Справа № 308/19340/24
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
09 грудня 2024 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бенца К.К., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 подану в особі уповноваженого представника ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Служба у справах дітей Виконавчого комітету Ужгородської міської ради про розірвання шлюбу, стягнення аліментів та визначення місця проживання дитини,-
встановив:
ОСОБА_1 в особі уповноваженого представника ОСОБА_2 звернулася до Ужгородського міськрайонного суду з позовною заявою до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Служба у справах дітей Виконавчого комітету Ужгородської міської ради про розірвання шлюбу, стягнення аліментів та визначення місця проживання дитини.
У контексті права на справедливий суд, визначеного ст.7ЗаконуУкраїни«Просудоустрійістатуссуддів» судова системазабезпечує доступністьправосуддя длякожної особивідповідно до Конституції та в порядку, встановленому законами України.
Вирішуючипитанняпровідкриттяпровадженняусправі,суддяперевіряє чи подана воназ додержанням нормчинногозаконодавства,асаместатей175-177ЦПКУкраїни.
Заправиламицивільногопроцесуальногозаконодавства, позовназаява за формою та змістом повинна відповідатистатті175ЦПКУкраїни, атакож вимогам статті 177 цього Кодексу.
Стаття 177 ЦПК Українивстановлює, що до позовної заявидодаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, абодокументи, що підтверджують підстави звільненнявід сплати судового збору відповідно до закону.
Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI визначено правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Статтями3і4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VIвизначено об`єкти справляння судового збору, його розміри та перелік позовних заяв чи інших заяв, передбачених процесуальним законодавством, за подання яких судовий збір не справляється.
Згіднозч.1ст.4ЗаконуУкраїни«Просудовийзбір»судовийзбір справляється у відповідному розмірівідпрожитковогомінімуму дляпрацездатнихосіб, встановленого законом на 1 січня календарного року,вякому відповідназаяваабо скарга подається досуду,-у відсотковому співвідношенні доцінипозову тауфіксованому розмірі.
Відповідно до п.1.1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року(в редакції Закону № 484-VIII від 22.05.2015 року, що набрав чинності з 01.09.2015 року) із змінамивнесеними згідно ізЗаконом № 1774-VIII від 06.12.2016) ставка судового збору заподаннядо суду позовної заяви немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, який позивачу необхідно сплатити за подання позову до суду. (1211,20 грн.)
Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 1 січня 2024 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3028,00 гривень.
Варто також зазначити, що згідно п. 10 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах » від 17.10.2014 року №10, судам надані роз`яснення: подані до суду позовні заяви чи заяви, а також зустрічні позовні заяви можуть містити кілька самостійних позовних вимог, кожна з яких є об`єктом справляння судового збору.
Згідно із ч. 3ст. 6 Закону України «Про судовий збір», у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається зі змісту резолютивної частини позовної заяви позивачем заявлено три вимоги немайнового характеру, а саме: розірвати шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (передбачено сплата судового збору у розмрі 1211,20 грн.); визначити місце проживання сина ОСОБА_4 (передбачено сплата судового збору у розмрі 1211,20 грн.); стягнути з відповідача аліменти на утримання сина(позивач звільнена від сплати судового збору за дану позовну вимогу на підставі ЗУ Про судовий збір).
Кожна позовна вимога є окремим об`єктом справляння судового збору.
Тобто, при зверненні до суду позивач має сплатити судовий збір за кожну позовну вимогу.
Суд зазначає, що позивач звільнена від сплати судового збору відповідно до ЗУ Про судовий збір за вимогу в частині стягнення аліментів на утримання дитини.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір за дві вимоги немайнового характеру, а саме за вимогу про розірвання шлюбу та за вимогу про визначення місця проживання дитини (1211,20 грн.*2 =2422,40 грн.).
Тобто,призверненнідосудупозивачмаєсплатити судовийзбір в сумі 2422,40 грн. за позовні вимоги.
Таким чином, сплата судового збору згідно з вимогами Закону є обов`язковою.
Позивачем до позовної заяви додано квитанцію зі сплати судового збору на суму 1211,20грн., тобто за одну позовну вимогу, що є недостатнім.
Відповідно позивачу слід доплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн. за подання позовної заяви про розірвання шлюбу, стягнення аліментів та визначення місця проживання дитини та надати до суду підтверджуючі документи.
Отже,якщо сплатасудового зборузгідно звимогами законує обов`язковою,то наслідком недотримання цієїумови єзалишення заяви безруху, а у разі, якщо документ, що підтверджує сплату судового збору (частина четверта статті 177 ЦПК), не буде поданий у строк, установлений судом, - визнання заяви неподаною та її повернення позивачеві (стаття 185 ЦПК) або залишення заяви без розгляду (пункт 8 частини першої статті 257 ЦПК).
За таких обставин, позивачу необхідно надати оригінал квитанції про сплату судового збору, відповідно до ставок встановлених Законом України «Про судовий збір» або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Окрім того,належним доказом сплати судового збору є фінансовий документ: платіжне дорученняна безготівковеперерахування судового збору,квитанція установибанку про прийняття платежуготівкоюмістити відомості про те, за яку самепозовну заяву(заяву,скаргу,дію) сплачується судовий збір. Також фінансовийдокумент повинен бутипідписанийуповноваженою посадовою особою іскріпленопечаткою установиз відміткоюпро датувиконанняплатіжного доручення та відміткою прозарахуваннясуми судовогозбору доспеціальногофонду ДержавногобюджетуУкраїни.
Відповідні документи подаються до суду тільки в оригіналі; копії, утому числі виготовлені з використанням технічних засобів (фотокопії тощо)цих документів, а такожплатіжнедоручення, яке заформоюне відповідає наведенимвимогам,не можуть бутиналежнимдоказом сплати судового збору -згіднонаданих Пленумом ВищогоспеціалізованогосудуУкраїни зрозгляду Цивільних ікримінальних справроз`ясненьупостанові №10від17.10.2014№10"Про застосування судами законодавствапро судовівитрати уцивільнихсправах".
Уст.129КонституціїУкраїниоднієюіз засадсудочинствавизначенорівність усіх учасників судового процесупередзакономісудом.
Рівністьусіхучасників судовогопроцесупередзакономісудомпередбачає єдинийправовий режим,якийзабезпечуєреалізацію їхніхпроцесуальних правта виконання процесуальних обов`язків.
Пункт1 статті6Конвенціїпрозахистправлюдиниіосновоположнихсвобод гарантує кожному правоназверненнядосудуз позовом щодойогоправ таобов`язків цивільного характеру.
ВрішенняхЄвропейськогосудузправлюдинивід20.05.2010 усправі«Пелевін проти України» зазначено,щоправонадоступдо судунеєабсолютним таможе підлягати обмеженням, зокрема щодо умовприйнятностіскарг; оскільки правона доступ досуду за своєю природою потребує регулювання державою,регулювання може змінюватися учасі та місці відповідно допотреб та ресурсів суспільства таокремихосіб.
Слід зазначити, що дотримання вимог ст.ст. 175, 177 ЦПК України при пред`явленні позову в суд є імперативним правилом, в тому числі і для суду на предмет перевірки позову та долучених до нього матеріалів і недопущення відкриття провадження, призначення непідготовленої справи (позову) до розгляду.
Право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на чому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Голдер проти Великої Британії» від 21.02.1975 року, « .... де ля Прадель проти Франції» від 16.12.1992 року. Відтак, в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Дослідивши матеріалисправиприходжудопереконання,щобезусуненнянаведенихвище недоліків,вирішити питанняпро відкриттяпровадженняусправінеможливо,вважаюзанеобхідне позовнузаявузалишитибез рухутанадатипозивачустрокдляусунення недоліківпозовної заявизврахуванням вимогст.177ЦПК України.
Відповідно до ч.ч.1, 2ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статті 177цьогоКодексу, не сплаченосудовий збір, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що в разі усунення недоліків у зазначений строк позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Інакше позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Спосібусуненнянедоліківзаявиполягаєвподаннідокументу просплатусудового збору або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Роз`яснити, що в разі усунення недоліків у зазначений строк позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Інакше позовна заява вважається неподаною і повертається позивачу.
Керуючисьст.175,ст.177,185, ЦПК України, суддя,-
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 подану в особі уповноваженого представника ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Служба у справах дітей Виконавчого комітету Ужгородської міської ради про розірвання шлюбу, стягнення аліментів та визначення місця проживання дитини - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки позовної заяви в строк, що не перевищуєпяти днів з дня отримання копії ухвали.
Роз`яснити, що інакше позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду К.К. Бенца
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123609176 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Бенца К. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні