Ухвала
від 09.12.2024 по справі 404/10169/24
КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 404/10169/24

Номер провадження 2-о/404/306/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2024 року місто Кропивницький

Суддя Кіровського районного суду міста Кіровограда Людмила Дмитріївна Кулінка, розглянувши заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи: Кропивницька міська державна нотаріальна контора № 2 (місцезнаходження: 25009, місто Кропивницький, вулиця Вокзальна, будинок № 31), Фортечний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (місцезнаходження: 25010, місто Кропивницький, вулиця Незалежності, будинок № 26) про оголошення фізичної особи померлою, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про оголошення його батька, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця і жителя міста Кропивницький Кіровоградської області, померлим.

За приписами статті 293 Цивільного процесуального кодексу України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою (пункт 3 частина друга статті 293 Цивільного процесуального кодексу України).

Частиною третьою та четвертою статті 294 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Справи окремого провадження суд розглядає з участю заявника так заінтересованих осіб.

В свою чергу вимоги до форми і змісту позовної заяви, заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення встановлені статтями 175 і 177, 306 Цивільного процесуального кодексу України.

Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.

Підставою оголошення фізичної особи померлою є презумпція її смерті.

Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті (частина перша статті 47 Цивільного кодексу України).

Статтею 306 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

Визнання особи померлою є крайньою мірою та потребує встановлення всіх об`єктивних обставин, що стали передумовою для такого звернення, з метою уникнення в подальшому негативних наслідків щодо переходу майнових прав особи, оголошеної померлою, у разі її появи. Обов`язок щодо доказування обставин, що підтверджують відсутність відомостей про місце перебування особи, яку заявник просить оголосити померлою, у місці її постійного проживання протягом трьох років, покладається чинним законодавством України саме на заявника. (Правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19.03.2018 року у справі № 638/18251/16-ц).

Особливістю розгляду справ про оголошення особи померлою є те, що суд за наявності достатніх доказів робить юридичне припущення про смерть особи.

Водночас, відсутність безумовних доказів або суперечність у доказах на підтвердження таких обставин, що надаються заявником та/або заінтересованими особами, унеможливлює оголошення особи померлою.

Оскільки заявник просить оголосити фізичну особу померлою, то заява повинна містити, у тому числі, обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

При цьому, за правовими наслідками оголошення фізичної особи померлою прирівнюється до правових наслідків, які настають у разі смерті фізичної особи, а саме: на майно такої особи відкривається спадщина. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини (частина друга статті 47 Цивільного кодексу України).

Виходячи з цього, заінтересованими особами у даній справі мають бути усі спадкоємці особи, якщо вони є, чи відповідна територіальна громада.

При цьому, заявником в порушення вищевказаних вимог не зазначено в якості заінтересованих осіб коло спадкоємців особи, щодо якої порушується питання про оголошення її померлою.

Зокрема, відповідно до пункту 10 частини третьої статті 175 Цивільного процесуального кодексу України, позовна заява повинна містити підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Проте в поданій заяві відсутнє підтвердження заявника про те, що ним не подано іншої заяви з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Частина п`ята статті 177 Цивільного процесуального кодексу України зобов`язує позивача додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

До заяви про оголошення фізичної особи померлою долучено Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12021121010001494, відповідно до якого 24 червня 2021 року зареєстровано звернення щодо зникнення ОСОБА_2 .

При цьому, заявником не додано доказів, які дії вчинені правоохоронними органами щодо розшуку ОСОБА_2 , які результати вчинення таких дій.

Крім того, заявником в обгрунтування звернення до суду із заявою про оголошення фізичної особи померлою, зокрема зазначено, що ОСОБА_2 тривалий час не з`являється за своїм місцем проживання, та як доказ до заяви долучено копію договору купівлі-продажу, відповідно до якого ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_2 .

Суд звертає увагу заявника, що набуття права власності на нерухоме майно, не є доказом зареєстрованого у встановленому законом порядку місцем проживання особи, а відтак, заявнику необхідно надати докази зареєстрованого місця проживання ОСОБА_2 .

За таких обставин, вважаю за необхідне застосувати до поданої заяви про оголошення фізичної особи померлою наслідки статті 185 Цивільного процесуального кодексу України, і залишити заяву без руху з наданням строку для усунення недоліків

Керуючись статтями 175, 177, 183, 185 Цивільного процесуального кодексу України, суддя,

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи: Кропивницька міська державна нотаріальна контора № 2 (місцезнаходження: 25009, місто Кропивницький, вулиця Вокзальна, будинок № 31), Фортечний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (місцезнаходження: 25010, місто Кропивницький, вулиця Незалежності, будинок № 26) про оголошення фізичної особи померлою, залишити без руху.

Надати заявнику строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху, для подання заяви з додержанням вимог, викладених у статтях 175 і 177, 318 Цивільного процесуального кодексу України, а саме: надати до суду власне письмове підтвердження заявника що ним не подано іншої заяви з тим самим предметом та з тих самих підстав; надати до суду докази у тому числі, обставин, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку; вказати в якості заінтересованих осіб коло всіх спадкоємців, особи щодо якої вирішується питання про оголошення її померлою; надати до суду докази результатів пошуку ОСОБА_2 які здійснювались правоохоронними органами; надати до суду інформацію про зареєстроване у встановленому порядку місце проживання ОСОБА_2 .

Роз`яснити положення частини третьої статті 185 Цивільного процесуального кодексу України, якщо заявники відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконають вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявники не усунуть недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявникам.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Кіровського районного

суду міста Кіровограда Людмила КУЛІНКА

Суддя Кіровського

районного суду

м.Кіровограда Л. Д. Кулінка

СудКіровський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено10.12.2024
Номер документу123586740
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою

Судовий реєстр по справі —404/10169/24

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Кулінка Л. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні