Рішення
від 02.12.2024 по справі 305/1779/24
РАХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №305/1779/24

Провадження по справі 2/305/612/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.12.2024. Рахівський районний суд Закарпатської області у складі:

головуючої судді Марусяк М.О.

секретаря судового засідання Вербещука В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рахів в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом адвоката Поштак Юстини Степанівни, що діє в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, орган опіки та піклування Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про позбавлення батьківських прав,-

ВСТАНОВИВ:

27.06.2024, Поштак Юстина Степанівна, що діє в інтересах ОСОБА_1 вернулася в суд з позовною заявою до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав.

Позовні вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , проживали у зареєстрованому шлюбі, який за рішенням Рахівського районного суду Закарпатської області від 12 квітня 2014 року між ними розірвано (Справа № 305/875/14-ц). Від шлюбу у них народилася одна дитина: дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . За рішенням Рахівського районного суду Закарпатської області від 04.12.2015, відповідача зобов`язано сплачувати аліменти на утримання дочки в розміні в 1/4 частині всіх видів заробітку (доходу) платника аліментів, щомісячно, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, починаючи з 12 серпня 2015 року до досягнення дитиною повноліття. Відповідач, покладеного на нього обов`язку щодо утримання дитини не виконує, внаслідок чого за ним утворилася заборгованість по сплаті аліментів у розмірі 88209,50 гривень, що підтверджується розрахунком заборгованості з примусового виконання виконавчого листа №305/1535/15-ц від 29.01.2016, виданого Рахівським районним судом Закарпатської області. Позивачка повністю виконує обов`язки щодо утримання та виховання дочки, займається її розвитком та навчанням, що підтверджується відповідними письмовими доказами. З часу припинення шлюбних відносин, відповідач дитиною не цікавиться, не бере участі в її вихованні, не займається фізичним та духовним розвитком дитини, не приймає участі у підготовці до самостійного життя. Дитина не пам`ятає відповідача, так як з дворічного віку його не бачила, вони взагалі не спілкуються, не підтримують ніяких відносин, не мають зв`язків. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки матері, батька, свідомого нехтування ними своїми обов`язками. Відповідач не забезпечує харчування, медичний догляд та лікуванням дитину, свідомо ухиляється від участі в житті дочки, надаючи перевагу розгульному життю, тому позивачка вважає, що є всі підстави для позбавлення його батьківських прав щодо дитини. Одночасно з позовною заявою, подала клопотанння про залучення третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Орган опіки та піклування Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської, зобов`язавши їх надати відповідний висновок щодо предмету спору. Виходячи з наведеного, просить позбавити громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав відносно дочки, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Ухвалою судді Рахівського районного суду Закарпатської області Марусяк М.О. від 02.07.2024 відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 31.07.2024. Надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзиву на позовну заяву. Залучено до участі у розгляді справи орган опіки та піклування Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.

25.07.2024, відповідач ОСОБА_2 , подав через канцелярію суду відзив на позовну заяву, зміст якого, зводиться до наступного. Оцінюючи сукупність обставин, на яких грунтуються вимоги та докази, вважає що заявлений позов не обгрунтований та безпідставним, на підтвердження зазаначених обставин позивачем та його представником суду не надано жодних доказів, крім заборгованості по сплаті аліментів. Звертає увагу суду на те, що по мірі своїх можливостей матеріально допомагав на утримання своєї неповнолітньої дочки, оскільки отримує нерегулярний та мінливий дохід по тимчасовій найманій праці, який являється його єдиним доходом та заробітком. Відсутність його як батька в житті дитини обумовлена напруженими конфліктними стосунками між ним та матір`ю дитини. Особисті конфлікти між ними не повинні порушувати інтереси їх спільної дитини. З цих підстав у задоволенні позову про позбавлення батьківських прав просить відмовити в повному обсязі.

26.09.2024, представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору: органа опіки та піклування Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, начальник юридичного відділу Швед С.В., надіслала до суду висновок про доцільність позбавлення батьківських прав батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 26.09.2024 підготовче провадження у справі закрито, а справу призначено до судового розгляду по суті.

Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася. 02.12.2024 представник позивача, адвокат Поштак Юстина Степанівна, подала через канцелярію суду заяву, в якій просила розглянути справу без її участі та участі позивачки. Позовні вимоги підтримують з підстав наведених у позовній заяві. На задоволенні позову наполягають.

Відповідач, ОСОБА_2 , усудове засідання не з`явився. Про час, дату та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, шляхом надсилання судових повісток, що підтверджується роздруківками трекінгу Укрпошти, причину неявки суду не повідомив. Поряд з цим, 11.11.2024 надіслав до суду доповнення до відзиву, в якому просить суд звернути увагу на те, що висновок Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про доцільність позбавлення батьківських прав батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , надано без заслуховування його позиції, як батька дитини. Таким чином, вважає що законних та обгрунтованих підстав передбачених ст.164 СК України для позбавлення його батьківських прав, не має.

Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору: органу опіки та піклування Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, у судове засідання не з`явився. 09.10.2024, начальник юридичного відділу Великобичківської селищної ради Швед С.В., надіслала до суду заяву про розгляд справи без участі представника органу опіки та піклування. Просить суд при розгляді справи врахувати рішення від 19 вересня 2024 року №173 "Про затвердження висновку органу опіки та піклування щодо позбавлення батьківських прав батька ОСОБА_2 .

На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічними засобами не проводилось.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, приходить до наступного висновку.

Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

В Україні законодавство про охорону дитинства ґрунтується на Конституції України, Декларації ООН прав дитини (1959р.), Конвенції ООН про права дитини (1989р.), міжнародних договорах, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, Сімейному кодексі України, а також інших нормативно-правових актах, що регулюють суспільні відносини у даній сфері.

Як зазначено в Декларації ООН прав дитини (1959р.), "дитина для повного і гармонійного розвитку її особи потребує любові і розуміння. Вона повинна, якщо це можливо, зростати під опікою і відповідальністю своїх батьків і, в усякому разі, в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості".

Згідно ч.1 ст.12 Закону України "Про охорону дитинства" батьки мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , зареєстрували шлюб 17.10.2009, у виконкомі Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, про що зроблено відповідний актовий запис №51.

Рішенням Рахівського районного суду Закарпатської області від 12.05.2014 по справі №305/875/14-ц, шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_7 зареєстрований 17.10.2009 у виконкомі Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, про що зроблено відповідний актовий запис №51 - розірвано.

Від шлюбу народилася одна дитина: дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим Рахівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області.

У відповідності до ст.150 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Згідно ст.164 СК України, в разі ухилення батьків від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав.

Відповідно до положень діючого Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не вливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини. Батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

За роз`ясненнями п., п. 15,16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007р. №3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав", ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкується з дитиною в обсязі за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками і є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків.

У постанові Верховного Суду від 15 травня 2019 року у справі № 661/2532/17, зазначено, що самого тільки факту заперечення проти позову про позбавлення батьківських прав недостатньо для того, щоб підтвердити наявність справжнього та належного інтересу відповідача до власної неповнолітньої дитини.

У постанові Верховного Суду від 27 січня 2021 року у справі № 398/4299/17, серед іншого, зазначено, що заперечення відповідачем проти позову про позбавлення його батьківських прав з урахуванням його поведінки не свідчить про його інтерес до дитини та реальне бажання змінити поведінку.

З матеріалів справи, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 , не виконує належним чином своїх обов`язків, щодо виховання дитини, не дбає про неї, не цікавиться її станом здоров`я, матеріально не утримує дочку, внаслідок чого за ним утворилася значна сума заборгованості по сплаті аліментів, що підтверджується розрахунком заборгованості зі сплати аліментів.

Дочка, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає разом зі своєю матір`ю, позивачкою по справі ОСОБА_1 , та перебуває на її повному утриманні та вихованні. Вказана обставина підтверджується довідкою виконкому Великобичківської селищної ради від 28.02.2024 за №439 та актом обстеження матеріально-побутових умов від 28.02.2024.

У матеріалах справи міститься висновок органу опіки та піклування Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області від 19.09.2024 за №173 про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно дочки, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

З висновку вбачається, що працівниками служби у справах дітей встановлено, що ОСОБА_1 має на утриманні двох малолітніх дітей діти проживають разом із батьком ОСОБА_8 , у добрих матеріально-побутових умовах, в будинку чисто, умови для розвитку та проживання дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає у власному будинку, матеріально забезпечення. Зі слів матері відомо, що періодично їздить за кордон, певний період часу проживала в Чеській Республіці разом з дітьми, на даний час має намір проживати в Україні. У помешканні створені належні житлово-побутові умови, що відповідають санітарно-гігєнічним нормам. Житлова кімната дитини укомплектована необхідними меблями. Дитина забезпечена сезонним одягом, шкільним приладдям та речами особистого вжитку. При спілкуванні з дочкою, ОСОБА_4 , з`ясовано, що останні три роки вона не бачила свого батька ОСОБА_2 , останній не виявляв бажання спілкуватися з нею чи піклуватися про її духовний та фізичний розвиток. Отже, встановлено що ОСОБА_2 , вихованням дитини не займається, не виявляє до дитини будь-якої уваги та турботи, що у сукупності свідчить про ухилення від виконання батьківських обов`язків, а отже протягом трьох років повністю самоусунувся від виконання батьківських обов`язків та не виявляв бажання в участі у вихованні дочки. Жодних коштів на утримання дитини не надає, внаслідок чого утворилася значна сума заборгованості по сплаті аліментів, що підтверджується розрахунком заборгованості.

Наведені докази свідчать про те, що відповідач ОСОБА_2 , як батько дитини: дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками. Не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчанням, підготовку до самостійного життя, не забезпечує необхідним харчуванням, медичним доглядом, лікуванням, що негативно впливає на її фізичний розвиток, як складову виховання, що необхідно для нормального самоусвідомлення дитини, не виявляє інтересу до її внутрішнього світу, не надає допомоги на матеріальне утримання дочки. Підстав, які б могли заперечити позбавленню відповідача батьківських прав судом не встановлено. Відповідач має реальну можливість допомагати дитині, утримувати та належним чином її виховувати, оскільки є молодою, здоровою особою працездатного віку, інвалідом не являється.

Жодних доказів на спростування цих обставин відповідач не надав. Як і не надав доказів матеріального утримання дитини.

Суд вважає, що саме бездіяльність відповідача призвела до розриву зв`язків між ним і його дочкою, оскільки доказів створення йому перешкод позивачкою у спілкуванні з дитиною суду не надано та судом не здобуто; відповідач не звертався до органу опіки та піклування або суду для захисту своїх прав та інтересів дитини на контакт з батьком, не вживав жодних активних дій для здійснення своїх батьківських прав та обов`язків, після розлучення з позивачкою.

На думку суду, відповідач міг і повинен був усвідомлювати, що таке тривале і повне розставання з його дочкою, зокрема, враховуючи юний вік останньої в той час, коли їх контакт припинився, може призвести лише до значного ослаблення, якщо не повного розриву, зв`язку між ними і відчуження дитини від нього.

Позивачка надала достатньо доказів того, що дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , знаходиться на її утриманні, відповідач не надає матеріальної допомоги на утримання дитини та не виявляв бажання в участі у вихованні дочки, відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Врахувавши всі зазначені вище обставини, суд приходить до висновку, що відповідача ОСОБА_2 , слід позбавити батьківських прав по відношенню до його дитини: дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що на думку суду, буде відповідати інтересам дитини, з огляду на матеріали справи.

При цьому враховується, що позбавлення особи батьківських прав не тягне невідворотних наслідків, оскільки не позбавляє особу, яка позбавлена батьківських прав, права на спілкування з дитиною і побачення з нею, як це передбачено законом.

Поряд з цим, суд вважає необхідним роз`яснити ОСОБА_2 , що у відповідності до ч.1 ст.169 Сімейного кодексу України, він має право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Згідно ч.6 ст.164 СК України рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили, суд надсилає органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.

Питання про відшкодування судових витрат позивачкою не ставилося.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 141, 178, 263-265, 273, 279, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Позбавити громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав відносно дочки, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати залишити за позивачкою.

Копію рішення суду, після набрання ним законної сили, надіслати до Рахівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рахівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, для виконання в частині позбавлення батьківських прав.

Відомості щодо учасників справи:

Позивачка, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , мешканка: АДРЕСА_1 .

Відповідач, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Орган опіки та піклування Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, місцезнаходження: 90615, смт Великий Бичків, вул. Грушевського, 108, Рахівського району, Закарпатської області

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.

Повне судове рішення буде складено 10 грудня 2024 року.

Головуюча: М.О. Марусяк

СудРахівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено12.12.2024
Номер документу123616883
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —305/1779/24

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Марусяк М. О.

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Марусяк М. О.

Ухвала від 26.09.2024

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Марусяк М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні