Рішення
від 02.09.2024 по справі 675/1712/23
ІЗЯСЛАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 675/1712/23

Провадження № 2/675/106/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"02" вересня 2024 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі головуючої судді Янішевської О. С., секретаря судового засідання Беліци М. О.,

з участю представника позивача адвоката Дацишиної М. В.,

представника третьої особи ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізяславі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Орган опіки та піклування Плужненської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

у с т а н о в и в :

13 жовтня 2023 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та стягнення аліментів, мотивуючи це тим, що позивач перебував з відповідачкою у зареєстрованому шлюбі, який був розірваний рішенням Ізяславського районного суду Хмельницької області № 675/182/21 від 11 березня 2021 року, яке набрало законної сили 13 квітня 2021 року. Від вказаного шлюбу народився син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З 2018 року дитина проживає з батьком, з 2021 року дитина зареєстрована за місцем проживання батька, матір залишила чотирирічного сина на батька та фактично перестала виконувати свої материнські обов`язки щодо нього. Позивач зазначає, що мати протягом тривалого часу разом з дитиною не проживає, не цікавиться та не дбає про її стан здоров`я, фізичний та духовний розвиток, харчування, навчання, лікування, матеріально не утримує, не переймається її подальшою долею та не спілкується з сином, не турбується про потреби дитини. Позивач просить позбавити ОСОБА_3 батьківських прав щодо сина ОСОБА_4 та стягнути з відповідачки на користь позивача аліменти на утримання неповнолітньої дитини понесені судові витрати.

Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився.

Представник позивача адвокат Дацишина М. В. у судовому засіданні заявлені вимоги підтримала, просила їх задовольнити, оскільки це буде відповідати найкращим інтересам дитини.

Представник третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Органу опіки та піклування Плужненської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області Мартинюк В. Г. у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав, вважає, що позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 щодо неповнолітнього ОСОБА_4 відповідатиме найкращим інтересам дитини.

Відповідачка ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, звернулась до суду з письмовою заявою про розгляд справи без її участі, проти задоволення позову не заперечувала.

Допитавши сторони, свідків, перевіривши матеріали справи, суд знаходить, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

13 жовтня 2023 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_3 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Орган опіки та піклування Плужненської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

Ухвалою Ізяславського районного суду Хмельницької області від 19 жовтня 2023 року відкрите провадження за вказаною заявою за правилами загального провадження.

17червня2024 року закрите підготовче провадження.

Суд приходить до висновку, що до даних правовідносин слід застосовувати правила глави 13 «Особисті немайновіправаіобов`язки батьківтадітей»та глави15 «Обов`язокматері,батька утримувати дитину та його виконання» Сімейного кодексу України.

Відповідно до частини третьоїстатті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно вимог частини першоїстатті 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину із пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться із дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засудженні за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і кожен в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Згідно з частиною першоюстатті 12 Закону України «Про охорону дитинства»- виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Згідно ст. 150 Сімейного Кодексу України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав і свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину.

Статтею 166 СК Українипередбачено, що позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини.

Відповідно до частини четвертоїстатті 263 ЦПК Українипри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 30 травня 2018 року у справі № 553/2563/15-ц (провадження № 61-12305св18) зроблено висновок по застосуванню пункту 2 частини першоїстатті 164 СК Україниі вказано, що «ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками».

Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків. Аналогічна позиція міститься у постановах Верховного Суду від 27 березня 2020 року у справі № 523/16635/17 (провадження № 61-5437св19), від 06 травня 2020 року у справі № 753/2025/19 (провадження № 61-1344св20).

У статті 9 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року передбачено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

Європейський суд з прав людини зауважує, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (MAMCHUR v. UKRAINE, N 10383/09, § 100, ЄСПЛ, 16 липня 2015 року).

Європейський суд з прав людини у справі «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року (заява N 31111/04) наголошував на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці.

Відповідно до п. 16 Постанови №3ПленумуВерховногоСуду Українивід15травня2006р.«Прозастосуваннясудами окремихнормСімейногокодексу Україниприрозглядісправ щодобатьківства,материнстватастягнення аліментів» особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 Сімейного Кодексу України.

ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження, копія якого додана до матеріалів справи.

Батьками неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являються ОСОБА_3 мати, ОСОБА_2 батько, що підтверджується свідоцтвом про народження, копія якого додана до матеріалів справи.

Батьки ОСОБА_4 перебували у зареєстрованому шлюбі з 10 липня 2014 року, який був розірваний рішенням Ізяславського районного суду Хмельницької області № 675/182/21 від 11 березня 2021 року, яке набрало законної сили 13 квітня 2021 року, що підтверджується свідоцтвом про шлюб та рішенням Ізяславського районного суду Хмельницької області № 675/182/21 від 11 березня 2021 року, копії яких додані до матеріалів справи.

Згідно довідок Плужненської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області № 1576 від 20 грудня 2021 року та № 1579 від 20 грудня 2021 року, копії яких додані до матеріалів справи, неповнолітній ОСОБА_4 зареєстрований по місцю реєстрації батька в АДРЕСА_1 .

Факт проживання неповнолітньої дитини з батьком та перебування на його утриманні підтверджується актом встановлення факту проживання, затвердженим сільським головою 10 жовтня 2023 року, копія якого додана до матеріалів справи, показами свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

Факт ухилення матері ОСОБА_3 від виконання своїх батьківських обов`язків відносно неповнолітнього сина ОСОБА_4 , підтверджується доданою до матеріалів справи копією акту обстеження умов проживання, згідно якого дитина проживає з батьком у АДРЕСА_1 ; доданою до матеріалів справи копією довідки № 31 Комунального закладу «Борисівський ліцей Плужненської сільської ради» від 12 жовтня 2023 року про те, що ОСОБА_4 навчається в 4 класі закладу і виховується батьком ОСОБА_2 без участі мами; доданою до матеріалів справи копією характеристики на учня 4 класу Комунального закладу «Борисівський ліцей Плужненської сільської ради» ОСОБА_4 ; показами допитаних в ході судового розгляду свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , які повідомили, що мати до дитини не приїздила понад п`ять років, жодної матеріальної допомоги не надає, взагалі припинила спілкуватись з сином, відтак дитина не знає про теперішнє місце перебування матері.

Крім того, суд приймає до уваги, що сама ОСОБА_3 з`явилась у підготовче засідання та виявила бажання, щоб її позбавили батьківських прав, звернулась до суду з відповідною письмовою заявою та більше до суду не з`явилась, ОСОБА_3 висловлювала таку ж позицію під час розгляду доцільності позбавлення її батьківських прав Органом опіки та піклування Плужненської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, не виявила позитивних намірів щодо зміни власної поведінки, не цікавилася станом дитини на даний час, її проблемами та потребами, подальшою долею дитини.

Відповідно до висновку Органу опіки та піклування Плужненської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затвердженого рішенням виконавчого Плужненської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області № 80 від 26 жовтня 2023 року, які додані до матеріалів справи, позбавлення батьківських прав матері відносно сина ОСОБА_4 є доцільним.

За таких обставин суд вважає, що мати ОСОБА_3 ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків щодо неповнолітнього ОСОБА_4 , що є підставою для позбавлення її батьківських прав. Враховуючи винну поведінку матері, свідомого нехтування нею своїми обов`язками та її небажання змінювати свою поведінку на краще, діючи у якнайкращих інтересах дитини, суд приходить до висновку про необхідність та доцільність позбавлення відповідачки батьківських прав щодо неповнолітньої дитини ОСОБА_4 .

Згідно вимог ст. 180 Сімейного Кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 181Сімейного КодексуУкраїни способивиконаннябатьками обов`язкуутримуватидитинувизначаються задомовленістюміжними. Задомовленістюміж батькамидитинитойіз них,хтопроживаєокремо віддитини,можебратиучасть уїїутриманнів грошовійі(або)натуральнійформі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Відповідно довимогч.2ст.182СімейногоКодексуУкраїни розміраліментівмає бутинеобхіднимтадостатнім длязабезпеченнягармонійногорозвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно ч. 1 ст. 182 Сімейного КодексуУкраїни при визначенні розміру аліментів суд враховує:

1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини;

2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів;

3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;

3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;

3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;

4) інші обставини, що мають істотне значення.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 183 Сімейного КодексуУкраїни частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Враховуючи викладене та позицію відповідачки, суд приходить до висновку про доцільність стягнення з ОСОБА_3 аліментів на користь позивача на утримання сина ОСОБА_4 в розмірі частини всіх видів заробітку (доходу).

Суд знаходить, що згідно вимог ч. 1 ст. 141 Цивільного процесуального Кодексу України та п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» з відповідачки на користь позивача слід стягнути суму сплаченого при подачі позову судового збору та судовий збір на користь держави за позовну вимогу про стягнення аліментів.

Керуючись ст.ст.150,164,165,166,180,181,182,183Сімейного КодексуУкраїни, Постановою № 3 Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 р. «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», Законом України «Про судовий збір», ст.ст. 2, 12, 13, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 92, 95, 133, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України,

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Ізяславським РС УДМС України в Хмельницькій області 25 травня 2015 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Шепетівським МВ УДМС України в Хмельницькій області 08 серпня 2014 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 ), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Орган опіки та піклування Плужненської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області (місце знаходження 30320 с. Плужне Шепетівського району Хмельницької області, вул. Бортника, буд. 7, код ЄДРПОУ 44173719), про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів задовольнити.

Позбавити ОСОБА_3 батьківських прав відносно неповнолітньої дитини: сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Шепетівка Хмельницької області.

Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Шепетівським МВ УДМС України в Хмельницькій області 08 серпня 2014 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 ) аліменти на користь ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Ізяславським РС УДМС України в Хмельницькій області 25 травня 2015 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 ) на утримання одної неповнолітньої дитини: сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 13 жовтня 2023 року і до досягнення дитиною повноліття.

Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 1073 грн 60 коп сплаченого судового збору.

Стягнути з ОСОБА_3 1211 грн 20 коп судового збору (отримувач:ГУКум.Києві/м.Київ/22030106,Кодотримувача(кодзаЄДРПОУ)37993783,банкотримувача КазначействоУкраїни(ЕАП),рахунокотримувача:UA908999980313111256000026001,код класифікаціїдоходів бюджету22030106).

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне судове рішення складене 12 вересня 2024 року.

Суддя О. С. Янішевська

СудІзяславський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення02.09.2024
Оприлюднено11.12.2024
Номер документу123613291
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —675/1712/23

Рішення від 02.09.2024

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Янішевська О. С.

Рішення від 02.09.2024

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Янішевська О. С.

Ухвала від 17.06.2024

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Янішевська О. С.

Ухвала від 19.10.2023

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Янішевська О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні