Справа № 149/2737/24
Провадження №2/149/850/24
Номер рядка звіту 61
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
05.12.2024 р. м. Хмільник
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Войнаревича М.Г.,
за участі секретаря Паламарчук Л.В.,
розглянувши в порядку загального провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмільницької міської ради Вінницької області, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на земельну частку (пай),-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з цивільним позовом до Хмільницької міської ради Вінницької області, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права на земельну частку (пай).
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла позивача баба ОСОБА_6 , яка проживала в селі Кушелівка Хмільницького району Вінницької області. Після смерті ОСОБА_6 до успадкування залишилося право на земельну частку (пай) в КСП «ім. Мічуріна» с. Великий Митник Хмільницького району Вінницької області, розміром 3,08 в умовних кадастрових гектарах, яке їй належало відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0377496.
Спадщину після смерті ОСОБА_6 фактично прийняла її дочка - ОСОБА_7 , яка вступила у володіння та управління її спадковим майном: обробляла присадибну земельну ділянку, садила картоплю, збирала урожай, підтримувала у належному стані житловий будинок по АДРЕСА_1 .
Згодом, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим виконавчим комітетом Великомитницької сільської ради Хмільницького району Вінницької області 04 жовтня 2010 року.
Після її смерті до успадкування залишилися:
земельна ділянка площею 3,02 га, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташовувалася на території Великомитницької сільської ради Хмільницького району Вінницької області;
право на успадкування земельної частки (паю) в КСП «ім. Мічуріна» с. Великий Митник Хмільницького району Вінницької області, розміром 3,08 в умовних кадастрових гектарах, яке належало матері ОСОБА_6 .
Спадщину після смерті матері ОСОБА_7 (земельну ділянку площею 3,02 га) позивач прийняв, що пітверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 23 травня 2011 року.
Разом з тим, оформити у спадщину у нотаріальному порядку право на земельну частку (пай) КСП «ім. Мічуріна» с. Великий Митник Хмільницького району Вінницької області, розміром 3,08 в умовних кадастрових гектарах, яке належало ОСОБА_6 , та яке було успадковане ОСОБА_7 не виявилось можливим, як через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно (сертифікату на право на земельну частку (пай)) так і через те, що ОСОБА_7 за життя так і не оформили своє право на зазначенку земельну частку (пай).
За таких обставин, позивач вимушений звертатися до суду за захистом своїх прав на частину спадкового майна після смерті матері.
Ухвалою від 30.08.2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
У судове засідання позивач не з`явився про дату, час і місце його проведення був належним чином повідомлений, направив до суду заяву, в якій просить проводити розгляд справи у його відсутність.
Відповідач направив до суду заяву, в якій не заперечує щодо задоволення позовних вимог, просить проводити розгляд справи у його відсутність.
Треті особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 надали суду заяви, в яких просять проводити розгляд справи у їх відсутність, не заперечують щодо задоволення позовних вимог.
Суд визнав можливим розглянути справу у відсутність сторін, оскільки у справі є достатньо матеріалів про права та правовідносини сторін, та їх неявка не перешкоджає розгляду справи.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, згідно ч.2 ст.247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.1ст.13ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.1 ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (копія на а.с. 5);
Відповідно до сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0377496, вбачається, що відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на земельні часки (паї) громадян КСП ім. Мічуріна на ОСОБА_6 , зареєстровано за № 815 видано сертифікат на земельну частку 28.07.2000 року. Розмір земельної частки (паю) КСП ім. Мічуріна складає 3.08 умовних кадастрових гектарів (копія на а.с. 6)
Відповідно до довідки № 418/19-23 від 20.06.2024 року ОСОБА_7 1948 р.н., дійсно на протязі 6-ти місяців з дня смерті її матері ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , вступила у фактичне володіння та управління її спадковим майном, а саме: обробляла присадибну земельну ділянку, садила картоплю, збирала урожай, підтримувала у належному стані житловий будинок по АДРЕСА_1 (копія на а.с. 7).
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 23.04.1968 року ОСОБА_8 та ОСОБА_9 зареєстрували шлюб (копія на а.с. 9)
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 (копія на а.с. 10)
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, видане приватним нотаріусом О.Л. Милещенко, ОСОБА_1 є спадкоємцем майна ОСОБА_7 , а саме земельна ділянка № НОМЕР_5 площею 3.02 га, кадастровий номер якої 0524880600:08:002:0388 (копія на а.с. 11)
Відповідно до спадкової справи № 18/2011 до майна померлої, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , встановлено, що ОСОБА_1 , подав заяву про прийняття спадщини за законом. Спадкоємці ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_10 , подали заяви про відмову від прийняття спадщини.
При вирішенні спору суд виходить з того, що спірні правовідносини щодо спадкування права на земельну частку (пай) врегульовані положеннямиЦивільного кодексу України,Земельного кодексу України,Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 8 серпня 1995 року №720/95.
Право власності на землю набувається та реалізується на підставіКонституції України,Земельного кодексу України, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Відповідно до п.п. 1-2 Указу Президента України №720/95 від 08.08.1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», ст.ст.1-2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток(паїв)» № 899-IV від 05.06.2003 року(надалі- Закон № 899-IV) право на земельну частку(пай) мають члени КСП, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю.
Пунктом 24постанови Пленуму Верховного Суду України від16.04.2004року №7«Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ»передбачено, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку(пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України.
Згідно ст. 2 Закону № 899-IV основнимдокументом, що посвідчує право на земельну частку(пай), є сертифікат на право на земельну частку(пай), виданий районною(міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку(пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку(пай).
Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У відповідності до приписів ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Тобто, основу спадкування спадкоємцями першої черги складають шлюбні відносини або кровне споріднення.
Згідно ч. 1 ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Ст. 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до п.п. 4.15 п. 4 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року за №296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно.
До позову, на підтвердження факту прийняття ОСОБА_7 , спадщини, яка відкрилася після смерті її матері ОСОБА_6 долучено лише довідку про те, що ОСОБА_7 вступила у фактичне володіння та управління її спадковим майном, а саме: обробляла присадибну земельну ділянку, садила картоплю, збирала урожай, підтримувала у належному стані житловий будинок по АДРЕСА_1 , однак абсолютно нічого не зазначено щодо земельної частки (паю).
Свідоцтвом про право на спадщину за законом доводиться те, що ОСОБА_1 , є спадкоємцем майна ОСОБА_7 .
На підтвердження факту прийняття ОСОБА_7 спадщини, після смерті ОСОБА_6 , будь яких доказів матеріали справи не містять.
Оригіналів указаних документів, які могли б бути доказами, суду не надано.
Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено належними і допустимими доказами, що ОСОБА_7 успадкувала після смерті ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , право на земельну частку (пай) розміром 3.08 в умовних кадастрових гектарах, яке належало ОСОБА_6 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0377496.
Таким чином, враховуючи, що судом не встановлено законних підстав набуття позивачем права на земельну частку (пай) в порядку спадкування після смерті ОСОБА_6 , суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог за недоведеністю.
Згідно з ч.1ст.141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. У зв`язку з тим, що в задоволенні позову відмовлено в повному обсязі, то судовий збір не підлягає відшкодуванню.
Керуючись ст.ст.4,12,13,81,133,223,263,265,352,354 ЦПК України, ст.122 ЗК України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Хмільницької міської ради Вінницької області, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права на право на земельну частку (пай) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач має право оскаржити рішення до Вінницького апеляційного суду через Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Михайло Войнаревич
Суд | Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123585521 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Войнаревич М. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні