Виноградівський районний суд Закарпатської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.11.2024 року м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в складі: головуючого - судді Левка Т.Ю., секретар судового засідання Роман К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Виноградів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Орган опіки та піклування Пийтерфолвівської сільської ради Берегівського району, про позбавлення батьківських прав,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Виноградівського районного суду Закарпатської області із позовною заявою до відповідача ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Орган опіки та піклування Пийтерфолвівської сільської ради Берегівського району, про позбавлення батьківських прав.
Позовні вимоги мотивовано тим, що рішенням Виноградівського районного суду Закарпатської області від 27.06.2024 по справі № 299/3101/24 шлюб між позивачем та відповідачем ОСОБА_2 , укладений 20 серпня 2011 року у виконавчому комітеті Неветленфолвівської сільської ради за актовим записом № 7 було розірвано. Від шлюбу у сторін народилася одна дитина - дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Даним судовим рішенням визначено місце проживання неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою АДРЕСА_1 , та залишено дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на утриманні та самостійному вихованні батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Донька позивача і відповідача ОСОБА_3 проживає з батьком в АДРЕСА_1 , в житловому будинку, який згідно технічного паспорту рахується за матір`ю позивача - ОСОБА_4 . За самим позивачем рахується житловий будинок в АДРЕСА_2 , згідно технічного паспорту. Малолітня ОСОБА_3 завжди доглянута та охайна, забезпечена всім необхідним для належного розвитку.
Позивач вказує, що мати дитини не підтримує зв`язок та не спілкується з донькою, дитину не відвідує. Відповідач материнські обов`язки не виконувала і не виконує, вихованням доньки не займається. Про доньку взагалі не цікавиться, ні матеріально, ні морально її не підтримує. Поводить себе неадекватно та зухвало, часто перебуває в стані алкогольного сп`яніння. Відповідач зустрічами з донькою нехтує, в житті та розвитку доньки не відіграє ніякої ролі. Материнського піклування донька не відчуває і материнської допомоги у розвитку світогляду та розумінні нею свого місця в цьому житті відповідач не надає.
За таких обставин діючи в інтересах своєї малолітньої доньки, з метою захисту її прав та інтересів, позивач змушений звернутись до суду з даним позовом і просить суд позбавити відповідача батьківських прав відносно їх дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Сторони та третя особа будучи належним чином, своєчасно повідомленими про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилися.
Позивач ОСОБА_1 подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, заявлені вимоги підтримує та просить суд такі задоволити.
Відповідач ОСОБА_2 подала до суду заяву якою повідомляє суд, що тривалий час перебуває за кордоном, її колишній чоловіки повністю займається вихованням та утриманням неповнолітньої дочки ОСОБА_5 . Дочка більше прив`язана до нього. Проти задоволення позову не заперечує та просить суд розглянути справу у її відсутність.
Представник третьої особи Органу опіки та піклування Пийтерфолвівської сільської ради Берегівського району подав до суду заяву про підтримання позовних вимог та про розгляд справи у його відсутність.
Вивчивши та обстеживши матеріали справи, визнаючи в порядку ст.223 ЦПК України необов`язковим відібрання особистих пояснень від учасників процесу, і враховуючи, що у справі наявні достатні матеріали про права і взаємовідносини сторін, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 20 серпня 2011 року сторони уклали шлюб, який було у зареєстровано у виконавчому комітеті Неветленфолівської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області, за актовим записом № 7.
Від шлюбу у сторін народилася одна дитина - дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Спільне подружнє життя у сторін не склалося і рішенням Виноградівського районного суду Закарпатської області від 27.06.2024 по справі № 299/3101/24 шлюб між сторонами розірвано, визначено місце проживання неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою АДРЕСА_1 , та залишено дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на утриманні та самостійному вихованні батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Донька позивача і відповідача ОСОБА_3 проживає з батьком в АДРЕСА_1 , в житловому будинку, який згідно технічного паспорту рахується за матір`ю позивача - ОСОБА_4 . За самим позивачем рахується житловий будинок в АДРЕСА_2 , згідно технічного паспорту.
Згідно характеристики № 04-20/1205 від 22 серпня 2024 року, наданої Пийтерфолвівською сільською радою на позивача ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця АДРЕСА_1 , по місцю проживання він характеризується позитивно, має на утриманні малолітню дитину, працює в Пийтерфолвівській пожежній охороні на посаді водія.
Згідно довідки про доходи № 1206, виданої 22 серпня 2024 року Пийтерфолвівською сільською рідою, ОСОБА_1 працює водієм пожежно-рятувального підрозділу для забезпечення місцевої пожежної охорони Пийтерфолвівської територіальної громади і його дохід в період з серпня 2023 року по липень 2024 року становив 117 868,21 гривень.
Малолітня ОСОБА_3 завжди доглянута та охайна, забезпечена всім необхідним для належного розвитку.
Мати дитини не підтримує зв`язок та не спілкується з донькою, дитину не відвідує.
Згідно характеристики № 03.5-17/500 від 22 серпня 2024 року, надану Пийтерфолвівською сільською радою на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканку АДРЕСА_3 , вона є розлученою, у шлюбі не перебуває, місця роботи не має і не мала ніколи. Громадянка ОСОБА_2 мала на утриманні доньку ОСОБА_3 , 2012 року народження, однак материнські обов`язки не виконувала і не виконує, вихованням доньки не займається. Про доньку взагалі не цікавиться, ні матеріально, ні морально ії не підтримує. Поводить себе неадекватно та зухвало, часто перебуває в стані алкогольного сп`яніння.
Таким чином, вихованням, утриманням та опікуванням доньки займається батько.
Частиною 4 ст.155 Сімейного кодексу України встановлює, що ухилення батьків виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідач зустрічами з донькою нехтує, в житті та розвитку доньки не відіграє ніякої ролі. Материнського піклування донька не відчуває і материнської допомоги у розвитку світогляду та розумінні нею свого місця в цьому житті відповідач не надає.
Згідно висновку органу опіки та піклування виконавчого комітету Пийтерфолвівської сільської ради про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно малолітньої дитини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затвердженого рішенням виконавчого комітету Пийтерфолвівської сільської ради від 28.10.2024 року № 116, встановлено, що у позивача з дочкою, налагоджено стійкий психологічний контакт, прив`язаність один до одного. ОСОБА_5 більше є прихильна до батька, аніж до матері.
Комісією Пийтерфолвівської сільської ради у складі: заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, начальника служби у справах дітей, начальника відділу у справах сім`ї та соціального захисту, 21.10.2024 року проведено обстеження умов проживання позивача за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідним актом. Під час обстеження було з`ясовано, що умови проживання в будинку задовільні, наявні комунальні зручності: газопостачання, електропостачання, водопостачання, є чотири кімнати, підсобні приміщення, кухня, ванна кімната, окрема дитяча кімната. Сім`я забезпечена усім необхідним для виховання дитини. В ході проведення обстеження було проведено бесіду з дитиною, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з`ясовано, що дитина виявили бажання проживати і надалі разом з батьком. Згідно характеристики Тисобикенської гімназії де дитина навчається, з`ясовано, що батько відповідально ставиться до виховання та навчання дитини, відвідує батьківські збори, підтримує постійний зв`язок з класним керівником.
25.10.2024 року до служби у справах дітей Пийтерфолвівської сільської ради надійшла заява від матері дитини, ОСОБА_2 про те, що вона не заперечує щодо позбавлення батьківських прав її та просить провести засідання комісії з захисту прав дитини без її участі.
Відповідачка характеризується негативно, материнські обов`язки не виконує, вихованням дочки не займається, поводить себе неадекватно, часто перебуває в стані алкогольного сп`яніння.
Керуючись статтями 19, 150, 155, 160, 164, 165, 166, 171 Сімейного Кодексу України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини» (зі змінами), з метою забезпечення реалізації прав, свобод та законних інтересів дитини, виходячи з інтересів дитини, на підставі поданих документів та проведеної роботи, враховуючи рішення комісії з питань захисту прав дитини від 28.10.2024, у зв`язку з наявністю підстав для позбавлення батьківських прав матері, орган опіки та піклування Пийтерфолвівської сільської ради не заперечує і залишає на розгляд суду позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно малолітньої дитини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв`язку з тим, що вона ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків.
У відповідності до вимог ст.150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, а передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Статтею 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини. Тобто, перелік підстав позбавлення батьківських прав є вичерпним.
Тлумачення пункту 2 частини першої статті 164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно до роз`яснень викладених в п. 15 Постанови Пленуму ВСУ від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» (далі по тексту Постанова Пленуму), позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Відповідно до п.16 Постанови Пленуму , ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Згідно ч.2 ст.141 Сімейного кодексу України окреме проживання батьків від дитини не впливає на обсяг їхніх прав та не звільняє від обов`язків щодо дитини. У відповідності з ч.2 ст.157 Сімейного кодексу України той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні. Нехтування батьківськими обов`язками з боку відповідачки принижує гідність дітей, а наявність людини, яка юридично має права матері, але фактично залишається чужою людиною, може в подальшому привести до негативних наслідків у житті дітей як з моральної, так і з правової точки зору.
Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку; батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Відповідно до ч.4 ст. 155 Сімейного кодексу України ухилення кого-небудь із батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом. Пункт 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України регламентує, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Дитина перебуває на повному майновому утриманні свого батька, а також батько повністю дбає про її фізичний і моральний стан, а також про її духовний стан.
Відповідач самоусунулась від виховання та утримання малолітньої дочки, життям дитини не цікавиться, зав`язків з дочкою не підтримує.
В діях відповідача мається винна поведінка, яка виразилася в тривалому ухиленні від виконання обов`язку матері по вихованню своєї дитини, вона не піклується про фізичний та духовний розвиток доньки, стан її здоров`я. Відповідач долею, станом здоров`я доньки не цікавиться, бажання побачитися з нею не виявляє, чим ухиляється від виконання обов`язків по вихованню та утриманню своєї дитини.
Позбавлення відповідача батьківських прав є мірою сімейно-правової відповідальності, має на меті насамперед захист інтересів неповнолітньої дитини.
Суд приходить до переконання, що відсутність контакту відповідача з своєю дочкою або іншого прояву турботи чи інтересу беззастережно вказують на наявність підстав для застосування до відповідача заходів впливу, у зв`язку з чим позовні вимоги про позбавлення відповідача батьківських прав підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 13,18, 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задоволити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , батьківських прав відносно доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 06.12.2024.
ГоловуючийТ. Ю. Левко
Суд | Виноградівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123608992 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Виноградівський районний суд Закарпатської області
Левко Т. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні