Рішення
від 09.12.2024 по справі 699/1431/24
КОРСУНЬ-ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 699/1431/24

Номер провадження № 2/699/548/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.12.2024 м. Корсунь-Шевченківський

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області в складі головуючого судді Літвінової Г.М., за участю секретаря судового засідання Таран О.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі судових засідань Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області в порядку загального позовного провадження позов ОСОБА_1 до Набутівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: ОСОБА_2

про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернуласядо Корсунь-Шевченківськогорайонного судуЧеркаської областіз данимпозовом,у якомупросила визнатиза нею в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на нерухоме майно - житловий будинок з надвірними спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 . Відповідно до технічного паспорта та висновку про вартість житловий будинок садибного типу з надвірними спорудами оцінений у 142807,00 грн.

Позовні вимоги позивач обґрунтувала тим, що після смерті її батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася спадщина, що складається в тому числі із житлового будинку АДРЕСА_1 .

Батько лишив заповіт від 22.01.2015, за яким все своє майно заповів своїм дітям ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Сестра позивача ОСОБА_2 відмовилася від прийняття спадщини, про що подала заяву нотаріусу.

Позивач прийняла указану спадщину, однак не може отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на житловий будинок померлого батька, так як відсутній документ, який засвідчує право власності на вказане майно, у зв`язку із чим приватний нотаріус Черкаського районного нотаріального округу Митрофанова Л.П. винесла постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину,.

З огляду на викладене позивач звернулася до суду.

У підготовче засідання позивач не з`явилася, у позовній заяві просила розгляд справи провести без її участі, позов підтримала.

Відповідач Набутівська сільська сільська рада свого представника в судове засідання не направив, звернувся до суду із заявою про розгляд справи у відсутність їхнього представника. Позовні вимоги визнали, що є підставою для ухвалення рішення в підготовчому засіданні.

Третя особа, будучи належним чином повідомлена, про розгляд справи, у судове засідання не з`явилася, причини неявки не повідомила.

У зв`язку з неявкою учасників у суд фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося на підставі приписів ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи суд встановив такі обставини.

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Бровахи, Черкаського району, Черкаської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 03.07.2023 виконавчим комітетом Набутівської сільської ради Черкаського району Черкаської області (а.с.11).

22.01.2015 ОСОБА_3 склав заповіт, за яким все своє майно заповів своїм дітям ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.12).

Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається, у тому числі, із житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями по АДРЕСА_1 , який відповідно до довідки виконавчого комітету Набутівської сільської ради від 23.04.2024 № 118 згідно з даними погосподарської книги №3, особовий рахунок НОМЕР_2 , обліковується за ОСОБА_3 (а.с.22).

На даний час село Бровахи входить до складу Набутівської територіальної громади, представницьким органом місцевого самоврядування якої є Набутівська сільська рада.

Відповідно до постанови Верховної Ради України № 807-IX від 17.07.2020, яка набрала чинності 19.07.2020, Корсунь-Шевченківський район ліквідовано та включено до складу нового Черкаського району (Корсунь-Шевченківська та Набутівська громади) та нового Звенигородського району (Селищенська та Стеблівська громади).

Відповідно до довідки від 09.07.2024 №126/02-31 приватний нотаріус Черкаського районного нотаріального округу Митрофанова Л.П. після смерті ОСОБА_3 11.12.2023 завела спадкову справу №68/2023 (а.с.14).

Крім позивача ОСОБА_1 заяву про прийняття спадщини ніхто не подавав.

Копію указаної спадкової справи було витребувано судом у нотаріуса (а.с.43-66).

З матеріалів спадкової справи вбачається, що позивач прийняла спадщину після смерті свого батька шляхом подачі 11.12.2023 приватному нотаріусу Митрофановій Л.П. заяви про прийняття спадщини (а.с.44).

Родинні відносини позивача з померлим підтверджуються її свідоцтвами про народження та про укладення шлюбу (а.с.9, 10).

Сестра позивача ОСОБА_2 11.12.2023 подала заяву приватному нотаріусу Митрофановій Л.П., у якій відмовилася від прийняття спадщини (а.с.60).

З довідки виконавчого комітету Набутівської сільської ради від 06.12.2023 №158 убачається, що на день смерті ОСОБА_3 проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , разом з ним була зареєстрована та проживала його дружина ОСОБА_4 (а.с.50).

ОСОБА_4 11.12.2023 подала заяву приватному нотаріусу Митрофановій Л.П., у якій відмовилася від прийняття спадщини після смерті чоловіка (а.с.57).

Заяви інших осіб про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 у матеріалах спадкової справи відсутні.

Таким чином, місцем відкриття спадщини є останнє постійне місце проживання спадкодавця - с. Бровахи Корсунь-Шевченківського (на даний час Черкаського) району Черкаської області, а спадщину після його смерті прийняла, як спадкоємець за заповітом, його дочка, позивач по справі - ОСОБА_1 .

Постановою приватного нотаріуса Черкаського районного нотаріального округу Митрофанової Л.П. від 09.07.2024 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з надвірними спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 , у зв`язку з тим, що відсутній документ, який засвідчує право власності на нього (а.с.13).

Судом встановлено, що за даними погосподарського обліку спірний будинок обліковується за ОСОБА_3 і розміщений на приватизованій земельній ділянці площею 0,61 га, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Набутівської сільської ради від 23.04.2024 №118 (а.с.22).

Відповідно до даних технічної інвентаризації, які підтверджені технічним паспортом на житловий будинок садибного типу по АДРЕСА_1 , за вказаною адресою розташовані такі будівлі та споруди: літер.А - житловий будинок, збудований в 1948 році, площею 62,2 кв.м; літер.а -прибудова,побудована у1950році, площею9,5кв.м; літер.Б-літня кухня,побудована у1981році, площею18,7кв.м; літер.В-сарай,побудований в1981році, площею52,8кв.м; літер.П -погріб,побудований в1981році, площею10,7кв.м;літер.У- вбиральня,побудована в1959році, площею1,4кв.м; №1 хвіртка, №2 ворота, №3 огорожа, які побудовані у 1990 році (а.с.16-20).

Згідно з висновком про вартість житлового будинку з надвірними спорудами, виконаного ТОВ "Центр нерухомості України" станом на 17.07.2024, ринкова вартість житлового будинку по АДРЕСА_1 , становить 142807,00 грн (а.с.21).

Відповідно до п.п. 6-7 Вказівок по веденню погосподарського обліку в сільських радах народних депутатів, затверджених ЦСУ СРСР 12.05.1985 № 5-24-26, дані погосподарських книг були звітом про житлові будинки, що знаходяться на праві власності громадян.

Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31.01.1966, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13.12.1995 № 56, передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п. 4 Інструкції), у тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п. 20 Інструкції).

Тобто, записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.

При вирішенні питання щодо визнання права власності на житлові будинки, споруди у порядку спадкування, записи у погосподарських книгах оцінюються у сукупності з іншими доказами, наприклад, ухваленими органами місцевого самоврядування рішеннями про оформлення права власності громадян на будинки, технічним паспортом на будівлі, документами про відведення в установленому порядку земельних ділянок під забудову тощо.

Будівництво спірного будинку та надвірних споруд відповідно до технічних характеристик є завершеним у 1990 році, тобто цей будинок з надвірними спорудами збудований до 1995 року, розташований у сільській місцевості. Отже спадкодавець ОСОБА_3 за свого життя був власником цього будинку, а його право власності було зареєстроване відповідно до вимог чинного на той момент законодавства в погосподарській книзі сільської ради.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до вимог п.1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Позивач ставить питання про визнання за нею в порядку спадкування за заповітом права власності на житловий будинок, який належав її покійному батькові.

Для оформлення спадкових прав в Україні діє система органів нотаріату, які є належними суб`єктами надання послуг з оформлення громадянами спадкових прав.

Як було вказано вище, у встановленому законом порядку уповноважений суб`єкт нотаріус встановив, що позивач спадщину прийняла.

Згідно з приписами пунктів 4.14, 4.18 глави 10 Порядку здійснення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину здійснюється на підставі документів, що підтверджують наявність певних юридичних фактів, у тому числі й склад спадкового майна. У разі, якщо у спадкоємців відсутні всі необхідні документи, питання визнання права на спадщину вирішується у судовому порядку.

Нотаріус відмовила позивачу в видачі свідоцтва про право на спадщину на спірний будинок з підстави відсутності правовстановлюючого документа на спадкове майно.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Отже, позивач довела, що вона в установленому законом порядку, як спадкоємець за заповітом, прийняла спадщину після смерті свого батька ОСОБА_3 .

Через відсутність правовстановлюючого документа на спірний будинок визнання за позивачем права власності на цей будинок можливе лише в судовому порядку.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 328, 392,1216-1218, 1268-1270 ЦК України, ст. 10, 81, 200, 264-268,354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Набутівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом- задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за заповітом після смерті її батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,РНОКПП НОМЕР_3 ,адреса зареєстрованогомісця проживання: АДРЕСА_2 , інші дані суду не відомі.

Відповідач: Набутівська сільська рада Черкаського району Черкаської області, ЄДРПОУ 41063219, адреса місцезнаходження: вул. Центральна, 190/1, с.Набутів, Черкаський район, Черкаська область, 19425, інші дані суду не відомі.

Третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3 , інші дані суду не відомі.

СуддяЛітвінова Г.М.

СудКорсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено11.12.2024
Номер документу123607625
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —699/1431/24

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Літвінова Г. М.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Гусарова В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні