справа № 947/20977/23
провадження № 2/947/397/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.12.2024 року м. Одеса
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого - судді Літвінової І.А.,
секретар суду Скоропуд С.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи цивільну справу № 947/20977/23 за позовом 947/20977/23 за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Морський 1» про стягнення неустойки,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2023 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив суд ухвалити рішення, яким стягнути з Обслуговуючого кооперативу ЖИТЛОВО БУДІВЕЛЬНИЙ КООПЕРАТИВ «МОРСЬКИЙ 1» на користь ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі 10 865,73 доларів США (десять тисяч вісімсот шістдесят п`ять доларів США сімдесят три цента) в гривневому еквіваленті згідно офіційного курсу долара США встановленого НБУ на момент ухвалення рішення, та судові витрати.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що ОК «ЖБК «МОРСЬКИЙ 1» не здійснив введення в експлуатацію Об`єкту будівництва до закінчення 4 кварталу 2019 року, чим порушив умови Договору, останній зобов`язаний сплатити Асоційованому члену кооперативу неустойку у розмірі 0,2% від розміру Паю, за кожний день прострочення, починаючи з 01.01.2020 року по 04.11.2020 року.
Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Літвіновій І.А.
Провадження у цивільній справі № 947/20977/23 за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Морський 1» про стягнення неустойки відкрито ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси Літвінової І.А. від 18.08.2023 року. Розгляд справи призначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи. Цією ж ухвалою учасникам справи встановлено строк вчинення процесуальних дій та надання заяв по суті справи.
У встановлений строк до суду надійшов відзив відповідача ОК «ЖБК «Морський 1» на позов ОСОБА_1 (вхід. № 52280).
Відзив прийнято ухвалою суду від 18.11.2023 року. Позивачу встановлено строк наподання відповіді на відзив.
Відповідь на відзив подано до канцелярії суду 07.12.2023 року (вхід. № 67001/23-Вх).
Ухвалою суду від 04.03.2024 року було продовжено строк вчинення процесуальних дій учасниками цивільної справи № 947/20977/23. Прийнято відповідь на відзив позивача ОСОБА_1 . Встановлено відповідачустрок наподання запереченьна відповідь позивача п`ятнадцять днів з дня одержання копії цієї ухвали.
Заперечень від відповідача по справі не надійшло, як і будь-яких інших заяв по суті справи чи з процесуальних питань.
Зважаючи на те, що встановлений судом строк для вчинення процесуальних дій учасниками справи був достатнім, будь-які інші заяви чи клопотання на вирішення суду сторонами у цій справі не надавалися, суд перейшов до розгляду справи за наявними у справі матеріалами, які на думку суду є повними та достатніми для постановлення рішення по суті.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
В ході розгляду справи судом встановлено, що 12.04.2019 року між ОСОБА_1 та Обслуговуючим кооперативом «ЖИТЛОВО- БУДІВЕЛЬНИЙ КООПЕРАТИВ «МОРСЬКИЙ 1» було укладено Персональний меморандум Асоційованого члена кооперативу № М1/ІС/1957817575.
20.06.2019 року між ОСОБА_1 та Обслуговуючим кооперативом «ЖИТЛОВО-БУДІВЕЛЬНИЙ КООПЕРАТИВ «МОРСЬКИЙ 1» було укладено Інструктивну декларацію № М1/ІС/1/А/1А-14-4-Н та Інструктивну декларацію № М1/ІС/1/А/1А-14-4/1-Н від 20.06.2019 до Персонального меморандуму Асоційованого члена кооперативу № М1/ ІС/1957817575 від 12.04.2019.
Відповідно до умов Меморандуму ОСОБА_1 сплатив на рахунок ОК «ЖБК «Морський 1» пайові внески на загальну суму 543895,38 гривень, що підтверджується Інструктивною декларацією № М1/ІС/1/А/1А-14-4-Н та Інструктивною декларацією № М1/ІС/1/А/1А-14-4/1-Н.
Правовідносини, які пов`язані із відповідальністю за невиконання зобов`язання врегульовані Цивільним кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Виконання зобов`язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов`язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов`язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, підтриманням, завдатком, правом довірчої власності.
Відповідно до ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
Згідно з ст. 627 ЦК України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Таким чином, предметом позовної заяви ОСОБА_1 - є стягнення неустойки через порушення ОК «ЖБК «Морський 1» виконання зобов`язання відповідно до Меморандуму щодо строків здачі об`єкту будівництва в експлуатацію.
Відповідно до п. 1.1 Меморандуму та умов Інструктивної декларації до нього, Об`єкт будівництва - багатофункціональний громадсько-житлово-готельний комплекс «Південний» по вул. Фонтанська дорога, 118-А у м. Одеси. Після прийняття об`єкту будівництва, або його складової частини (черги, пускового комплексу), до експлуатації, йому або його складовій частині присвоюється адреса, як новозбудованому об`єкту нерухомого майна, відповідним уповноваженим органом місцевого самоврядування.
В Інструктивних деклараціях зазначено, що плановий строк прийняття в експлуатацію Будинку Об`єкту Будівництва 4 квартал 2019 року.
Тобто, в Інструктивній декларації, яка була власноруч підписана Позивачем, не вказано чіткий строк, в який Відповідач повинен виконати свої зобов`язання по здачі Об`єкту будівництва в експлуатацію, а зазначено, що ПЛАНОВИЙ (ОРІЄНТОВНИЙ) строк прийняття в експлуатацію, який може змінюватися як в меншу так і в більшу сторону.
Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Встановлення орієнтовного строку вказує на невизначеність такої істотної умови як строк прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію.
За правилами ст. 251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.
Згідно з ст. 252 ЦК України строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами.
Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
Враховуючи викладене, строк прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію в Інструктивній декларації конкретно не визначений, так як зазначена не конкретна, а орієнтовна календарна дата прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію.
Щодо розрахунку штрафних санкцій наведених Позивачем суд зазначає наступне.
Як вбачається з розрахунку, Позивач наводить розрахунок пені у доларах США.
Відповідно до ст. 99 Конституції України, грошовою одиницею України є гривня.
Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про валюту» Гривня є єдиним законним платіжним засобом в Україні з урахуванням особливостей, встановлених частиною другою цієї статті, і приймається без обмежень на всій території України для проведення розрахунків.
Усі розрахунки на території України проводяться виключно у гривні, крім розрахунків за:
1) операціями зі здійснення іноземних інвестицій та повернення іноземному інвестору прибутків, доходів (у тому числі дивідендів) та інших коштів, одержаних на законних підставах у результаті здійснення іноземних інвестицій;
2) операціями банків з надання банківських та інших фінансових послуг на підставі банківської ліцензії;
3) операціями з надання фінансових послуг, визначених пунктами 1 - 5 частини другої та частішою третьою статті 9 цього Закону, що надаються небанківськими фінансовими установами та операторами поштового зв`язку, які мають ліцензію Національного банку України на здійснення валкЗтних операцій;
4) операціями з розміщення, виплати грошового доходу та погашення облігацій, казначейських зобов`язань України, номінованих в іноземній валюті, якщо це передбачено проспектом цінних паперів (умовами їх розміщення);
5) операціями з купівлі-продажу державних цінних паперів, номінованих в іноземній валюті, якщо ініціатором або отримувачем за такою валютною операцією є банк;
6) іншими операціями, визначеними Митним кодексом України та (або) нормативно-правовими актами Національного банку України.
Така ж позиція, висвітлена і в листах Мінекономіки від 01.06.2009 р. № 3802- 25/202 та Держцінінспекції від 03.12.2009 р. № 200/7-6/6148.
У постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 25 липня 2018 року у справі № 308/3824/16-ц, де вказано, що незалежно від визначеної сторонами валюти боргу у зобов`язанні (тобто грошової одиниці, в якій обчислена сума зобов`язання) валютою платежу, тобто засобом погашення грошового зобов`язання і фактичного його виконання, є виключно національна валюта України гривня у разі відсутності у сторін відповідної ліцензії НБУ на здійснення.
Відповідно до п. 4.1 Персонального Меморандуму та положень Інструктивних декларацій, Позивач сплатив суму пайового внеску саме у гривнях, тому суду не зрозуміло, чому саме сума пені нараховується відповідно до курсу долару США.
Стягнення пені за 11 місяців, а саме за період з 01.01.2020 року по 04.11.2020 року, виглядає таким, що суперечить правовій природі пені та порушує наслідки спливу строків позовної давності згідно з ч. З, 4 ст. 267 ЦК України.
Такий висновок підтверджується Постановою Верховного суду України від 10.10.2006 р. (головуючий суддя Барбара В. П.) : "Господарські суди не врахували, що за ст. 256 ЦК України під позовною давністю розуміється рядків у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Відносно стягнення неустойки (штрафу, пені) цей термін обмежено в один рік (ч.2 ст. 258 ЦК України). Статтею ж 232 Господарського кодексу України визначено порядок застосування штрафних санкцій та обмеження щодо періоду їх нарахування. Зокрема частиною 6 цієї статті передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано. Отже, неправильно застосувавши ст. 258 ЦК України господарські суди прийшли до необгрунтованого висновку про стягнення з Боржника пені за увесь період - з 04.11.2004 по 13.01.2006 року".
Платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін (ст.1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань»).
Згідно зі ст. З Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань», розмір пені, передбачений ст. 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
При цьому ст. 4 зазначеного Закону встановлено, що розмір пені не повинен перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховувалась пеня.
Умови, передбачені п. 5.3 Договору, а саме в розрізі розміру пені - суперечать вимогам чинного законодавства, оскільки перевищують можливий допустимий розмір такого виду неустойки.
В той же час ч. 1 ст. 549 ЦК України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (частина шоста статті 232 ГК України).
Такої позиції дотримується Верховний Суд України (постанова Верховного Суду України від 15.04.2015 у справі № 3-53гс15). Аналогічний висновок викладений у Постанові Вищого господарського суду України від 27.04.2017 (справа № 910/12417/16).
Тобто, якщо позовні вимоги Позивача були законні з огляду на чинне законодавство України, нарахування пені могло б бути можливим до 30.06.2020 (01.01.2020 - день, коли мало би бути виконане зобов`язання плюс 6 місяців).
У зв`язку з введенням з 24 лютого 2022 року на території України воєнного стану Торгово-промислова палата України 28 лютого 2022 року прийняла рішення, яким для всіх суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору засвідчила військову агресію Російської Федерації проти України форс-мажорними обставинами (обставини непереборної сили), (дане рішення надається до Відзиву)
Також, Одеська регіональна Торгово-промислова палата на своєму офіційному сайті (https://orcci.odessa.ua/press-center/orcci-news/shchodo-zasvidchennia-fors-mazhomikh-obstavin-l) розмістила повідомлення, в якому зазначила що «Торгово-промислова палата України (далі - ТПП України) враховуючи надзвичайно складну ситуацію, з якою зіткнулась наша країна, ухвалила рішення спростити процедуру засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
З метою позбавлення обов`язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП і підготовки пакету документів у період дії введеного воєнного стану, на сайті ТПП України розміщено 28.02.2022 року загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (за змістом зразка вказаним нижче). Це надасть можливість за необхідністю роздруковувати відповідне підтвердження всім, кого це стосується.
Сертифікати встановленого зразка будуть видаватися після закінчення форс-мажорних обставин або стабілізації ситуації у місті Одесі та області.»
Визначення форс-мажорних обставин міститься в ч. 2 ст. 14-1 ЗУ «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР. Так, форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.
Верховний суд у своїй практиці виокремив наступні елементи форс-мажорних обставин: вони не залежать від волі учасників цивільних (господарських) відносин; мають надзвичайний характер; є невідворотними; і найголовніше - унеможливлюють виконання зобов`язань за даних умов здійснення господарської діяльності (Постанова ВС від 25.01.2022 № 904/3886/21).
Тобто форс-мажор розглядається як обставина непереборної сили, запобігти якій зобов`язана сторона не має змоги. Відповідно, неналежне виконання договору не є наслідком її неправомірних дій і виключає наявність вини, яка є обов`язковою умовою для настання відповідальності за порушення зобов`язання, якщо інше не встановлено договором або законом. Така законодавча дефініція убезпечує о4обу від відповідальності за порушення без вини, і є однією з основоположних в цивільному праві.
Цивільний кодекс України - є спеціальним законом, який регулює зобов`язальне право в Україні, зокрема визначає обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини) як підставу для звільнення від відповідальності.
Ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 617 ЦПК України, особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
Відповідно до Розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України пунктом 18 цього розділу встановлено, що у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов`язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Установити, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).
Таким чином, у зв`язку п. 18 Розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України та із визнанням Торгово-промисловою палатою України військової агресії Російської Федерації проти України форс-мажорною обставиною (обставини непереборної сили), сторони за договором можуть припинити виконання зобов`язань, через неможливість їх виконання, без застосування відповідальності за порушення договірних зобов`язань.
В той же час, 09.12.2020 Кабінет Міністрів України своєю Постановою «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з 19 грудня 2020 р. на території України встановив карантин, який відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 27.06.2023 відмінений з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року.
Тобто, карантин на території України тривав в період часу з 09.12.2020 року по 30.06.2023 включно.
Введення будинку в експлуатацію було здійснено пізніше ніж вказано в орієнтовних строках Інструктивної декларації у зв`язку із пандемією COVID-19 та введенням в країні воєнного стану 24.02.2022 року.
Відповідно до Постанови Кабміну від 27 червня 2023 р. № 651 пандемія COVID-19 закінчилась лише 01.07.2023 року в Україні.
У зв`язку з вищенаведеним, ОК «ЖБК «Морський» не порушив жодного взятого на себе зобов`язання, передбаченого Меморандумом та Інструктивною декларацією.
Згідно з ч. 3 ст. 12 та ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішенням.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 13, 76-81, 259, 263-265, 268, 352, 354 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Морський 1» про стягнення неустойки - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складання.
Днем складення рішення є 09 грудня 2024року.
Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Суддя І. А. Літвінова
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123615123 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Київський районний суд м. Одеси
Літвінова І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні