справа №732/2087/24
провадження № 2/732/628/24
Ухвала
про передачу за підсудністю
09.12.2024 м. Городня
Суддя Городнянського районного суду Чернігівської області Бойко А. О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до відповідачів: 1.Агропромислового кооперативу «Старосільський» (юридична адреса: вул. Дніпрова, 7, селище Відрадне Запорізького району Запорізької області, 70406, код ЄДРПОУ 03798636), 2. Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроальянс-2009» (юридична адреса: вул. О. Молодчого, 44, м. Чернігів, 14013, код ЄДРПОУ 43120488) про дострокове розірвання договору оренди землі,
УСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернулася до Городнянського районного суду Чернігівської області із позовом до Агропромислового кооперативу «Старосільський» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроальянс-2009», в якому просила достроково розірвати договір оренди землі, що зареєстрований 20 квітня 2012 року у відділі Держкомзему у Городнянському районі Чернігівської області за №742140004000485, укладений між ОСОБА_2 та відповідачем-1 АПК «Старосільський» щодо земельної ділянки площею 4,44 га, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Андріївської сільської ради Городнянського (після реформування Чернігівського) району Чернігівської області, кадастровий номер 7421480400:05:000:0347, припинити речове право право оренди вказаної земельної ділянки, яке зареєстроване за АПК «Старосільський», а також припинити речове право право суборенди земельної ділянки кадастровий номер 7421480400:05:000:0347, яке зареєстровано за відповідачем-2 ТОВ «Агроальянс-2009». Також позивачка просила вирішити питання судових витрат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 належала на праві власності земельна ділянка площею 4,4410 га (рілля), яка знаходиться на території Андріївської сільської ради Городнянського (після реформування Чернігівського) району, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 15 листопада 2011 року між ОСОБА_2 та відповідачем-1 АПК «Старосільський» був укладений договір оренди землі, кадастровий номер 7421480400:05:000:0347. Договір був зареєстрований 20.04.2012 у відділі Держкомзему у Городнянському районі Чернігівської області. За умовами договору земельна ділянка площею 4,44га була передана в оренду на 15 років. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, і після її смерті позивачка успадкувала земельну ділянку з кадастровим номером 7421480400:05:000:0347 відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 05.12.2019, а тому в силу статей 316, 317, 319 Цивільного кодексу України позивачка, як власник земельної ділянки, обрала захист своїх прав шляхом розірвання договору за рішенням суду, як це передбачено ст. 32 Закону України «Про оренду землі».
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.12.2024 вищевказана позовна заява надійшла в провадження судді Бойко А.О.
Відповідно до відповіді № 952522 від 09.12.2024, отриманої з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань актуальний стан відповідача-1 у справі Агропромислового кооперативу «Старосільський» зазначений як «порушено справу про банкрутство» (справа №908/1114/24).
Судом встановлено, що постановою Господарського суду Запорізької області від 05 вересня 2024 року по справі № 908/1114/24, серед іншого, визнано Агропромисловий кооператив Старосільський (70406, Запорізька область, Запорізький район, селище Відрадне, вул. Дніпрова, 7, код ЄДРПОУ 03798636) банкрутом (https://reyestr.court.gov.ua/Review/121658090).
Отже, визнано боржником ту юридичну особу, яку у позовній заяві вказала позивачка звернувшись до Городнянського районного суду Чернігівської області.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленого цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Судова юрисдикція це інститут права, покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Згідно із ч. 1 ст. 3 ГПК України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Кодексу України з процедур банкрутства, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Водночас, відповідно до п. 8) ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають, зокрема, справи про банкрутство та справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником;стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов`язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також спорів про визнання недійсними правочинів за позовом контролюючого органу на виконання його повноважень, визначених Податковим кодексом України.
21 жовтня 2019 року почав діяти Кодекс України з процедур банкрутства, прийнятий Верховною Радою України наприкінці 2018р. та який набрав чинності 21 квітня 2019 р.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, визначено, що цей Кодекс набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Кодексом.
Згідно з п. 4 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, установлено, що з дня введення в дію цього Кодексу, подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Системний аналіз положень Кодексу України з процедур банкрутства дає підстави для висновку, що з моменту порушення стосовно боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі, який змінює весь комплекс юридичних правовідносин боржника, і спеціальні норми Закону про банкрутство мають пріоритет у застосуванні при розгляді справ про банкрутство щодо інших законодавчих актів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.
Частиною 3 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що матеріали справи, в якій стороною є боржник, щодо майнових спорів з вимогами до боржника та його майна, провадження в якій відкрито до відкриття провадження у справі про банкрутство, надсилаються догосподарського суду, в провадженні якого перебуває справа про банкрутство, який розглядає спір по суті в межах цієї справи.
Таке урегулювання процедури розгляду спорів до відповідача, щодо якого відкрито провадження у справі про банкрутство, встановлює зрозумілу і справедливу процедуру закінчення розгляду справи належним судом, дотримання принципу визначення юрисдикції справи та підсудності спорів одному господарському суду, який акумулює усі вимоги до відповідача, щодо якого порушено процедуру банкрутства.
Пунктом 1) ч. 1 ст. 31 ЦПК України визначено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Тим самим, ЦПК України передбачив лише передачу цивільних справ між судами загальної юрисдикції для дотримання територіальної юрисдикції.
Отже, враховуючи правову позицію ВП ВС по справі № 607/6254/15-ц, викладену у постанові від 15.01.2020, вимоги ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.4 Прикінцевих та перехідних положень цього Кодексу, враховуючи виключну підсудність даного спору господарському суду у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи, а саме Господарського суду Запорізької області (справа № 908/1114/24), суд доходить до висновку, що цивільну справу слід передати до Господарського суд Запорізької області.
На підставі зазначеного вище, та керуючись п. 1 ч. 1 ст. 31, статтями 258-260, 353, 354 ЦПК України, ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства,
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали позовної заяви у справі № 732/2087/24 (провадження № 2/732/628/24) за позовом ОСОБА_1 до відповідачів: 1. Агропромислового кооперативу «Старосільський», 2.Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроальянс-2009» про дострокове розірвання договору оренди землі, передати на розгляд за підсудністю до Господарського суду Запорізької області, в провадженні якого перебуває господарська справа № 908/1114/24 щодо Агропромислового кооперативу «Старосільський».
Ухвала може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з моменту її підписання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Суддя А. О. Бойко
Суд | Городнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123619346 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Городнянський районний суд Чернігівської області
Бойко А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні