Рішення
від 05.12.2024 по справі 563/1701/24
КОРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Cправа № 563/1701/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

( з а о ч н е )

05.12.2024 року

Корецький районний суд Рівненської області

у складі головуючого судді Загородько Н.А.

секретар судового засідання Миколайчук М.О.

за участю:

представника позивача Кралі Л.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Корець цивільну справу за позовом Виконавчого комітету Корецької міської ради Рівненської області як органу опіки та піклування до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав,-

в с т а н о в и в:

Виконавчий комітет Корецької міської ради Рівненської області, як Орган опіки та піклування звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав відносно її неповнолітніх дітей.

В обґрунтуванні позовних вимог зазначає, що ОСОБА_2 є матір`ю неповнолітніх: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_2 з 2021 року перебуває під постійним контролем соціальних служб, оскільки тривалий період ухиляється від належного виконання своїх батьківських обов`язків, зловживаючи при цьому спиртними напоями і як наслідок зовсім не приділяє увагу дітям. Фахівцями проводився соціальний супровід сім`ї, як сім`ї, яка перебуває у складних життєвих обставинах, однак позитивного результату досягнуто не було. Ситуація дещо покращилась після того як ОСОБА_2 пролікувалась від алкогозалежності, однак в вересні 2024 року ОСОБА_2 залишила помешкання, в якому проживала з дітьми та почала ночувати в різних знайомих, останнім її місцем перебування був вагонний контейнер на сміттєзвалищі в с.Новий Корець. При зустрічах з ОСОБА_2 вона завжди перебувала в нетверезому стані, а діти відповідно без належного догляду та піклування. Наказами ССД від 18 вересня 2024 року дітей у відповідача було вилучено та поставлено на облік як таких, що залишились без належного батьківського піклування. На даний час діти перебувають в обласному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей Рівненської облдержадміністрації. Вказані обставини підтверджують факт самоусунення відповідача від виконання батьківських обов`язків, а тому позивач вимушений звертатися в суд з вказаним позовом про позбавлення відповідача батьківських прав відносно її неповнолітніх дітей.

Ухвалою суду від 13 листопада 2024 року прийнято заяву позивача про зміну предсмету позову.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав наведених у позовній заяві, просила вимоги задоволити в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, повідомлялася вчасно та належним чином.

Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_5 пояснила, що є працівником КЗ "Корецький територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)" Корецької міської ради і сім`я ОСОБА_2 перебувала під соціальним супроводом неодноразово, однак позитивного результату досягнуто не було. На обліку сім`я знаходилась із 2021 року. ОСОБА_2 зловживає спиртними напоями, дітей залишає без догляду, діти часто ходять та просять їжу у сусідів. Після того, як ОСОБА_2 пішла з дому, де проживала, дітей було відібрано та влаштовано до обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей Рівненської облдержадміністрації.

Допитаний в судовому засіданні в якості свідка староста Новокорецького старостинського округу ОСОБА_6 пояснив, що ОСОБА_2 зловживає спиртними напоями і негативно характеризуються односельчанами по місцю проживання. Вихованням дітей не займаться, належного догляду та піклування не виявляє. ОСОБА_2 в вересні 2024 року залишила дітей в житловому будинку самих, як наслідок вони ходили по сусідах та просили поїсти.

Заслухавши представника позивача, свідків, дослідивши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення її по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Відповідно до свідоцтв про народження матір`ю: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_2 .

Діти неодноразово ставились на облік як діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, у зв`язку з проживанням дітей в сім`ї, у якій мати ухиляється від виконання своїх обов`язків з виховання дітей. Зокрема, востаннє наказами №161-о, № 162-о від 2024 року Служби у справах дітей Корецької міської ради Рівненської області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було взято на облік дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, у зв`язку із проживанням дітей в сім`ї, у якій мати ухиляється від виконання своїх обов`язків з виховання дітей.

Наказами №182-о та № 183-о від 23 вересня 2024 року Служби у справах дітей Корецької міської ради Рівненської області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 взято на первинний облік дітей, які залишились без батьківського піклування.

Рішенням Виконавчого комітету Корецької міської ради Рівненської області № 276 від 18 вересня 2024 року поставнолено негайно відібрати у ОСОБА_2 її неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Сім`я ОСОБА_2 з 2021 року перебуває на обліку як сім`я, яка опинилась в складних життєвих обставинах. ОСОБА_2 відносно ОСОБА_3 є одинокою матір`ю, біологічний батько її дочки з сім`єю не проживав, матеріально не допомагає. Сім`я неодноразово бралась на облік та під соціальний супровід і після проходження ОСОБА_2 лікування від алкогольної залежності атмосфера в сім`ї дещо покращилась, діти були чисті та ночували вдома. Однак у серпні-вересні 2024 року ОСОБА_2 знову почала вживати алкоголь та залишила дітей самих. З ОСОБА_2 неодноразово проводились профілактичні бесіди щодо створення належних умов проживання та виховання дітей, формування навичок відповідального батьківства та шкідливості вживання алкогольних напоїв, однак зауваження фахівців не виконувались, ігнорувались та залишались поза увагою, що підтверджується повідомленням в.о директора КЗ "Корецький територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)" Корецької міської ради № 162 від 13 вересня 2024 року.

Відповідно до акта обстеження умов проживання сім`ї від 23 вересня 2024 року ОСОБА_2 за місцем проживання відсутня, неповнолітні діти знаходяться з їх старшим братом ОСОБА_7 , 1998 року народження. Зі слів ОСОБА_8 їх мати вдома не з`являється, діти нею залишені.

Відповідно до акта обстеження умов проживання сім`ї від 13 серпня 2024 року ОСОБА_2 по місцю свого проживання не проживає більше місяця. ОСОБА_2 зловживає спиртними напоями, умови проживання дітей є незадовільними.

Відповідно до характеристики ОСОБА_2 , виданої старостою Новокорецького старостинського округу Корецької міської ради Рівненської області №20-01-14/54 від 12 вересня 2024 року ОСОБА_2 , яка проживає в АДРЕСА_1 має схильність до зловживання алкоголем. Батьківські обов`язки відносно своїх неповнолітніх дітей не виконує і як наслідок діти недоглянуті, школу відвідують нерегулярно, невиховані та неохайні. Діти часто просять їсти у сусідів, не ночують вдома.

Згідно акта проведення бесіди із малолітньою/неповнолітньою дитиною від 21 липня 2023 року ОСОБА_3 розповів, що проживає у своїх друзів через негативні обставини у його сім`ї, зокрема, вказав, що до його будинку приходить його дядько ОСОБА_9 та вони з матір`ю вживають спиртні напої, вчиняють конфлікти, голосно сваряться та кричать. ОСОБА_3 боїться знаходитись у будинку, тому часто ночує у друзів. 18 липня 2023 року коли прийшов додому, то побачив, що ОСОБА_10 була сильно побита, в кімнатах була кров. Крім того, вказав, що мати часто його примушує купувати йому цигарки і коли він відмовляється йти в магазин по них, то кричить на нього та б`є. Вказав, що з сестрою їдять переважно бутерброди, бо грошей на різноманітну їжу не вистачає. А ті гроші, які передає вітчим, мати зазвичай витрачає на алкоголь та цигарки.

Згідно наданої характеристики ЗЗСО "Новокорецька гімназія" Корецької міської ради Рівненської області від 13 вересня 2024 року ОСОБА_11 навчається у 8-А класі ЗЗСО Новокорецька гімназія" Корецької міської ради, є учнем із посереднім рівнем знань, домашні завдання виконує вибірково, схильний до пропусків уроків без поважної причини, мотивація у дитини до навчання на низькому рівні. Мати не приділяє належну увагу синові. ОСОБА_12 здельшого має охайний вигляд, проте інколи приходить брудним та невмитим.

Згідно наданої характеристики ЗЗСО "Новокорецька гімназія" Корецької міської ради Рівненської області від 10 вересня 2024 року ОСОБА_4 навчається у 8-Б класі ЗЗСО "Новокорецька гімназія" Корецької міської ради, має середній рівень здібностей до навчання, потребує постійного контролю, мотивації до навчання немає. Домашні завдання виконує з помилками або інколи не виконує зовсім. З однокласниками не підтримує дружні відносини, часто створює конфліктні ситуації навколо себе. Траплялися ситуації, коли ОСОБА_4 вчиняла дрібні крадіжки грошей. В минулому навчальному році пропускала шкільні заняття без поважних причин. Мати дитини не цікавиться її успіхами, з класним керівником на контакт не виходить, ОСОБА_2 часто знаходиться у нетверезому стані.

Відповідно до вимог ст. ст. 150, 155, 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток та утримувати своїх неповнолітніх дітей.

В абзаці 2 п.16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Статтею 164 СК України передбачено, що мати, батько дитини можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона (він) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Аналізуючи вказані обставини, суд приходить до переконання про свідоме ухилення відповідачем від її батьківських обов`язків та тривале небажання змінити своє ставлення до дітей.

У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, цією статтею; доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Як встановлено статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Зі змісту наведених правових норм вбачається покладення процесуального обов`язку на кожну із сторін довести належними доказами наявність або відсутність тих обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.

Однак, відповідач не вважала необхідним скористатися своїм правом надання особистих пояснень та доказів, а також спростування аргументів позивача.

Також, при винесені рішення по суті спору, суд враховує, що позбавлення батьківських прав не є порушенням прав батьків, оскільки згідно з ч. 1 ст. 168 Сімейного кодексу України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду із заявою про надання їм права на побачення з дитиною. Суд може дозволити разові, періодичні побачення з дитиною, якщо це не завдасть шкоди її життю, здоров`ю та моральному вихованню, за умови присутності іншої особи.

Крім того, в порядку ч. 1 ст. 169 Сімейного кодексу України, якщо змінилася поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав, мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що у судовому засіданні достовірно встановлено, що відповідач не тільки ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню та матеріальному утриманню дітей, а й свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками та своєю байдужістю травмують психічне здоров`я дітей, не піклується про їх фізичний і духовний розвиток, не забезпечує належного харчування та догляду, а отже ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню, а тому є всі підстави для позбавлення відповідача батьківських прав.

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в частині позбавлення її батьківських прав, так як позивача звільнено від сплати судового збору.

Щодо вимоги про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, то суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно ч.3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Враховуючи обставини справи, суд вважає, що з ОСОБА_2 підлягають стягненню на користь органу, особи чи установи, де перебуватимуть діти, аліменти на утримання неповнолітніх дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 частини від її заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку щомісяця, починаючи з 11 листопада 2024 року, і до досягнення дітьми повноліття.

Згідно ч.1 ст. 191 СК України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову і відповідно до п.1 ч.1 ст.430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 141, 263-265, 280-289, 353, 430 ЦПК України, ст.ст.104, 105, 112, 114, 180, 181, 191 СК України суд, -

в и р і ш и в:

Позов задовольнити повністю.

Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно її неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь органу, особи чи установи, де перебуватимуть діти, аліменти на утримання неповнолітніх дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 частини від її заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку щомісяця, починаючи з 11 листопада 2024 року, і до досягнення дітьми повноліття.

Стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць, допустити до негайного виконання.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте Корецьким районним судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи:

позивач Виконавчий комітет Корецької міської ради Рівненської області як орган опіки та піклування, ЄДРПОУ 05390939, зареєстроване місцезнаходження: 34700, Рівненська область, м.Корець, пл. Київська, 5;

відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Повний текст рішення складено 05 грудня 2024 року.

Суддя: Н.А. Загородько

СудКорецький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення05.12.2024
Оприлюднено10.12.2024
Номер документу123595288
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —563/1701/24

Рішення від 05.12.2024

Цивільне

Корецький районний суд Рівненської області

Загородько Н. А.

Рішення від 05.12.2024

Цивільне

Корецький районний суд Рівненської області

Загородько Н. А.

Ухвала від 13.11.2024

Цивільне

Корецький районний суд Рівненської області

Загородько Н. А.

Ухвала від 02.10.2024

Цивільне

Корецький районний суд Рівненської області

Загородько Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні