Рішення
від 05.12.2024 по справі 930/1425/24
НЕМИРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 930/1425/24

Провадження №2-о/930/106/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.12.2024 року м. Немирів

Немирівський районий суд Вінницької області

в складі головуючого судді: Царапори О.П.

присяжних: Непийводи В.В., Поліщука С.І.

при секретарі: Поліщук Р.В.

за участю заявника: ОСОБА_1

заінтересованої особи 3: ОСОБА_2

представника заінтересованої особи 1: Тригуба В.С.

розглянувши у закритому судовому засіданні у залі суду м. Немирів цивільну справу, за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей Немирівської міської ради, Немирівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , про усиновлення дитини,

В С Т А Н О В И В:

Виклад позиції заявника.

ОСОБА_1 звернувся до Немирівського районного суду Вінницької області із заявою про усиновлення дитини, мотивуючи її тим, що 15.08.2020 між ним та ОСОБА_2 зареєстрований шлюб у Немирівському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), актовий запис № 52.

За час шлюбу у них народився син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Дружина заявника від першого шлюбу також має малолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає спільно з заявником за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням Солом`янського районного суду міста Києва від 23 листопада 2021 року у справі № 760/22563/21 ОСОБА_5 позбавлений батьківських прав відносно малолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Дружина надає свою згоду на усиновлення заявником малолітнього сина ОСОБА_6 .

Малолітній син теж погоджується на усиновлення його заявником.

Враховуючи вік заявника, стан здоров`я та матеріальне становище, а також те, що будь-якої корисливої або іншої зацікавленості в усиновленні з його боку немає і його намір відповідає вимогам законодавства та моральним засадам суспільства, він є здоровою людиною, має стійке бажання виховувати та утримувати дитину, усиновлення дитини провадиться у його найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов життя, тому є всі підстави для задоволення даної заяви. Також, заявник раніше не судимий, на обліку нарколога та психіатра не перебуває, веде здоровий спосіб життя, хронічних захворювань та протипоказань щодо усиновлення дитини не має. Водночас, заявник є працездатною особою, має стабільний дохід, житло та належні житлові умови для проживання дитини.

Внаслідок цього, заявник просить:

визнати громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , усиновлювачем дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

внести зміни до актового запису № 2627 від 03 серпня 2018 року, виданого Вінницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , де у графі «прізвище» записати « ОСОБА_7 », ім`я дитини залишити без змін, в графі «по батькові» записати « ОСОБА_8 », дату та місце народження дитини залишити без змін, в графі «батько» записати « ОСОБА_1 », громадянин України», РНОКПП НОМЕР_1 ».

Заяви, клопотання учасників справи

19.06.2024 року від представника заінтересованої особи Немирівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, не заперечує щодо задоволення заяви.

25.07.2024 року від представника заявника, адвоката Яворського С.С. на адресу суду надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

29.07.2024 року від заінтересованої особи ОСОБА_2 на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, заяву підтримує у повному обсязі та просить її задовольнити.

28.11.2024 року від представника заявника, адвоката Яворського С.С. на адресу суду надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Інших заяв та клопотань від учасників справи на адресу суду не надходило.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді від 27.05.2024 року прийнято вище вказану заяву до розгляду та призначено судове засідання по справі.

Ухвалою судді від 28.11.2024 року клопотання представника заявника про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено.

Ухвалою суду від 03.12.2024 року замінено присяжного.

Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин, докази

У судовому засіданні заявник ОСОБА_9 заяву підтримав у повному обсязі, просив її задовольнити.

У судовому засіданні заінтересована особа ОСОБА_2 не заперечувала щодо задоволення заяви.

Представник служби у справах дітей Немирівської міської ради Тригуб В.С. у судовому засіданні не заперечував щодо задоволення заяви.

Вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Як вбачається із свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Вінниця, Вінницької області. Його батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_10 (а.с.6).

ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 в м. Вінницької області. Його батьками є ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 (а.с.7).

Рішенням Солом`янського районного суду міста Києва від 23 листопада 2021 року (справа № 760/22563/21), яке набрало законної сили 24.12.2022 року, позбавлено ОСОБА_5 батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_4 (а.с.16).

Як вбачається із висновку органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Немирівської міської ради Вінницького району Вінницької області від 06 квітня 2024 року № 174, виконавчий комітет вважає усиновлення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянином України ОСОБА_1 доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини (а.с.12-14).

01 травня 2024 року ОСОБА_2 дала свою згоду на усиновлення ОСОБА_1 її сина ОСОБА_4 . Вказана заява засвідчена приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Лукашенко В.Б. (а.с.17).

Як вбачається з характеристики від 15.05.2024 року, виданої ФОП ОСОБА_11 , ОСОБА_1 працює на посаді експедитора з вересня 2022 року згідно Наказу № 3-80 від 31 серпня 2022 року.

За період перебування на посаді експедитора, по теперішній час, зарекомендував себе позитивно, як фахівець у певній галузі виробництва, а саме послуг по перевезенню товару. Ділові якості проявив на найвищому рівні, постійно прагне до самовдосконалення. За характером спокійний та врівноважений, жодної скарги від клієнтів певної сфери обслуговування не надходило, тільки позитивні відгуки. У порушенні безпеки помічений не був (а.с.18).

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 , ОСОБА_1 та ОСОБА_10 зареєстрували шлюб 15 серпня 2020 року (а.с.19).

Відповідно до витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , на території України станом на 13.02.2024 року до кримінальної відповідальності не притягується, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває (а.с.21).

ОСОБА_3 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Склад сім`ї: чоловік - ОСОБА_1 , син - ОСОБА_4 , син - ОСОБА_3 (а.с.22).

ОСОБА_1 здоровий, має достатній рівень матеріального забезпечення для проживання з ним дитини, що підтверджується довідкою про доходи та висновком про стан здоров`я (а.с.23-26).

Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування

Встановленим судом фактам відповідають цивільні правовідносини про встановлення факту, що має юридичне значення, які регулюються нормами ЦПК та ЦК України.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у порядку окремого провадження.

Згідно із ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про усиновлення.(п. 4 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).

На підставі частини третьої статті 51 Конституції України, сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Обов`язок держави забезпечити дитині захист і піклування, необхідні для її благополуччя, узгоджується з позиціями, викладеними у визнаних в Україні міжнародно-правових актах, зокрема, у Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року (пункт 3 статті 10), Конвенції про права дитини 1989 року (стаття 3).

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 3 лютого 2009 року № 3-рп/2009 у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремого положення частини другої статті 211 Сімейного кодексу України (справа про різницю у віці між усиновлювачем та дитиною), згідно з положеннями Принципу 2 Декларації прав дитини 1959 року при прийнятті з цією метою законів пріоритетним має бути якнайкраще забезпечення інтересів дитини.

Європейський суд з прав людини також надає особливого значення при вирішенні справ про усиновлення принципу пріоритету інтересів дитини (Рішення у справі «Піні і Бертані та Манера і Атрипальді проти Румунії» від 22 червня 2004 року).

Відповідно до статті 20 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27 лютого 1991 року, дитина, яка тимчасово або постійно позбавлена сімейного оточення або яка в її власних якнайкращих інтересах не може залишатися в такому оточенні, має право на особливий захист і допомогу, що надаються державою. Держави-учасниці відповідно до своїх національних законів забезпечують зміну догляду за дитиною. Такий догляд може включати, зокрема, усиновлення.

15 лютого 2011 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про ратифікацію Європейської конвенції про усиновлення дітей (переглянутої)».

Вказана Конвенція запроваджує сучасні правові стандарти у сфері усиновлення з метою максимального врахуванням найвищих інтересів дитини.

Відповідно до статті 4 Європейської Конвенції про усиновлення дітей (переглянутої), компетентний орган не приймає рішення про усиновлення, якщо не є переконаним, що усиновлення відповідатиме найвищим інтересам дитини. У кожному випадку компетентний орган приділяє особливу увагу важливості того, що усиновлення забезпечує дитину стабільними та гармонійними домашніми умовами.

Частиною п`ятою статті 24 Закону України «Про охорону дитинства» встановлено, що усиновлення допускається виключно в інтересах дитини України відповідно до закону.

Відповідно ст. 207 Сімейного кодексу України (надалі СК України), усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Усиновлення дітей провадиться у їх найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов їх життя.

Згідно ст.208 СК України, усиновленою може бути дитина.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.219 СК України, усиновлення дитини проводиться без згоди батьків, якщо вони позбавлені батьківських прав.

Частинами 1 та 3 ст. 211 СК України визначено, що усиновалювачем може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, усиновлювачами можуть бути подружжя.

Згідно зі ст. 8 Європейської конвенції про усиновлення дітей (ETS N58), прийнятої 24.04.1967 в Страсбурзі, і яка, відповідно до ст. 9 Конституції України, є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.

З аналізу статей 229-233 СК України вбачається, що при усиновленні, особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини, а також змінити відомості про місце народження та дату народження дитини та змінити ім`я дитини. Дані зміни вносяться до актового запису про народження дитини, яка усиновлена. Якщо усиновлювачами є одночасно жінка та чоловік і якщо вони записуються батьками дитини, відповідно змінюються прізвище та по батькові дитини. З моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов`язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженнями.

Відповідно до ст. 224 Сімейного кодексу України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення; взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; особу дитини та стан її здоров`я; ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити. При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України від 30.03.2007 № 3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав , ухвалюючи рішення згідно зі ст.255 ЦПК України та ст. 224 СК України, суд повинен обґрунтовувати задоволення чи відхилення заяви про усиновлення. В разі її задоволення в резолютивній частині рішення необхідно навести відомості про заявника (заявників), повністю зазначивши його прізвище, ім`я, по батькові, день місяць і рік народження а також його громадянство. За наявності клопотання заявників суд вирішує питання про зміну прізвища імені та по батькові, дати і місця народження відповідно ст. 229-233 СК України. При цьому слід мати на увазі, що зміни вносяться не до свідоцтва про народження, а до актового запису про народження дитини.

При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.

Статтею 225 СК України передбачено, що усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Згідно ч. 2, 3, 4 ст. 231 Сімейного кодексу України якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. Якщо усиновлюється повнолітня особа, її прізвище, ім`я та по батькові можуть бути змінені у зв`язку з усиновленням за заявою усиновлювача та усиновленої особи. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення.

Відповідно до ст. 233 СК України на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини державний орган реєстрації цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням змін.

Відповідно до п.п. 2.16.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5 і зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793, - відповідно до рішення суду про усиновлення в актовому записі про народження змінюються відомості щодо батьків, дитини, у тому числі дати та місця її народження, дати державної реєстрації народження. У разі зміни рішенням суду про усиновлення дати народження дитини дата державної реєстрації народження може бути також змінена за заявою особи, зазначеної у рішенні суду, або уповноваженої нею особи.

Висновки суду

Враховуючи вище викладене, дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників справи суд дійшов висновку про те, що заявник має достатній рівень матеріального забезпечення для проживання з ним дитини, незнятої чи непогашеної судимості не має, є дієздатним та здоровим. Враховуючи інтереси дитини та піклуючись про її безпеку, суд дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення, так як відповідає інтересам сторін.

Відповідно до ч. 4 ст. 314 ЦПК, судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться за рахунок заявників.

Таким чином, усі судові витрати, понесені заявником, слід залишити за ним.

Керуючись ст. ст. 207, 208, 211, 214, 215, 219, 222-225, 229-233 СК України, ст.ст. 4, 13, 76-81, 263-265, 294, 313, 314 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей Немирівської міської ради, Немирівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , про усиновлення дитини - задовольнити.

Визнати громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , усиновлювачем дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Внести зміни до актового запису № 2627 від 03 серпня 2018 року, виданого Вінницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , де у графі «прізвище» записати « ОСОБА_7 », ім`я дитини залишити без змін, в графі «по батькові» записати « ОСОБА_8 », дату та місце народження дитини залишити без змін, в графі «батько» записати « ОСОБА_1 », громадянин України», РНОКПП НОМЕР_1 ».

Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: https://court.gov.ua/fair/ на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет.

Повний текст рішення виготовлено 06.12.2024 року.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Заінтересована особа 1: Служба у справах дітей Немирівської міської ради, місцезнаходження юридичної особи, вул. Гімназійна, 19, м. Немирів, Вінницького району Вінницької області, код ЄДРПОУ 43646552.

Заінтересована особа 2: Немирівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), місцезнаходження юридичної особи: вул. Шевченка, буд. 14, м. Немирів, Вінницького району Вінницької області, код ЄДРПОУ 20087121.

Заінтересована особа 3: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Суддя О.П. Царапора

Присяжні В.В. Непийвода

С.І. Поліщук

СудНемирівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення05.12.2024
Оприлюднено10.12.2024
Номер документу123588554
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —930/1425/24

Рішення від 05.12.2024

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Царапора О. П.

Рішення від 05.12.2024

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Царапора О. П.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Царапора О. П.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Царапора О. П.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Царапора О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні