Ухвала
від 18.11.2024 по справі 757/53712/24-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/53712/24-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах відділу Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -

В С Т А Н О В И В :

В провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах відділу Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Мотивуючи означене клопотання сторона обвинувачення вказує наступне.

Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000165 від 08.02.2023 за підозрою ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, та за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ст. 219, ч. 3 ст. 209 КК України.

Слідчий вказує, що Публічне акціонерне товариство «БАНК СІЧ» (надалі - Банк), код МФО банку 380816, створено відповідно до засновницького договору ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «БАНК СІЧ» від 03.09.2010 та на підставі рішення Установчих зборів засновників Банку (Протокол № 1 від 15 березня 2011). Державну реєстрацію Банку проведено 19.05.2011, номер запису в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи 1 068 102 0000 027927, ідентифікаційний код юридичної особи 37716841, зареєстрований Національним банком України 24 травня 2011 року за № 337 в Державному реєстрі банків.

Рішенням загальних зборів акціонерів ПАТ «БАНК СІЧ» (Протокол №13 від 26.04.2018 (пп.1.2.2. статуту) змінено найменування Банку на АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «БАНК СІЧ» та тип акціонерного товариства з публічного на приватне, з метою приведення діяльності Банку у відповідність до законодавства. АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «БАНК СІЧ» є правонаступником всього майна та всіх прав і зобов`язань ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «БАНК СІЧ».

З метою забезпечення виконання наведених вище вимог Закону України «Про банки та банківську діяльність» в АТ «СІЧ БАНК» розроблено та прийнято ряд внутрішніх документів.

Рішенням загальних зборів акціонерів АТ «БАНК СІЧ» від 28.04.2021 (протокол №24) затверджено положення «Про правління Акціонерного товариства «БАНК СІЧ»» (нова редакція), в яке винесено зміни рішенням позачергових загальних зборів акціонерів АТ «БАНК СІЧ» 26.01.2022 (протокол №27), за приписами яких (пп. 4.3.) правління очолює голова правління, який керує роботою правління Банку, скликає засідання, забезпечує ведення протоколів засідань Правління.

На виконання п. 6 Положення рішенням наглядової ради від 07.07.2021 (протокол №52) затверджено організаційну структуру АТ «БАНК СІЧ», введену у дію з 09.07.2021 року, і визначено склад правління АТ «БАНК СІЧ» у кількості 5 (п`яти) осіб:

- голова правління ОСОБА_5

- заступник голови правління ОСОБА_8 ;

- заступник голови правління ОСОБА_9 ;

- заступник голови правління ОСОБА_10 .

Рішенням наглядової ради від 08.06.2022 (протокол №29) визначено кількісний склад правління АТ «БАНК СІЧ» - 5 осіб, а також призначено головного бухгалтера ОСОБА_11 членом правління.

Рішенням правління від 29 вересня 2021 року (протокол №166) затверджено з 29.09.2021 склад кредитного комітету АТ «БАНК СІЧ»:

- голова комітету - голова правління ОСОБА_5 ;

- заступник голови комітету - директор департаменту документарних операцій ОСОБА_12 ;

члени комітету:

- заступник голови правління ОСОБА_8 ;

- директор департаменту ризиків ОСОБА_13 ,;

- директор департаменту кредитування ОСОБА_14 ;

- директор юридичного департаменту ОСОБА_15 ;

- директор департаменту безпеки ОСОБА_16 ,

які у своїй діяльності зобов`язані керуватись законодавством України, внутрішньобанківськими документами, посадовими інструкціями, що регламентують порядок розгляду пропозицій і видачу грошових позик за кредитними операціями.

Рішенням правління АТ «БАНК СІЧ» від 15 березня 2022 (протокол № 24) з 16.03.2022 тимчасово, на термін дії воєнного стану на території України або до іншого окремого рішення правління, призупинено роботу створених правлінням АТ «БАНК СІЧ» колегіальних органів (тарифного, кредитного, технологічного, роздрібного комітетів, комітету з питань управління активами і пасивами, комітету з управління інформаційної безпеки, малого кредитного комітету) та делеговано їхні повноваження безпосередньо правлінню АТ «БАНК СІЧ».

Кредитний комітет за приписами п. 1.2 Положення є колегіальним, оперативним, постійно діючим органом, який створений правлінням АТ «БАНК СІЧ» з метою впровадження та дотримання кредитної політики банку.

Згідно з п. 3.1. Положення комітет відповідно до своєї компетенції управляє кредитним ризиком, координує роботу Банку щодо проведення кредитних операцій (крім операцій на міжбанківському ринку України та міжнародних фінансових ринках) і вирішує наступні питання в межах ліміту повноважень, встановлених наглядовою радою Банка, у т.ч.:

- розглядає запити структурних підрозділів Банку на здійснення кредитних операцій, які відносяться до компетенції комітету, та приймає рішення щодо проведення ними кредитних операцій як на загальних умовах кредитування, так і за стандартними кредитними продуктами, з урахуванням рівня кредитного ризику та доходності операції (пп. 3.1.1);

- приймає інші рішення, пов`язані із здійсненням та оцінкою ризику кредитних операцій (пп.3.1.9.).

Голова кредитного комітету головує на засіданнях комітету (п. 6.1. положення) та здійснює загальне керівництво діяльністю комітету в період між засіданнями. У разі відсутності голови комітету його функції виконує заступник голови комітету.

Під час обговорення кожного окремого питання з кредитних операцій на засідання комітету (п. 6.5. положення) з дозволу голови або його заступника для надання додаткових роз`яснень можуть бути додатково запрошені представники клієнта, пакет документів якого розглядається на засіданні, або представники його гаранта (поручителя), а для надання додаткових роз`яснень - представники структурних підрозділів Банка, які готували висновки до запиту на проведення кредитної операції.

Засідання комітету оформлюється протоколом (п. 7.2. положення), який підписується всіма присутніми на засіданні членами комітету та секретарем комітету. Секретар комітету веде протоколи та передає виписки з протоколу засідання Комітету у відповідний підрозділ для виконання.

Відповідно до п. 7.6. Положення, у разі ухвалення рішення на проведення кредитної операції (видачу, заміну істотних умов), яка перевищує повноваження комітету, секретар протягом одного робочого дня після прийняття рішення і підписання протоколу засідання правління банку та/або наглядової ради Банку повідомляє про прийняте рішення керівника підрозділу Банка, який ініціював розгляд питання комітетом, та підрозділи Банку, яким згідно з протоколом надані відповідні повноваження.

Голова комітету (п. 8.1. Положення) вирішує всі організаційні питання у межах компетенції та повноважень Комітету, у тому числі:

- надавати окремі доручення членам комітету в межах компетенції Комітету;

- залучати до роботи комітету керівників та працівників структурних підрозділів Банку з питань, що відносяться до компетенції комітету;

- вимагати від відокремлених структурних підрозділів (відділень) та структурних підрозділів Банку виконання прийнятих ним рішень у встановлені строки;

- робити запити, вимагати пояснень від відокремлених структурних підрозділів (відділень) та структурних підрозділів Банку з питань, пов`язаних із здійсненням кредитування та інших активних операцій;

- подавати клопотання керівництву Банка про притягнення до відповідальності членів комітету, керівників відокремлених структурних підрозділів (відділень) або структурних підрозділів Банку, які допустили порушення при виконанні рішень комітету;

Відповідно до приписів розділу 9. Положення голова та члени комітету несуть персональну відповідальність за обґрунтованість прийнятих ними рішень, у тому числі щодо оцінки кредитного ризику, ефективності проведення кредитної операції, повернення кредитних коштів.

Так, згідно з приписами пп. 3.1.1. Положення про порядок кредитування в АТ «БАНК СІЧ» (зі змінами та доповненнями №1, затвердженими рішенням правління АТ «БАНК СІЧ» від 12.11.2019, протокол №20 (далі - Положення від 12.11.2019) суб`єктам господарювання можуть надаватись такі форми кредиту: кредит/кредитна лінія, овердрафт за поточним рахунком, іпотечний кредит, інвестиційний кредит, інші форми кредиту.

Відповідно до пп. 3.2.15. Положення від 12.11.2019 кредит надається на умовах, передбачених кредитним договором. Основними із них є: забезпеченість, повернення, строковість, платність та цільова направленість.

Пунктом пп. 4.1.4. Положення від 12.11.2019 передбачено, що повернення наданих кредитів забезпечується: іпотекою нерухомого майна (житлових або нежитлових приміщень, майнових комплексів, земельних ділянок, тощо); заставою рухомого майна; заставою товарів в обігу та переробці; заставою обладнання та устаткування; заставою майнових прав; порукою платоспроможних фізичних та юридичних осіб; іншими видами забезпечення, прийнятними для Банку.

Загальною вимогою до розміру забезпечення за кредитною операцією

(пп. 4.1.3 Положення від 12.11.2019) є перевищення його ринкової вартості над сумою основного боргу та процентів за ним, з урахуванням обсягу можливих витрат на реалізацію застави в разі невиконання позичальником своїх зобов`язань згідно з п. 2.1. Положення від 12.11.2019. Порука - вид (засіб) забезпечення виконання зобов`язань позичальником, за умовами якого поручитель поручається перед кредитором за виконання позичальником своїх зобов`язань за кредитним договором. За законодавством України поручитель та позичальник відповідають перед Банком як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Відповідно до норми пп. 4.2.1. Положення від 12.11.2019 Банк під час розрахунку розміру кредитного ризику приймає вартість застави, яка є прийнятним забезпеченням, за умови її належності до переліку забезпечення, визначеного в пункті 7.3 до цього Положення від 12.11.2019, та одночасного дотримання таких принципів.

Згідно пп. 4.3.1. Положення від 12.11.2019, прийнятне для Банку забезпечення та коефіцієнти ліквідності забезпечення визначені в Додатку 6 до Положення НБУ №351.

Приписами пп. 4.10.1 Положення від 12.11.2019 передбачено надання клієнтам незабезпечених кредитів надійним позичальникам - юридичним і фізичним особам, які мають довготривалі ділові стосунки з Банком, стабільні джерела погашення кредиту та якісну кредитну історію.

Переважно бланкові кредити надаються в вигляді овердрафту по поточному/ картковому рахунку (пп.4.10.2. Положення від 12.11.2019).

Як правило, при наданні бланкових кредитів встановлюється підвищена процентна ставка (пп. 4.10.3. Положення від 12.11.2019).

Відповідно до вимог Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 № 368 (зі змінами) Банк має право надавати бланкові кредити за умов додержання економічних нормативів та лімітів відкритої валютної позиції (4.10.4. Положення від 12.11.2019).

Стаття 554 Цивільного кодексу України передбачає, що поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки, тобто солідарна відповідальність поручителя перед банком цілком покриває суму боргу, включаючи основний борг, проценти, комісії, тощо.

Приписами п. 1.7. паспорту банківського продукту «Овердрафт для суб`єктів господарювання» (зі змінами та доповненнями №1, затвердженими рішенням спільного засідання наглядової ради та правління АТ «БАНК СІЧ» від 15.06.2018, протокол №45-СП), погодженого рішенням правління ПАТ «БАНК СІЧ», протокол № 200-ВН від 11 вересня 2017 року, затвердженого рішенням спостережної ради ПАТ «БАНК СІЧ», протокол № 179-ВН від 11 вересня 2017 року (далі - Паспорт) визначено, що максимальний розмір ліміту овердрафту встановлювався для діючих клієнтів, які мають обороти за поточним рахунком, відкритим в АТ «БАНК СІЧ» - до 30% від середньомісячних грошових надходжень від господарської діяльності протягом трьох останніх місяців на поточний рахунок, відкритий в АТ «БАНК СІЧ» (при цьому при розрахунку не враховуються поповнення власного рахунку, надання/повернення фінансових позик, надання кредитів, повернення коштів на рахунок від контрагентів, та інші надходження, які не притаманні діяльності позичальника та носять разовий характер).

Пріоритетні напрямки і завдання з питань кредитування визначаються Положенням про кредитування АТ «БАНК СІЧ», затвердженим рішенням правління АТ «БАНК СІЧ» від 27.06.2019 року (протокол № 94-ВН), яким унормовано, що з метою успішної реалізації кредитної політики Банк використовує принцип колегіальності при затвердженні умов кредитування, встановленні внутрішніх лімітів та повноважень при прийнятті рішення щодо проведення кредитних операцій (пп. 3.2.2).

Рішення з питань кредитування приймається відповідними колегіальними органами Банку в межах наданих повноважень, а саме: наглядовою радою Банку, правлінням Банку та кредитним комітетом Банку (пп. 3.2.3.).

До компетенції кредитного комітету Банку (пп. 3.2.7. Положення про порядок кредитування) входить: прийняття рішення в межах встановлених повноважень щодо проведення активних операцій з суб`єктами господарювання та фізичними особами; попередній розгляд кредитних операцій, які перевищують повноваження Кредитного комітету, та винесення відповідних пропозицій на розгляд правління Банку.

АТ «БАНК СІЧ» здійснювало кредитування юридичних осіб за заявами про надання кредитів у формі овердрафтів та фінансової звітності, наданої керівниками потенційних позичальників для розгляду колегіальним органом банку.

Працівники АТ «БАНК СІЧ», задіяні у процесі кредитних операцій, зобов`язані керуватись нормами законодавства, що визначає перелік посадових осіб, наділених повноваженнями ухвалювати рішення з укладення правочинів за внутрішньобанківськими документами, що регламентують порядок отримання і опрацювання документів, наданих потенційними позичальниками для укладення правочинів щодо кредитних операцій.

Відповідно до пункту 3.2.2. Положення про порядок кредитування в АТ «БАНК СІЧ» (протокол правління №94-ВН від 27.06.2019) з метою успішної реалізації кредитної політики Банк використовує принцип колегіальності при затвердженні умов кредитування, встановленні внутрішніх лімітів та повноважень при прийнятті рішення щодо проведення кредитних операцій.

Пунктом 3.2.3. цього Положення унормовано, що рішення з питань кредитування приймаються відповідними колегіальними органами Банку в межах надання повноважень, а саме: наглядовою радою Банку, правлінням Банку, кредитним комітетом.

Загальні вимоги щодо процесу ухвалення кредитних рішень, для надання нових кредитів, так і для внесення змін до діючих/ існуючих кредитів визначено у розділі V. «Організація процесу кредитування» Положення про порядок кредитування в АТ «БАНК СІЧ», редакція зі змінами та доповненнями від 27.06.2019 (протокол правління №94-ВН).

Пунктом 5.1.2 Положення про кредитування визначено перелік документів та інформації, які необхідні для ухвалення кредитних рішень як щодо нових кредитів, так і зміни умов за діючими/існуючими кредитами, який, зокрема, містить: 1) заявку кредитного підрозділу з визначенням структури та умов кредитування, висновком щодо здатності боржника забезпечити належне обслуговування та повернення кредиту, а також описом та обґрунтуванням кредитного рішення, що пропонується для ухвалення; 2) висновок підрозділу ризиків; 3) висновок юридичного підрозділу; 4) висновок підрозділу безпеки Банку; 5) висновок підрозділу контролю за дотриманням норм (комплаєнс) для ухвалення кредитних рішень щодо кредитів пов`язаним з Банком особам.

На виконання пп. 5.2.7. Положення про кредитування для прийняття Банком об`єктивного рішення щодо можливості проведення кредитної операції, фаховий розгляд пакету документів позичальника, крім підрозділу кредитних операцій, здійснюється іншими підрозділами, на які покладені відповідні функції щодо їх участі в кредитному процесі, а саме: підрозділом безпеки, юридичним підрозділом, підрозділом ризик-менеджменту. З цією метою працівник підрозділу кредитних операцій розміщує від скановані копії документів позичальника в окремій папці на мережевому диску для аналізу працівниками вищезазначених підрозділів.

Кредитне рішення (пп. 5.1.5. Положення про кредитування) базується на висновках кредитного підрозділу, підрозділу ризиків, юридичного підрозділу, підрозділу безпеки, підрозділу контролю за дотриманням норм (комплаєнс, для пов`язаних з Банком осіб) і виключає суб`єктивне судження, що базується на факторі впливу акціонерів, керівників Банку або третіх осіб з метою схвалення рішень щодо видачі кредитів на умовах, що можуть зашкодити або шкодять інтересам Банку.

Перевірка виявлення, оцінки можливих ризиків, пов`язаних з діяльністю потенційного позичальника і проекту, що надається ним, а також вироблення рекомендацій по мінімізації кредитних ризиків щодо потенційного позичальника та кредитного проекту взагалі, на ранніх стадіях до їх виникнення, для запобігання можливих втрат Банку, пов`язаних з проведенням активних операцій, проводиться працівниками підрозділів, перелічених у пп. 5.2.7 Положення про кредитування, на підставі аналізу документів наданих потенційним позичальником.

У разі потреби ризик-менеджер (пп. 5.5.1) має право запитати будь-яку іншу додаткову інформацію по Позичальнику, що необхідна для проведення експертизи по проекту, що потребує фінансування.

Відповідно до Розділу 5.6. Положення про кредитування підрозділ безпеки здійснює перевірку - перевіряє достовірність наданої Позичальником/заставодавцем/ поручителем інформації, їх кредитну історію (раніше одержані кредити, поточна кредитна заборгованість), репутацію в банках, що обслуговують клієнта, наявність споріднених структур, репутацію на ринку; здійснює перевірку належності позичальника/заставодавця/ поручителя, їх структурних підрозділів до однієї групи контрагентів, взаємозв`язку дочірніх підприємств і партнерів; здійснює перевірку щодо належності клієнтів (працівників) до пов`язаних осіб; виявляє негативну і/або будь-яку іншу інформацію, яка може мати відношення до даного Позичальника або заставодавця; здійснює перевірку відповідності дійсності наданих адресних і телефонних даних позичальника/заставодавця/поручителя; здійснює аналіз даних, отриманих щодо позичальника/заставодавця/поручителя від бюро кредитних історій, з яким Банком укладений відповідний договір.

За результатами проведення перевірки підрозділ безпеки Банку готує висновок, у якому повинна міститись інформація про можливість/неможливість розгляду питання про надання кредиту. Висновок може містити інші відомості, які, на думку підрозділу безпеки Банку, необхідні або бажані для ухвалення остаточного рішення на засіданні відповідного колегіального органу.

Наказом № 138-К від 19.05.2020 ОСОБА_5 з 20.05.2020 призначено на посаду заступника голови правління АТ «БАНК СІЧ» на підставі заяви ОСОБА_5 та рішення засідання наглядової ради АТ «БАНК СІЧ» від 18.05.2020 (протокол № 69), а 07.08.2020 наказом голови Правління АТ «Банк Січ» відповідно до рішення наглядової ради АТ «Банк Січ» (протокол № 95 від 07.08.2020) ОСОБА_5 призначено на посаду голови правління Банку.

Відповідно до трудового договору (контракту), укладеного 07.08.2020 з головою правління АТ «Банк Січ» ОСОБА_5 , до функціональних обов`язків останнього відносилися, зокрема, участь у роботі колегіального виконавчого органу Банку, здійснення керівництва поточною операційною діяльністю Банку, організація його виробничо-господарської, соціальної та іншої діяльності для досягнення мети та реалізації предмету діяльності Банку, що визначені статутом.

Реалізуючи свої повноваження від імені та в інтересах Банку, ОСОБА_5 мав право здійснювати дії та вчиняти правочини, що створюють, змінюють і припиняють цивільні права і обов`язки Банку, в тому числі, укладати (підписувати) з фізичними та юридичними особами договори та додаткові угоди до них, зокрема договори доручення, комісії, кредитні договори виключно за умови надання Банком письмового дозволу уповноваженого колегіального органу Банку, уповноваженої особи Банку; договори поруки, договори іпотеки, та інші договори, що передбачають забезпечення виконання зобов`язань третіх осіб перед Банком, договори, що визначають відступлення права вимоги виконання зобов`язань, договори, що передбачають переведення боргу.

Крім того, на ОСОБА_5 як голову правління Банку були покладені такі обов`язки:

? вчиняти дії по перевірці майна, прийнятого Банком в заставу (іпотеку) відповідно до укладених договорів;

? вести переговори та листування з клієнтами Банку, іншими фізичними та юридичними особами, правоохоронними органами, органами судової влади, органами державної податкової служби, органами державної виконавчої служби стосовно інформації, яка містить банківську таємницю, стосовно накладення/зняття арешту грошових коштів та зупинення операцій по рахункам юридичних та фізичних осіб - клієнтів Банку; про стан рахунків клієнтів Банку; іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, а також з підприємствами, установами та організаціями стосовно питань, що стосуються виконання наданих повноважень, у тому числі щодо укладання договорів, вчинення інших правочинів від імені Банку;

? розпоряджатися майном та коштами банку відповідно до цієї довіреності.

До призначення на посаду голови правління Банку впродовж своєї трудової діяльності ОСОБА_5 тривалий час працював на керівних посадах у різних банківських установах, у тому числі в АТ «Банк Січ», а саме:

- 02.2015 - 09.2016 - на посаді начальника управління фінансів та ризиків ПАТ «КСГ Банк»;

- 09.2016 - 12.2016 - на посаді начальника відділу кредитних ризиків управління кредитних ризиків департаменту аналізу та ризиків ПАТ «Перший інвестиційний банк»;

- 12.2016 - 08.2017 - на посаді начальника управління фінансового планування та економічного прогнозування фінансового департаменту ТОВ «Пост Фінанс»;

- 09.2017 - 05.2020 - на посаді начальника управління планування та аналізу фінансово-економічної діяльності ПАТ «Комерційний банк «Земельний капітал»;

- 18.05.2020 - 07.08.2020 - на посаді заступника голови правління АТ «Банк Січ».

З огляду на свою трудову діяльність, ОСОБА_5 мав значний досвід у банківських установах, знав специфіку діяльності банків, особливості роботи з банківськими продуктами, правила та основні принципи надання кредитів, у зв`язку з чим не міг не усвідомлювати, що згідно з ч. 6 ст. 49 Закону України «Про банки і банківську діяльність» банк зобов`язаний при наданні кредитів додержуватись основних принципів кредитування, у тому числі перевіряти кредитоспроможність позичальників та наявність забезпечення кредитів, додержуватись встановлених Національним банком України вимог щодо концентрації ризиків.

З 18.05.2020 по 10.10.2022 ОСОБА_5 обіймав керівні посади в АТ «Банк Січ», у зв`язку з чим повністю володів інформацією про стан та результати фінансово-господарської діяльності Банку, завдання та принципи його діяльності, а також про клієнтів Банку, до яких належало ТОВ «Елемент Базис».

ТОВ «Елемент Базис», код ЄДРПОУ 43278755, зареєстровано як юридичну особу 09.10.2019.

Наказом від 10.12.2020 № 3-К директором ТОВ «Елемент Базис» призначено ОСОБА_7 на підставі рішення учасника ТОВ «Елемент Базис» від 08.12.2020 № 2.

У невстановлені досудовим розслідуванням час та місці ОСОБА_7 як директор ТОВ «Елемент Базис» підписав низку договорів з суб`єктами господарювання - резидентами Турецької Республіки про поставку товарно-матеріальних цінностей, не маючи наміру створення правових наслідків у вигляді фактичної передачі на користь ТОВ «Елемент Базис» обумовлених цими договорами товарів та їх імпорту на митну територію України, натомість з метою використання зазначених договорів в якості підстави для перерахування грошових коштів за межі України, а саме:

1) договір № Т-08 від 13.06.2022 , укладений із резидентом Турецької Республіки Adranos Yas Meyve Sebze Gida Kimya Kirtasiye Sanayi Ve Dis Ticaret Limited Єirketi на суму 764 794,00 доларів США;

2) договір № Т-03 від 13.06.2022, укладений із резидентом Турецької Республіки Meta Gold Gida Ithalat Ihracat Sanayi Ve Ticaret Limited Єirketi на суму 2 167 727,07 доларів США;

3) договір № Т-22 від 22.06.2022, укладений із резидентом Турецької Республіки Imexfin Эз Ve Dэю Ticaret Limited Юirketi на суму 3 708 949,48 доларів США;

4) договір № Т-12 від 22.06.2022, укладений із резидентом Турецької Республіки Honey Tekstil Urunleri Ve Elektronik Makina Ithalat Ihracat Ticaret Limited Єirketi на суму 4 680 802,29 доларів США.

Надалі, у червні 2022 року, більш точного часу досудовим розслідуванням наразі не встановлено, у ОСОБА_7 та невстановлених осіб, за попередньою змовою з якими та на користь яких діяв ОСОБА_7 , виник умисел, спрямований на отримання ТОВ «Елемент Базис» в АТ «Банк Січ» кредиту в сумі 20 млн грн без його подальшого повернення та обернення одержаних грошових коштів на користь невстановлених осіб, які діяли за попередньою змовою із ОСОБА_7 .

Реалізуючи зазначений умисел, ОСОБА_7 від імені ТОВ «Елемент Базис» подав до Банку документи, необхідні для отримання ТОВ «Елемент Базис» кредиту для здійснення розрахунків понад залишок коштів на рахунку підприємства із кредитним лімітом 20 млн грн, а саме:

- анкету - заявку позичальника (юридичної особи) ТОВ «Елемент Базис» (код ЄДРПОУ 43278755) на отримання кредиту в сумі 20 000 000 грн для поповнення обігових коштів для ведення господарської діяльності;

- заяву на отримання кредиту (овердрафту) ТОВ «Елемент Базис» (код ЄДРПОУ 43278755) сумі 20 000 000 грн для поповнення обігових коштів для ведення господарської діяльності від 01.07.2022;

- протокол загальних зборів учасників ТОВ «Елемент Базис» (код ЄДРПОУ 43278755) № 30/06/22 від 30.06.2022 про надання повноважень директору товариства ОСОБА_7 на укладання та підписання кредитного договору та інших документів, необхідних для виконання рішень, вказаних (схвалених) в цьому протоколі, в тому числі видавати довіреності на здійснення дій, необхідних для реалізації рішень; про надання згоди на отримання товариством в АТ «Банк Січ» кредиту в формі овердрафту з лімітом в розмірі не більше 20 000 000,00 грн строком до 30.12.2022 зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі не більше 30% річних та не більше 35% річних за неправомірне користування кредитом, та укладання з АТ «Банк Січ» відповідного кредитного договору; про звернення товариства до ТОВ «Фінансова компанія «Голден Коін» (код ЄДРПОУ 44245822) з клопотанням виступити фінансовим поручителем Товариства та укласти/підписати з АТ «Банк Січ» відповідний договір поруки;

- протокол загальних зборів учасників ТОВ «КУА «Роял-Стандарт» (код ЄДРПОУ 382873391) № 292022/1 від 29.06.2022;

- протокол загальних зборів учасників ТОВ «КУА «Роял-Стандарт» (код ЄДРПОУ 382873391) № 30-06/08 від 30.06.2022;

- довідку про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи від 30.06.2022 № 5647;

- анкету поручителя (юридичної особи) ТОВ «Фінансова компанія «Голден Коін» (код ЄДРПОУ 44245822) від 05.07.2022;

- протокол Загальних зборів учасників ТОВ «Фінансова компанія «Голден Коін» (код ЄДРПОУ 44245822) № 01072022-1 від 01.07.2022 про надання дозволу/згоди ТОВ «ФК «Голден Коін» виступити фінансовим поручителем ТОВ «Елемент Базис» в якості належного виконання зобов`язань Позичальника за Кредитним договором, який буде укладений ним з АТ «Банк Січ»;

- фінансовий звіт суб`єкта малого підприємництва за 2021 рік;

- структуру техніко-економічного обґрунтування ТОВ «Елемент Базис» (код ЄДРПОУ 43278755) від 31.03.2010;

- довідку ТОВ «Елемент Базис» (код ЄДРПОУ 43278755)3 21/06-1 від 07.07.2022 про підтвердження діяльності товариства на підставі статуту, затвердженого Загальними зборами учасників ТОВ «Елемент Базис» 10.01.2022 (протокол № 10/01/22), про відсутність заборгованості товариства тощо;

- лист ТОВ «Елемент Базис» (код ЄДРПОУ 43278755) № 22/6-01 від 01.07.2022 із даними про структуру власності із зазначенням долі;

- лист ТОВ «Елемент Базис» (код ЄДРПОУ 43278755) № 06-2 від 06.07.2022 із схематичним зображенням структури власності клієнта-юридичної особи;;

- довідку ТОВ «ФК «Голден Коін» (ЄДРПОУ 44245822) № 07-1 від 07.07.2022;

- контракт Т-08 від 13.06.2022, укладений із нерезидентом Adranos Yas Meyve Sebze Gida Kimya Kirtasiye San. Ve Dis Tic. Ltd. Sti. (Туреччина) на поставку ТОВ «Елемент Базис» (покупцю) бавовняні тканини, суміші та текстильні вироби на суму 764 794,00 доларів США;

- контракт Т-03 від 13.06.2022, укладений із нерезидентом META GOLD GIDA ITH. IHR. SAN. VE TIC. LTD. STI. (Туреччина) на поставку ТОВ «Елемент Базис» (покупцю) бавовняні тканини, суміші та текстильні вироби на суму 2 167 727, 07 доларів США;

- договір оренди № 2-22/12/2020 від 22.12.2020, укладений між ФОП ОСОБА_17 та ТОВ «Елемент Базис» про надання останньому в строкове платне користування офісне приміщення № 6 на першому поверсі будівлі, розташованого за адресою: м. Коростень, вул. Шевченка, буд. 6, строком дії до 31.12.2021;

- договір оренди № 01/01/21 від 04.01.2021, укладений між ОСОБА_18 та ТОВ «Елемент Базис» про надання останньому в строкове платне користування нежитлове приміщення загальною площею 110,00 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , строком дії до 31.12.2021;

- договір про надання транспортно-експедиційних послуг № 1/03/2021-Тр від 01.03.2021, укладений між ТОВ «Трекінг-Експрес» (ЄДРПОУ 44098616) та ТОВ «Елемент Базис» про здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом в межах території України, строком дії до 31.12.2021.

За результатами розгляду вказаних документів директором департаменту кредитування АТ «БАНК СІЧ» ОСОБА_14 06.07.2022 складено кредитне резюме ТОВ «Елемент Базис», у якому останнє віднесено до групи пов`язаних позичальників із ТОВ «Фін-інвест Полісся» з лімітом кредитування 15 000 000,00 грн за договором 456/21 про надання овердрафту за поточним рахунком від 04.11.2021, за висновками якого погоджено розгляд правлінням АТ «БАНК СІЧ» питання щодо кредитування ТОВ «Елемент Базис» (код ЄДРПОУ 43278755) на наступних умовах: сума кредиту 20 000 000,00 грн, вид кредиту - овердрафт, строк до 30.12.2022, відсоткова ставка 30 %, за неправомірне використання позики - 33 %, періодичність платежів - щомісячно, використання - поповнення обігових коштів (поточні потреби), забезпечення - фінансова порука ТОВ «Голден Коін» (код ЄДРПОУ 44245822); зобов`язати позичальника з дати укладення та протягом всього строку дії Договору про надання кредиту на умовах овердрафту забезпечити щомісячне спрямування грошових коштів (виручки від реалізації продукції) на свої рахунки, відкриті в Банку, в обсязі 100%; зобов`язати Позичальника з дати укладення та протягом всього строку дії договору про надання кредиту на умовах овердрафту забезпечити 100 % обслуговування валютних контрактів в АТ «Банк Січ»; зобов`язати позичальника в термін до 29.07.2022 надати заставу ліквідного майна, перелік якого буде погоджений з Банком, ринковою вартістю не менше 10 000 000,00 грн.

Начальником управління ризик менеджменту Департаменту ризиків ОСОБА_19 06.07.2022 складено та директором департаменту ризиків ОСОБА_13 погоджено висновок, згідно з яким з урахуванням фінансового стану позичальника розрахунковий ліміт овердрафту визначено на рівні 5,4 млн грн, проте у висновках не заперечується надання ТОВ «Елемент Базис» кредиту у формі овердрафт з лімітом 20 млн грн терміном до 30.12.2022 за умови: забезпечення щомісячних грошових надходжень на рахунок, відкритий в АТ «Банк Січ», в обсягах, достатніх для обслуговування овердрафту відповідно до підходів і політик, діючих у Банку; встановлення контролю за рухом грошових коштів позичальника та здійснення позичальником операцій за рахунком, відкритим у Банку; зміни (зменшення) ліміту у випадку невідповідності обсягу операцій та розміру встановленого Ліміту. Рівень ризику за операцією підвищений, з огляду на суму кредиту та відсутність забезпечення. Зниження рівня ризику може відбутися шляхом надання Банку ліквідного забезпечення на відповідну суму, з урахуванням коефіцієнтів ліквідності».

Крім того, згідно з протоколом №30/06/22 загальних зборів учасників від 30.06.2022 засновники ТОВ «Елемент Базис» доручили директору ОСОБА_7 звернутися від імені ТОВ «Елемент Базис» до ТОВ «Фінансова компанія «Голден Коін» з клопотанням виступити фінансовим поручителем за зобов`язаннями позичальника за кредитною операцією, укласти/підписати з АТ «Банк Січ» відповідний договір поруки.

Надалі начальником управління фінансово-економічної безпеки Департаменту безпеку Банку ОСОБА_20 06.07.2022 складено висновок про відсутність заперечень щодо надання кредиту на умовах овердрафту ТОВ «Елемент Базис» за умови оформлення відповідних документів, що не повинне бути пов`язано з ризиками для Банку, за відсутності проблемної заборгованості за зобов`язаннями позичальника і поручителя.

Пунктом 4.1.3 Положення про порядок кредитування в АТ «БАНК СІЧ», передбачено, що загальною вимогою до розміру забезпечення за кредитною операцією є перевищення його ринкової вартості над сумою основного боргу та процентів за ним, з урахуванням обсягу можливих витрат на реалізацію застави в разі невиконання Позичальником своїх зобов`язань.

Рішенням правління АТ «Банк Січ» від 15.03.2022 (протокол № 24), яке залишалося чинним станом на липень 2022 року, з 16.03.2022 тимчасово, на термін дії воєнного стану на території України або до іншого окремого рішення правління, призупинено роботу створених правлінням АТ «Банк Січ» колегіальних органів (тарифного, кредитного, технологічного, роздрібного комітетів, комітету з питань управління активами і пасивами, комітету з управління інформаційної безпеки, малого кредитного комітету) та здійснювати делеговані їм повноваження безпосередньо правлінням АТ «Банк Січ».

Надалі не пізніше 06.07.2022 у голови правління АТ «Банк Січ» ОСОБА_5 , який діяв за попередньою змовою з невстановленими особами в інтересах останніх, виник умисел на розтрату майна, яке перебувало у його віданні, в особливо великих розмірах, в умовах воєнного стану. Реалізуючи зазначений умисел, ОСОБА_5 у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці погодився на пропозицію невстановлених осіб надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Елемент Базис» короткостроковий кредит (овердрафт) з перевищенням розрахункового ліміту, без дотримання вимог підрозділу ризик-менеджменту щодо умов для збільшення такого ліміту, а також без належного забезпечення зобов`язань позичальника із повернення кредиту з метою подальшого неповернення позичальником кредитних коштів та обернення їх на користь невстановлених осіб без застосування до позичальника за відсутності дієвого механізму забезпечення майнових прав банку та відшкодування завданих збитків.

Погодився на пропозицію невстановлених осіб видати кредит з перевищенням ліміту та без забезпечення

Діючи на виконання зазначеного умислу, 06.07.2022 ОСОБА_5 , за попередньою змовою з невстановленими особами, в порушення ч. 6 ст. 49 Закону України «Про банки і банківську діяльність», без дотримання вимог, викладених у висновку підрозділу ризик-менеджменту, без забезпечення та за відсутності у позичальника власного майна в достатньому обсязі, діючи в інтересах невстановлених осіб з метою надання кредиту ТОВ «Елемент-Базис» з розрахунковим лімітом 20 млн грн, зловживаючи службовим становищем, перебуваючи у приміщенні АТ «Банк Січ» за адресою: пров. Несторівський, 6, м. Київ, підписав договір № 205/22 від 07.07.2022 про надання овердрафту за поточним рахунком, договір поруки № 206/22 від 07.07.2022.

Відповідно до умов кредитного договору № 205/22 від 07.07.2022 Банк надає позичальнику овердрафт шляхом сплати протягом робочого дня з поточного рахунку позичальника в АТ «Банк Січ» платіжних документів на суму, що перевищує залишок на рахунку на наступних умовах: максимальний ліміт овердрафту - 20 млн грн; строк дії ліміту овердрафту - з 07.07.2022 по 30.12.2022 року включно; максимальний строк безперервного користування овердрафтом не повинен перевищувати 90 календарних днів; процентна ставка - 30% річних; цільове призначення овердрафту - поповнення обігових коштів позичальника (поточні потреби) для здійснення ним фінансово-господарської діяльності. Позичальник зобов`язаний використовувати кредитні кошти з дотриманням вимог чинного законодавства.

Умовами кредитного договору № 205/22 (пункт 4.1) передбачено, що виконання позичальником зобов`язань (повернення овердрафту, сплата процентів за його використанням, комісій, штрафних санкцій, інших платежів, передбачених цим договором) забезпечується фінансовою порукою ТОВ «ФК «Голден Коін», всім належним Позичальнику майном/майновими правами та коштами, на які може бути звернено стягнення в порядку, встановленому чинним законодавством України.

Банк, виконуючи зобов`язання за договором №205/22 про надання овердрафту за поточним рахунком, надав ТОВ «Елемент Базис» кредит у формі овердрафту та встановив позичальнику 07.07.2022 ліміт овердрафту 20 млн грн.

Станом на 07.07.2022 на рахунку позичальника обліковувався залишок власних коштів в сумі 2 437 958,38 грн, і протягом операційного дня на рахунок надійшло 3 605 419,96 грн. За цей операційний день використано 24 657 024,06 грн, з яких 20 746 247,59 грн - на купівлю валюти на суму 701 236,98 дол. США, а також на інші витрати - 3 911 976,47 грн.

Залишок (заборгованість за овердрафтом) склав 19 999 965,38 грн.

Продовжуючи свій умисел, спрямований на розтрату кредитних коштів, діючи за попередньою змовою з невстановленими особами та в їхніх інтересах, директор ТОВ «Елемент Базис» ОСОБА_7 за рахунок одержаних кредитних коштів придбав валюту під приводом необхідності здійснення розрахунків за зовнішньоекономічними договорами, а саме:

1) договір № Т-08 від 13.06.2022 , укладений із резидентом Турецької Республіки Adranos Yas Meyve Sebze Gida Kimya Kirtasiye Sanayi Ve Dis Ticaret Limited Єirketi на суму 764 794,00 доларів США;

2) договір № Т-03 від 13.06.2022, укладений із резидентом Турецької Республіки Meta Gold Gida Ithalat Ihracat Sanayi Ve Ticaret Limited Єirketi на суму 2 167 727,07 доларів США;

3) договір № Т-22 від 22.06.2022, укладений із резидентом Турецької Республіки Imexfin Эз Ve Dэю Ticaret Limited Юirketi на суму 3 708 949,48 доларів США;

4) договір № Т-12 від 22.06.2022, укладений із резидентом Турецької Республіки Honey Tekstil Urunleri Ve Elektronik Makina Ithalat Ihracat Ticaret Limited Єirketi на суму 4 680 802,29 доларів США.

Надалі зазначені валютні кошти, придбані за рахунок одержаного в Банку кредиту, були перераховані вказаним вище підприємствам - резидентам Турецької Республіки та в подальшому обернені на користь невстановлених осіб.

При цьому товарно-матеріальні цінності, поставка яких була обумовлена вказаними вище зовнішньоекономічними договорами, не здійснювалася.

Внаслідок вказаних протиправних дій Банку заподіяні збитки в сумі 21 918 723,14 грн, тобто в сумі, яка більше ніж у шістсот разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що відповідно до ч. 4 примітки до ст. 185 КК України є особливо великим розміром.

13.11.2024 слідчим за погодженням з прокурором ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 (розтрата чужого майна, яке перебувало в його віданні, в особливо великих розмірах, вчинене за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану).

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, які полягають в тому, що підозрюваний може:

- переховуватися від органів досудового розслідування та суду;

- знищити, сховати документи, речі які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

- незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних, експерта у цьому ж кримінальному провадженні;

- перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема шляхом погодження показань з особами, причетними до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення;

- вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення в якому підозрюється, а тому, з метою забезпечення кримінального провадження та виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, є необхідність обрання відносно ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою

В судовому засіданні прокурори клопотання підтримав посилаючись на викладені в ньому доводи, просив клопотання задовольнити.

Захисник та підозрюваний у судовому засіданні заперечували щодо застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, вказавши на необґрунтованості пред`явленої підозри, відсутності ризиків визначеними ст. 177 КПК України, зважаючи на стан здоров`я підозрюваного.

Слідчий суддя, вислухавши доводи учасників процесу, вивчивши матеріали, якими обґрунтовується клопотання, приходить до наступного висновку.

Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000165 від 08.02.2023 за підозрою ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, та за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ст. 219, ч. 3 ст. 209 КК України.

13.11.2024 слідчим за погодженням з прокурором ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КПК України.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 177 КПК України підставою для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті, тобто з метою запобігання спробам:

1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;

2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;

4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;

5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

При вирішенні клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою арешту для прийняття законного та обґрунтованого рішення, слідчий суддя, суд згідно змісту вимог ст. 178 КПК України та практики Європейського суду з прав людини, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, повинен врахувати тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа та особисті обставини життя особи, які можуть свідчити на користь збільшення (зменшення) ризику переховування від правосуддя чи інших способів неналежної процесуальної поведінки.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 194 КПК України, якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення та наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, але не доведе обставин щодо недостатності застосування більш м`яких запобіжних заходів, слідчий суддя має право застосувати більш м`який запобіжний захід, ніж той, який зазначено у клопотанні.

Згідно з ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.

Відповідно до вимог п. п. 3, 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.

Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя виходить з практики Європейського суду з прав людини, а саме: рішення «Нечипорук і Йонкало проти України», п. 175; «Cebotari v. Moldova», п. 48; «Fox, Campbell and Hartley v. the UK», n. 32, яка вказує на те, що слова «обґрунтована підозра» означають наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати стороннього об`єктивного спостерігача, що особа, можливо, вчинила злочин, та в даному випадку вважає, що дані, які вказують на обґрунтовану підозру, та навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, містяться в долучених в обґрунтування клопотання матеріалах.

Доводи сторони захисту щодо необґрунтованості підозри та відсутності доказів щодо обґрунтованості підозри ОСОБА_5 до інкримінованих кримінальних правопорушень, на даній стадії кримінального провадження, є безпідставними, оскільки підтверджується наступними доказами, а саме:

- Повідомленням про виявлене кримінальне правопорушення №1407/55/01-2023 від 03.02.2023;

- Протоколами огляду інтернет ресурсів від 03.03.2023;

- Протоколом допиту свідка ОСОБА_21 від 23.02.2023;

- Повідомленням Банку про невиконання боржниками зобов`язань за договорами-овердрафтами без забезпечень № 846/05-БТ-Л від 22.09.2023;

- Протоколом огляду від 21.02.2024 узагальненого матеріалу Державної служби фінансового моніторингу України №0070/2024/ДСК від 25.01.2024;

- Протоколом допиту свідка ОСОБА_21 від 29.10.2024;

- Протоколом Правління Банку відповідно № 105 від 06.07.2022, яким прийнято рішення про надання кредиту ТОВ «Елемент Базис» на умовах: сума кредиту в сумі 20 000 000,00 грн.;

- Висновком Департаменту ризиків Банку від 06.07.2022 про надання кредиту у формі овердрафту на поточний рахунок ТОВ «Елемент Базис» з лімітом у сумі 20 000 000,00 грн., терміном до 30.12.2022;

- Висновком юридичного Департаменту Банку від 06.07.2022 про надання кредиту у формі овердрафту на поточний рахунок ТОВ «Елемент Базис» з лімітом у сумі 20 000 000,00 грн., терміном до 30.12.2022;

- Висновком Департаменту безпеку Банку від 06.07.2022 про відсутність заперечення щодо надання кредиту на умовах овердрафту ТОВ «Елемент Базис»;

- Кредитним резюме ТОВ «Елемент Базис» складеним Департаментом кредитування Банку від 06.07.2022 а результатами розгляду документів ТОВ «Елемент Базис»;

- Договір № 205/22 від 07.07.2022 про надання ТОВ «Елемент Базис» кредиту у формі овердрафту у сумі 20 000 000,00 гривень;

- Протоколом обшуку офісних приміщень від 11.05.2023, розташованих за адресою: м. Київ, вулиця Пушиної Феодори, будинок 19, квартира 129, за місцем фактичного здійснення своєї діяльності «конвертаційного центру»;

- Контрактами поставки текстильних виробів ТОВ «Елемент Базис» на користь турецьких компаній «Honey Tekstil Urunleri Ve Elektronik Makina Ithalat Ihracat Ticaret Limited Sirketi», «Imexfin Ic Ve Dis Ticaret Limited Sirketi», «META GOLD GIDA ITH. IHR. SAN. VE. TIC. LTD. STI», «Adranos Yas Meyve Sebze Gida Kimya Kirtasiye San. Ve Dis Tic. Ltd. Sti.», Т-08 від 13.06.2022, Т-03 від 13.06.2022, Т-22 від 22.06.2022, Т-12 від 22.06.2022;

- Протоколом допиту свідка ОСОБА_22 від 25.07.2023;

- Протоколом допиту свідка ОСОБА_20 від 28.08.2024;

- Протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 27.08.2024;

- Протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 07.11.2024;

- Протоколом допиту свідка ОСОБА_5 від 30.08.2024;

- Протоколом допиту свідка ОСОБА_19 від 28.08.2024;

- Протоколом допиту свідка ОСОБА_19 від 04.11.2024;

- Протоколом допиту свідка ОСОБА_23 від 05.12.2023;

- Протоколом допиту свідка ОСОБА_17 від 05.03.2024;

- Рапортом ДСР НПУ № 4303-2024 від 19.03.2024;

- Протоколом допиту свідка ОСОБА_24 від 04.03.2024;

- Листом Державної служби України з питання безпечності харчових продуктів та захисту споживачів № 29-15/5412 від 18.03.2024;

- Висновком судової економічної експертизи № 6854/24-72 від 16.09.2024.

Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, при вирішені питання, чи було особу «обвинувачену в кримінальному правопорушенні» для цілей статті 6 Конвенції, необхідно виходити з таких трьох критеріїв: категорія даного провадження згідно з національним законодавством; суттєві характерні риси цього провадження; вид та суворість міри покарання, яке можу бути призначено заявникові. [«O. v. Norway», n. 33926].

«Законність» тримання під вартою з погляду національного закону не завжди є вирішальним чинником. Європейський суд з прав людини зазначає, що тримання під вартою протягом зазначеного періоду має відповідати меті пункту 1 статті 5 Конвенції, яка забороняє безпідставне позбавлення свободи. [«Гаважук проти України», п. 63654]; [«Мурукін проти України», п. 34]; [«Буряга проти України», п. 54655]; [«Фельдман проти України», п. 68656].

Згідно з ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.

Прокурором в судовому засіданні доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, зокрема можливість переховування від органів досудового розслідування з метою уникнення від кримінальної відповідальності, вчинення впливу на інших учасників кримінального провадження, в тому числі тих, з якими злочин вчинено у співучасті, можливість сховати чи знищити речі, які мають значення для кримінального провадження, а також доведена можливість впливу на свідків та потерпілого.

Отже, слідчий суддя у відповідності до положень ст.ст. 176, 177, 178 КПК України враховує тяжкість кримінального правопорушення, в якому підозрюється ОСОБА_5 , за вчинення тяжкого злочину, а тому відповідно до п. 4 ст. 1 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування, незаконно впливати на потерпілих, свідків, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та вчинити інші кримінальні правопорушення.

Отже, задовольняючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та беручи до уваги практику Європейського Суду з прав людини, слідчий суддя вважає за необхідне визначити підозрюваному альтернативний запобіжний захід у вигляді застави.

Відповідно до ч. 4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього.

Враховуючи обставини кримінального правопорушення в якому підозрюється ОСОБА_5 та тяжкий стан здоров`я підозрюваного, вважаю за необхідне визначити заставу у розмірі 21 771 320 гривень, оскільки внесення застави у зазначеному розмірі може гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків.

Крім цього, застосовуючи щодо підозрюваного ОСОБА_5 , альтернативний запобіжний захід у виді застави, який може бути ним внесений у будь-який момент, вважаю за необхідне відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на нього такі обов`язки:

- прибувати до слідчих слідчої групи та прокурорів групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42023000000000165 від 08.02.2023 за першою вимогою;

- не відлучатися з м. Києва, в якому він мешкає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;

- утриматися від спілкування (поза проведенням процесуальних дій) зі свідками у кримінальному провадженні № 42023000000000165;

- носити електронний засіб контролю.

Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 182, 183, 184,193,194, 196, 197, 202, 205, 309 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах відділу Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

Застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до 13.01.2025 включно.

Взяти під варту підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в залі суду.

Одночасно визначити підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заставу для забезпечення виконання обов`язків, визначених КПК України, у розмірі 7190 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 21 771 320 (двадцять один мільйон сімсот сімдесят одна тисяча триста двадцять), яка може бути внесена (заставодавцем) на наступний депозитний рахунок Печерського районного суду міста Києва:

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 26268059

Банк отримувача ДКСУ, м. Київ

Код банку отримувача (МФО) 820172

Рахунок отримувача UA128201720355259002001012089

Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою протягом дії ухвали.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в разі внесення застави, наступні обов`язки, визначені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

- прибувати до слідчих слідчої групи та прокурорів групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42023000000000165 від 08.02.2023 за першою вимогою;

- не відлучатися з м. Києва, в якому він мешкає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;

- утриматися від спілкування (поза проведенням процесуальних дій) зі свідками у кримінальному провадженні № 42023000000000165;

- носити електронний засіб контролю.

Термін дії обов`язків, покладених судом, у разі внесення застави визначити до 13.01.2025 року включно.

У разі внесення застави та з моменту звільнення підозрюваного з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної у даній ухвалі, підозрюваний зобов`язаний виконувати покладені на нього обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.

З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави підозрюваний вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.

Роз`яснити заставодавцю обов`язок із забезпечення належної поведінки підозрюваного, обвинуваченого та його явки за викликом.

Покласти на прокурора у кримінальному провадженні контроль за виконанням ухвали суду.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено11.12.2024
Номер документу123627418
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою

Судовий реєстр по справі —757/53712/24-к

Ухвала від 18.11.2024

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Вовк С. В.

Ухвала від 18.11.2024

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Вовк С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні