Рішення
від 14.11.2024 по справі 370/2888/24
МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Димитрія Ростовського, 35, смт Макарів, Бучанський район, Київська область, 08001,

тел/факс (04578) 5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" листопада 2024 р. Справа №370/2888/24

Провадження № 2/370/1197/24

Макарівський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Сініциної О.С.,

із секретарем судового засідання Гребінською Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Макарів Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу «Льонок» про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання в порядку спадкування права власності на спадкове майно за законом,

у с т а н о в и в:

У вересні 2024 року позивачка ОСОБА_1 через представника, адвоката Богданчук О.В. звернулася до суду із зазначеним позовом.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , з якою вона з дня народження і до смерті мешкала у квартирі АДРЕСА_1 . Однак за життя право власності на квартиру мати не оформила, що стало перепоною в отриманні свідоцтва про прийняття спадщини, так як відсутні документи, які посвідчують право власності спадкодавця на спадкове майно, а тому за захистом своїм прав мусила звернутись до суду.

Макарівський районний суд Київської області від 04 жовтня 2024 року відкрив провадження у справі та вирішив розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 11 листопада 2024 року.

На адресу суду 14 жовтня 2024 року надійшло клопотання представника відповідача щодо визнання позову у повному обсязі та розгляд справи проводити без участі представника відповідача.

Представник позивача, адвокат Богданчук О.В. у підготовчому засіданні 11 листопада 2024 року підтримала позовні вимоги, просила закрити підготовче судове засідання та призначити розгляд справи по суті.

Суд ухвалою від 11 листопада 2024 року закрив підготовче провадження у цивільній справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 14 листопада 2024 року.

Від представника позивача, адвоката Богданчук О.В. 12 листопада 2024 року надійшло клопотання про розгляд справи без участі позивача та її представника. Позовні вимоги просила задовольнити у повному обсязі.

Згідно із частиною третьою статті 211 Цивільного процесуального кодексу України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Частиною четвертою статті 206 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відповідно до частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_1 від 12 січня 2022 року, актовий запис № 18, яка на день смерті мешкала за адресою: АДРЕСА_2 .

Квартира належала померлій на підставі Ордеру на жиле приміщення № 112, видане на підставі рішення райвиконкому від 25 січня 1990 року № 13.

На цей час зазначена квартира знаходиться в Об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку «Льонок Макарів» перейменоване у Житлово-будівельного кооперативу «Льонок» на підставі протоколу про створення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Льонок Макарів».

Разом з ОСОБА_2 у зазначеній квартирі мешкала її донька позивачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Факт родинних стосунків підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_2 від 17 лютого 2000 року, актовий запис № 12.

Факт спільного проживання підтверджується Довідками голови правління ОСББ «Льонок Макарів» від 20 серпня 2024 року № 33 та № 34 про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з дня народження і на цей час мешкає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 .

Квартира АДРЕСА_1 належить Житлово-будівельному кооперативу «Льонок», яка в повному обсязі виплачено на належить на праві власності (ордер на жиле приміщення від 25 січня 1990 року № 112) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Донька, ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_2 до дня її смерті.

На засіданні правління ОСББ «Льонок Макарів» 25 жовтня 2023 року вирішено надати ОСОБА_1 , яка дійсно проживає у квартирі АДРЕСА_1 , дозвіл на реєстрацію у зазначеній квартирі.

Відповідно до технічного паспорту на квартиру у багатоквартирному житловому будинку виготовленого станом на 30 серпня 2024 року, квартира АДРЕСА_1 , складається з однієї кімнати, загальною площею 34,1 кв.м, та таких приміщень: коридор 4,1 кв.м; житлова кімната 17,5 кв.м, кухня 8,3 кв.м, туалет 1,0 кв.м, ванна кімната 2,6 кв.м, балкон 0,7 кв.м.

Як було зазначено, квартира АДРЕСА_3 належала ОСОБА_2 , але право власності за собою остання не оформила. Таким чином, після її смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася спадщина до складу якої входить: квартира АДРЕСА_1 .

Приватний нотаріус Бучанського районного нотаріального округу Київської області Сердюк Олександр Петрович листом від 25 вересня 2024 року № 280/01-10 відмовив позиваці у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку із відсутністю документів щодо права власності ОСОБА_2 на квартиру АДРЕСА_1 .

Кожна особамає правона захистсвого цивільногоправа уразі йогопорушення,невизнання абооспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (стаття 15 Цивільного кодексу України).

За змістом частини другої статті 16 Цивільного кодексу України визначено, що способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.

Згідно із частиною першою статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Відповідно до статей 12161218 Цивільного кодексу України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із статтею 1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

За частиною першою статті 1296 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно (частина перша статті 1297 Цивільного кодексу України).

Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7 визначено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Статтею 392 Цивільного кодекс України регламентовано, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання , у разі якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Ураховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а тому їх необхідно задовольнити у повному обсязі.

Судові витрати за клопотанням позивачки з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 4, 76, 81, 258, 259, 263-265, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

у х в а л и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу «Льонок» про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання в порядку спадкування права власності на спадкове майно за законом задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживала з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про смерть № 18, однією сім`єю більше п`яти років, а саме з 2000 року і до дня смерті ОСОБА_2 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , на квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 34,2 кв.м, яка складається з таких приміщеннь: коридор 4,1 кв.м; житлова кімната 17,5 кв.м, кухня 8,3 кв.м, туалет 1,0 кв.м, ванна кімната 2,6 кв.м, балкон 0,7 кв.м.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 05 грудня 2024 року.

Суддя О.С. Сініцина

СудМакарівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення14.11.2024
Оприлюднено10.12.2024
Номер документу123594362
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —370/2888/24

Рішення від 14.11.2024

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Сініцина О. С.

Рішення від 14.11.2024

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Сініцина О. С.

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Сініцина О. С.

Ухвала від 04.10.2024

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Сініцина О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні