Справа №: 148/2560/24
Провадження № 2/148/922/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2024 року Тульчинський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Дамчука О.О.
за участю секретаря Носулько К.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тульчин цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання.
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання, мотивуючи свої вимоги тим, що перебувала у зареєстрованому шлюбі з відповідачем з 13.06.2006. За час шлюбу вони мають двох доньок, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які проживають з нею та перебувають на її утриманні. 29 липня 2019 року шлюб було розірвано.
Рішенням Тульчинського районного суду Вінницької області від 15.05.2013 року Відповідач сплачує аліменти на утримання неповнолітніх дітей, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/3 частки зі всіх видів його заробітку (доходів), але не менше 50% прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня набрання чинності цим рішенням суду і до досягнення дітьми повноліття.
Старша донька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 поступила на денну форму навчання до Вінницького національного аграрного Університету та навчається на 2-му курсі, факультет Екологія, Лісництва та садово-паркового господарства, не має змоги влаштуватися на роботу та мати самостійний заробіток через постійну зайнятість у навчальному процесі, а тому потребує матеріальної допомоги. Відповідач матеріально повнолітній дитині фактично не допомагає, чим ставить доньку у скрутне матеріальне становище.
Відповідач офіційно працевлаштований в ТОВ "СХК "ВІННИЦЬКА ПРОМИСЛОВА ГРУПА", код ЄДРПОУ 33623350 місто Вінниця, вул. Зулінського Сергія, будинок 54-А та працює трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва (категорія 2) і його середньомісячна заробітна плата за останні 6-ть місяців складала 33615,3 грн.. Аліменти на дітей сплачує добросовісно і заборгованості по сплаті аліментів у нього немає.
У зв`язку з підвищенням цін на товари харчування, одяг та послуги змінилось матеріальне становище позивача та їй не вистачає коштів на утримання дітей. Через дані обставини вона змушена звернутися до суду з даним позовом. Просить стягнути з відповідача на її користь аліменти на утримання повнолітньої доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частки усіх доходів платника аліментів щомісячно, починаючи з дати подання позову і до закінчення навчання 30.06.2027 року.
В судове засідання позивач надала заяву в якій вказала, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить задовольнити та розглянути справу у її відсутності.
Відповідач в судове засідання не з`явився, надав заяву в якій вказав, що не заперечує проти сплати аліментів на утримання повнолітньої доньки, яка навчається, але згідно закону, також надав довідку про заробіток, просив справу розглянути у його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, вивчивши та оцінивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження від 31.06.2006 серія НОМЕР_1 та від 17.02.2010 серія НОМЕР_2 , сторони є батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с.9-10)
Згідно довідки виконкому Шпиківської селищної ради Тульчинського району Вінницької області від 01.11.2024, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 і має склад сім`ї: донька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та донька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , студентка, проживають без реєстрації разом з матір`ю та знаходяться на її утриманні. (а.с.13-14)
Рішенням Тульчинського районного суду Вінницької області від 07.09.2017 року в справі №148/1351/17, змінено розмір аліментів, визначений рішенням Тульчинського районного суду від 15.05.2013 по справі 148/2852/13-ц та стягнуто з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 аліменти на утримання дочки, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/3 частки зі всіх видів його заробітку (доходів), але не менше 50% прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня набрання чинності рішенням суду і до досягнення дітьми повноліття.(а.с. 8)
Відповідно до довідки від 18.10.2024 року, Вінницького Національного аграрного університету ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2023 році, зарахована студенткою до 1-го курсу факультету агрономії та лісництва денної контрактної форми навчання. Дата закінчення університету 30.06.2027 року. (а.с.12)
Відповідно до копій квитанцій від 16.08.2023, 21.02.2024 та 22.07.2024 позивачем на рахунок Вінницького Національного аграрного університету було сплачено за навчання доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 по 6250,00 грн. (а.с.15)
Відповідно до довідки від 31.10.2024 року № 534, ТОВ "СХК "ВІННИЦЬКА ПРОМИСЛОВА ГРУПА", ОСОБА_2 працює трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва (категорія 2), його середньомісячна заробітна плата за останні 6-ть місяців складає 33615.13 грн. (а.с.11)
Згідно з частиною першою статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
За змістом статті 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до частини першої статті 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
За приписами ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд, відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з частиною другою статті 27 Конвенції Організації Об`єднаних Націй про права дитини від 20 листопада 1989 року батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Правовідносини щодо утримання батьками повнолітніх дочки, сина регулюються главою 16 СК України, яка, зокрема, передбачає обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, у спосіб сплати аліментів (статті 199, 200, 201 СК України).
Статтею 199 СК України передбачено обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання. Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу; право на утримання припиняється у разі припинення навчання; право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
Стягнення аліментів на утримання дитини, яка продовжує навчання є одним із способів захисту інтересів дитини, забезпечення одержання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності, оскільки на період навчання вона не має самостійного заробітку та потребує матеріальної допомоги з боку батьків, які зобов`язані утримувати своїх повнолітніх дітей, що продовжують навчатися, до досягнення ними двадцяти трьох років.
Згідно зі статтею 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
Відповідно до статті 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує:1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.
Відповідно до пункту 20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: 1) досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; 2) продовження ними навчання; 3) потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; 4) наявність у батьків можливості надавати таку допомогу (батьки самі мають бути працездатними та мати такий заробіток, який дозволив би їм утримувати себе та свою повнолітню дитину).
Сімейним кодексом України передбачено принцип рівності прав та обов`язків батьків: брати участь у матеріальних витратах зобов`язані обоє з батьків, незалежно від того, з ким із них проживає дитина.
При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим із батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
При визначенні розміру аліментів мають бути враховані вартість навчання, вартість підручників, проїзду до навчального закладу, проживання за місцем його знаходження.
Також при визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим із батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
Такі висновки узгоджуються з висновками Верховного Суду у постанові від 13 квітня 2021 року у справі № 308/4214/18.
Судом установлено, що ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 є донькою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , на день звернення до суду не досягла 23 років, продовжує навчання, не працювала, не була одружена. Навчання на денній формі позбавляє ОСОБА_6 можливості працевлаштуватися та одержувати певний дохід, у зв`язку з чим вона потребує матеріальної допомоги.
Відповідач є фізично здоровою людиною, офіційно працевлаштований, отримує дохід у виді заробітної плати.
Також судом встановлено, що відповідно рішення Тульчинського районного суду Вінницької області від 07.09.2017 року відповідач ОСОБА_2 сплачує на користь позивача ОСОБА_1 , аліменти на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/3 частки зі всіх видів його заробітку (доходів), але не менше 50% прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня набрання чинності цим рішенням суду і до досягнення дитиною повноліття.
Таким чином відповідач є здоровою, працездатною особою, його донька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 навчається на денній формі навчання та потребує у зв`язку з цим матеріальної допомоги на навчання, харчування, проживання та належних умов життя, необхідних для розвитку дитини, таким чином батько зобов`язаний приймати участь в утриманні доньки ОСОБА_3 до досягнення двадцяти трьох років, останньою.
Враховуючи встановлені судом обставини, приймаючи до уваги стан здоров`я відповідача, з урахуванням принципу співмірності та розумності, закріплених у ст. 7 СК України, суд приходить до висновку про можливість стягнення з відповідача аліментів на утримання повнолітньої дитини ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/6 частини усіх видів його заробітку, щомісячно, починаючи з дня подачі позову з 08.11.2024 року до закінчення дитиною навчання, тобто до 30.06.2027 року.
При цьому, при визначенні розміру аліментів судом враховано, що згідно ч. 3 ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження» загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів боржника не може перевищувати 50 відсотків заробітної плати, що має бути виплачена працівнику, у тому числі у разі відрахування за кількома виконавчими документами. Це обмеження не поширюється на відрахування із заробітної плати у разі відбування боржником покарання у виді виправних робіт і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей. У таких випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 70 відсотків.
Відповідно до ст. 191 СК України аліменти на утримання дитини присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, тобто у даному випадку аліменти необхідно стягнути з 08.11.2024 року.
Також, відповідно до ст. ст. 133, 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 1211,20 грн, у зв`язку з тим, що позивач була звільнена від сплати судового збору при зверненні до суду з позовом про стягнення аліментів.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Згідно п. 3 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються позивачі за подання позовів про стягнення аліментів.
Керуючись ст. ст. 4, 13, 19, 76-82, 141, 263- 265, 430 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання, задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , уродженця та жителя АДРЕСА_2 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жительки АДРЕСА_1 , аліменти на утримання повнолітньої доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка продовжує навчання, в розмірі 1/6 частку всіх видів заробітку (доходів) платника аліментів щомісячно, починаючи з 08.11.2024 і до закінчення нею навчання, 30.06.2027.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , уродженця та жителя АДРЕСА_2 в дохід держави 1211,20 грн. судового збору.
Рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.О.Дамчук
Суд | Тульчинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123616705 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Тульчинський районний суд Вінницької області
Дамчук О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні