ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа № 691/1394/24
провадження № 2/691/713/24
УХВАЛА
06 грудня 2024 року м. Городище
Суддя Городищенського районного суду Черкаської області Савенко О.М., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вільшанської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно, -
встановив:
06 грудня 2024 року до Городищенського районного суду Черкаської області надіслано в електронній формі через систему «Електронний суд» позовну заяву ОСОБА_1 до Вільшанської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач ОСОБА_1 просить визнати право власності на спадкове майно у виді права: на земельну частку (пай) КСГП "Покрівське" с. В`язівок Городищенського району Черкаської області, площею 2,43 умовних кадастрових гектарів, згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) Серії ЧР № 045809 в порядку спадкування за законом після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ; на земельну частку (пай) КСГП "Покрівське" с. В`язівок Городищенського району Черкаської області, площею 2,43 умовних кадастрових гектарів, згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) Серії ЧР № 045808 в порядку спадкування за законом після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ; на земельну частку (пай) КСГП "Покрівське" с. В`язівок Городищенського району Черкаської області, площею 2,43 умовних кадастрових гектарів, згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) Серії ЧР № 045875 в порядку спадкування за законом після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При вирішенні питання про відкриття провадження і призначення цивільної справи до підготовчого засідання, встановлено, що позовна заява ОСОБА_1 подана без дотримання певних умов визначених ЦПК України, у зв`язку з чим вбачаю підстави для залишення її без руху, в силу наступного.
За змістом ст.4 ЦПК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів і за ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 1 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» високі Договірні сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією права і свободи, визначенні в розділі І «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод».
Положенням ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
В рішенні Європейського Суду з прав людини в справі Жоффер де ля Прадель проти Франції від 16 грудня 1992 року зазначено, що не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але й реальним. Разом з тим, Європейський Суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить з того, що реалізуючи пункт 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступу до правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, змістом яких є не допустити судовий процес у безладний рух. Таким чином, в кожному випадку заявник при зверненні до суду із заявою повинен як дотримуватися норм процесуального законодавства, так і очікувати, що ці норми застосовуються. Крім того, необхідно в даному випадку також зазначити, що залишення позовної заяви без руху не є порушенням права на справедливий судовий захист та не може вважатися обмеженням права доступу до суду, оскільки не перешкоджає позивачу усунути недоліки, які стали підставою залишення позовної заяви без руху.
У відповідності до статті 185 ЦПК України, до відкриття провадження у справі суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, викладеним у статті 175, 177 цього Кодексу, чи підсудна справа даному суду, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно глави 2 розділу III ЦПК України «Відкриття провадження у справі» вбачається, що питання про залишення позовної заяви без руху вирішується на стадії відкриття провадження у справі.
При підготовці цивільної справи до підготовчого засідання, судом звернуто увагу на необхідність усунення позивачем виявлених недоліків у додатках до позовної заяви. Надані документи у виді паспорта громадянина України ОСОБА_1 , свідоцтва про народження ОСОБА_3 , рішення Городищенського районного суду Черкаської області від 22 лютого 2022 року, довідки від 26 січня 2024 року №16-18/3/15, свідоцтва про народження ОСОБА_2 , адвокатського запиту від 01 березня 2024 року, постанови нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, витягу із газети «Черкаський край», - за своїм змістом є нечитабельними, при їх виготовленні в копіях мають неякісну форму для читання тексту, його дослідження. Відповідно, суд звертає увагу і пропонує позивачу виготовити додатки до позовної заяви у спосіб, доступний для читання і дослідження в судовому засіданні.
Згідно частини 4 статті 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Частиною 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру. Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 176 ЦПК України ціна позову визначається: у позовах про визнання права власності на майно - вартістю майна. Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, справляється судовий збір 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п.п. 1 п. 1 ч. 2 даної статті), за подання позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, справляється судовий збір 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п.п. 2 п. 1 ч. 2 даної статті). Станом на 01.01.2024 прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028,00 грн., отже сума судового збору за подання позовної заяви майнового характеру становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 1211,20 грн. та не більше 15140,00 грн..
Так, позовну заяву ОСОБА_1 пред`явлено за трьома вимогами, а саме визнати право на три земельні частки (пай), з ціною позову 36450 грн., в той час як судовий збір сплачено в лише розмірі 1211,20 грн.. У додатках до позовної заяви відсутня оцінка про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок на час звернення до суду і тому, суд, розуміє, що ціна позову зазначена виходячи з вартісного показника земельної ділянки станом на 1995 рік, а не 2024 рік. Оцінка земельних ділянок на дату звернення до суду з даним позовом задля визначення ціни позову та відповідного розміру судового збору, відсутня, що позбавляє визначити належний розмір судового збору.
У відповідності до частини 5 статті 177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких грунтуються позовні вимоги. Відповідно до частини 2 даної статті в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Слід зауважити, що залишення заяви без руху не є обмеженням у доступі до правосуддя. Так, згідно з практики Європейського суду з прав людини, сформульовану, зокрема, в рішеннях від 20 травня 2010 року у справі "Пелевін проти України" (пункт 27), від 30 травня 2013 року у справі "Наталія Михайленко проти України" (пункт 31) зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою: регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб. Та, враховую позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема, пункту 55 справи "Креуз проти Польщі", що обмеження, накладене на доступ до суду, буде несумісним із пунктом першим статті 6 Конвенції, якщо воно не переслідує законної мети або коли не існує розумної пропорційності між застосованими засобами та законністю цілі, якої прагнуть досягти ("Kreuzv. Poland" N 28249/95).
З врахуванням встановлених недоліків, подану позовну заяву ОСОБА_1 , слід залишити без руху та надати строк для усунення виявлених недоліків, шляхом подання до суду копій документів належної та читабельної якості, з яких можливо встановити їх відомості та зміст, а також доказів щодо обґрунтовано дійсної вартості майна для визначення розміру судового збору, надавши відповідні документи, що підтверджують цей факт. При цьому, слід роз`яснити ОСОБА_1 положення частини 3 статті 185 ЦПК України, за якими в разі, якщо позивач (представник позивача) не усунуть недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається.
Керуючись ст. ст. 175, 177, 185, 260, 353 ЦПК України, -
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вільшанської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно - залишити без руху.
Повідомити позивача ОСОБА_1 та представника позивача, адвоката Салій С.А. про необхідність виправити зазначені в ухвалі суду недоліки позовної заяви в десятиденний строк з дня отримання її копії шляхом подання до Городищенського районного суду Черкаської області копій документів належної та читабельної якості, з яких можливо встановити їх відомості та зміст, а також докази щодо обґрунтовано дійсної вартості майна для визначення розміру судового збору, надавши відповідні документи,що підтверджують цей факт.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що у разі усунення недоліків поданої заяви відповідно до ухвали суду у встановлений строк, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. У разі не усунення недоліків поданої заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, яка розглядається, на офіційному веб-порталі «Судова влада України» за веб-адресою: https://gd. ck. court. gov. ua.
Копію ухвали суду направити позивачу та представнику позивача, для відому і виконання.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя О.М.Савенко
Суд | Городищенський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123626518 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Городищенський районний суд Черкаської області
Савенко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні