63 цього Кодексу. В гр.9а декларації митної вартості зазначено, що продавець та покупець пов`язані між собою. Дана інформація дає підстави вважати, що існуючий зв`язок між продавцем і покупцем може впливати на заявлену декларантом митну вартість, оскільки за результатами аналізу цінової інформації встановлено, що подібні товари інших імпортерів, не пов`язаних з продавцями цих товарів, оформлені за вищим рівнем митної вартості. Разом з тим, в гр.9б декларації митної вартості зазначено, що взаємозалежність продавця та покупця на ціну товару не вплинула. Документальне підтвердження щодо впливу взаємозв`язку на ціну товару або заперечення цього факту відсутнє. Верховним Судом у постанові від 14.04.2021 у справі №820/4849/16 наголошено, що обов`язок доведення митної вартості товару лежить саме на платнику податків. Роз`яснень та документів з приводу порушеного питання митному органу не надано; - відповідно до п. 3.2 контракту від 19.05.2022 №13 строки поставки кожної партії товару узгоджуються сторонами в інвойсах. Зазначені відомості у поданому до митного оформлення інвойсі відсутні; - відповідно до п.5 контракту від 19.05.2022 №13 передбачена можлива наявність попередньої оплати. Відомостей щодо обраного способу оплати та здійснення/нездійснення оплати не надано; - відповідно до наданих інвойсів зазначено умови поставки EXW ANTALYA. Згідно Інкотермс термін "EXW франко-завод" означає, що продавець вважається таким, що виконав свої зобов`язання щодо поставки, в момент, коли він надав товар у розпорядження покупця на площах свого підприємства чи в іншому названому місці (наприклад, на заводі, фабриці, складі і т. ін. ), без здійснення митного очищення товару для експорту та завантаження його на будь-який приймаючий транспортний засіб. При цьому у довідках про вартість міжнародного транспортного перевезення вантажу зазначено, що вантажно-розвантажувальні роботи та митне оформлення товару для експорту включено в транспортні витрати, а в рахунках на оплату заявлено про такі послуги як експедиційні послуги та організація міжнародного транспортного перевезення. Роз`яснень не надано; - згідно відомостей, зазначених у CMR перевізником товару є P.E. Shok S. O. / «AIR BABY»LLC / ТОВ «ЛАКІТРЕЙДГРУП» / P.E. BILAK V.I. / «PE MARTYNOV V / P.E.SEMAK VI. / LLC "STRANSBUD" / PE SYDOR MAKSYM / ANTONIEV MARIN / LLC «PRIMERA». Для підтвердження вартості перевезення надані рахунки на оплату транспортних витрат від ФОП ОСОБА_1 . Роз`яснень та документального підтвердження щодо зазначених розбіжностей не надано; - рахунки на оплату від 19.08.2023 №1071, від 24.08.2023 №1143, від 25.08.2023 №1142, від 29.08.2023 №1200, від 30.08.2023 №1217, від 26.08.2023 №1177, від 07.09.2023 №1255, від 09.09.2023 №1363, від 15.09.2023 №1366, від 19.09.2023 №1390, від 20.09.2023 №1389, від 19.09.2023 №1384 містять відомості щодо вартості експедиторських послуг по ін. території (витрати додані до митної вартості товару) та на території України (витрати не додані до митної вартості товару). Експедитор надає послуги на всій протяжності маршруту. Відомостей, які б документально підтвердили критерій розподілу експедиторських послуг на до/після кордону України, не надано. Згідно ч. 2, 3, 4 ст. 53 МКУ та враховуючи положення п.1 ч.5 ст.54 МКУ, що позиціонується з положеннями ст.17 Угоди про застосування статті VII ГАТТ декларанту слід надати додаткові документи для підтвердження заявленої митної вартості, а саме: - якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару (для підтвердження умов оплати за товар): - за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару: - транспортні (перевізні) документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів (для підтвердження вартості перевезення, яка є складовою митної вартості товару); - якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування (для підтвердження числових значень складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари); - виписку з бухгалтерської документації (для деталізації умов оплати); -каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару (для підтвердження числових значень щодо вартості товарів); - висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями (для підтвердження даних щодо виробника товару та ціни); - копію митної декларації країни відправлення (для підтвердження умов поставки, ціни, ваги, тощо); - виписку з бухгалтерських та банківських документів покупця, що стосуються відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів на території України; - довідкову інформацію щодо вартості у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним товарам; - розрахунок ціни (калькуляцію). Також, відповідно до ч.6 ст.53 МКУ декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої митної вартості товару.
Відбулась процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору методу визначення митної вартості товарів. В митного органу відсутня інформація щодо вартості операцій з ідентичними та подібними (аналогічними) товарами, тому, відповідно до статей 59, 60 МКУ неможливо застосувати методи за ціною договору щодо ідентичних та подібних (аналогічних) товарів. Відповідно до статей 62, 63 МКУ методи визначення митної вартості на основі віднімання та додавання вартості не можуть бути використані, оскільки в митного органу відсутня інформація щодо обчисленої вартості, наданої виробником товарів. Було обрано метод визначення митної вартості резервний.
Згідно оскаржуваних рішень про коригування митної вартості товарів за основу для визначення митної вартості взято раніше визнану (визначену) митними органами митну вартість товару: за митною декларацією №UА500500/2023/20015 від 12.06.2023, №UА500500/2023/032735 від 17.09.2023
За основу для визначення митної вартості товару, оформленого позивачем за митними деклараціями №№23UA408020053703U6, 23UA408020053998U7, 23UA408020054015U1, 23UA408020054036U0, 23UA408020054069U0, 23UA408020054215U6, 23UA408020055839U9, 23UA408020056473U7, 23UA408020057952U9 взято раніше визнану (визначену) митними органами митну вартість товару за митною декларацією №UA500500/2023/20015 від 12.06.2023 «Профіль фасонний Рама Біла з сірим ущільнювачем без ламінації, виготовлений із полівінілхлориду (ПВХ), оброблений, довжина 6,50м, профіль упакований у поліетиленову плівку та призначений для виробництва вікон 7007м.Профіль фасонний Стулка Біла з сірим ущільнювачем без ламінації, виготовлений із полівінілхлориду (ПВХ), оброблений, довжина 6,50 м, профіль упакований у поліетиленову плівку та призначений для виробництва вікон 1638м. Профіль фасонний Стулка Біла без ущільнювача без ламінації, виготовлений із полівінілхлориду (ПВХ), оброблений, довжина 6,50 м, профіль упакований у поліетиленову плівку та призначений для виробництва вікон 2275м. Профіль фасонний Імпост Білий з сірим ущільнювачем без ламінації, виготовлений із полівінілхлориду (ПВХ), оброблений, довжина 6,50 м, профіль упакований у поліетиленову плівку та призначений для виробництва вікон 1638м. Профіль фасонний Штапік Білий з сірим ущільнювачем без ламінації, виготовлений із полівінілхлориду (ПВХ), оброблений, довжина 6,50 м, профіль упакований у поліетиленову плівку та призначений для виробництва вікон 8346м.Торговельна марка: YASEMENA Виробник: YASEMENA TARIM IC VE DlS TIC. LTD.STI. Країна виробництва TR. Вага 17314,49кг», рівень митної вартості 2,05 дол.США/кг.
Для визначення митної вартості товару, оформленого позивачем за митними деклараціями №№23UA408020058319U4, 23UA408020058324U3, 23UA408020058414U6 - за основу митним органом взято раніше визнану (визначену) митними органами митну вартість товару за МД №UA500500/2023/032735 від 17.09.2023: «Профілі ПВХ (полівінілхлориді), які мають постійний поперечний переріз по всій довжині, без будь-якої іншої обробки, виготовлені екструзійним методом, за одну технологічну операцію, довжиною по 5,98 м: -ПВХ профіль, (поріг для вхідних дверей) PVC PROFIL WHITE 5,98 MT - 12759 кг (21671,52 м); -ПВХ профіль, (поріг для вхідних дверей) PVC PROFIL NEW WHITE 5,98 MT 8550- кг (11840,40 м); Країна виробництва TR. Виробник AK-PLAST PLASTIK AMBALAJ SAN. VE TIC. LTD. STI. Торгівельна марка: відсутня. Вага нетто 21309 кг», рівень митної вартості 2,04 дол.США/кг.
Таким чином, судом встановлено, що згідно оскаржуваних рішень заявлена декларантом митна вартість товару була фактично скоригована митним органом, в результаті чого сума митних платежів збільшилась.
Не погоджуючись із зазначеними вище рішеннями про коригування митної вартості позивач звернувся до суду з цим позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить висновки по суті спору.
Засади державної митної справи, зокрема, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів, визначаються Митним кодексом України (далі - МК України) та іншими законами України.
Відповідно до вимог частини 1 статті 246 МК України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товару, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товару.
Частина 1 статті 257 МК України передбачає, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Статтею 49 МК України встановлено, що митною вартістю товару, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товару, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 51 МК України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.
Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до глави 9 цього Кодексу.
Частиною 1 та 2 статті 52 МК України передбачено, що заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.
Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов`язані: 1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з органом доходів і зборів; 2) подавати органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; 3) нести всі додаткові витрати, пов`язані з коригуванням митної вартості або наданням органу доходів і зборів додаткової інформації.
Відповідно до положень статті 53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
У разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
У разі якщо митний орган має обґрунтовані підстави вважати, що існуючий взаємозв`язок між продавцем і покупцем вплинув на заявлену декларантом митну вартість, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу, крім документів, зазначених у частинах другій та третій цієї статті, подає (за наявності) такі документи: 1) виписку з бухгалтерських та банківських документів покупця, що стосуються відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів на території України; 2) довідкову інформацію щодо вартості у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним товарам; 3) розрахунок ціни (калькуляцію).
Забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті.
Декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.
Згідно положень статті 54 МК України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.
За результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.
Митний орган під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів зобов`язаний: 1) здійснювати контроль заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих зазначеними особами документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; 2) надавати декларанту або уповноваженій ним особі письмову інформацію про причини, за яких заявлена ними митна вартість не може бути визнана; 3) надавати декларанту або уповноваженій ним особі письмову інформацію щодо порядку і методу визначення митної вартості, застосованих у разі коригування митної вартості, а також щодо підстав здійснення такого коригування; 4) випускати у вільний обіг товари, що декларуються: у разі визнання митним органом заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю; у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу Х цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої статті 55 цього Кодексу.
Митний орган з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право: 1) упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості; 2) у випадках, встановлених цим Кодексом, письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості; 3) у випадках, встановлених цим Кодексом, здійснювати коригування заявленої митної вартості товарів; 4) проводити в порядку, визначеному статтями 345-354 цього Кодексу, перевірки правильності визначення митної вартості товарів після їх випуску; 5) звертатися до митних органів інших країн із запитами щодо надання відомостей, необхідних для підтвердження достовірності заявленої митної вартості; 6) застосовувати інші передбачені цим Кодексом форми митного контролю.
Митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: 1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; 2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; 3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; 4) надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.
У разі якщо під час проведення митного контролю митний орган не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично.
За змістом статті 55 МК України Рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
Прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити: 1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано; 2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; 3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана митним органом; 4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування; 5) інформацію про: право декларанта або уповноваженої ним особи на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу Х цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої цієї статті; б) право декларанта або уповноваженої ним особи оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.
Декларант може провести консультації з митним органом з метою обґрунтованого вибору методу визначення митної вартості на підставі інформації, яка наявна в митному органі.
Відповідно до статті 57 МК України визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).
Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.
Застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між органом доходів і зборів та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій орган доходів і зборів та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності.
У разі неможливості визначення митної вартості товарів згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу за основу для її визначення може братися або ціна, за якою ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов`язаному із продавцем покупцю відповідно до статті 62 цього Кодексу, або вартість товарів, обчислена відповідно до статті 63 цього Кодексу.
При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу.
Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи.
У разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статтею 64 цього Кодексу.
Відповідно до частин 2 та 3 статті 58 МК України метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов`язковою при її обчисленні.
У разі якщо митна вартість не може бути визначена за основним методом, застосовуються другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 цього Кодексу.
Відповідно положень статті 64 МК України у разі якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58 - 63 цього Кодексу, митна вартість оцінюваних товарів визначається з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами і положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (GATT).
Митна вартість, визначена згідно з положеннями цієї статті, повинна ґрунтуватися на раніше визнаних (визначених) органами доходів і зборів митних вартостях.
При цьому, враховуючи фактичні обсяги партії товарів, для визначення митної вартості використовується найменша вартість із альтернативних, згідно наявної у митного органу інформації.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що митні органи мають виключну компетенцію в питаннях перевірки та контролю правильності обчислення декларантом митної вартості.
Водночас дискреційні функції таких органів мають законодавчі обмеження у випадках незгоди із задекларованою митною вартістю. До них, зокрема, належить процедура консультацій між органом доходів і зборів та декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості та обов`язок послідовного вибору методів (від першого до резервного) визначення митної вартості.
Витребування документів, визначених частиною третьою статті 53 МК України, може мати місце тільки у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей щодо заявленої митної вартості товару, а саме: якщо документи, зазначені у частині другій статті 53 МК України: 1) містять розбіжності; 2) містять наявні ознаки підробки; 3) не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів; 4) не містять відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Поряд із цим витребувати необхідно ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всі, які передбачені статтею 53 МК України.
Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнівів у достовірності наданої інформації.
Наведені висновки узгоджуються з правовими висновками, викладеними у подібних правовідносинах Верховним Судом, зокрема, у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №809/1884/16 та від 14 серпня 2018 року у справі №826/5868/16.
Згідно частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З оскаржуваних рішень про коригування митної вартості товарів вбачається, що при перевірці заявленої позивачем митної вартості товару відповідач дійшов висновку про те, що подані документи не підтверджують числові значення складових митної вартості товару та містять розбіжності.
Однак, у ході судового розгляду справи відповідачем не доведено суду, що виявлені ним у поданих декларантом документах розбіжності дійсно мають вплив на правильність визначення митної вартості (частина 3 статті 53 МК України).
Згідно обставин справи, декларантом вартість товару була визначена відповідно до основного методу визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції).
Так, з матеріалів справи вбачається, що 19 травня 2022 року між Пластиковою і будівельною промисловою анонімною компанією «Адопен» (Турція), як продавцем, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Маядо» (Україна), як покупцем товару, укладено контракт міжнародної поставки №13 (далі - Контракт).
Відповідно до пункту 1.1. Контракту продавець продає, а покупець купує профіль ПВХ в асортименті: захисну плівку і плівку для ламінування для ПВХ профілів, фурнітуру віконну і дверну в асортименті; двері ПВХ, а також аксесуари для них; покриття для підлоги, а також покриття для даху з ПВХ; сировину для виготовлення ПВХ профілів (суміші ПВХ (біла, коричнева, чорна, сіра, Soft чорна, Soft сіра)), а також компоненти для виготовлення даних сумішей (імпакт, титан, діоксин, стабілізатор, крейда, ПВХ) технічну оснастку і обладнання для виготовлення ПВХ продукції, а також її частини; різноманітну рекламну продукцію (на платній або безоплатній основі); на безоплатній основі техоснастку і фурнітуру, призначену для виробництва і продажу вікон, дверей і конструкцій з ПВХ та металопластикового профілю; інші зразки продукції (надалі пойменовані Товар), згідно інвойсів.
Згідно пунктів 3.1. та 3.2. Контракту кількість, асортимент, вартість товару та базові умови поставки обумовлюються для кожної окремої партії Товару і вказуються в інвойсах. Поставка товару здійснюється частинами (партіями) згідно з міжнародними правилами тлумачення торгових термінів «Інкотермс 2010».
Строки поставки кожної партії Товару узгоджуються сторонами в інвойсах, але не може становити більше 60 робочих днів з дати інвойсу.
У пунктах 4.1-4.3 Контракту визначено, що ціна за товар, що постачається визначається сторонами в Доларах США. Ціна за одиницю Товару, що постачається вказана в інвойсах до даного Контракту і являється незмінною. Загальна вартість Контракту становить 50000000,00 (п`ятдесят мільйонів) доларів США. В ціну товару включена вартість тари, упаковки і маркування.
Пунктами 5.1-5.2 Контракту встановлено, що оплата виставленого рахунку здійснюється протягом дії Контракту. Виплата має бути проведена банківським переказом у вигляді попередньої оплати або після отримання товару. Оплата банківських послуг включається у витрати Покупця.
Відповідно до наявних в справі інвойсах продавцем виставлено по кожному з них рахунок на оплату за товар.
Враховуючи вимоги контракту в інвойсі зазначено умови поставки даної партії товару EXW. Також зазначено дані водія та державний номерний знак транспортного засобу, що здійснює перевезення товару.
За таких обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість зазначення позивачем у митних деклараціях вартості товару саме за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції).
В оскаржуваних рішеннях митним органом зауважено, що існуючий зв`язок між продавцем та покупцем може впливати на заявлену декларантом митну вартість, оскільки за результатами аналізу цінової інформації встановлено, що подібні товари інших імпортерів, не пов`язаних з продавцями цих товарів, оформлені за вищим рівнем митної вартості, а документальне підтвердження щодо впливу такого взаємозв`язку на ціну товару або заперечення цього факту відсутнє.
З приводу такого зауваження суд зазначає, що згідно з ч.ч.12-15 ст.58 МК України той факт, що продавець і покупець пов`язані між собою особи, сам по собі не може бути підставою для розгляду вартості операції як неприйнятної. У таких випадках необхідно розглянути обставини продажу та прийняти вартість операції за умови, що взаємовідносини покупця і продавця не вплинули на ціну оцінюваних товарів.
За наявності достатніх підстав вважати, що відносини, зазначені у частині дванадцятій цієї статті, вплинули на ціну оцінюваних товарів, митний орган повинен надати декларанту або уповноваженій ним особі свої письмові обґрунтування, що такий вплив мав місце.
У разі відсутності обґрунтувань з боку митного органу необхідно вважати, що взаємовідносини, зазначені у частині дванадцятій цієї статті, не вплинули на ціну оцінюваних товарів.
Декларант має право відповіді та доказу відсутності впливу взаємозв`язку продавця і покупця на ціну, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари.
Для цілей цього Кодексу особи вважаються пов`язаними між собою у випадках, зазначених у статті 15 Угоди про застосування статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року.
У статті 15 Угоди про застосування статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року вказано, що для цілей цієї Угоди особи вважаються пов`язаними між собою, тільки якщо: a) вони є службовцями або директорами підприємств один в одного; b) вони юридично визнані партнерами по бізнесу; c) вони є роботодавцем і працівником; d) будь-яка особа безпосередньо чи опосередковано володіє, контролює або утримує 5 чи більше відсотків випущених акцій, що дають право голосу, або акцій обох з них; e) один з них безпосередньо або опосередковано контролює іншого; f) обидва безпосередньо або опосередковано контролюються третьою особою; g) разом вони безпосередньо або опосередковано контролюють третю особу; h) вони є членами однієї й тієї самої сім`ї.
Особи, які пов`язані одна з одною в бізнесі таким чином, що одна з них є одноосібним агентом, одноосібним дистриб`ютором чи одноосібним концесіонером іншого, як би це не називалося, уважаються пов`язаними для цілей цієї Угоди, якщо вони підпадають під зазначені критерії.
Згідно з пунктом 2а статті 1 вказаної Угоди під час визначення того, чи є контрактна вартість прийнятною для цілей пункту 1, те, що покупець і продавець пов`язані між собою в рамках змісту статті 15, саме по собі не є підставою вважати контрактну вартість неприйнятною. У такому разі повинні бути вивчені обставини навколо продажу й контрактну вартість повинно бути прийнято за умови, що ці відносини не вплинули на ціну. Якщо з урахуванням інформації, наданої імпортером або отриманої іншим чином, митна адміністрація має підстави вважати, що відносини вплинули на ціну, вона повинна повідомити свої аргументи імпортеру, а імпортеру повинно бути надано обґрунтована можливість для відповіді. Якщо імпортер того вимагає, це повідомлення аргументів повинно бути надано в письмовому вигляді.
Відповідно до ч.18 ст.58 МК України при продажу товарів між пов`язаними особами вартість операції береться за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів за першим методом, якщо декларант покаже, що така вартість є близькою до вартості однієї з нижчезазначених операцій, яка здійснювалася одночасно або майже одночасно з операцією з оцінюваними товарами: 1) вартості операції при продажу непов`язаним покупцям ідентичних або подібних (аналогічних) товарів для експорту в Україну; 2) митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, визначеної згідно з положеннями статті 62 цього Кодексу; 3) митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, визначеної згідно з положеннями статті 63 цього Кодексу.
Зміст наведених правових норм в сукупності з положеннями статті 53 МК України свідчать про наявність у митного органу обов`язку зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості перевірки розрахунку митної вартості на підставі наданих декларантом документів, обґрунтувати необхідність перевірки спірних відомостей та зазначити документи, надання яких зможе усунути сумніви у їх достовірності; крім того, для витребування доказів на спростування наявності впливу взаємозв`язку покупця та продавця на митну вартість задекларованого товару митниця зобов`язана обґрунтувати обставини, які свідчать про ймовірність існування такого взаємозв`язку.
Як вбачається зі змісту оскаржуваних рішень, митний орган обґрунтовував наявність впливу взаємопов`язаності покупця та продавця на заявлену митну вартість товару виключно тим, що за результатами аналізу цінової інформації встановлено, що подібні товари інших імпортерів, не пов`язаних з продавцями цих товарів, оформлені за вищим рівнем митної вартості.
Однак виявлення в ході проведення митного контролю з будь-якого ресурсу продажу товару, тотожного заявленому до митного оформлення, за ціною вищою, ніж заявлена митна вартість, не є безумовною підставою для визнання недостовірними та неправдивими відомостей щодо митної вартості товару та відмови в оформленні товару за самостійно заявленою декларантом митною вартістю товарів.
Крім того, відповідачем в оскаржуваних рішеннях не зазначено, з яких конкретно джерел митний орган отримав цінову інформацію щодо подібних товарів, не ідентифіковано імпортерів та відповідно товар, який досліджувався митним органом при аналізі цінової інформації.
Навіть за умови обґрунтованого встановлення митним органом різниці в ціні, вказане свідчить лише про наявність підстав для більш детального аналізу умов зовнішньоекономічної операції, за якою до митного оформлення пред`явлено товари.
У зв`язку з цим, суд вважає доречними доводи позивача відносно того, що всупереч приписам ч.13 ст.58 МК України митний орган не надав письмових обґрунтувань про наявність впливу пов`язаності продавця та покупця на визначення митної вартості товару.
Недотримання вказаної норми, в свою чергу, призводить до відсутності у декларанта можливості подати відповідь та докази відсутності впливу взаємозв`язку продавця і покупця на ціну.
Тобто, відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень з цієї позиції, в обхід встановленого законом порядку, відразу ж констатував про наявність впливу взаємозв`язку продавця і покупця на ціну оцінюваних товарів. Натомість, в силу ч.14 ст.58 МК України у разі відсутності обґрунтувань з боку митного органу необхідно вважати, що взаємовідносини, зазначені у ч.12 ст.58 МК України цієї статті, не вплинули на ціну оцінюваних товарів. Відтак, суд вважає обґрунтованою позицію позивача в цій частині.
Окрім цього виявлена різниця між вартістю товару, задекларованого особою, та вартістю подібних товарів згідно з аналізу цінової інформації митного органу не свідчить про наявність порушень з боку декларанта і не є підставою для автоматичного збільшення митної вартості товарів.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач на виконання вимог чинного на час виникнення спірних правовідносин митного законодавства не надав обґрунтованих підстав вважати, що існуючий взаємозв`язок між продавцем і покупцем вплинув на заявлену декларантом митну вартість, а з урахуванням вимог статті 58 МК України вважається, що взаємовідносини, зазначені у частині дванадцятій цієї статті, не вплинули на ціну оцінюваних товарів.
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 13 липня 2021 року у справі №200/6521/20-а, від 25 травня 2021 року у справі №200/7957/20-а, від 11 листопада 2021 року у справі №200/6403/20-а, від 27 січня 2022 року у справі №200/6413/20-а, від 28 квітня 2023 року у справі №200/9362/20-а.
З приводу зауважень митного органу в оскаржуваних рішеннях про відсутність в інвойсах відомостей про строки поставки, то суд вважає такі необґрунтованими, виходячи з наступного.
Згідно пункту 3.2 контракту №13 від 19.05.2022 року строки поставки кожної партії Товару узгоджуються сторонами в інвойсах, але не можуть становити більше 60 робочих днів з дати інвойсу.
Тобто, сторонами договору встановлений строк поставки партії товару, що не може перевищувати 60 робочих днів, при цьому, в умовах договору не вказано, що зазначення строку поставки партії є обов`язковими для формування вартості товару.
Відтак, твердження відповідача про наявність наведених вище розбіжностей у зв`язку з відсутністю у поданих позивачем інвойсах відомостей про строк поставки суд вважає безпідставними, оскільки такі фактично не мали впливу на правильність визначення позивачем митної вартості товару за першим методом за ціною договору.
Безпідставними суд вважає зауваження митного органу в спірних рішеннях про відсутність відомостей щодо обраного способу здійснення оплати за вказаним договором, оскільки фактична оплата за поставлений товар, як і спосіб здійснення такої оплати (готівковий, безготівковий) та часові рамки оплати (передоплата, післяплата, відстрочка) ніяким чином не впливає на ціну (розмір оплати) товару, що передбачена контрактом (з урахування додаткових платежів, якщо такі передбачені чи здійснені).
Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 17 квітня 2018 року у справі №815/329/17 та постанові від 12 березня 2019 року у справі №803/3649/15.
Встановлення декількох видів способу оплати за договором, попередня оплата або післяплата (по отриманні товару), не впливають на правильність визначення митної вартості товару та не можуть бути підставою для коригування митної вартості.
Крім того, в оскаржуваних рішеннях митним органом вказано, що у Довідках про транспортні витрати зазначено, що митне оформлення товару для експорту включено в транспортні витрати. А в рахунках на оплату, заявлені авто послуги, без зазначення митного оформлення товару для експорту.
Судом встановлено, що згідно довідок про транспортні витрати, які були надані позивачем до митних декларацій, транспортні витрати включають всі витрати пов`язані з перевезенням вантажу, в тому числі, вантажо-розвантажувальні роботи, митне оформлення товару для експорту. Страхування вантажу не проводилось.
Таким чином, розбіжності між вартістю транспортних послуг, зазначених у довідках та рахунках на оплату відсутні.
Суд зазначає, що для надання митному органу інформації перевізником позивача були складені спеціальні документи, а саме: довідки про транспортні послуги, що по суті є калькуляціями транспортних витрат, які містять всю необхідну інформацію для митного оформлення товарів (реквізити сторін, сума та валюта платежу, номер автотранспортного засобу та напівпричепу, яким здійснювалося перевезення і який зазначений у CMR), що дає можливість повністю ідентифікувати відповідні рахунки та довідки про транспортні витрати з відповідною поставкою.
Верховний Суд у постанові від 31 травня 2019 року у справі №804/16553/14 вказав, що якщо законом не визначено доказ (докази), виключно яким (-ми) повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення, то такі витрати можуть підтверджуватися будь-якими доказами. Митний кодекс України не визначив вид доказів, якими повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення товарів (не вказав, що такими доказами можуть бути лише фінансові та/або бухгалтерські документи), а тому довідка про транспортні витрати є допустимим доказом на підтвердження витрат на перевезення товарів.
На переконання суду, сама по собі відсутність у наданих декларантом рахунках відомостей щодо включення митного оформлення товару для експорту в транспортні витрати за наявності відповідних довідок про транспортні витрати, що згідно наведеної позиції Верховного Суду є допустимими доказами на підтвердження витрат на перевезення товарів, не свідчить про наявність розбіжностей, які унеможливлюють підтвердження заявленої декларантом митної вартості товарів за ціною договору.
Згідно приписів частини 2 статті 55 МК України та вимог наказу Міністерства фінансів України №598 від 24 травня 2012 року "Про затвердження форми рішення про коригування митної вартості товарів, Правил заповнення рішення про коригування митної вартості товарів та Переліку додаткових складових до ціни договору" - рішення про коригування митної вартості товару повинно містити обґрунтування причин, через які митна вартість імпортованих товарів не може бути визначена за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються.
При цьому, Верховний Суд у постанові від 23 квітня 2019 року у справі №810/1479/16 наголосив, що однієї лише вказівки на наявність розбіжностей та недоліків у поданих документах, без роз`яснення, в чому такі розбіжності полягають, який їхній вплив на митну вартість оцінюваного товару і чому без їх усунення заявлена митна вартість не може бути визнана, недостатньо для висновку про неможливість застосування основного методу визначення митної вартості. Не наведення митницею в рішенні про коригування митної вартості товарів обставин, про які зазначено вище, свідчить про протиправність рішення щодо застосування іншого, ніж основний, методу визначення митної вартості оцінюваного товару.
Підсумовуючи викладене, суд доходить висновку, що подані декларантом відповідно до частини 2 статті 53 МК України документи є вичерпними та підтверджують усі складові митної вартості за першим (основним) методом, не мають розбіжностей, відомості про визначення митної вартості в цих документах є достовірними, базуються на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.
Натомість, зазначені митницею у повідомленні декларанту та рішеннях про коригування митної вартості зауваження та розбіжності, які стали підставою для витребування митницею додаткових документів та прийняття спірних рішень про коригування митної вартості, не можуть бути визнані об`єктивними, обґрунтованими та такими, що впливають на числові значення заявленої митної вартості.
По суті вказані митним органом зауваження носять формальний характер, що у їх сукупності та окремо кожне не вказує на наявність підстав для коригування заявленої декларантом вартості товару.
Крім того, розбіжність між рівнем заявленої декларантом митної вартості товару та рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких вже здійснено, може бути лише підставою для сумніву у правильності визначення митної вартості, проте не є достатньою підставою для висновку про недостовірність даних щодо заявленої декларантом митної вартості товару. В цьому випадку митниця повинна здійснити дослідження документів щодо поставки товару з метою встановлення доказів, які підтверджують або спростовують цей сумнів.
Відповідно до пунктів 2, 4 частини 2 статті 55 МК України, прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити: наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування. Між тим, спірне вішення про коригування митної вартості товарів такої інформації не містить, що не дає підстав вважати його обґрунтованим та мотивованим у контексті положень пунктів 2, 4 частини другої статті 55 МК України.
Аналіз норм МК України дозволяє стверджувати, що вищенаведеними нормами законодавець встановив загальний перелік документів, які можуть бути витребувані митним органом для перевірки правильності визначення складових митної вартості товару і її не слід розуміти таким чином, що в кожному випадку митний орган повинен витребувати всі перелічені документи - які саме документи витребувати, митний орган повинен вирішувати в кожній конкретній ситуації з урахуванням всіх обставин і характеристик товару, що декларується.
Надані позивачем документи не містять розбіжностей, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, не містять наявні ознаки підробки та містять всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів.
Таким чином, відповідач не спростував контрактну ціну товару, а також не підтвердив об`єктивну неможливість на підставі наданих позивачем документів визначити ціну та рівень митної вартості товару за ціною договору. Додаткових переконливих аргументів та доказів, які б викликали обґрунтовані сумніви в достовірності проведеного позивачем розрахунку митної вартості товару за ціною договору відповідачем не надано, a інших обставин, які б впливали на рівень задекларованої позивачем митної вартості товару, судом не встановлено.
Згідно з ч.3 ст.318 МК України митний контроль має передбачати виконання органами доходів і зборів мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи надання декларантом митному органу достовірних відомостей про визначення митної вартості за ціною угоди, які базувалися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддавалися обчисленню, суд вважає оскаржувані рішення відповідача протиправними, що є підставою для їх скасування.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав платіжне доручення про сплату судового збору в загальній сумі 10 863,80грн, що підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати:
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000426/2 від 04.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000432/2 від 05.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000435/2 від 05.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000436/2 від 06.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000437/2 від 06.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000443/2 від 07.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000469/2 від 15.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000476/2 від 19.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000499/2 від 26.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000510/2 від 27.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000511/2 від 27.09.2023року;
- рішення Чернівецької митниці про коригування митної вартості товарів №UA408000/2023/000514/2 від 28.09.2023року.
3. Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "МАЯДО" за рахунок бюджетних асигнувань Чернівецької митниці Державної митної служби України судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 10 863 (десять тисяч вісімсот шістдесят три) грн. 80 коп.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «МАЯДО» (вул. Промислова, 38, смт Велика Димерка Броварський район Київська область, 07442; код ЄДРПОУ 35843786);
Відповідач - Чернівецька митниця Державної митної служби України (вул. Руська, 248-М, м. Чернівці, 58023; код ЄДРПОУ 43971359).
Суддя В.О. Кушнір
Суд | Чернівецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123582408 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо митної справи (крім охорони прав на об’єкти інтелектуальної власності); зовнішньоекономічної діяльності; спеціальних заходів щодо демпінгового та іншого імпорту, у тому числі щодо визначення митної вартості товару |
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Кушнір Віталіна Олександрівна
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Кушнір Віталіна Олександрівна
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Кушнір Віталіна Олександрівна