Єдиний унікальний номер 722/2334/24
Номер провадження 1-в/722/380/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2024 року Сокирянський районний суд Чернівецької області в складі:
судді: ОСОБА_1
з участю:
секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
представника СВК №67 ОСОБА_4 ,
засудженого ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання начальника державноїустанови «Сокирянськавиправна колонія(№67)»про заміну невідбутої частини покарання більш м`яким покаранням у вигляді виправних робіт засудженого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
ВСТАНОВИВ:
Начальник державної установи «Сокирянська виправна колонія (№67)» ОСОБА_6 звернувся до суду з вищевказаним клопотанням, яке обґрунтовував тим, що засуджений ОСОБА_5 своєю сумлінною поведінкою та ставленням до режиму відбування покарання довів своє виправлення, а тому відповідно до ст.82КК України просив замінити невідбуту частину покарання більш м`яким покаранням у вигляді виправних робіт.
Представник виправної колонії ОСОБА_4 та засуджений ОСОБА_5 в судовому засіданні клопотання підтримали та з наведених у ньому підстав просив задовольнити.
В судовому засіданні прокурор заперечував щодо задоволення клопотання, вказуючи, що як поведінка так і праця засудженого ОСОБА_5 не були сумлінними. Крім цього, вважає, що встановлені судом обставини справи свідчать, що засуджений ОСОБА_5 не досяг необхідного ступеню виправлення і застосування заміни невідбутої частини покарання більш м`яким покаранням відповідно до ст.82 КК України не заслуговує.
Заслухавши думку всіх учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання та частково особову справу засудженого суд приходить до висновку, що дане клопотання задоволенню не підлягає, з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , раніше судимий вироком Кіцманського районного суду Чернівецької області від 15.03.2022 року за ч.3 ст.185 КК України до 3 (трьох) років 6 (шести) місяців позбавлення волі. На підставі ст.75 КК України звільнено від призначеного покарання із випробувальним терміном на 1 (один) рік 6 (шість) місяців.
На даний час відбуває покарання за вироком Кіцманського районного суду Чернівецької області від 06.10.2022 року за ст.126-1, ч.1 ст.71 КК України до 4 (чотирьох) років позбавлення волі.
Строк відбування покарання засудженому ОСОБА_5 відраховано з 06.10.2022 року. Відповідно, кінець строку відбування покарання засудженого ОСОБА_5 06.10.2026 року.
Згідно ч.1 ст.82 КК України невідбута частина покарання у виді обмеження, позбавлення волі або покарання у виді довічного позбавлення волі можуть бути замінені судом більш м`яким покаранням, строк якого обчислюється з дня заміни невідбутої частини покарання або покарання у виді довічного позбавлення волі більш м`яким. У цих випадках більш м`яке покарання призначається в межах строків, установлених у Загальній частині цього Кодексу для даного виду покарання, і не повинне перевищувати невідбутого строку покарання, призначеного вироком.
Таким чином, виходячи із вказаної норми кримінального закону, заміна засудженому невідбутої частини покарання більш м`яким, є правом, а не обов`язком суду.
Згідно п.2ч.4ст.82КК Українизаміна невідбутоїчастини покараннябільш м`якимможлива післяфактичного відбуттязасудженим не менше половини строку покарання, призначеного судом за корупційний нетяжкий злочин або кримінальне правопорушення, пов`язане з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисне кримінальне правопорушення і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисне кримінальне правопорушення, за яке вона була засуджена до позбавлення волі.
Станом на час розгляду судом клопотання засуджений ОСОБА_5 відбув строку покарання, призначеного судом.
Невідбутий засудженим строк покарання становить 1 рік 10 місяців 2 дні позбавлення волі.
Із досліджених судом матеріалів клопотання та особової справи засудженого ОСОБА_5 встановлено, що засуджений за час перебування в ДУ «Чернівецький слідчий ізолятор» до дисциплінарної відповідальності не притягувався та не заохочувався.
В державну установу «Сокирянська ВК (№67)» прибув 12.01.2023 року. З часу прибуття до установи і по квітень місяць 2023 року до будь-яких оплачуваних робіт не залучався. З травня місяця 2023 року по жовтень місяць 2023 року навчався в навчальному центрі який функціонує при установі. З листопада місяця 2023 року подав заяву на працевлаштування та був працевлаштований до гірничої дільниці №1, в якості вибірника-складальника каменю стінового де і працює по даний час, поставлені завдання виконує вчасно, правил техніки безпеки та безпеки праці не порушує.
Під час перебування в установі до дисциплінарної відповідальності притягувався у двох випадках, стягнення погашені у встановленому законом порядку, в одному випадку заохочувався.
Роботи із благоустрою установи виконує самостійно та проявляє розумну ініціативу під час виконання даних робіт. По відношенню до персоналу установи тактовний, виконує їх законні вимоги. По відношенню до інших засуджених вживчивий, не конфліктний, дружні стосунки підтримує із засудженими позитивної спрямованості. Заходи виховного характеру, які проводяться у відділенні відвідує, робить для себе відповідні висновки, приймав участь у програмах диференційованого виховного впливу «Підготовка до звільнення», «Професія».
Вказані обставини підтверджуються дослідженими в судовому засіданні письмовими документами, а саме: характеристиками засудженого ОСОБА_5 , довідкою про заохочення засудженого, довідками відділу з організації та нормування праці ДУ «СВК (№67)».
Відповідно до ч.3 ст.82 КК України, заміна невідбутої частини покарання більш м`яким може бути застосована, якщо засуджений став на шлях виправлення.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.18 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», до обов`язків посадових і службових осіб установ виконання покарань входить реалізація законних прав та інтересів засуджених.
Згідно розділу ІІІ Положення про відділення соціально-психологічної служби, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №2300/5 від 04.11.2014 року, в обов`язки начальника відділення соціально-психологічної служби входить вивчення особистості засуджених, аналізування стану виконання індивідуальних програм роботи із засудженими та періодичне здійснювання оцінки ступеня виправлення засуджених.
Соціально-виховна та психологічна робота із засудженими здійснюється відповідно до індивідуальних програм, які складаються за результатами медичного обстеження, психодіагностики і психолого-педагогічного вивчення, кримінологічної, кримінально-правової характеристики, оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення та реалізуються, в тому числі за допомогою програм диференційованого виховного впливу.
Ступінь виправлення засуджених визначається з урахуванням оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення та стану реалізації індивідуальної програми соціально-виховної роботи із засудженим.
Корисна ініціатива засуджених реалізується шляхом їх участі у програмах диференційованого виховного впливу, роботі гуртків за інтересами (прикладної творчості, художньої самодіяльності тощо) та у спортивних секціях, порядок роботи яких затверджується наказом начальника установи.
Як встановлено із матеріалів особової справи, із дослідженої характеристики, затвердженої начальником ДУ«Сокирянська виправнаколонія (№67)»від 15.02.2024рок, вбачається, що засуджений ОСОБА_5 з часуприбуття доустанови іпо жовтеньмісяць 2023року добудь-якихоплачуваних робітне залучався,із стійкимнебажанням працювати.Після проведенихбесід виховногохарактеру,змінив своюповедінку,подав заявуна працевлаштуваннята зжовтня місяця2023року бувпрацевлаштований догірничої дільниці№1,в якостівибірника-складальникакаменю стінового,поставлені завданнянамагається виконувати,правила технікибезпеки праціне порушує, роботи із благоустрою установи виконує неохоче, потребує контролю з боку працівників адміністрації. За час відбування покарання за порушення порядку та умов відбування покарання у двох випадках притягувався до дисциплінарної відповідальності, стягнення погашені у встановленому законом порядку. Бажання приймати участь у програмах диференційованого виховного впливу та заходи виховного характеру не виявляє, усвідомлює, що саме потребує змін, але при цьому нічого не робить (а.о.с.114-115) та згідно витягу з протоколу №3/2024 року засідання комісії ДУ «Сокирянська виправна колонія (№67)» засудженому відмовлено в переводі до дільниці соціальної реабілітації як особі, яка не довела, що стає на шлях виправлення (а.о.с.63).
Так, відповідно до Єдиного реєстру засуджених та осіб, взятих під варту, в підсистемі «КАСАНДРА», засудженому ОСОБА_5 проведено оцінку ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення засудженими до позбавлення волі, на основі чого визначено середній рівень ризику вчинення повторного кримінального правопорушення та рівень втручання.
Станом нажовтень 2024року іздослідженої характеристики,затвердженої 31.10.2024року засудженийзчасуприбуття доустанови іпо квітеньмісяць 2023року добудь-якихоплачуваних робітне залучався;з травнямісяця 2023року пожовтень місяць2023року навчавсяв навчальномуцентрі якийфункціонує приустанові;з листопадамісяця 2023року подавзаяву напрацевлаштування табув працевлаштованийдо гірничоїдільниці №1,в якостівибірника-складальникакаменю стіновогоде іпрацює поданий час,поставлені завданнявиконує вчасно,правил технікибезпеки табезпеки праціне порушує.Під часперебування вустанові додисциплінарної відповідальностіпритягувався удвох випадках,стягнення погашеніу встановленомузаконом порядку,в одномувипадку заохочувався.Роботи ізблагоустрою установивиконує самостійнота проявляєрозумну ініціативупід часвиконання данихробіт,заходи виховногохарактеру,які проводятьсяу відділеннівідвідує,робить длясебе відповіднівисновки,приймав участьу програмахдиференційованого виховноговпливу «Підготовкадо звільнення»,«Професія» (а.о.с.138-139) та згідно до висновку комісії став на шлях виправлення (довів своє виправлення) та заслуговує на заміну невідбутої частини покарання більш м`яким (а.о.с.145-147).
До обов`язків начальника відділення соціально-психологічної служби, згідно вказаного вище положення, зокрема відноситься щоквартально здійснювати оцінювання поведінки засуджених та надавати пропозиції адміністрації установи для прийняття вмотивованого рішення про доцільність або недоцільність застосування до засуджених заходів заохочення. Складати характеристики на засуджених, у тому числі на підставі оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, визначеної з використанням підсистеми «КАСАНДРА» Єдиного реєстру засуджених та осіб, узятих під варту, для розгляду питань щодо зміни умов тримання, заміни невідбутої частини покарання більш м`яким, умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, переведення засуджених із виховної колонії до виправної колонії, залишення у виховних колоніях засуджених, які досягли 18-річного віку, застосування амністії або помилування, та в інших необхідних випадках.
Так, відповідно до Єдиного реєстру засуджених та осіб, взятих під варту, в підсистемі «КАСАНДРА», засудженому ОСОБА_5 проведено оцінку ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення засудженими до позбавлення волі, на основі чого визначено середній рівень ризику вчинення повторного кримінального правопорушення та рівень втручання.
На засіданні комісії установи розглядалося питання щодо застосування до засудженого заохочувальної норми законодавства. За результатами розгляду було прийнято наступні рішення:
-15.02.2024 року відмовлено у застосуванні статті 101 КВК України як особі, яка не довела, що стає на шлях виправлення.
-06.10.2024 року термін можливості у застосуванні статті 82 КК України.
Суд погоджується з висновком адміністративної комісії СВК щодо визначення ступеня оцінки виправлення засудженого, оскільки з досліджених доказів встановлено, що ОСОБА_5 не досяг необхідного ступеню виправлення.
Такий висновок суду ґрунтується на досліджених в судовому засіданні матеріалах особової справи засудженого.
Згідно п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №2 від 26.04.2002 року «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м яким», заміна невідбутої частини покарання більш м`яким можлива лише після повного та всебічного вивчення даних про особу засудженого. При цьому, головною умовою прийняття такого рішення є доведеність того, що засуджений став на шлях виправлення.
Відповідно до п.17 вказаної Постанови, під час судового розгляду питання про заміну невідбутої частини покарання більш м`яким суди повинні ретельно з`ясовувати ставлення засудженого до вчиненого злочину, праці та навчання, додержання ним вимог режиму, участь у самодіяльних організаціях засуджених виправно-трудової установи, а також його наміри щодо прилучення до суспільно корисної праці та потребу в наданні допомоги при обранні місця проживання і працевлаштування.
При цьому, висновок про виправлення засудженого має ґрунтуватися на аналізі даних про його поведінку за весь період відбування покарання, а не за час, що безпосередньо передує розгляду поданого ним клопотання.
Згідно ст.6 КВК України, виправлення засудженого процес позитивних змін, які відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої правослухняної поведінки. Основними засобами виправлення засуджених є встановлений порядок виконання та відбування покарання (режим), суспільно корисна праця, соціально-виховна робота, загальноосвітнє і професійно-технічне навчання, громадський вплив.
Як вбачається законодавець в якості одного з критеріїв оцінки виправлення засудженого вказує на сумлінне ставлення до праці, яке полягає у систематичному виконанні норм виробітку, прагненні здобуття чи підвищення професійного та освітнього рівня, бережливе ставлення до матеріалів, обладнання.
Також, з досліджених судом матеріалів особової справи засудженого ОСОБА_5 встановлено, що як поведінка так і відношення його до праці протягом всього строку відбування покарання не були сумлінними, про що свідчать довідки видані 30.01.2024 року за №87-24 та 30.09.2024 року №438-24 відділом організації та нормування праці ДУ «Сокирянська ВК (№67)», згідно якої зазначено, що засуджений ОСОБА_5 залучався до оплачувально-корисної праці лише з квітня 2024 року.
Згідно довідки від 24.09.2024 року за №449 виданої завідувачем медичної частини даної установи ОСОБА_7 , зазначено, що засудженому ОСОБА_5 встановлено діагноз: здоровий, працездатний. На даний час стан здоров`я задовільний.
Як вбачається із довідки № 0209-1 від 02.09.2024 року виданої ТзОВ «АГРО-ШИК ПЛЮС», що знаходиться за адресою: вул.Польова, буд.2-А, с.Витилівка, Чернівецької області, що директор ТзОВ «АГРО-ШИК ПЛЮС» гарантує працевлаштування ОСОБА_5 після звільнення з місць позбавлення волі, в якості різноробочого на фермі, заробітною платою, яка буде залежати від виконання встановлених норм виробітку, але не може бути нижчою від мінімальної заробітної плати встановленої законодавством України.
Також копією довідки №218 від 02.09.2024 року виданою Лашківським старостинським округом Кіцманської міської ради Чернівецького району Чернівецької області підтверджується, що ОСОБА_5 після повернення з місць позбавлення волі буде зареєстрований та проживатиме за адресою: АДРЕСА_1 в будинку свого батька.
Згідно ч.5ст.118КВК України,засуджені можутьзалучатися безоплати працілише доробіт зблагоустрою колонійі прилеглихдо нихтериторій,а такожполіпшення житлово-побутовихумов засудженихабо додопоміжних робітіз забезпеченняколоній продовольством. До цих робіт засуджені залучаються в порядку черговості, в неробочий час і не більш як на дві години на день.
Враховуючи встановлені обставини та наведені норми закону, характеризуючі дані про особу засудженого суд вважає, що станом на час розгляду клопотання засуджений ОСОБА_5 не досяг необхідного ступеня виправленні, яке дає суду підстави для висновку, що він однозначно став на шлях виправлення, а тому застосування відносно нього ст.82 КК України є передчасним.
За таких обставин ОСОБА_5 не може бути замінена невідбута частина покарання більш м`яким покаранням у вигляді виправних робіт, відповідно у задоволенні клопотанні начальника державної установи «Сокирянська виправна колонія (№67)» слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 6, 65 ч.2, 126 ч.4 КВК України, ст.ст. 61, 82 КК України, ст.ст.537, 539 КПК України, суд,
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання начальника державної установи «Сокирянська виправна колонія (№67)» про заміну невідбутоїчастини покараннябільш м`якимпокаранням увигляді виправнихробіт засудженому ОСОБА_5 відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Сокирянський районний суд Чернівецької області, а засудженим в той же строк з дня вручення йому копії ухвали.
Суддя:
Суд | Сокирянський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123627032 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про заміну невідбутої частини покарання більш м’яким |
Кримінальне
Сокирянський районний суд Чернівецької області
Суський О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні