ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №568/1196/24
Провадження №2/568/339/24
14 листопада 2024 р. м.Радивилів
Радивилівський районний суд Рівненської області у складі головуючого судді Делалової О.М., за участю секретаря судового засідання Мельничук Л.І., позивача ОСОБА_1 , представника позивача адвоката Вишковської В.І., розглянувши у відкритомусудовому засіданні в залі суду в м. Радивилів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Крупецької сільської ради Дубенського району Рівненської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та встановлення фактів, що мають юридичне значення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин.
В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який був двоюрідним братом позивача, адже батько позивача ОСОБА_4 та мати ОСОБА_5 . ОСОБА_6 були рідними братом і сестрою. Після його смерті відкрилась спадщина, зокрема, у вигляді земельної ділянки (паю). Він є спадкоємцем п`ятої черги. Рідна сестра померлого ОСОБА_2 не прийняла спадщину після його смерті, та є громадянкою Російської Федерації. В передбачений законом шестимісячний термін він до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини не звернувся, оскільки не був спадкоємцем першої черги та був впевнений, що спадок прийме рідна сестра ОСОБА_2 , яка йому про це особисто повідомила, коли приїздила в Україну після смерті брата. Весною 2024р. йому з сільської ради, як найближчому відомому родичу, повідомили про земельну ділянку померлого, яку ніхто не успадкував. У зв`язку із зазначеним, він звернувся до нотаріуса для належного оформлення спадкових прав, але отримав відмову, оскільки ним було пропущений встановлений законом шестимісячний термін для прийняття спадщини. Крім того, нотаріус повідомив, що прийняти спадщину після смерті двоюрідного брата він не може, оскільки не можливо встановити ступень спорідненості між померлим та позивачем. Також у свідоцтві про народження ОСОБА_3 матір`ю вказана ОСОБА_7 , а у всіх інших документах вона іменується ОСОБА_8 . Таким чином, позивачу необхідно встановити факт родинних відносин, а саме, що він є двоюрідним братом ОСОБА_3 , та що останній є сином ОСОБА_8 .
У зв`язку із зазначеним, позивач позбавлений можливості реалізувати свої спадкові права, а тому вимушений звернутись до суду.
Ухвалою Радивилівського районного суду Рівненської області від 15.08.2024 відкрито провадження в справі за даним позовом та ухвалено розглядати справу в порядку загального позовного провадження.
Позивач ОСОБА_1 та його представник, адвокат Вишковська В.І. у судовому засіданні позов підтримали, просили задовольнити з підстав вказаних у позовній заяві.
Представник відповідачаКрупецької сільської ради Дубенського району Рівненської області у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову не заперечує.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, про час і місце розгляду справи була повідомлена шляхом оголошення на сайті судової влади.
У зв`язку із зазначеним, з урахуванням згоди позивача, суд ухвалив постановити заочне рішення.
Заслухавши пояснення позивача, його представника, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті № №00044439322 від 09.04.2024 року (а.с. 15).
Згідно Свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , виданого 12.11.1964 року сільською радою с. Хотин Дубнівського району Ровенської області встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьками зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_9 (а.с. 12).
Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 , виданого 26.10.1969 року, Хотинською сільською радою Червоноармійського району Ровенської області встановлено, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батьками зазначені ОСОБА_10 та ОСОБА_7 (а.с. 13)
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 18.01.1982 року у с. Хотин Червоноармійського району Ровенської області, ОСОБА_11 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьками вказані ОСОБА_12 та ОСОБА_13 (а.с. 16)
Згідно архівної довідки № 666/01-28/23 від 20.12.2023 року встановлено, що у метричній книзі церкви Покрови Пресвятої Богородиці с. Хотин нині Дубенського району Рівненської області міститься запис про народження ОСОБА_14 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 . Актовий запис №20 від 14.06.1930 року, її батьками значаться ОСОБА_12 та ОСОБА_13 (а.с. 17).
Згідно з витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу № 00044440720 від 09.09.2024 року встановлено, що 24.10.1964 року було зареєстровано шлюб між ОСОБА_10 та ОСОБА_14 , прізвище якої після реєстрації шлюбу ОСОБА_15 (а.с. 18).
Отже з вказаних документів вбачається, що ОСОБА_12 та ОСОБА_13 мали дітей ОСОБА_1 та ОСОБА_6 , звідси ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є двоюрідними братами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.315ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти родинних відносин між фізичними особами, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Звернутися до суду із заявою про встановлення факту особа вправі лише у випадку, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведеності певних фактів.
Із матеріалів справи вбачається, що встановлення факту родинних відносин позивачу необхідно для оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_3 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За таких обставин, суд дійшов висновку, що цей факт має юридичне значення та доводиться наявними у матеріалах справи письмовими доказами, тому суд вважає можливим встановити факт того, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є двоюрідним братом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Згідно довідки, виданої старостою Хотинського старостинського округу Крупецької сільської ради Дубенського району Рівненської області № 94 від 03.04.2024 року, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня смерті проживав у АДРЕСА_1 , проживав одиноко (а.с. 25).
До складу спадщини увійшло майно, яке належало спадкодавцю на момент смерті, а саме: 1) земельна ділянка площею 2,35 га, кадастровий номер 56:258:890:00:04:011:0036, розташована на території Хотинської сільської ради Радивилівського району Рівненської області для ведення особистого селянського господарства згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ № 229587 (а.с 26); 2) право на земельну частку (пай) в землях КСП ім. Шевченка, село Хотин Радивилівського району Рівненської області в розмірі 2,60 га. на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РВ №0109029, виданого Радивилівською райдержадміністрацією Рівненської області від 02.12.1996 року, успадковане після смерті батька ОСОБА_10 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 11.11.2009р.; 3) право на земельну частку (пай) в землях КСП ім. Шевченка село Хотин Радивилівського району Рівненської області в розмірі 2,60 га. на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РА № 0109028, виданого Радивилівською райдержадміністрацією Рівненської області від 02.12.1996 року, успадковане після смерті матері ОСОБА_8 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 11.11.2009р.
Зазначене підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ № 229587, виданого на ім`я ОСОБА_3 та копіями витребуваних судом спадкових справ після смерті батьків ОСОБА_3 ОСОБА_10 та ОСОБА_8 .
Радивилівською державною нотаріальною конторою Рівненської області було відмовлено ОСОБА_1 у заведенні спадкової справи та видачі свідоцтва на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , оскільки ним було пропущено строк для прийняття спадщини (а.с. 31.)
Те, що позивачем було пропущено строк для прийняття спадщини з об`єктивних підстав, підтверджується, тим, що він не був обізнаний, що спадкоємець ОСОБА_2 не прийняла спадщину після смерті свого брата ОСОБА_3 .
Статтею 1217ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1220,1222,1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст.1265ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст.1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч. 3 ст.1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Статтею 3 ЦК України, зокрема, передбачено, що загальними засадами цивільного законодавства є: неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Відповідно до ст.213ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Вбачається, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем п`ятої черги спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , спадкоємці попередніх черг, зокрема рідна сестра ОСОБА_2 , спадщину не прийняли.
Відсутність спадкової справи після смерті ОСОБА_3 підтверджується відповіддю Радивилівської державної нотаріальної контори Рівненської області від 10.10.2024р. (а.с. 55).
Також, згідно відповіді Радивилівської районної державної нотаріальної контори, наданої на запит представника позивача, вбачається, що ОСОБА_2 зверталася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак 10.08.2017р. їй було відмовлено в заведенні спадкової справи після смерті брата ОСОБА_3 у зв`язку із пропуском строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Враховуючи те, що на теперішній час, спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заведена, питанням відновлення права на подачу заяви про прийняття спадщини ОСОБА_2 не займалася.
Зазначене підтверджує твердження позивача про те, що він був впевнений, що спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла його сестра ОСОБА_2 , а тому підстав для прийняття ним спадщини не було, оскільки він є спадкоємцем п`ятої черги.
Так, враховуючи, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем, оскільки ОСОБА_2 спадщину не прийняла, є громадянкою Російської Федерації, та беручи до уваги те, що відновлення права на прийняття спадщини не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб, а також виходячи з відсутності інтересу до спадкового майна з боку органу місцевого самоврядування, який на виконання положень ст.1277ЦК України протягом тривалого часу не виконав обов`язок щодо визнання спадщини відумерлою, з огляду на дотримання вимог законності та справедливості, суд вважає вказані причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем п`ятої черги поважними, тому позовні вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини підлягають задоволенню.
Що стосується вимоги про встановлення факту того, що ОСОБА_8 та ОСОБА_7 є однією і тією ж особою та матір`ю ОСОБА_3 , то вона не підлягає задоволенню, оскільки є необґрунтованою, та такою, що не породжує для позивача жодних юридичних наслідків.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.76,259,263-265,268,273, 280-284, 315, 352, 354 ЦПК України-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Крупецької сільської ради Дубенського району Рівненської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та встановлення фактів, що мають юридичне значення задовольнити частково.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 є двоюрідним братом ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визначити після набрання рішенням законної сили ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , додатковий строк терміном три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті двоюрідного брата ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення суду складено 25.11.2024р.
Суддя О.М. Делалова
Суд | Радивилівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2024 |
Оприлюднено | 10.12.2024 |
Номер документу | 123595356 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Радивилівський районний суд Рівненської області
Делалова О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні