Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" грудня 2024 р. Справа № 596/1876/24
Провадження № 2/596/571/2024 Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого суду Лисюк І.О.,
за участю секретаря судового засідання Туткалюк В.Р.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в смт. Гусятин цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Копичинецької міської ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Гусятинського районного суду Тернопільської області з позовною заявою до Копичинецької міської ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно та просить визнати за нею, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Посилаючись на те, що в АДРЕСА_1 розміщений житловий будинок садибного типу з надвірними будівлями та спорудами, який належав ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцем якої за заповітом, засвідченим виконавчим комітетом Сухоставської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області 26 червня 2018 року, зареєстровано в реєстрі за №63, дублікат заповіту видано посадовою особою с.Сухостав Копичинецької міської ради Чортківського району Тернопільської області 24 травня 2024 року, зареєстрованого в реєстрі за №4-20 є вона - ОСОБА_1 .
Вона є єдиною спадкоємницею майна за заповітом, тому звернулася до органів нотаріату із заявою про прийняття спадщини та 22.05.2024 року заведено спадкову справу № 60/2024 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , її вже видано свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті спадкодавиці на земельні ділянки.
Однак, оскільки відповідний правовстановлюючий документ на житловий будинок на ім`я спадкодавця відсутній, видати свідоцтво на право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 нотаріус не може, тому немає змоги оформити право власності на вищевказане спадкове майно.
Ухвалою судді Гусятинського районного суду Тернопільської області від 11 листопада 2024 року провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження.
Позивачка ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явилася, згідно письмової заяви, долученої до матеріалів справи про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала повністю, просила позов задовольнити.
Представник відповідача Копичинецької міської ради Чортківського району Тернопільської області в підготовче судове засідання не з`явився. 06.12.2024 року подав суду письмову заяву згідно якої позовні вимоги визнав повністю, просив справу розглянути без участі їх представника.
Згідно з частиною 3 статті 211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. У такому разі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності з вимогами частини 2 статті 247 ЦПК України, не здійснюється.
Відповідно до приписів ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Згідно із ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
На підставі вимог ст.ст.223 ЦПК України суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності сторін.
Перевіривши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_2 26 червня 2018 року зробила заповітне розпорядження, згідно якого все своє майно де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося, все те на що буде належати її на день смерті заповіла - ОСОБА_1 , відповідно до копії заповіту зареєстрованого в реєстрі за №63 та посвідчено секретарем виконавчого комітету Сухоставської сільської ради, Гусятинського району, Тернопільської області Бобик Тетяною Вікторівною 26 червня 2018 року.(а.с.14)
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 видане 11 березня 2024 року Копичинецькою міською радою Чортківського району Тернопільської області ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .(а.с.9)
03 жовтня 2024 року за реєстровими № № 1589,1590,1591 Лотовською О.М., приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області на ім`я ОСОБА_1 було видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку за кадастровим номером 6121687700:02:001:0115, площею 0,2500 гектарів, вид цільового призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), місце розташування: АДРЕСА_1 (сорок один), свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку за кадастровим номером 6121687700:02:001:0116, площею 0,0768 гектарів, вид цільового призначення - для ведення особистого селянського господарства, місце розташування: АДРЕСА_2 та свідоцтво про право на спадщину на недоотриману пенсію.(а.с.12)
Згідно копії Виписки з по господарської книги №12 Сухоставського старостинського округу Гусятинського району Тернопільської області на 1986-1990 роки особовий рахунок № НОМЕР_2 , членами господарства, що за адресою: АДРЕСА_1 записано: голова домогосподарства: ОСОБА_2 та чоловік - ОСОБА_4 .(а.с.11)
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно копії свідоцтва про смерть видане 02 лютого 2015 року Сухоставською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області.
Загальна площа житлового будинку що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 становить -138,2 кв.м., житлова - 56,7 кв.м., згідно копії Експлікації приміщень та довідки Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» Гусятинської селищної ради №335 від 27.06.2024 року.(а.с.17,13)
Ринкова вартість об`єкту нерухомого майна, а саме: житлового будинку, який розташований в АДРЕСА_1 складає 104093,73 грн., згідно довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 15 жовтня 2024 року.(а.с.20)
Приватний нотаріус Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області довідкою №156-02-14 від 03.10.2024 року Лотовська О.М. , у зв`язку з тим, що правовстановлюючий документ, який посвідчує право власності спадкодавца на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами відсутній, ОСОБА_1 надано роз`яснення звернутися до суду.
Смерть власника являється однією із підстав для припинення права власності, що випливає із норм статті 346 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.
Частинами 1, 3 ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
З наведених матеріалів справи судом встановлено, що позивачка ОСОБА_6 є єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 . Позивачка спадщину прийняла відповідно до вимог закону, подавши у передбачений законом строк нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Як вбачається з матеріалів справи позивачка отримала свідоцтва про право на спадщину за заповітом на інше майно, яке належало спадкодавцю на праві власності.
Таким чином, спадкове майно складається з житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами загальною площею 138,2 кв.м., житловою площею 56,7 кв.м., що знаходиться в АДРЕСА_1 і було майном померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 .
Частина 1 статті 316 ЦК України передбачає, що правом власності є право особи на річ (майно) яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно до ч.1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Згідно з вимогами ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Як роз`яснив Пленум Верхового Суду України у п. 24 постанови від 12 червня 2009 року № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Перевіривши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що є підстави для визнання за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , жителькою: АДРЕСА_3 ) право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 138,2 кв.м., житловою площею 56,7 кв.м., який знаходиться в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 19 Конституції України, ст. ст. 10, 12, 13, 76, 80, 206, 223, 258, 263-265, 268, 273, 355 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1233, 1258, 1268, 1272 ЦК України,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , жительки: с.Яблунів, Чортківського району, Тернопільської області, поштовий індекс 48265) до Копичинецької міської ради Чортківського району Тернопільської області (Код ЄДРПОУ 04058380, м. Копичинці, вул. 22 Січня, буд. 29, Чортківського району, Тернопільської області, поштовий індекс 48260, ел.адреса: kopychyntsi.rada@gmail.com ) про визнання права власності на спадкове майно, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , жителькою: с.Яблунів, Чортківського району, Тернопільської області, поштовий індекс 48265) право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 138,2 кв.м., житловою площею 56,7 кв.м., який знаходиться в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Ірина ЛИСЮК
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123614369 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Гусятинський районний суд Тернопільської області
Лисюк І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні