Справа № 507/2467/24
Провадження № 2/507/619/2024
Номер рядка звіту 60
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" грудня 2024 р. Любашівський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді Дармакуки Т.П.,
при секретарі судового засідання Копищик М.С.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Любашівка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Любашівського районного суду з позовом до Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно. В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_3 . Після його смерті залишилася в спадщину земельна ділянка. Він є спадкоємцем за заповітом , проте нотаріус відмовив у видачі свідоцтва на спадок, у зв`язку із розбіжностями в документах щодо цільового призначення земельної ділянки. Вказуючи на зазначені обставини, позивач просив визнати за ним право власності на спадкове майно.
Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Жмурко С.Л. згідно заяви просила справу розглянути у її відсутність та відсутність позивача, позов просила задовольнити.
Відповідач:
Любашівська селищна рада Подільського району Одеської області просила справу розглянути у відсутність представника, заперечень по справі не має, що підтверджується заявою.
ОСОБА_2 надала клопотання про розгляд справи у її відсутність, заперечень у справі не має
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 07 листопада 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження по справі та постановлено розгляд справи проводити в загальному порядку.
Ухвалою від 03 грудня 2024 року закрито підготовче засідання та призначено справу до розгляду по суті.
Згідно з частиною 3 статті 211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності з вимогами частини 2 статті 247 ЦПК України, не здійснювалося.
Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який до дня смерті був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 разом із ОСОБА_1 , про що свідчить свідоцтво про смерть та довідка старости Бобрицького старостинського округу (а.с.9,11/.
В судовому засіданні встановлено, що після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на спадкове майно, а саме на:
- земельну ділянку площею 3,6035 гектарів в межах згідно з планом, кадастровий номер 5123380600:01:002:0025, яка розташована на території Бобрицької сільської ради Любашівського (нині Подільського) району Одеської області, яка належала спадкодавцю на підставі державного акта на право приватно власності на земельну ділянку серії ОД № 073718, виданого на підставі розпорядження Любашівської районної державної адміністрації від 23 жовтня 2002 року № 304/Ад-2002. Державний акт зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 921. Із розпорядження Любашівської районної державної адміністрації від 23 жовтня 2002 року № 304/Ад-2002 вбачається, що затверджена технічна документація по передачі земельних часток (паїв) в натурі і на місцевості громадянам із земель колективної власності колишнього КСП «Нива», (додаток № 1), а також згідно цього розпорядження вирішено передати громадянам у приватну власність безоплатно земельні ділянки в розмірі земельної частки (пай) для ведення сільськогосподарського виробництва і видати їм державні акти на право приватної власності на землю. Із списку, який є додатком № 1 до зазначеного розпорядження, ОСОБА_3 включений до списку громадян, яким передаються земельні частки (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно витягу із Державного земельного кадастру на земельну ділянку ОСОБА_3 належить земельна ділянка площею 3,6035 гектарів, кадастровий номер 5123380600:01:002:0025, цільового призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с14).
Із витягу із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок, вбачається, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, кадастровий номер 5123380600:01:002:0025 становить 132494 грн. 54 коп. (а.с.13).
ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , їхні родинні відносини підтверджуються свідоцтвом про народження (а.с.15).
На випадок смерті ОСОБА_3 розпорядився належним йому майном, склавши 04 лютого 2008 року заповіт, згідно якого заповів все своє майно, зокрема земельну ділянку позивачу (а.с.16).
Із листа нотаріуса вбачається, що нотаріус рекомендував ОСОБА_1 звернутися до суду із позовом про визнання права власності на спадкове майно: земельну ділянку площею 3,6гектарів, яка залишилася після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із розбіжностями в документах щодо цільового призначення (а.с.10).
Мотиви, з яких виходить суд та застосовані норми права.
Відповідно до положення ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків /спадщини/ від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/, до інших осіб /спадкоємців/.
Згідно з ч. ч. 1, 3ст. 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Позивач являється спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 , інші спадкоємці до нотаріуса не зверталися.
В силу ст..1268 ЦК України ОСОБА_1 вважається таким, що своєчасно прийняв спадщину, оскільки проживав разом із ОСОБА_3 до дня смерті останнього.
Згідно з ч. 1ст. 1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Судом встановлено, що позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Як роз`яснено в п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Положенням ч.1-2 ст.16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Відповідно до ст.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Приймаючи до уваги, що позивач являється спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_1 , до нього правомірно перейшли права та обов`язки (спадщина), свідоцтво на спадщину у нотаріуса на спадщину він не отримав, отже за позивачем слід визнати право приватної власності на спадок.
Розподіл судових витрат між сторонами
Частини 1-3 статті 134ЦПК України визначають, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.
Позивач не просив вирішити питання щодо розподілу судових витрат, а отже підстави для відшкодування витрат відсутні.
Підстави для негайного виконання рішення відсутні.
Заходи забезпечення позову по даній цивільній справі не застосовувалися.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 211, 247, 258,259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 до Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право приватної власності на земельну ділянку площею 3,6035 гектарів в межах згідно з планом, яка розташована на території Бобрицької сільської ради Любашівського (нині Подільського) району
Одеської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5123380600:01:002:0025, вартістю 132494 грн. 54 коп., яка належала спадкодавцю на підставі державного акта на право приватної власності на земельну ділянку серії ОД № 073718, виданого на підставі розпорядження Любашівської районної державної адміністрації від 23 жовтня 2002 року № 304/Ад-2002.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Т.П. Дармакука
Суд | Любашівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123620640 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Любашівський районний суд Одеської області
Дармакука Т. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні