Рішення
від 22.10.2024 по справі 607/8544/24
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22.10.2024 Справа №607/8544/24 Провадження №2/607/2202/2024

м. Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Герчаківської О. Я.,

за участю секретаря судового засідання Баб`як Н. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна» в особі відокремленого підрозділу «Відділення №5 Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Тернопільської області Бура Наталія Орестівна про стягнення суми депозитного вкладу,

В С Т А Н О В И В :

У квітні 2024 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна» (надалі - КС «Експрес кредит юніон Україна»), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Тернопільської області Бура Наталія Орестівна про стягнення суми депозитного вкладу та відсотків за Договором № 19/01-22/В5 від 24 січня 2022 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що 24 січня 2022 року між Відокремленим підрозділом «Відділення №5 кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон Україна», в особі керуючого відділенням Павлюк Лілії Романівни, та членом спілки ОСОБА_2 , який був чоловіком позивачки, було укладено Договір № 19/01-22/В 5 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок (вклад з періодичного виплатою процентів та поповненням). За умовами цього договору останній вніс на депозитний рахунок відповідача 664 000,00 грн із виплатою 13,75 % річних. В умовах договору передбачено, що строк вкладу становить 24 місяці.

Однак ОСОБА_2 жодного разу не отримав, як член кредитної спілки, визначених процентів за укладеним вище договором. У зв`язку із чим, неодноразово звертався до відповідача з метою отримати інформацію щодо причин невиконання взятих зобов`язань по укладеному договору, однак представники КС «Експрес кредит юніон Україна» йому в телефонному режимі постійно обіцяли, що дане питання найближчим часом буде вирішено та всі проценти йому будуть сплачені.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 29 квітня 2023 року.

Перебуваючи у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2 , позивачка ОСОБА_1 з приводу оформлення своїх спадкових прав звернулася до приватного нотаріуса Бурої Наталії Орестівни для відкриття спадщини та отримання свідоцтва про право на спадщину.

02 листопада 2023 року приватним нотаріусом Бурою Наталією Орестівною було визначено спадкоємцем ОСОБА_1 за першим ступенем споріднення - як членом подружжя, дружиною спадкодавця ОСОБА_2 та видано свідоцтво про право на спадщину, а також витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі.

Пунктом 2.11 розд. 2 Договору № 19/01-22/В5 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок (вклад з періодичною виплатою процентів/та поповненням) від 24 січня 2022 року визначено, що: «У випадку смерті Члена КС, що наступила до закінчення строку дії нього Договору, всі права і обов`язки щодо Вкладу та нарахування на дату смерті, але не виплачених процентів переходять до його спадкоємців у порядку, визначеному чинним законодавством України, Статутом Спілки та п.п. 2.5 «Положення про фінансові послуги».

Нарахування процентів за договором за фактичну кількість користування спілкою вкладом. Нарахування процентів здійснюється з дня, наступного за днем надходження вкладу у Спілку, та закінчується в день, що передує дню повернення вкладу по закінченню строку дії Договору чи з інших підстав (п. 2.3 Договору). У даному випадку з 24 січня 2022 року включно (наступний день за днем надходження вкладу) по 25 січня 2024 року включно (день закінчення строку).

Спілка здійснює нарахування процентів на вклад на підставі Договору з дотриманням Положення про фінансові послуги - в останній календарний день кожного місяця та 25 числа кожного місяця.

Приватним нотаріусом Бурою Наталією Орестівною, якою було відкрито спадкову справу, неодноразово надсилались запити на адресу КС «Експрес Кредит Юніон Україна» у м. Київ та м.Тернопіль, з метою отримати інформацію щодо спадкового майна, до якого належать внески (вклади) членів кредитної спілки, які внесені на депозитні рахунки, а також нараховані на такі кошти та пайові внески плата (проценти), однак відповіді на ці запити приватний нотаріус так і не отримала. Тому видати свідоцтво про право на спадщину за законом ОСОБА_1 на грошовий вклад як на частину спадкового майна немає можливості у зв`язку з тим, що відсутня інформація про суму, яка належить до виплати спадкоємцю.

За таких обставин ОСОБА_1 не може оформити своє право на вклад та отримати відповідне свідоцтво про право на спадщину, оскільки КС «Експрес Кредит Юніон Україна» не надає інформацію до нотаріальної контори щодо суми належного до виплати вкладу, що порушує право позивачки на спадкове майно, а тому воно підлягає судовому захисту.

Положення п. 8.3, 8.3.1 Договору визначають порядок пролонгації договору. Так, якщо член кредитної спілки не вимагає повернення суми строкового вкладу у зв`язку з закінченням строку в день повернення вкладу (п. 1.2.2), то з наступного дня договір вважається пролонгованим на умовах вкладу на вимогу зі ставкою, яка діє на день повернення вкладу. Інформації щодо діючих процентних ставок за видами договорів розміщується на сайті спілки. Продовження строку вкладу є багаторазовим і здійснюється без оформлення додаткових договорів до даного Договору.

11 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернулась із заявою - претензією до КС «Експрес Кредит Юніон Україна», у змісті якої повідомила голові правління відповідача про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який був членом спілки, вона як спадкоємець після смерті чоловіка не має наміру пролонгувати Договір № 19/01-22/В5 та просить сплатити їй усі проценти за вкладом та повернути по закінченню строку дії Договору кошти у розмірі 664 000,00 грн.

Отже, повернення Вкладу та усі нараховані проценти за Вкладом, згідно умов Договору №19/01-22/В5 від 24 січня 2022 року, мали бути сплачені ОСОБА_1 до 25 січня 2024 року, однак відповідачем такі дії вчинено не було. Позивачкою не отримано ані суми вкладу у розмірі 664000,00 грн, ані передбачених процентів (за ставкою 13,75% річних за 24 місяці) в розмірі 182 600 грн.

Зважаючи на те, що відповідач не виконав свої зобов`язання за договором про залучення строкового вкладу від 24 січня 2022 року, не повернув позивачці внесені ОСОБА_2 вклад та нараховані відсотки, ОСОБА_1 просить суд стягнути з КС «Експрес кредит юніон» суму вкладу та нараховані відсотки.

Згідно дії договору (24 місяців) нараховані проценти дорівнюють 182 600,00 грн, всього сума Вкладу із нарахованими, але не виплаченими процентами становить 846 600 грн.

З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 просить суд стягнути з КС «Експрес кредит юніон» на її користь кошти за договором № 19/01-22/В5 від 24 січня 2022 року про залучення строкового внеску (вкладу), а також нараховані за весь період дії договору проценти члена кредитної спілки, що разом становить суму 846 000,00 грн, з них 664 000,00 грн - сума вкладу, 182 600,00 грн - нараховані проценти за період дії договору від 24 січня 2022 року - до 25 січня 2024 року.

19 квітня 2024 року суддею Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області відкрито провадження у справі № 607/8544/24; постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати у судовому засіданні 03 липня 2024 року, витребувано від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - приватного нотаріуса Тернопільського міського нотаріального округу Тернопільської області Бурої Н. О. належним чином засвідчені копії матеріалів спадкової справи № 3/2023, заведеної після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

26 липня 2024 року судом зареєстровано лист приватного нотаріуса Тернопільського міського нотаріального округу Тернопільської області Бурої Н. О., на виконання ухвали суду від 03 липня 2024 року, та надано копії матеріалів спадкової справи № 3/2023, заведеної після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У судовому засіданні, яке відбулося 29 липня 2024 року суд протокольною ухвалою без видалення до нарадчої кімнати закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті.

Представник позивачки ОСОБА_1 - адвокат Ващук Я. С. у судове засідання не з`явився проте подав до суду заяву у якій просив проводити розгляд у відсутності сторони позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача КС «Експрес кредит юніон» в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, хоча про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, відзиву на позовну заяву не надав суду.

Суд вважає, що відповідач про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив, а тому відповідно до ст. 280 ЦПК України, справу слід вирішити на підставі наявних доказів та постановити заочне рішення.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Тернопільської області Бура Н. О., в судове засідання не з`явилася, однак подала до суду заяву, у якій просить справу розглядати без її присутності.

За вказаних обставин, з підстав передбачених ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, розглянувши матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини.

24 січня 2022 року між ОСОБА_2 та КС «Експрес кредит юніон», в особі заступника керуючого відділенням №5 Павлюк Лілії Романівни, був укладений договір № 19/01-22/В5 від 24 січня 2022 року про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок (Вклад з періодичною виплатою процентів та поповненням) (далі - Договір), за умовами якого, кредитна спілка приймає строковий внесок на депозитний рахунок до спілки в сумі 664 000,00 грн, на строк 24 місяці та зобов`язується на умовах і в порядку, передбачених договором, повернути вклад та виплатити проценти за ставкою.

Згідно з п.1.3 Договору, процентна ставка за вкладом встановлена у розмірі 13,75% річних з виплатою процентів щомісячно «25» числа на вимогу Члена КС. Датою повернення вкладу, за умовами пп.1.2.2 п.1.2 Договору, є наступний день після закінчення строку дії договору. Планова дата повернення вкладу - 24 січня 2024 року.

Згідно з п. 1.4 Договору № 19/01-22/В5 від 24 січня 2022 року, цей правочин передбачає пролонгацію лише за законом (п. 8.3 договору).

Згідно з п. 2.7 Договору з настанням терміну повернення вкладу вклад повертається вкладнику разом із нарахованими, але не виплаченими процентам, відповідно до п. 2.10 Договору.

Згідно п.2.5 Договору спілка здійснює нарахування процентів на вклад на підставі Договору з дотриманням вимог пп.2.3.6. Положення про фінансові послуги - в останній календарний день кожного місяця та «24» числа кожного місяця.

Пунктом 8.3.1 Договору визначено умови та порядок пролонгації договору: якщо член кредитної спілки не вимагає повернення суми строкового вкладу у зв`язку із закінченням строку, в день повернення вкладу (п. 1.2.2.), то з наступного дня договір вважається пролонгованим на умовах вкладу на вимогу із ставкою, яка діє на день повернення вкладу. Інформація щодо діючих процентних ставок за видами договорів розміщується на сайті спілки. Продовження строку вкладу є багаторазовим і здійснюється без оформлення додаткових договорів до даного договору.

Пунктом 4.1 Договору визначено, що порушенням умов цього Договору є його невиконання, або неналежне виконання положень даного Договору. Сторони несуть відповідальність за порушення умов цього Договору згідно чинного законодавства України.

Положеннями п. 5.1 Договору визначено, що сторони звільняються від відповідальності за повне чи часткове невиконання будь-якого з положень цього договору, якщо це невиконання відбулося внаслідок причин, що знаходяться поза сферою контролю сторони, яка не виконала зобов`язання. Такі причини включають стихійне лихо, екстремальні погодні умови, пожежі, страйки, воєнні дії, постанови НБУ, прийняття відповідних актів органами державної влади та управління того, але не обмежується ними. Про настання форс-мажорних обставин сторони повинні поінформувати письмово один одного невідкладно.

Пунктом 2.11 Договору визначено, у випадку смерті Члена КС, що наступила до закінчення строку дії нього Договору, всі права і обов`язки щодо Вкладу та нарахування на дату смерті, але не виплачених процентів переходять до його спадкоємців у порядку, визначеному чинним законодавством України, Статутом Спілки та п.п. 2.5 «Положення про фінансові послуги».

На виконання умов Договору, згідно видаткового касового ордеру від 24 січня 2022 року та квитанції до прибуткового касового ордеру № 96 від 26 січня 2022 року, ОСОБА_2 за вказаним депозитним договором було внесено кошти в розмірі 664 000,00 грн.

16 травня 1981 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 уклали шлюб у міському відділ ЗАГС м. Тернопіль, про що зроблено відповідний актовий запис № 402, що стверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданим 16 травня 1981 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 67 років помер ОСОБА_2 , згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 29 квітня 2023 року Тернопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

11 грудня 2023 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до КС «Експрес кредит юніон» із заявою-претензією, в якій повідомила про смерть члена кредитної спілки ОСОБА_2 та просила повернути строкові внески по вказаних договорах та нараховані проценти, їй як спадкоємиці, вказавши реквізити для перерахунку коштів.

Однак вкладу та нарахованих процентів позивачці не було повернуто.

26 липня 2024 року на запит суду від приватного нотаріуса Тернопільського міського нотаріального округу Тернопільської області Бурої Н. О. надійшли матеріали спадкової справи № 3/2023, заведеної після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Із матеріалів цієї спадкової справи встановлено, що 25 травня 2023 року ОСОБА_1 , звернулася із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_2 , вказавши інших спадкоємців, а саме дітей ОСОБА_2 - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

ОСОБА_4 та ОСОБА_5 звернулися до нотаріуса, кожен із окремою заявою, у яких повідомили, що відмовляються від прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

03 квітня 2024 року приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Тернопільської області Бурою Н. О. винесено постанову за № 30/02-14, згідною якої, розглянувши документи, подані ОСОБА_1 , вважає, що видати свідоцтво про право на спадщину за законом на ім`я ОСОБА_1 (яка подала заяву 03 квітня 2024 року за №7, спадкова справа №3/2023, як спадкоємця 1 черги після смерті чоловіка ОСОБА_2 , на додатковий пайовий внесок та обов`язковий внесок члена КС «Експрес кредит юніон Україна» (Україна, 03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, будинок 72, код ЄДРПОУ 42983358) (ВІДОКРЕМЛЕНОГО ПІДРОЗДІЛ "ВІДДІЛЕННЯ № 5 КС «Експрес кредит юніон Україна», Код ЄДРПОУ ВП:43183967, Місцезнаходження: Україна, 46008, Тернопільська обл., місто Тернопіль, вулиця Руська , будинок 16-А), внески (вклади) членів кредитної спілки, які внесені на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти), неможливо, тому що неможливо встановити склад спадкового майна, а згідно пункту 4.14 глави 10. Видача свідоцтв про право на спадщину порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5 із змінами, при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. У видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на ім`я ОСОБА_1 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на додатковий пайовий внесок та обов`язковий внесок члена КС «Експрес кредит юніон Україна», внески (вклади) членів кредитної спілки, які внесені на депозитні рахунки, а також нараховані на такі кошти та пайові внески плата (проценти) відмовлено.

За встановлених обставин, до виниклих між сторонами правовідносин підлягають застосуванню наступні норми процесуального та матеріального права.

Відповідно до частини першої статті 2 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (стаття 5 ЦПК України).

Статтею 10 ЦПК України визначено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Статтею 6 Конвенції визнається право людини на доступ до правосуддя, а статтею 13 - на ефективний спосіб захисту прав. Це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення. Пряма чи опосередкована заборона законом захисту певного цивільного права чи інтересу не може бути виправданою.

Статтею 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Порушення права пов`язане з позбавленням його суб`єкта можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.

Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права (пункт 5.6 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі №925/1265/16, провадження №12-158гс18).

Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.

Тлумачення вказаних норм права свідчить, що цивільні права/інтереси захищаються у спосіб, який передбачений законом або договором, та є ефективним для захисту конкретного порушеного або оспорюваного права/інтересу позивача. Якщо закон або договір не визначають такого ефективного способу захисту, суд відповідно до викладеної в позові вимоги позивача може визначити у рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

У зв`язку зі смертю члена КС «Експрес кредит юніон Україна» ОСОБА_2 спадкоємець ОСОБА_1 звернулася до відповідача про виплату суми вкладу та нарахованих процентів, які не виплачувалися спадкодавцю за життя.

Згідно статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до частини першої статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Згідно статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

За положеннями статті 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Статтею 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.

Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору.

Договір набирає чинності з моменту його укладення, якщо інше не визначено законом або договором.

Сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

Статтею 638 ЦК України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до частини першої статті 1058 ЦК України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов`язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

Відповідно до частини першої статті 1060 ЦК України договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад).

Договором може бути передбачено внесення грошової суми на інших умовах її повернення.

Відповідно до частини першої статті 1061 ЦК України банк виплачує вкладникові проценти на суму вкладу в розмірі, встановленому договором банківського вкладу.

Якщо договором не встановлений розмір процентів, банк зобов`язаний виплачувати проценти у розмірі облікової ставки Національного банку України.

Відповідно до частини п`ятої статті 1061 ЦК України проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу у банк, до дня, який передує його поверненню вкладникові або списанню з рахунка вкладника з інших підстав.

Змістом статті 23 Закону України «Про кредитні спілки», в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, передбачалося, що внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.

Кошти, що належать членам кредитної спілки, обліковуються окремо.

Кошти, що належать членам кредитної спілки, використовуються для надання кредитів членам кредитної спілки, а у разі наявності тимчасово вільних коштів членів кредитної спілки - можуть розміщуватися спілкою на депозитних рахунках в установах банків, які мають ліцензію на право роботи з вкладами громадян, і в об`єднаній кредитній спілці, а також у державні цінні папери, перелік яких встановлюється Уповноваженим органом, та облігації міжнародних фінансових організацій, що розміщуються на території України.

Кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в частині першій цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до частини сьомої статті 10 цього Закону, статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами.

За змістом частини сьомої статті 10 Закону України «Про кредитні спілки» у разі припинення членства фізичної особи у кредитній спілці вступний внесок їй не повертається. Повернення обов`язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення. Повернення вкладів провадиться за взаємною згодою сторін або не пізніше строку, передбаченого відповідним договором.

За своєю правовою природою договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок має багато спільного з договором банківського вкладу. Тому допустимим є застосування аналогії закону щодо прогалин правового регулювання відносин за договорами про залучення внеску (вкладу), які укладаються кредитними спілками.

Вклад (депозит) - це кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору (стаття 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність»).

Порядок надання депозитних послуг кредитними спілками був визначений, чинними на час виникнення правовідносин між сторонами, Правилами здійснення депозитних операцій для кредитних спілок, затвердженими розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг від 30 грудня 2011 року № 821 (далі - Правила), відповідно до яких, операції, які здійснюються із внесками (вкладами) на депозитні рахунки та включають залучення і виплату грошових коштів, нарахування та виплату процентів за такими внесками (вкладами), що підлягають обов`язковій фіксації в комплексній інформаційній системі кредитної спілки. Сума внеску (вкладу) на депозитний рахунок, строки дії договору залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок, умови залучення та повернення внеску (вкладу) на депозитний рахунок, а також нараховані на такі внески (вклади) на депозитний рахунок проценти (плата) визначаються між кредитною спілкою та членом кредитної спілки на договірних умовах. Договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок укладається в письмовій формі. Нарахування процентів визначається умовами договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок. Кредитні спілки повертають внески (вклади) на депозитні рахунки та сплачують нараховані проценти у строки, що визначені умовами договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок між вкладником і кредитною спілкою. Кредитна спілка виплачує вкладникові проценти на суму внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок у розмірі, який встановлюється в договорі про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок.

Відповідно до абзацу 2 частини 2 Розділу ІІ «Договірне регулювання операцій кредитної спілки з внесками (вкладами) членів кредитної спілки на депозитні рахунки» Правил, підтвердженням залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки є укладені в письмовій формі договори, первинні бухгалтерські документи, оформлені згідно з вимогами законодавства України, та належним чином зафіксована в комплексній інформаційній системі кредитної спілки інформація про операції кредитної спілки з внесками (вкладами) членів кредитної спілки на депозитних рахунках.

Такий правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 20 березня 2019 року в справі № 127/11524/17.

Верховний Суд у справі № 757/121256/20, постанова від 14 вересня 2022 року, роз`яснив, що у правовідносинах з повернення вкладу грошовий вимір відплатності відповідного договору є сума процентів по вкладу, що є платою фінансової установи за використання коштів споживача. Отже, суть фінансової послуги, яка надається споживачу за договором вкладу є сплата фінансовою установою вкладнику процентів за користування залученими на депозит коштами.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до умов Договору№ 19/01-22/В5 від 24 січня 2022 року про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок (Вклад з періодичною вилатою процентів та поповненням) ОСОБА_2 вніс на рахунок відповідача вклад у розмірі 664 000,00 грн. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, однак сума вкладу та нараховані на суму вкладу відсотки йому не були повернуті за життя. Всі права і обов`язки щодо вкладу та нарахувань невиплачених процентів перейшли до єдиного спадкоємця - позивачки ОСОБА_1 .

На час звернення до суду відповідачем, незважаючи на вимогу позивачки про повернення вкладу та відсотків, їх не було повернуто. Докази про повернення відповідачем вкладу ОСОБА_1 та про сплату відсотків за користування грошовими коштами в матеріалах справи відсутні.

Згідно розрахунку, який відповідачем не спростований, і приймається судом, як достовірний, наданого позивачкою, у зв`язку з неналежним виконанням КС «Експрес кредит юніон» своїх зобов`язань заборгованість відповідача становить суму 846 000,00 грн, з них 664 000,00 грн - сума вкладу, 182 600,00 грн - нараховані проценти за період дії договору від 24 січня 2022 року - до 25 січня 2024 року.

При визначенні розміру відсотків, передбачених до виплати, суд виходить з вищевикладеного правового врегулювання, а також положень договору, згідно яких нарахування відсотків починається з дня, наступного за днем надходження вкладу у Спілку, та закінчується у день, що передує дню повернення вкладу по закінченню строку дії договору; домовленостей учасників про те, що Спілка здійснює нарахування відсотків на вклад на підставі договору з дотриманням вимог п.п. 2.3.6. положення про фінансові послуги в останній календарний день кожного місяця та «24» числа кожного місяця, а нарахування відсотків здійснюється з урахуванням календарної кількості днів у місяці та у році (п.п. 2.3-2.5. договору).

Тому, розглядаючи спір в межах заявлених позивачем вимог, суд вважає, що стягненню з відповідача, окрім суми вкладу, підлягають нараховані і не виплачені відсотки за договором в розмірі 182 600 грн, виходячи з розрахунку, здійсненого позивачкою у позовній заяві.

Заява-претензія ОСОБА_1 про повернення вкладу та відсотків відповідачем виконана не була, що і стало причиною звернення позивачки до суду.

Щодо прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_6 слід зазначити наступне.

Згідно із ст. ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 .

У відповідності до cт. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Згідно cт. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частина 3 ст. 1268 ЦК України передбачає, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та звернулася із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса, вона вважається такою, що прийняла спадщину після смерті чоловіка, та успадкувала вклад та нараховані відсотки померлого члена КС «Експрес кредит юніон Україна» ОСОБА_2 .

Діти спадкодавця ОСОБА_2 - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 відмовилися від прийняття спадщини після смерті батька, що вбачається із матеріалів спадкової справи № 3/2023.

Отож, враховуючи письмові докази на підтвердження обставин справи, оскільки відповідач не спростував наданий розрахунок, не подав власний розрахунок, як і надав доказів про повернення вкладу та нарахованих відсотків, суд доходить до висновку про стягнення з КС «Експрес кредит юніон» в користь ОСОБА_1 цих сум, яка складають загальний розмір 846 600,00 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що у визначений договором термін відповідач вклад, внесений ОСОБА_2 не повернув, не сплатив проценти, що свідчить про неналежне виконання з боку КС «Експрес кредит юніон Україна» договірних зобов`язань та правомірність вимог позивачки про стягнення коштів за договорами №19/01-22/В5 від 24 січня 2022 року (Вклад з періодичною виплатою процентів та поповненням).

Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, із КС «Експрес кредит юніон Україна» на користь держави слід стягнути 8 466,00 грн судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 206, 212, 258-268, 273, 280-283, 352-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

у х в а л и в:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Кредитної спілки «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН» на користь ОСОБА_1 846 600 (вісімсот сорок шість тисяч шістсот),00 грн грошових коштів за Договором №19/01-22/В5 від 24 січня 2022 року про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок (Вклад з періодичною виплатою процентів та поповненням).

Стягнути зКредитної спілки «ЕКСПРЕС КРЕДИТ ЮНІОН» на користь держави 8 466 (вісім тисяч чотириста шістдесят шість),00 грн судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуто Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починається відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Апеляційна скарга на заочне рішення суду відповідачем подається протягом тридцяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду учасниками справи подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 ,РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: кредитна спілка «Експрес кредит юніон Україна», ЄДРПОУ: 42983358, адреса місцезнаходження: вул. Велика Васильківська, буд. 72, м. Київ, 03150;

Відокремлений підрозділ «Відділення №5 кредитної спілка «Експрес кредит юніон Україна», ЄДРПОУ: 43183967, адреса місцезнаходження: вул. Руська, буд. 16-А, м. Тернопіль, 46008;

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Тернопільської області Бура Наталія Орестівна, адреса місцезнаходження: вул. Новий Світ, буд. 2, м. Тернопіль, 46003.

Повний текст рішення суду складено 01 листопада 2024 року.

Головуючий-суддя О. Герчаківська

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення22.10.2024
Оприлюднено11.12.2024
Номер документу123588174
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»

Судовий реєстр по справі —607/8544/24

Рішення від 22.10.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Герчаківська О. Я.

Рішення від 22.10.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Герчаківська О. Я.

Ухвала від 19.04.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Герчаківська О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні