Рішення
від 09.12.2024 по справі 626/490/24
КРАСНОГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 626/490/24

Провадження № 2/626/209/2024

РІШЕННЯ

Іменем України

09.12.2024 року м. Берестин

Красноградський районний суд Харківської області

в складі головуючого судді: Рибальченко І.Г.

за участю секретаря: Матюхової О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Наталинської сільської ради Красноградського району, Харківської області про продовження строку для відчуження іноземним громадянином земельних ділянок сільськогосподарського призначення,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернулася до судуз позовдо Наталинськоїсільської радиБерестинського районуХарківської області в якому просила визначити їй, громадянці російської федерації, додатковий строк для відчуження земельних ділянок площею 2,000 га з кадастровим номером 6323382500:14:000:0133, та земельної ділянки площею 5,2382 кадастровий номер 6323382500:13:000:0189, які вона успадкувала від своєї бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташовані на території Мартинівської сільської ради Красноградського району.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що їй, як громадянці російської федерації належить на праві приватної власності земельна ділянка площею 2,000 га з кадастровим номером 6323382500:14:000:0133, та земельна ділянка площею 5,2382 кадастровий номер 6323382500:13:000:0189, які вона успадкувала від своєї бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташовані на території Мартинівської сільської ради Берестинського району. Вказані земельні ділянки у встановленому порядку були зареєстровані в Державному реєстрі речових прав та в подальшому передано в оренду ТОВ «Агрофірма Пісчанська» 08.11.2021 року. З позову керівника Красноградської окружної прокуратури позивачці стало відомо, що землі прийняті у спадщину іноземцями, або особами без громадянства протягом року підлягають конфіскації, якщо не будуть відчужені. Проте через форс мажорні обставини, якими являється оголошення в країні воєнного стану через збройне вторгнення російської федерації вона вчасно не відчужила вказані земельні ділянки, які ОСОБА_1 , як іноземна громадянка зобов`язана була відчужити протягом року з дати реєстрації, який мав би спливти 29 вересня 2022 року.

Зважаючи на перелічені вище поважні причини, позивач не відчужила свої земельні ділянки в строк, передбачений Законом, внаслідок чого змушена звернутись до суду із позовом, оскільки інакшим чином не може реалізувати свої законні права та інтереси та вважає що прямої правової норми, яка б регулювала порядок поновлення судом, передбаченого частиною четвертоюстатті 81 Земельного кодексу Українистроку не має.

27.03.2024 року від відповідача Наталинської сільської ради надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому вони заперечують проти позову та вважають його безпідставними та такими, що не ґрунтуються на нормах матеріального права. В обґрунтування заперечень посилаються на те, що громадянка російської федерації позивачка ОСОБА_1 набула у власність в порядку спадкування земельні ділянки 29.09.2021 року і протягом року була зобов`язана їх відчужити, при цьому ні нормами Земельного кодексу України ні цивільного права не передбачено поновлення строку на таке відчуження. Зазначають, що позивачка укладаючи договір оренди з ТОВ «Агрофірма Пісчанська» не мала наміру їх відчужити в строк передбачений законом. Тобто наведене вище свідчить про відсутність будь-яких перешкод для відчуження земельних ділянок. Крім того рішенням Красноградського районного суду від 15.02.2024 року було задоволено позов керівника Красноградської окружної прокуратури та припинено ОСОБА_1 право власності на земельні ділянки шляхом їх конфіскації на користь держави.

В судове засідання позивачка та її представник не з`явились.

Представник відповідача направив до суду заяву про розгляд справи в їх відсутності, проти позову заперечують в урахуванням наданого відзиву на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку про наступне.

Позивач по справі ОСОБА_1 є громадянкою російської федерації, що підтверджується копією паспорта та копією посвідки на постійне проживання.

Відповідно до копій свідоцтв про право на спадщину позивачка ОСОБА_1 успадкувала від своєї бабусі ОСОБА_2 земельні ділянки площею 2,000 га з кадастровим номером 6323382500:14:000:0133, та земельної ділянки площею 5,2382 кадастровий номер 6323382500:13:000:0189, які були зареєстровані в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.09.2021 року.

29.09.2021 року проведено державну реєстрацію права приватної власності ОСОБА_1 на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із кадастровим номером: 6323382500:14:000:0133, площею 2.000 га, на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із кадастровим номером: 6323382500:13:000:0189, площею 5.2382 га адреса: Мартинівська сільська рада, Красноградського району, Харківської області.

Відповідно до частини першоїстатті 22 ЗК Україниземлями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Згідно статті 126 ЗК Україниправо власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно доЗакону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до частини четвертоїстатті 81 ЗК України, землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

Статтею 145 ЗК Українипередбачено, що якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може набуватися нею у власність, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права. У разі якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду. Позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах. Ціна проданої на земельних торгах земельної ділянки, за вирахуванням витрат, пов`язаних з її продажем, виплачується її колишньому власнику.

В разі не відчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом, право власності на земельну ділянку припиняється (п. «е» ч. 1ст. 140 ЗК України).

Пунктом «д»статті 143 ЗК Українивизначено, що примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі не відчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.

Позивач ОСОБА_1 є громадянкою російської федерації. Як стверджує позивач і про що свідчать досліджені судом докази право власності на земельні ділянки у позивача виникло 29.09.2021. На підставі наведених норм позивач зобов`язана була відчужити вищезгадану земельну ділянку протягом річного строку, визначеному ч. 4ст. 81 ЗК України, проте цього не зробила, і тому рішенням Красноградського районного суду від 15.02.2024 року було задоволено позов керівника Красноградської окружної прокуратури та припинено право власності на земельні ділянки ОСОБА_1 шляхом їх конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.

На підставістатті 8 ЦК України, якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).

Суд вважає, у даній справі неможливо застосувати аналогію закону, а саме, приписів ч.3ст. 1272 ЦК України, відповідно до якої, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

В даному випадку, підстави для застосування аналогії закону відсутні, оскільки дані правовідносини врегульовані нормамиЗемельного кодексу України: ст.ст.81,84,140,145 ЗК України, вони регулюють порядок і строк відчуження земельної ділянки іноземним громадянином, якій відраховується з моменту переходу такого права і такий строк є преклюзивним і змінюватися не може.

Преклюзивні строки - це час, закінчення якого тягне за собою втрату самого права на власність, на користування чи на володіння.

Крім того, посилання позивача настаттю 127 ЦПК України, яка регулює поновлення процесуальних строків, є безпідставним.

Норма пункту 15розділу Х «Перехідні положення» ЗК України, якою встановлено заборону купівлі-продажу або іншим способом відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, не поширюється на ці правовідносини, оскільки положення ч.4ст. 81 ЗК Україниє імперативними.

ВодночасЗаконом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» від 31 березня 2020 року, дозволено з 01 липня 2021 року продаж в Україні земельних ділянок (паїв) фізичним особам.

Таким чинним законодавством України не передбачена можливість поновлення в судовому порядку строку для відчуження земельної ділянки, яка успадкована іноземним громадянином.

Враховуючи вищенаведене позовні вимоги позивача є безпідставними та не підлягають до задоволення.

Згідно з частиною першоюстатті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки у позові відмовлено, суд покладає судові витрати у виді сплаченого судового збору, які понесенні позивачем, на останню.

Керуючись ст.ст.13,76,81,141,263-265,268 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Наталинської сільської ради Красноградського району Харківської області про продовження строку для відчуження іноземним громадянином земельних ділянок- відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Харківського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя:

СудКрасноградський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено11.12.2024
Номер документу123626164
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —626/490/24

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Ухвала від 14.05.2024

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Ухвала від 14.05.2024

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Ухвала від 11.03.2024

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Ухвала від 02.02.2024

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні