Справа №534/2207/24
Провадження №2-о/534/92/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2024 року м. Горішні Плавні
Комсомольський міський судПолтавської області
у складі:головуючого судді Солохи О.В.
за участі: секретаря судового засідання Гончар С.Т.
заявника ОСОБА_1
представника заявника ОСОБА_2
розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кременчуцькому районі Полтавської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_3 , Куп`янський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану у Куп`янському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту батьківства померлої особи,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою в якій прохає встановити факт батьківства ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Куп`янськ Харківської області померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Внести зміни до актового запису про народження дитини ОСОБА_5 , 02.09.2011, №285 складеного 07.09.2011 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Куп`янську Куп`янського міськрайонного управління юстиції Харківської області, а саме: у графі «відомості про батька» виключити « ОСОБА_6 » та зазначити батьком « ОСОБА_4 » ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Куп`янськ Харківської області, громадянин України, прізвище дитини « ОСОБА_7 » залишити, змінити по батькові з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 ». Інші відомості щодо дитини за актовим записом про народження №285 від 07.09.2011 залишити без змін.
Заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 вона народила сина, ОСОБА_10 , біологічний батько якого, ОСОБА_4 за життя ухилявся від визнання батьківства. Встановлення факту батьківства ОСОБА_4 відносно малолітнього ОСОБА_5 необхідне заявниці для оформлення пенсії для сина у зв`язку із втратою годувальника.
Ухвалою судувід 09.09.2024провадження усправі відкритота призначено судово-генетичну експертизу, провадження у справі зупинено у зв`язку з проведенням експертизи.
Ухвалою Комсомольського міського суду Полтавської області від 13.11.2024 провадження у справі поновлено.
В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 подану заяву підтримала та наполягала на її задоволенні.
Будучи належним чином повідомленими про дату, час і місце розгляду справи, заінтересовані особи в судове засідання не з`явились.
ОСОБА_3 надіслала до суду заяву, в якій розгляд справи прохала провести у її відсутність, проти заяви ОСОБА_1 не заперечувала.
Заслухавши пояснення заявниці, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до положень ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого Куп`янським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Куп`янському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Куп`янськ Харківської області у віці 40 років помер ОСОБА_4 (а.с.8).
З копії свідоцтва про народження, серія НОМЕР_2 виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Куп`янську Куп`янського міськрайонного управління юстиції Харківської області 07.09.2011, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Куп`янськ Харківської області народився ОСОБА_5 , в графі «батько» вказано « ОСОБА_6 », в графі «мати» - « ОСОБА_1 » (а.с.9).
Відповідно до висновку молекулярно-генетичної експертизи від 25.10.2024 медико-генетичного центру «Мама Папа», молекулярно-генетичну експертизу було проведено на підставі об`єктів біологічних зразків дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , матері дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та передбачуваної бабусі дитини (матері ймовірного батька дитини ОСОБА_5 ) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ймовірність того, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є біологічною бабусею, тобто матір`ю батька дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народженої матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в рамках проведеного дослідження складає 94,7%.
Заяви про встановлення факту батьківства (материнства) суд розглядає у разі смерті особи, яку заявник визнає батьком (матір`ю) дитини, і вирішує їх з огляду на обставини, передбачені ст. 125, 130 СК України. Передумовою звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства є смерть особи, батьківство якої встановлюється, або оголошення її померлою.
Відповідно до змісту ч.1 ст.121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому ст. 122 та 125 цього Кодексу.
Згідно з п.3 ч.2 ст.125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду.
Відповідно до ст.130 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.
У відповідності до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Згідно із абз.2 п.15 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини (наприклад, запис про батька дитини проведено за вказівкою матері, яка не перебувала у шлюбі, або ж такий запис зовсім відсутній ) і можуть бути подані матір`ю, опікуном чи піклувальником дитини чи самою дитиною після досягнення повноліття.
Згідно з п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006 №3 у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст.135 СК України. Із заявою про встановлення факту батьківства до суду мають право звернутися матір, опікун (піклувальник) дитини, особа, яка її утримує та виховує, а також сама дитина, котра досягла повноліття, а факту материнства - батько й інші перелічені особи. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини, коли відповідно до ч.2 ст.55 СК України про батька дитини проведено за вказівкою матері, яка не перебувала у шлюбі, або ж такий запис зовсім відсутній і можуть бути подані матір`ю, опікуном чи піклувальником дитини чи самою дитиною після досягнення повноліття.
Таким чином, закон розрізняє порядок визначення походження дитини від батька шляхом визнання батьківства - про що позов заявляється до особи, яка вважається батьком дитини, або нею самою, та шляхом встановлення факту батьківства у разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини.
Згідно зі ст.130 СК України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 цього Кодексу.
Як убачається зі ст. 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження можуть бути розглянуті цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ст. 319 ЦПК України, у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
При розгляді спору щодо встановлення факту батьківства суд має виходити зі змісту ст. 130 СК України, відповідно до якої підставою для встановлення факту батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Отже, сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про встановлення факту батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ст.130 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.
Встановлення факту батьківства ОСОБА_4 стосовно дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , необхідне для отримання виплат та допомог на дитину, передбачених чинним законодавством України.
Таким чином, суд, з`ясувавши всі обставини справи, вважає наявність підстав, якими заявник обґрунтовує свої вимоги, встановленими в судовому засіданні, а тому заявлені вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
За положеннями ст.134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове свідоцтво про народження.
Відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції № 96/5 від 12.01.2011, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.
Керуючись ст.263-265 ЦПК України, ст.55,121,125,130,134,135 СК України, суд
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кременчуцькому районі Полтавської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_3 , Куп`янський відділдержавноїреєстраціїактівцивільногостанууКуп`янському районіХарківськоїобластіСхідногоміжрегіональногоуправлінняМіністерстваюстиції про встановлення факту батьківства померлої особи задовольнити повністю.
Встановити факт батьківства ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця м. Куп`янськ Харківської області, померлого ІНФОРМАЦІЯ_7 в м. Куп`янськ Харківської області відносно малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Зобов`язати Куп`янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Куп`янському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису №285 від 07.09.2011 про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме у графі «відомості про батька» виключити « ОСОБА_6 » та зазначити батьком « ОСОБА_4 », ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженець м.Куп`янськ Харківської області, громадянин України, прізвище дитини залишити « ОСОБА_7 », по батькові змінити з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 ».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ;Заінтересовані особи:Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кременчуцькому районі Полтавської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ЄДРПОУ 22548610, адреса: Полтавська область, Кременчуцький район, м. Горішні Плавні, проспект Героїв Дніпра, 40; ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_2 ; Куп`янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Куп`янському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса:63601, Харківська область Куп`янський район, смт. Шевченкове, вулиця Василя Стуса, 7.
Суддя О.В.Солоха
Повний текст рішення складено 10.12.2024.
Суд | Комсомольський міський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123625289 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Комсомольський міський суд Полтавської області
Солоха О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні