Рішення
від 06.12.2024 по справі 454/2444/24
СОКАЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 454/2444/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2024 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:

головуючого - судді Фарина Л. Ю. ,

за участю секретаря Кочмар Н.-Г.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сокалі, цивільну справу за позовом Кредитна спілка "Вигода" до ОСОБА_1 ОСОБА_2 про дострокове стягнення кредиту та відсотків за користування кредитом,

в с т а н о в и в:

Представник позивача звернувся в суд та просить стягнути з відповідачів 24822,67грн. заборгованості за кредитним договором 3028,00грн. сплаченого судового збору.

Свої вимоги мотивує наступним.

08.08.2023 року між Кредитною спілкою «Вигода» (далі КС «Вигода») та ОСОБА_1 (далі Відповідач 1) було укладено кредитний договір №47359/А/2 в розмірі 30000грн. строком на 24 місяці. За вказаним договором, відповідач зобов`язався повернути кредит, сплатити проценти за користування кредитними коштами та виконати інші зобов`язання в повному обсязі у строки і на умовах, передбачених договором.

Позивач видав Відповідачу 1 зазначену в договорі грошову суму, на підставі заяви про одержання коштів по кредиту, а відповідач прийняв вказану суму коштів та зобов`язався належним чином повернути позивачу кредит у порядку і на умовах, зазначених у кредитному договорі.

Протягом часу користування кредитом Відповідач 1 порушував графік розрахунків по кредитному договору. Відтак, станом на 05.07.2024 р. у нього перед позивачем по кредитному договору існує заборгованість в розмірі 29621,27грн., з яких: 24822,67грн. - основна сума боргу (тіло кредиту) та 4798,60 грн. - процентів за користування кредитом.

У зв`язку з порушенням боржником своїх зобов`язань по кредитному договору позивач звернувся до відповідача з вимогою сплатити заборгованість за кредитним договором, однак така залишилися без виконання: грошові кошти позивачу не повернуто, претензії щодо вимоги не надав.

Окрім того, 08.08.2023 року між Кредитною спілкою «Вигода» та ОСОБА_3 (далі Відповідач 2) було укладено договір поруки №49 за належне виконання Відповідачем 1 кредитного договору №47359/А/2. Також позивачем направлялася вимога до Відповідача 2 про порушення Відповідачем 1 своїх зобов`язань за кредитним договором та необхідністю поручителя сплатити грошові кошти, однак претензії щодо вимоги не надано, грошові кошти позивачу не повернуто.

У зв`язку з тим, що відповідачі не виконують покладені на них зобов`язання, не повертають отримані грошові кошти у визначений договором строк, через це утворилася заборгованість, яка на момент звернення до суду не погашена, тому представник позивача змушений звернутися до суду із даним позовом.

Ухвалою Сокальського районного суду Львівської області від 12.07.2024 року відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Клопотань від жодної із сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (виклику) сторін до суду не надходило.

Відповідачі своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалися.

Враховуючи наведене, відповідно до ч.8 ст. 178 та ч.5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 08.08.2023 року між КС «Вигода» та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір №47359/А/2, відповідно до умов якого Відповідач 1 отримав позику в сумі 30000,00грн. строком на 24 місяці зі сплатою 60,16%річних, орієнтовна загальна вартість кредиту становить 47313,19грн., що підтверджується копією вказаного кредитного договору про споживчий кредит, заявою на отримання кредиту

На підставі фіскального чеку №1219754835 від 08.08.2023р. Відповідачу 1 були перераховані кредитні кошти в сумі 30000 грн.

Відповідно до Графіку платежів до договору про споживчий кредит позичальник зобов`язаний щомісячно до 8 числа кожного місяця сплачувати кредит з періодичною сплатою процентів і основної суми кредиту «рівними долями», за яким передбачається незмінна (однакова) сума платежу протягом всього терміну дії угоди в розмірі 1967 грн. 60 коп. Такий платіж включає в себе як проценти, нараховані за користування кредитом, так і частину кредиту. При цьому, питома вага процентів, які нараховуються на залишок основної суми, з кожним наступним платежем зменшується, а питома вага суми кредиту зростає.

Із долученого до справи розрахунку відомо, що у відповідача 1 перед позивачем станом на 05.07.2024 р. існує заборгованість по кредитному договору в розмірі 29621,27грн., з яких: 24822,67грн. - основна сума боргу (тіло кредиту) та 4798,60 грн. - процентів за користування кредитом.

Згідно вимоги від 23.04.2024 року №2 відомо про факт звернення позивача до відповідача 1 щодо повернення кредиту та сплати процентів. Із копії повідомлення про вручення поштового відправлення відомо про отримання ОСОБА_1 вказаної вимоги.

Окрім того, 08.08.2023 року між КС «Вигода» та ОСОБА_3 було укладено договір поруки №49 за належне виконання обов`язків за договором споживчого кредиту №47359/А/2, укладеного між кредитором та боржником в сумі 30000,00грн.

Відповідно до п.2.2 вказаного договору поруки боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.

23.04.2024 року позивач звертався із вимогою від №3 до відповідача 2 щодо повернення кредиту та сплати процентів, за який він поручився. Із копії повідомлення про вручення поштового відправлення відомо про отримання ОСОБА_3 вказаної вимоги.

Відповідачі будь-яких заперечень щодо позову та розрахунку заборгованості не подали, вимога шодо повернення коштів залишилася без виконання.

Позивач Кредитна спілка «Вигода» є фінансовою установою, зареєстрований як юридична особа та фінансова установа, що підтверджується витягом з ЄДР та Свідоцтвом про реєстрація фінансової установи.

Із статуту Кредитної спілки «Вигода» зокрема відомо, що вказана кредитна спілка є юридичною особою приватного права; від свого імені може укладати будь-які договори та вчиняти інші правочини, що не суперечать законодавству України та цьому Статуту. Вказана кредитна спілка надає кредити своїм членам на умовах платності, строковості та забезпеченості в готівковій та безготівковій формі.

Згідно ст.ст.526,1049 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, позичальник зобов`язаний повернути позичкодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ст.530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею ст.599ЦК України визначено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України, порушення зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно із ч. 1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Частина 1 ст. 612 ЦК України визначає, що боржник, вважається таким, що прострочив виконання зобов`язання, якщо він не виконав зобов`язання у строк, який встановлений договором чи законом.

Згідно вимог ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 ст. 1050 ЦК України визначено, що якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625цього Кодексу.

Згідно з ч. 2ст. 1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позичкодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася та сплати процентів, належних йому.

У відповідності до ч. 1ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Згідно ч. 1ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно доч.1ст.1050ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається нарівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Статтею 1048 ЦК України визначено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Згідно з ч. 1 ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку; поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка може укладати від свого імені договори та інші угоди, які не суперечать цьому Закону, іншим нормативно-правовим актам та статуту кредитної спілки, набувати майнові та немайнові права, мати обов`язки, що випливають із законодавства України та укладених кредитною спілкою угод, бути позивачем і відповідачем у судах. За правилами ст. 5 Закону України «Про кредитні спілки», кредитні спілки в Україні діють відповідно до цього Закону, інших законів України та виданих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» кредитні спілки належать до фінансових установ виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг. Фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг та яка внесена до відповідного реєстру у порядку, встановленому законом. Згідно з пунктом 3 ч. 1 ст. 1 цього Закону, фінансовий кредит - це кошти, які надаються в позику юридичній або фізичній особі на визначений строк та під процент.

В ході судового розгляду судом встановлено, що прийняті на себе зобов`язання за вказаним кредитним договором КС «Вигода» виконала своєчасно і повністю, надавала кредиті ресурси в повному обсязі. У свою чергу, взяті на себе зобов`язання відповідачі належним чином не виконали, у зв`язку з чим у них утворилася заборгованість за договором кредиту та поруки від 08.08.2023р.

Матеріали справи не містять доказів щодо неотримання відповідачем 1 коштів, доказів проте, що відповідачі зобов`язання перед кредитодавцем виконали, перерахували у повному обсязі кошти чи виконали інші дії, а також доказів щодо спростування даної заборгованості, суду не надано, а відтак судом вважається підтверджений факт неповернення відповідачами грошових коштів у відповідності до умов вказаного договору та у строки визначені сторонами, тому суд вважає доведеним факт наявності заборгованості відповідачів за кредитом а тому суд дійшов висновку, що позов про стягнення заборгованості за кредитним договором підлягає до задоволення.

Також, відповідно до частини першої статті 141 ЦПК України, з відповідачів підлягають стягненню на користь позивача понесені ним і документально підтверджені судові витрати, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у розмірі 3028,00 грн.

Керуючись ст. 141, 258, 263-265, 268, Цивільного процесуального кодексу України,

в и р і ш и в:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 в користь Кредитної спілки «Вигода» заборгованості за договором про споживчий кредит №47359/А/2 від 0.08.2023р. в розмірі 29621 (двадцять дев`ять тисяч шістсот двадцять одна)грн. 27коп. яка складається із: заборгованості за тілом кредиту в сумі 24822,67грн. та процентів за користування кредитом в сумі 4798,60грн.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 в користь Кредитної спілки «Вигода» сплаченого судового збору в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім)грн. 00коп.

Рішення може бути оскаржене сторонами в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості, які зазначаються в рішенні суду відповідно до п.4) ч.5 ст.265 ЦПК України та не проголошуються, відповідно до ч.2 ст.268 ЦПК України.

Позивач: Кредитна спілка "Вигода" адреса: адреса: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ 20808253.

Відповідач 1: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 .

Відповідач 2: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_3 .

Головуючий: Л. Ю. Фарина

СудСокальський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення06.12.2024
Оприлюднено10.12.2024
Номер документу123587946
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту

Судовий реєстр по справі —454/2444/24

Рішення від 06.12.2024

Цивільне

Сокальський районний суд Львівської області

Фарина Л. Ю.

Ухвала від 12.07.2024

Цивільне

Сокальський районний суд Львівської області

Фарина Л. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні