Справа № 337/4845/24
Номер провадження 2/337/2022/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2024 рокум. Запоріжжя
Хортицький районний суд м. Запоріжжя
у складі: головуючого судді Салтан Л.Г.
за участю секретаря Трегуб Т.В.
представників позивача Здорика О.І., Лінник К.І.
відповідачки ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ювілейний 17-А» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
04.09.2024 року представник позивача Голова правління «ОСББ «Ювілейний 17А» К.І.Линник звернувся до суду в інтересах «ОСББ «Ювілейний 17А» з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внескам на утримання будинку, посилаючись на невиконання відповідача зобов`язання щодо сплати заборгованості.
Ухвалою суду від 10 вересня 2024 року відкрито провадження у справі.
У відповідності до ст. 178 ЦПК України відповідачу визначений 15- денний строк з дня отримання ухвали суду на подання відзиву на позовну заяву.
У судовому засіданні представники позивача вважали заявлені позовні вимоги законними, просили їх задовольнити у повному обсязі, зазначив, що у позасудовому порядку до відповідачки вони не зверталися, оскільки остання і так обізнана про наявність у неї обов`язку сплачувати внески на утримання будинку. Також просять стягнути витрати зі сплати судового збору та на правничу допомогу у розмірі 6000 грн.
Відповідачка зауважила, що голова ОСББ зловживає своїм становищем, марно витрачає кошти ОСББ на заробітні плати та на витрати адвоката, не бажає надати ревізійній комісії для перевірки документи щодо своєї діяльності, а тому вона не сплачувала відповідні внески. Розмір утвореної заборгованості вона не оспорює, позов визнає, однак витрати на адвоката є значно перебільшеними та не співмірними, тим більш у досудовому порядку до неї позивач не звертався, про можливість несення додаткових витрат не повідомляв. Просить зазначене врахувати при рішенні суду та призначити судом час для перевірки нею робіт та послуг ОСББ.
Вислухавши доводи учасників, розглянувши матеріали справи, з`ясувавши повно, всебічно та об`єктивно усі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані сторонами докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємозв`язку, виходячи з вищевикладених вимог діючого законодавства, суд приходить до наступних висновків.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та є співвласником багатоквартирного будинку, в якому створено ОСББ «Ювілейний 17А». Відповідно до статуту ОСББ «Ювілейний 17А» здійснює утримання та обслуговування будинку.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» до компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Згідно зі статтею 16 цього Закону об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Згідно розрахунку заборгованості по внескам за утримання багатоквартирним будинком за період з 01.07.2021 року - 30.07.2024 року сума заборгованості складає: 8048,98 грн., що здійснюється на підставі протоколу №1/02-21 загальних зборів ОСББ «Ювілейний 17А» від 21.02.2021 року, а внесок на утримання будинку за 1 кв. м складає 6,60 грн.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласники зобов`язані своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені Законом та Статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків та платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, а також звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодувати заподіяні збитки.
Відповідно до частини шостої статті 22 вказаного Закону, для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.
Відповідно до частини першої статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини шостої статті 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Також, частиною четвертою статті 319 ЦПК України передбачено, що власність зобов`язує.
Згідно зі статтею 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, яке йому належить, якщо інше не встановлено законом або договором.
Згідно зі статтею 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, що передбачено статтею 526 ЦК України.
Згідно зі статтями 610, 611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідачка не виконала обов`язок зі сплати внеску на витрати на управління багатоквартирним будинком, а тому заборгованість за житлово-комунальні послуги складає 8048,98 грн.
При цьому суд погоджується з наданими позивачем розрахунками заборгованості, які визнані відповідачем, тому з огляду на вищевикладене позовні вимоги підлягають задоволенню, а саме з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за внесками по управлінню будинком складає 8048,98 грн.
Відповідно до ст. 142 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у виді 50% сплаченого судового збору , інші 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, позивачеві слід повернути з державного бюджету.
Також представник позивача просить стягнути з відповідачки витрати на правничу допомогу у розмірі 6000 грн.
Згідно зі ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України).
Відповідно до статті 59 Конституції України кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Згідно ч. 1 ст. 137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Водночас зі змісту частини 4 статті 137ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами (частина п`ята статті 137 ЦПК України).
Зокрема відповідно до частини 3 статті 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
При цьому, на предмет відповідності зазначеним критеріям суд має оцінювати поведінку/дії/бездіяльність обох сторін при вирішенні питання про розподіл судових витрат.
Частиною 8 статті 141 ЦПК України встановлено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Позивачем на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу було подано Договір про надання правової допомоги від 1 серпня 2024 року з додатком №1 , Акти приймання-передачі виконаних робіт, квитанції до прибуткового касового ордера на загальну суму 6000 грн.
Суд враховує, що справа є незначної складності, в даній категорії справ наявна узгоджена та усталена судова практика, через що позовні заяви у даних справах є майже типовими та фактично шаблонними, існує відпрацьована адвокатська практика у цій категорії справ, а обсяг досліджених доказів є невеликим, адвокат приймав участь у двох засіданнях, судом були вжиті заходи щодо повідомлення сторін про зняття справи з розгляду у зв`язку з відпусткою головуючого та перебування головуючого на лікарняному шляхом надіслання ухвали суду та розміщення відповідного оголошення на сайті суду, відповідачем позов було визнано, крім позовної заяви, інших процесуальних документів: відповідь на відзив, клопотань, тощо, представник позивача не надавав, тому суд вважає за необхідне зменшити суму стягнення з відповідача на користь позивача до 2000,00 грн витрат на правову допомогу. Саме такий розмір витрат є об`єктивним, співмірним з виконаною адвокатом роботою у цій справі.
Щодо заяви відповідачки про призначення судом часу для перевірки нею робіт та послуг ОСББ, суд наголошує, що остання може звернутися для захисту таких прав та інтересів із відповідними вимогами на загальних підставах, проте не в межах розгляду даної справи.
Керуючись ст. ст. 64, 67, 68 ЖК України ст. ст. 11, 13, 81, 89, ч. 2 п. 1 ст. 141, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає і зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання власників багатоквартирного будинку «Ювілейний 17-А» (р/р НОМЕР_1 в АТ КБ "ПРИВАТБАНК", код ЄДРПОУ: 40604829, адреса: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний буд. 17А) заборгованість по внескам на утримання будинком за період з 01.07.2021 року по 31.07.2024 рік, в розмірі 8048,98 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає і зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Об`єднання власників багатоквартирного будинку «Ювілейний 17-А» (р/р НОМЕР_1 в АТ КБ "ПРИВАТБАНК", код ЄДРПОУ: 40604829, адреса: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний буд. 17А) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1514, 00 грн. та витрати на правничу допомогу у розмірі 2000,00 грн.
Зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області повернути Об`єднанню власників багатоквартирного будинку «Ювілейний 17-А» (р/р НОМЕР_1 в АТ КБ "ПРИВАТБАНК", код ЄДРПОУ: 40604829), 50% від сплаченого судового збору, у сумі 1514,00 грн., що отриманий державним бюджетом Хортицького району м.Запоріжжя згідно платіжної інструкції №1053 від 26.08.2024 року, яка зберігається в матеріалах цивільної справи ЄУН №337/4845/24.
Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів.
Повний текст рішення виготовлений 06.12.2024
Суддя Л.Г.Салтан
Суд | Хортицький районний суд м.Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123617138 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Хортицький районний суд м.Запоріжжя
Салтан Л. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні