Рішення
від 03.12.2024 по справі 306/1937/24
СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №306/1937/24

Провадження № 2/306/803/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 грудня 2024 року м. Свалява

Свалявський районний суд Закарпатської області в складі:

головуючого судді Жиганської Н.М.

за участю секретаря судового засідання Мігалко Е.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Свалява в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (мешканця АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Полянської сільської ради Мукачівського району, Закарпатської області (адреса вул.Духновича, буд.63, с.Поляна, Мукачівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 04351587), третя особа без самостійних вимог: Свалявська державна нотаріальна контора Закарпатської області (адреса: вул.Духновича, буд. 2, м.Свалява Мукачівського району, Закарпатської області, ЄДРПОУ 02883995) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувсядо судуз позовноюзаявою до Полянської сільської ради Мукачівського району, Закарпатської області, третя особа без самостійних вимог: Свалявська державна нотаріальна контора Закарпатської області про визначення додаткового строку терміном 3 (три) місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті мами ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2

Суд своєю ухвалою від 18.09.2024 року прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального провадження та призначив підготовче засідання. Сторонам направлено копії ухвали про відкриття провадження у справі та відповідачу копія позовної заяви з доданими до позову документами з використанням послуг поштового зв`язку, які надаються АТ "Укрпошта". Інформація щодо справи розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет - e-mail inbox@sv.zk.court.gov.ua.

18 вересня 2024 року направлено судовий запит державному нотаріусу Свалявської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо надання інформації про наявність або відсутність заяв про прийняття спадщини за померлою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та запит в.о. голови Полянської сільської ради Мукачівського району про надання інформації про зареєстрованих осіб за адресою: с.Оленево, буд.38, Мукачівського району, Закарпатської області станом на 01.06.2006 року.

Судовий розгляд справи призначений відповідно до ухвали Свалявського районного суду Закарпатської області від 10 жовтня 2024 року.

Розгляд справи призначено на 09:30 годину 03.12.2024 року.

Позивач подав до суду заяву (вх.№7841) про розгляд справи у відсутності позивача. Позовні вимоги підтримує, просить задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві (вх.№7318).

Представник відповідача Полянської сільськоїради Мукачівського району належним чином повідомлений про підготовче засідання та судовий розгляд справи, поштове відправлення повернуто до суду з поштовою відміткою з розпискою про отримання ухвали про відкриття провадження у справі. Відзив (заперечення) щодо позову не подано, заперечень що спростовують заявлені позовні вимоги не надано.

Представник третьої особи Свалявської ДНК подала до суду заяву (вх.№7660) про розгляд справи у відсутності представника Свалявської ДНК. Письмових пояснень щодо позову не подано, задоволення позовних вимог залишає на розсуд суду.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу «EASYCON» не здійснювалося (ч.2 ст. 247 ЦПК України).

Суд проводить розгляд без участі сторін за наявними доказами та матеріалами у справі та доходить такого висновку.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України- суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи; ч.3 ст. 12, ч.1 ст.81 ЦПК України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; ч.1ст.76ЦПК України-доказами єбудь-якідані,на підставіяких судвстановлює наявністьабо відсутністьобставин (фактів),що обґрунтовують вимоги ізаперечення учасниківсправи,та іншихобставин,які маютьзначення длявирішення справи;ч.2ст. 83 ЦПК України - позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНІ СУДОМ та ОБГРУНТУВАННЯ ВИСНОВКІВ СУДУ:

Для прийняття спадщини згідно вимог ст. 1270 ЦК України встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини передбачені ст. 1272 ЦК України - за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

При вирішенні питання про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, суд враховує докази (у відповідності до ст. 77 ЦПК України) поважності причин пропуску строку, відомості щодо обставин, які перешкоджали зверненню спадкоємця до нотаріальної контори в строки встановлені ст. 1270 ЦПК України.

Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» 24 лютого 2022 року на території Україні запроваджено воєнний стан.

Згідно ст. 1216 ЦК України - спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємця).

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , відповідний актовий запис № 18 від 02.06.2006 року, виданого виконкомом Плосківської сільської ради Свалявського району Закарпатської області ОСОБА_2 (мама позивача) померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до ст. 1217 ЦК України (в редакції 2003 року) - спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сином померлої ОСОБА_2 (копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , відповідний запис №8 від 25.03.1966 (а.с.6).

Відповідно до довідки №731 від 31.07.2024 року виданої старостою Полянської сільської ради, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (А/з №18 від 02.06.2006 року), на момент смерті постійно проживала та була зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 , згідно запису погосподарської книги №1 за 2006-2010 рр. особовий рахунок № НОМЕР_4 проживала одна (а.с.8).

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України - за позовом спадкоємця, який пропустив строк з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви (особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви та ці обставини визнані судом поважними (правова позиція судової палати у цивільних справах Верховного Суду України у постанові від 26.09.2012 року, справа №6-85цс12; у постанові від 14.09.2016 року, справа № 6-1215цс16).

Відповідно до ст. 264 ЦПК України - під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; докази на їх підтвердження; ст. 89 ЦПК України - суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів; ч.1 ст. 95 ЦПК України - письмовими доказами є документи, які містять дані про обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України - до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до повідомлення, наданого на судовий запит державним нотаріусом Свалявської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції вих. №587/01-16 від 26.09.2024 року (вх. №7568) згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №78515468 від 26.09.2024 року спадкова справа за померлою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 не заведена.

З огляду на вищенаведене, враховуючи, що позивач має право на спадкове майно за законом після смерті матері, що у позивача були перешкоди для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини у встановлений законодавством 6-місячний строк, що відповідачем Полянською сільською радою заперечень на позовну заяву, що спростовують заявлені вимоги не подано, інших осіб зареєстрованих за даною адресою немає, інші особи заяв про прийняття спадщини не подавали, суд вважає, що позовні вимоги позивача необхідно задовольнити.

У разі пропущення шестимісячного строку для прийняття спадщини, може бути встановлено додатковий строк для її прийняття на підставі судового рішення про встановлення додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Додатковий строк, достатній для подання ОСОБА_1 заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_2 визначити 2 (два) місяці.

Суд вважає за необхідне роз`яснити позивачу, що повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавством не передбачено. Якщо за рішенням суду спадкоємцю визначено додатковий строк для прийняття спадщини і він цим не скористався та не прийняв спадщину, то в подальшому цей спадкоємець не може знову ставити питання про визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Суд не вирішує питання про розподіл судових витрат згідно ст. 141 ЦПК України.

Статтею 129 1 Конституції України визначено: Суд ухвалює рішення іменем України. Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10.02.2010 року).

У контексті вказаної практики суд уважає наведене обґрунтування цього рішення достатнім.

Відповідно до ч.1 ст. 18 ЦПК України - судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.

Керуючись ст. 13, 81, 89, 95, 206, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, ст. 16, 182, 1216-1218, 1262, 1270, 1272 ЦК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (мешканця АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Полянської сільської ради Мукачівського району, Закарпатської області (адреса вул.Духновича, буд.63, с.Поляна, Мукачівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 04351587), третя особа без самостійних вимог: Свалявська державна нотаріальна контора Закарпатської області (адреса: вул.Духновича, буд. 2, м.Свалява Мукачівського району, Закарпатської області, ЄДРПОУ 02883995) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканцю АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 додатковий строк тривалістю 2 (два) місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення. Повний текст судового рішення складено 03.12.2024 року в день розгляду справи і, починаючи з наступного за цим дня, набирає законної сили після спливу тридцяти днів. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів до Закарпатського апеляційного суду.

ГОЛОВУЮЧИЙ-СУДДЯ Н.М.ЖИГАНСЬКА

СудСвалявський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення03.12.2024
Оприлюднено11.12.2024
Номер документу123609116
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —306/1937/24

Рішення від 03.12.2024

Цивільне

Свалявський районний суд Закарпатської області

Жиганська Н. М.

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Свалявський районний суд Закарпатської області

Жиганська Н. М.

Ухвала від 18.09.2024

Цивільне

Свалявський районний суд Закарпатської області

Жиганська Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні