Справа № 545/4974/24
Провадження № 1-в/545/795/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.12.2024 року Полтавський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Полтавського районного суду Полтавської області подання Державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» про умовно-дострокове звільнення
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Федорівка Білозерського району Херсонської області, громадянина України, проживаючого до засудження за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого:
- 16.07.2021 року Балтським районним Одеської області за ч.1 ст.122, 75 КК України до 2 років 6 місяців з іспитовим строком на 2 роки,
- 09.01.2023 року Балтським районним Одеської області за ч.2 ст.125, 71,72 КК Українидо 2 років 7 місяців позбавлення волі,
Засудженого:
- 02.04.2024 року Балтським районним Одеської області за ч.1 ст.155, ч.4 ст.70 КК України до 3 років 6 місяців позбавлення волі,
початок строку03.05.2024 року, кінець строку09.07.2026 року,
ВСТАНОВИВ:
Державна установа «Божковська виправна колонія (№16)» звернулася до суду з поданням про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання засудженого ОСОБА_4 , посилаючись на те, що засуджений перебуває в місцях позбавлення волі та відбув 1/2 частину строку покарання, сумлінною поведінкою та ставленням до праці довів своє виправлення, тому адміністрація клопоче про умовно-дострокове звільнення засудженого за ст. 81 КК України.
Прокурор в судовому засіданні заперечував проти задоволення подання.
Від засудженого та представника колонії на адресу суду надійшли заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Заслухавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що подання задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно дост.537 ч.2 КПК Українипід час виконання вироків суд, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання, має право вирішувати такі питання, зокрема - про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання.
Згідно ч.ч.2,3ст.81 КК Україниумовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення та відбув 3/4 строку покарання.
Згідно п.2постанови Пленуму Верховного суду України №2 від 26 квітня 2002 року«Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким», умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміна невідбутої частини покарання більш м`яким можливі лише після повного та всебічного вивчення даних про особу засудженого.
Згідно п.17 вказаної постанови Пленуму при розгляді питання про умовнодострокове звільнення судам слід ретельно з`ясовувати ставлення засудженого до вчиненого злочину, праці і навчання, додержання ним вимог режиму, участь у самодіяльних організаціях засуджених, виправно-трудової установи, а також наміри щодо прилучення до суспільно корисної праці та потребу в наданні допомоги при обранні місця проживання і працевлаштування.
Умовно-дострокове звільнення застосовується в кожному конкретному випадку індивідуально, вирішується на розсуд суду і відноситься до його дискреційних повноважень.
Так, ОСОБА_4 неодноразово вчиняв кримінальні правопорушення у зв`язку з чим був засуджений:
- 16.07.2021 року Балтським районним Одеської області за ч.1 ст.122, 75 КК України до 2 років 6 місяців з іспитовим строком на 2 роки,
- 09.01.2023 року Балтським районним Одеської області за ч.2 ст.125, 71,72 КК Українидо 2 років 7 місяців позбавлення волі,
- 02.04.2024 року Балтським районним Одеської області за ч.1 ст.155, ч.4 ст.70 КК України до 3 років 6 місяців позбавлення волі за вчинення умисного злочину проти статевої свободи та статевої недоторканності неповнолітньої особи.
Встановлено, що засудженим відбуто 1/2 частину строку покарання .
З 13.0.2023 року ОСОБА_4 відбував покарання в Державній установі «Одеський слідчий ізолятор», де характеризувався посередньо, заохочень та стягнень не мав.
Засуджений знаходиться у Державній установі «Божковська виправна колонія (№16)» з 10.04.2024 року.
За весь час відбування покарання засуджений стягнень не мав, має 2 заохочення, останнє з яких отримав під час розгляду справи в суді.
Разом з тим, суд зауважує, що дотримання порядку та умов відбування покарання, а також добросовісна поведінка засудженого, відповідно до ст.9 КВК України, є його обов`язком, а процес виправлення та перевиховання має бути стабільним та послідовним.
Як вбачається із характеристики на засудженого ОСОБА_4 від 24.06.2024 року він в ДУ «Божковська виправна колонія (№16)» характеризувався посередньо ( а.о/с 69-70).
Відповідно до висновку щодо ступеня виправлення засудженого від 24.06.2024 року, засуджений ОСОБА_4 не став на шлях виправлення (а.о/с 71-74).
Даний факт також підтверджується витягом із протоколу засідань комісії ДУ «Божковська виправна колонія (№16)» від 24.06.2024 №15, згідно якого вбачається, що засуджений не став на шлях виправлення в зв`язку із чим йому було відмовлено у представленні до суду матеріалів на заміну невідбутої частини покарання у вигляді позбавлення волі на більш м`яке покарання, як такому, що не став на шлях виправлення (а.о/с 75).
Окрім того, згідно висновку щодо ступеня виправлення засудженого від 30.10.2024 року, ризики вчинення засудженим повторного кримінального правопорушення та його ймовірної небезпеки для суспільства оцінюються як середні (а.с. 5-8).
Лише згідно останньої характеристики, направленої до суду разом із поданням про умовно-дострокове звільнення ОСОБА_4 від 30.10.2024 року вбачається, що останній характеризується позитивно, заслуговує на умовно-дострокове звільнення від відбування покарання ( а.с.2-3).
Відповідно до ст.6КВК України виправлення засудженого - процес позитивних змін, які відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої право слухняної поведінки. Ресоціалізація - свідоме відновлення засудженого в соціальному статусі повноправного члена суспільства; повернення його до самостійного загальноприйнятого соціально-нормативного життя в суспільстві. Необхідною умовою ресоціалізації є виправлення засудженого.
Однією із головних умов для умовно дострокового звільнення засудженого від відбування покарання є доведеність виправлення засудженого, тобто доведеність готовності засудженого до: самокерованої поведінки, сприйняття встановлених у суспільстві норм та правил поведінки, дотримання норм чинного законодавства.
Сумлінна поведінка і ставлення до праці є необхідним і достатнім доказом виправлення засудженого. При цьому висновок суду про виправлення засудженого повинен ґрунтуватися на всебічному врахуванні даних про його поведінку і ставлення до праці за весь час відбування покарання, а не за час, який безпосередньо передує настанню строку, після відбування якого можливе умовно-дострокове звільнення.
Доводи подання ДУ «Божковська виправна колонія (№16)» про позитивну характеристику засудженого є недостатніми для висновку про його виправлення, оскільки остання за часом характеристика, направлена до суду з поданням про умовно-дострокове звільнення, не є беззаперечним доказом того, що ОСОБА_4 твердо став на шлях виправлення та заслуговує на застосування умовно-дострокового звільнення від відбування покарання.
Викладене вказує на те, що ОСОБА_4 в повній мірі не довів своє виправлення, засуджений має позитивні зрушення у своїй поведінці, однак період, протягом якого відбулися ці зрушення, є занадто нетривалим, а тому застосування до нього умовно-дострокового звільнення є передчасним.
Таким чином, суд враховуючи дані про особу засудженого ОСОБА_4 , його поведінку за весь період відбування покарання, в томі числі і за останній час, який безпосередньо передує розгляду подання, вважає, що встановлені обставини не дають підстави вважати, що сумлінною поведінкою та ставленням до праці останній довів своє виправленні і до нього може бути застосовано умовно-дострокове звільнення від відбуття покарання, а тому в задоволенні подання необхідно відмовити.
На підставіст. 81 КК України, керуючись ст.537, ст.539 КПК України, суд,
УХВАЛИВ:
В задоволенні подання Державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» про умовно-дострокове звільнення ОСОБА_4 відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд протягом 7 діб з моменту її проголошення, а засудженимз моменту отримання копії ухвали.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123605933 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання |
Кримінальне
Полтавський районний суд Полтавської області
Путря О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні