Справа № 444/2988/24
Провадження № 2/444/1112/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
11 листопада 2024 року Жовківський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Ясиновський Р. Б.,
за участі секретаря судового засідання Стець М.О.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жовква Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору: Служба у справах дітей Жовківської міської ради Львівського району Львівської області, про позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся 12 липня 2024 року до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору: Служба у справах дітей Жовківської міської ради Львівського району Львівської області, в якій просить позбавити відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав щодо неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12 липня 2024 року визначено суддю ОСОБА_5 для розгляду судової справи.
Позивач ОСОБА_1 обгрунтовує позов наступним.
Вказує, що рішенням Жовківського районного суду Львівської області від 04 серпня 2021 року розірвано шлюб між ним, ОСОБА_1 , та відповідачкою ОСОБА_6 , укладений 07.06.2008 року у Відділі реєстрації актів цивільного стану Жовківського районного управління юстиції Львівської області, актовий запис № 45. Причина розладу у сім`ї - відсутність спільних інтересів, формальність існування шлюбу.
Від спільного подружнього життя у нього з відповідачем народилось двоє дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Вказує, що він з дітьми проживають окремо від відповідачки. Підтримання шлюбно-сімейних відносин та ведення спільного господарства з відповідачкою припинено.
Зазначає, що відповідачка ОСОБА_2 веде аморальний спосіб життя, приблизно з 2016 року зловживає алкогольними напоями, є хронічною алкоголічкою, не має постійного місця проживання та не працює.
Вказує, що відповідач зареєстрована по АДРЕСА_1 , однак за вказаною адресою живе час від часу, поселяє туди квартирантів, а сама, наскільки йому відомо, ночує інколи у своєї тітки у м. Львові або ж деінде.
Постановою Жовківського районного суду Львівської області від 13 липня 2020 року ОСОБА_2 було визнано винною у вчиненні домашнього насильства психологічного характеру.
Зазначає, що інколи відповідачка приходить ночувати до нього із дітьми. Це відбувається завжди, коли вона перебуває в стані алкогольного сп`яніння.
Окрім цього, відповідачка приходить до дітей додому в денний час, однак через те, що вона постійно перебуває у стані алкогольного сп`яніння, то діти не хочуть з нею спілкуватися і перебувати разом вдома. Діти телефонують йому коли він є на роботі, і просять, щоб він приїхав і забрав її з дому.
Вказує, що він працює будівельником та повністю утримує своїх дітей.
Стверджує, що відповідачка свідомо ухиляється від виконання свої батьківських обов`язків щодо виховання своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Зазначає, що мати дітей не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчання, підготовку до самостійного життя, не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дітей, що негативно впливає на їх фізичний розвиток як складову виховання; не спілкується з дітьми в обсязі, необхідному для їх нормального самоусвідомлення; не надає дітям доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяє засвоєнню ними загальновизнаних норм моралі; не виявляє інтересу до їх внутрішнього світу; не створює умов для отримання ними освіти та взагалі будь-яким чином не піклується про них.
Звертає увагу суду, що мати дітей не має постійного місця проживання, не працює та хворіє хронічним алкоголізмом. Вона почала зловживати алкогольними напоями із 2016 року. Через те, що відповідачка веде аморальний спосіб життя та постійно перебуває у стані алкогольного сп`яніння діти не хочуть з нею навіть спілкуватися.
Вказує, що відповідачка не бажає змінити свою поведінку, свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками та ухиляється від виховання дітей.
Зважаючи на наведене позивач ОСОБА_1 просить позовну заяву задовольнити.
Ухвалою судді Жовківського районного суду Львівської області від 18 липня 2024 року постановлено відкрити провадження в справі, розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче судове засідання на 09 вересня 2024 року.
Ухвалою Жовківського районного суду Львівської області від 09 вересня 2024 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 10 жовтня 2024 року.
Протокольною ухвалою суду від 10 жовтня 2024 року у зв`язку із неналежним повідомленням відповідача про час та місце розгляду справи судове засідання відкладено на 11.11.2024.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовну заяву підтримав у повному обсязі із підстав, наведених у такій та просив задовольнити. Проти ухвалення заочного рішення не заперечив.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не прибула, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином за зареєстрованою адресою місця проживання, що стверджується матеріалами справи. Про причини неявки суд не повідомила. Від відповідачки не надходило на адресу суду клопотань, відзиву на позовну заяву, у зв`язку із чим, враховуючи згоду позивача, суд проводить заочний розгляд справи в порядку, встановленому статтею 280 ЦПК України.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Служби у справах дітей Жовківської міської ради Львівського району Львівської області в судове засідання не прибув, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Подав висновок виконкому Жовківської міської ради про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно дітей ОСОБА_3 , 2008 року народження, та ОСОБА_4 , 2010 року народження, затверджений рішенням виконавчого комітету Жовківської міської ради Львівського району Львівської області від 12.09.2024 року № 7. Крім цього, пода заяву про розгляд справи у відсутності представника служби у справах дітей із врахуванням поданого висновку.
Відповідно до ч. 3 ст. 131 ЦПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Заслухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно із ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 ст. 82 ЦПК України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
З положення ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, яка ратифікована постановою Верховної Ради Української РСР від 27.02.1991 р. № 789-ХІІ, частин 7, 8 Сімейного кодексу України вбачається, що під час вирішення будь-яких питань щодо дітей суд повинен виходити з найкращого забезпечення інтересів дітей.
Із копії паспорта громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого Жовківським РВ ГУМВС України у Львівській області 03 серпня 2010 року на ім`я позивача ОСОБА_1 , вбачається, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Жовква Львівської області. Позивач ОСОБА_1 зареєстрований по АДРЕСА_2 , а фактично проживає: АДРЕСА_3 .
Із копії паспорта громадянина України документ № НОМЕР_2 , виданого 04 грудня 2023 року органом 4652, на ім`я відповідача ОСОБА_2 , вбачається, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 .
Рішенням Жовківського районного суду Львівської області від 04 серпня 2021 року у справі № 444/1789/21 розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_6 , укладений 07.06.2008 року у Відділі реєстрації актів цивільного стану Жовківського районного управління юстиції Львівської області, актовий запис № 45. Рішення суду не оскаржувалося та набрало законної сили 04 вересня 2021 року.
Від спільного подружнього життя у позивача та відповідача народилося двоє дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стверджується копією свідоцтва про народження Серія НОМЕР_3 , виданого 07.10.2008 року Відділом РАЦС Жовківського РУЮ Львівської області, та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копією свідоцтва про народження Серія НОМЕР_4 , виданого 22 січня 2010 року Відділом РАЦС Жовківського РУЮ Львівської області.
Діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживають разом із батьком за адресою: АДРЕСА_3 .
Рішенням Жовківського районного суду Львівської області від 28 серпня 2024 року (справа № 444/2986/24) ухвалено стягувати з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітніх дітей: дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в розмірі однієї третьої частини доходу (заробітку) відповідачки, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку починаючи з дати подання позовної заяви 12 липня 2024 року і до досягнення дітьми повноліття щомісячно.
Із характеристики на ОСОБА_1 , уродженця міста Жовква, що проживає за адресою: АДРЕСА_3 , виданої 23.07.2024 Жовківською міською радою, вбачається, що гр. ОСОБА_1 проживає за вказаною адресою з 2021 року. За роки проживання за даною адресою проявив себе виключно з позитивної сторони. За період проживання скарг від сусідів на нього не надходило. Гр. ОСОБА_7 проживає з двома дітьми: донькою ОСОБА_3 , 2008 року народження, та сином ОСОБА_4 , 2010 року народження. За свідченням сусідів ОСОБА_1 працьовитий, товариський і ввічливий, в побуті доброзичливий, чуйний. У нього міцна сім`я, він займається вихованням дітей, утримує їх, бере активну участь у громадському житті вулиці. За весь цей час проживання зарекомендував себе як зразковий громадянин, що підтримує добрі стосунки як з дітьми, так і в спілкуванні з сусідами. В конфліктних ситуаціях з сусідами не помічений, а навпаки - дружелюбний і по можливості надає їм допомогу.
Із Акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства / фактичного місця проживання особи ОСОБА_1 від 22 липня 2024 року № 334 вбачається, що за адресою:
АДРЕСА_3 , проживають без реєстрації: позивач ОСОБА_1 , 1980 р.н., ОСОБА_3 , 2008 року народження (дочка), ОСОБА_4 , 2010 року народження (син). Батько створив належні умови для дітей та дбає про їх навчання та розвиток. Забезпечую їх усім необхідним.
Із довідки Жовківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 3 від 17 липня 2024 року № 93 вбачається, що всі батьківські обов`язки та комунікація з дирекцією школи щодо виховання ОСОБА_3 , учениці 10-В класу ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , учня 8-Б класу, ІНФОРМАЦІЯ_3 , виконуються батьком ОСОБА_1 . Мати дітей, ОСОБА_2 , участі у навчально-виховному процесі відносно дітей у школі не бере.
Із інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 387909957 від 23.07.2024 вбачається, що позивач ОСОБА_1 є власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_3 загальною площею 60.6 кв.м., земельної ділянки кадастровий номер 4622710100:01:016:0421 та 1/2 частки будинку в АДРЕСА_2 . загальною площею 113.7 кв. м.
Із довідки № 190 поліклінічного відділення наркологічного кабінету КНП «Жовківська лікарня» від 17 липня 2024 року вбачається, що позивач ОСОБА_1 на диспансерному обліку не перебуває.
Із виписки із медичної карти стаціонарного хворої відповідача ОСОБА_2 № 00614-19, виданої 2019 р. КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня» ( м. Львів, вул. Кульпарківська, 95) вбачається, що хвора ОСОБА_2 поступила на стаціонарне лікування 31.01.2019, виписана 18.02.2019. Діагноз: реакція на стрес тривожно-депресивна. Рекомендовано нагляд психіатра за місцем проживання.
Постановою Жовківського районного суду Львівської області від 13 липня 2020 року у справі № 444/1741/20 відповідача ОСОБА_2 визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 165 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Служби у справах дітей Жовківської міської ради Львівського району Львівської області надійшло рішення виконавчого комітету від 12.09.2024 № 7 "Про затвердження висновку про доцільність позбавлення батьківських прав" та висновок виконкому Жовківської міської ради про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно дітей ОСОБА_3 , 2008 року народження, та ОСОБА_4 , 2010 року народження.
Із рішення виконавчого комітету Жовківської міської ради Львівського району Львівської області від 12.09.2024 № 7 "Про затвердження висновку про доцільність позбавлення батьківських прав" вбачається, що розглянувши матеріали у справі № 444/2988/24, матеріали подані службою у справах дітей Жовківської міської ради, відповідно до статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 164 Сімейного кодексу України, ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини», враховуючи рішення комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Жовківської міської ради від 22.08.2024 року, виконком міської ради вирішив вважати за доцільне позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та затвердити висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Із висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (додаток до рішення виконавчого комітету Жовківської міської ради від 12.09.2024 р. №7) вбачається, що ОСОБА_2 не приділяла та не приділяє уваги щодо розвитку своїх дітей та свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обовязків, пов`язаних із вихованням та їх утриманням. На даний час матір не піклується про своїх дітей, про їх фізичний і духовний розвиток, не цікавиться навчанням та станом здоров`я, не дбає про підготовку до самостійного життя та матеріально не забезпечує. Служба у справах дітей Жовківської міської ради, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 866 від 24.09.2008 року «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини», з`ясувати думки матері щодо невиконання нею батьківських обов`язків та розгляду питання доцільності позбавлення її батьківських прав на що ОСОБА_8 нічого не відповіла, лише підтвердила, що діти проживають з батьком і їх вихованням та утриманням займається він. ОСОБА_9 ніде не працює, зловживає алкоголем про що говорять діти. Проходила лікування у 2019 році в Комунальному закладі «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня», звідки була виписана з рекомендаціями нагляд райпсихіатра по місцю пробивання, однак не проходила подальшого лікування з цього часу. Зловживання алкоголем не припинилося.
Суд враховує, що на засіданні комісії з питань захисту прав дитини Жовківської міської ради 22.08.2024 р. розглядалося питання про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . На засіданні комісії матір дітей ОСОБА_2 не прибула, але в телефонному режимі повідомила, що батько більше 3 років сам виховує дітей, а вона не цікавиться життям своїх дітей, їх розвитком, матеріально не забезпечує, не заперечує, щоб питання на комісії розглядалося без її участі.
Суд бере до уваги, що діти ОСОБА_4 та ОСОБА_3 на повідомили членам комісії, що матір ними не цікавиться, до них приходить рідко і переважно у стані алкогольного сп`яніння, вони згідні, щоб матір позбавили батьківських прав відносно них.
Запрошений на засідання комісії ОСОБА_1 повідомив, що багато років просив свою колишню дружину, матір його дітей, займатися їх вихованням, навчанням та розвитком, однак, вона ще більше зловживала алкоголем. Намагався її пролікувати від залежності, але це не дало результату, продовжувати лікування амбулаторно відмовилася.
Враховуючи вищенаведене, виконком Жовківської міської ради вважає доцільним позбавити батьківських прав громадянку України ОСОБА_2 , жительку АДРЕСА_1 , стосовно дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 народження та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який проживає в АДРЕСА_2 , суду пояснив, що він є похресником позивача. Зазначив, що відповідачка зловживає спиртними напоями, за дітьми не доглядає, вдома не з`являється, дітьми займається лише їх батько.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який проживає в АДРЕСА_5 , пояснв, що він є дядьком позивача. Зазначив, що відповідачка дітей не доглядає, рідко з`являється вдома. Коли її бачить, то вона перебуває у стані алкогольного сп`яніння.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який проживає в АДРЕСА_6 , пояснив, що відповідачка не виконує своїх материнських обов`язків, часто перебуває в стані алкогольного сп`яніння, вчиняє скандали на очах у дітей. З кожним разом вона все більше зловживає алкоголем, дітей не доглядає.
Допитаний в судовому засіданні ОСОБА_4 , 2010 року народження, суду пояснив, що його мама ОСОБА_2 приїжджає додому раз в два місяці, зловживає спиртними напоями. Його до школи возить тато. Тато купує йому одяг та їжу. Не заперечує щоб позбавити маму батьківських прав щодо нього.
Допитана в судовому засіданні ОСОБА_3 , 2008 року народження, суду пояснила, що її мама ОСОБА_2 зловживає алкогольними напоями, влаштовує скандали. Вважає, що маму варто позбавити батьківських прав щодо неї. Одяг та їжу їй купує тато.
Суд бере до уваги наведені пояснення свідків, які узгоджуються між собою, підстав не вірити таким у суду немає.
Згідно з ст.ст. 150, 157 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, той з батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні та утриманні.
Відповідно до ч. 1 ст. 152 Сімейного кодексу України право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
Згідно із ч. 1 ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства" виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини. Відповідно до ч. 2 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав з підстав, встановлених пунктами 2, 4 і 5 частини першої цієї статті, лише у разі досягнення ними повноліття.
Відповідно до п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно до статей 9, 18 Конвенції «Про права дитини», ратифікованої постановою Верховної Ради України 27.02.1991 № 780-Х11 батьки несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Держави - учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
Необхідно зазначити, що ухилення від виконання юридичного обов`язку - виконання батьківських обов`язків по вихованню дитини - це завжди акт свідомої поведінки, оскільки особа має реальну можливість виконати його, але не вчиняє відповідних дій.
Частиною 6 статті 19 СК України передбачено, що суд може не погодитись із висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
Від так, висновок виконавчого комітету має рекомендаційний характер.
Висновок органу опіки та піклування щодо розв`язання спору складається на виконання обов`язку покладеного ч. 5 ст. 19 СК України та є одним із доказів при розгляді судом відповідного спору. Зважаючи на відсутність імперативного припису щодо обов`язку суду враховувати вказаний висновок, такий не має зобов`язального характеру та наперед встановленої сили та підлягає оцінці судом за своїм внутрішнім переконанням нарівні із іншими доказами у справі.
Дослідивши вищенаведений висновок, суд приходить до переконання, що такий є обгрунтованим та вмотивованим, а тому суд погоджується з таким та враховує при ухваленні рішення.
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із частиною 4 статті 12 ЦПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Судом встановлено, що перешкод відповідачці у спілкуванні з дітьми ніхто не чинив і не чинить.
Наявність вини належить до обов`язкових умов позбавлення батьківських прав.
Суд враховує, що мати дітей тривалий час жодним чином не цікавиться дітьми, зловживає алкогольними напоями та не бажає брати будь-якої участі у житті дітей, всі питання щодо виховання дітей вирішувалися та вирішуються батьком самостійно. Мати жодним чином не піклується про дітей, не проявляє зацікавлення до їх подальшої долі, не цікавився станом здоров`я, не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, що негативно впливає на їх фізичний розвиток як складову виховання, не приймає взагалі жодної іншої участі у їх вихованні, в результаті чого і створились умови, які шкодять інтересам дітей, тобто фактично мати самоусунулася від виконання батьківських обов`язків по відношенню до своїх дітей.
Суд при ухваленні рішення бере до уваги думку дітей, які пояснили, що мати зловживає спиртними напоями, відсутня та не піклується про них, а тому вважають, що її слід позбавити батьківських прав.
Проаналізувавши викладені обставини, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, враховуючи проявлену відповідачкою байдужість до результату розгляду справи, суд приходить до висновку, що відповідачка має бути позбавлена батьківських прав щодо її неповнолітніх дітей, оскільки вона ухиляються від виконання своїх обов`язків по їх вихованню.
Зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв`язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є всі підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суд приходить до висновку, що з відповідача слід стягнути в користь позивача судовий збір, який сплечений при подачі позову до суду.
Керуючись статтями 23, 141, 258, 259, 264, 265, 280, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав щодо неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1 211.20 грн судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Одночасно роз`яснити відповідачу, що заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Повне найменування учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 , зареєстрований: АДРЕСА_7 , фактично проживає: АДРЕСА_8 , РНОКПП НОМЕР_5 , паспорт громадянина України НОМЕР_6 , виданий Жовківським РВ ГУ МВС України у Львівській області 03 серпня 2010 року, ел. пошта, кабінет відсутні, тел. НОМЕР_7 )
Відповідач: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 , паспорт громадянина України документ № НОМЕР_2 , виданий 04 грудня 2023 року органом 4652, РНОКПП НОМЕР_8 , засоби зв`язку, ел. пошта, кабінет невідомі),
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей Жовківської міської ради Львівського району Львівської області (адреса: пл. Вічева, буд. 1, м. Жовква, Львівський район, Львівська область, 80300, код ЄДРПОУ 44287608, телефон: 21-264, e-mail адреса: sus@zhovkva-rada.gov.ua).
Суддя Ясиновський Р. Б.
Суд | Жовківський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123614328 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Жовківський районний суд Львівської області
Ясиновський Р. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні