Справа № 214/10378/24
2-о/214/342/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2024 року суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Малаховська І.Б. вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за заявою представника ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа Сьома Криворізька державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про встановлення факту постійного проживання,-
Встановив:
Представник заявника звернувся до суду з заявою в якій просить суд встановити факт проживання ОСОБА_2 з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 з ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) до його смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 , з ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) до її смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_1 .
Суд, дослідивши матеріали справи доходить до наступного висновку.
Згідно ст. 274 ЦПК України в порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах щодо спадкування.
Відповідно до ч.2 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Пунктом 5 частини другоїстатті 293 ЦПК Українивизначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч. 2ст. 315 ЦПК України).
Звертаючись до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, у порядкустатей 315-319 ЦПК України, представник заявника просить встановити факт постійного проживання спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно п. 1постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів,що мають юридичне значення» роз`яснено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо, зокрема, згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
В постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 20 червня 2019 року у справі № 632/580/17 викладено висновок про те, що юридичними фактами є певні факти реальної дійсності, з якими нормою права пов`язується настання правових наслідків, зокрема виникнення, зміна або припинення цивільних прав та обов`язків. Таким чином, визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням спору про право цивільне. Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, під час розгляду справ у порядку окремого провадження виключається існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням наявності суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.
Згідно з пунктом 2постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування»справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Відповідно до абзацу 1 частини першої, частини третьоїстатті 1277 ЦК Україниу разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Судовим розглядом встановлено, що метою звернення заявника з вищезазначеною заявою є реалізації її права на оформлення спадкового майна, що залишилось після смерті спадкодавця, тобто для вирішення в подальшому питання про право власності на спадкове майно, яке залишилось після смерті останнього.
Крім того, як вбачається з постанови про відмову у вчинені нотаріальної від 12.11.2024 року, Державним нотаріусом Сьомої криворізької державної нотаріальної контори у Дніпропетровській області Грабевник О.В. було відмовлено ОСОБА_2 у видачі свідоцтва на право власності в зв`язку з пропуском спадкоємцем строку для прийняття спадщини у шість місяців та у зв`язку з відсутністю доказів постійного проживання спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
За загальним правилом справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про визнання права на спадкове майно чи встановлення юридичного факту, підтверджена наявність якого може вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших осіб, які претендують на спадщину, та спору між ними. Отже, наявний спір про право в порядку окремого провадження розгляду не підлягає, а підлягає вирішенню в порядку позовного провадження.
Частиною четвертоюстатті 315 ЦПК Українивизначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги що з поданої представником заявника заяви вбачається спір про право, суд вважає, що заявлені вимоги не підлягають розгляду в порядку окремого провадження, а спір належить вирішувати у порядку позовного провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.293,294,315 ЦПК України, суд, -
Постановив:
Відмовити у відкритті провадження за заявою представника ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа Сьома Криворізька державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про встановлення факту постійного проживання.
Роз`яснити ОСОБА_2 її право на звернення до суду в порядку позовного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Судді І.Б. Малаховська
Суд | Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123623631 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Малаховська І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні