Справа № 487/8265/24
Провадження № 2/487/2939/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.12.2024 року Заводський районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді Гаврасієнко В.О., за участі секретаря Радченко К.В., розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа служба у справах дітей адміністрації Заводського району м. Миколаєва Миколаївської міської ради, про позбавлення батьківських прав
ВСТАНОВИВ:
25.09.2024 адвокат Берестовий Євген Вікторович, який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 , третя особа служба у справах дітей адміністрації Заводського району м. Миколаєва Миколаївської міської ради про позбавлення батьківських прав стосовно сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Адресою зареєстрованого місця проживання відповідача у позовній заяві зазначене АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 30.09.2024 року відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання.
21.10.2024 року до суду надійшла заява відповідача ОСОБА_2 про направлення справи за підсудністю до м. Очаків, так як вона зареєстрована в селі Куцуруб. Крім того, 21.11.2024 року до суду надійшло клопотання представника відповідача ОСОБА_4 , у якому представник просила передати справу для розгляду за підсудністю до Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області до територіальної юрисдикції якого належить позов як до суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача.
Позивач надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та відсутності його представника, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до положень статей 55, 124 Конституції України та статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України звернутися до належного за підсудністю суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Аналогічні положення закріплені у частині 1 статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття «суд, встановлений законом» включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом (частина 1 статті 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Територіальна підсудність - це компетенція із розгляду справ однорідними судами залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.
Основними видами підсудності є, зокрема, загальна, альтернативна та виключна.
Згідно із ст. 29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово. Фізична особа може мати кілька місць проживання.
Місце проживання фізичної особи згідно Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» має бути зареєстровано у передбаченому порядку.
06.11.2024 року до суду надійшла відповідь відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України в Миколаївській області, згідно якої відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , змінила прізвище на ОСОБА_5 , з 14.11.2005 року зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 .
Зі змісту поданого позову не вбачаються обставини, що дозволяють позивачеві обрати підсудність справи, а також у ньому не міститься підстав для застосування правил виключної підсудності справи.
Отже, у даному випадку підсудність справи має визначатись згідно з частиною 1 статті 27 ЦПК України.
Суд враховує, що за загальним правилом, встановленим частиною 1 статті 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
При здійсненні правосуддя у цивільних справах суд першої інстанції, неухильно дотримуючись норм матеріального та процесуального права, повинен забезпечити їх справедливий, неупереджений та упродовж розумного, але не більш встановленого законом строку розгляд і вирішення з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Підсудність - це розподіл підвідомчих загальним судам цивільних справ між різними судами першої інстанції залежно від роду (характеру) справ, що підлягають розгляду, і від території, на яку поширюється юрисдикція того чи іншого суду.
Стаття 30 ЦПК України не відносить зазначену категорію справ до виключної підсудності.
Таким чином справи за позовами про позбавлення батьківських віднесені до територіальної юрисдикції (підсудності) суду, визначеній статтею 27 ЦПК України, тобто за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування відповідача.
Аналогічне положення міститься у пункті 34 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ № 3 від 01.03.2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» відповідно до якої, якщо інше не встановлено ЦПК, позови пред`являються: до фізичної особи - до суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування; до юридичної особи - за її місцезнаходженням (стаття 109 ЦПК), яке стосовно фізичної особи визначається відповідно до положень статті 29 ЦК і статті 3 Закону України від 11 грудня 2003 року N 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Із змісту клопотання представника відповідача та долучених додатків вбачається, що відповідач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , за територіальною підсудністю відноситься до Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області.
Таким чином,суд вважаєза необхіднепередати матеріалицивільної справи запозовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особаслужба усправах дітейадміністрації Заводськогорайону м.Миколаєва Миколаївськоїміської ради,про позбавленнябатьківських правдо Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області за територіальною юрисдикцією (підсудністю).
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3, 27, 28, 31, 32, 260, 353 ЦПК України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Цивільну справуза позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа служба у справах дітей адміністрації Заводського району м. Миколаєва Миколаївської міської ради, про позбавлення батьківських прав передати на розгляд за підсудністю до Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою ЦПК України підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 31 ЦПК України, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше пяти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше пяти днів після залишення її без задоволення.
Суддя В.О. Гаврасієнко
Суд | Заводський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123610840 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Заводський районний суд м. Миколаєва
Гаврасієнко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні