Справа № 185/5617/24
Провадження № 2/185/3366/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2024 року м.Павлоград
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Зінченко А.С., за участю секретаря судового засідання Рожкової А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу ЄУ № 185/5617/24 за позовом ОСОБА_1 до Вербківської сільськоїради Дніпропетровськоїобласті про визнання права власності на нерухоме майно,
В С Т А Н О В И В:
В травні 2024 року позивач звернулася до суду з позовом до Вербківської сільськоїради Дніпропетровськоїобласті в якому просить визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 .
В обґрунтуванняпозовних вимогпозивач зазначила,що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 ,чоловік позивача.Після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщинана житловийбудинок АДРЕСА_1 ,який належавпомерлому напідставі Договорукупівлі-продажу зареєстрованогона Павлоградськійтоварній біржі зар №5/2-НД. Напідставі заявипозивача ОСОБА_1 була заведенаспадкова справапісля померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 .Спадкоємцями першоїчерги післясмерті ОСОБА_1 є йогодружина позивач посправі та синпомерлого ОСОБА_3 ,який відмовивсявід прийняттяспадщини за законом. Постановоювід 03.04.2023 відмовленоу вчиненнінотаріальної дії,у видачісвідоцтва про правона спадщинуза закономпісля померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 нажитловий будинок АДРЕСА_1 ,в зв`язкуз тим,що документ,який підтверджуєправо власностіна вищесказанеспадкове майноє недійсним. В зв`язку з вищевикладеним позивач звертається до суду.
29.05.2024 ухвалою суду відкрито загальне позовне провадження по вищевказаній справі, справу призначено до підготовчого судового засідання.
09.10.2024 ухвалою суду витребовані докази.
26.11.2024 ухвалою суду закрито підготовче провадження у вищевказаній справі та призначено до розгляду по суті.
Позивач в судове засіданні не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує, просить його задовольнити, не зперечує проти винесення заочного рішення по справі.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи без їх участі.
Відповідно до ч. 2 ст.247ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного висновку.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач, є жінкою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 .
Відповідно до ст. 227 ЦК Української РСР договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією з сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність договору.
Проте спеціальною нормою: ч. 2 та ч. 4 ст. 15 Закону України «Про товарну біржу», визначено, що угоди, зареєстровані на біржі, не підлягають нотаріальному посвідченню. Угода вважається укладеною з моменту її реєстрації на біржі.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідно докопії договору купівлі-продажунерухомого майнавід 04.05.1998року,зареєстрованого наПавлоградській товарнійбіржі за р№ 5/2-НД,між сторонами по вищезазначеній угоді було досягнуто домовленості щодо усіх істотних умов, та вказаний правочин повністю виконаний сторонами.
На моментукладення угодизаконодавством небуло забороненоукладати тареєструвати договорикупівлі -продажу нерухомостіна біржах.На данийчас згідночинного законодавстваугоди щодокупівлі-продажунерухомого майнапідлягають нотаріальномупосвідченню.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Згідно із ч. 2 ст. 220 ЦК України, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Суд доходить висновку, що договір купівлі-продажу нерухомого майна від 04.05.1998 року, зареєстрований на Павлоградській товарній біржі за р № 5/2-НД, є дійсним.
Право власності на зазначений житловий будинок не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, що складається з житлового будинку АДРЕСА_1 , відповідно до копії договору купівлі-продажу нерухомого майна від 04.05.1998 року, зареєстрованого на Павлоградській товарній біржі за р № 5/2-НД.
Відповідно до копії спадкової справи № 359/2021, заведеної після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою про прийняття спадщини звернулась ОСОБА_1 . Син померлого ОСОБА_1 ОСОБА_3 , відмовився від прийняття спадщини за законом. Інші спадкоємці, які прийняли спадщину, відсутні.
Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за законом зареєстровано в реєстрі № 408 від 03.04.2023 державним нотаріусом Другої Павлоградської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області, спадщину на яке видане свідоцтво складається з вкладу у відділенні АТ «КБ «Приватбанк». Однак в зв`язку з тим, що документ, який підтверджує право власності на вищесказане спадкове майно, а саме ( житловий будинок АДРЕСА_1 є недійсним, постановою від 03.04.2023 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 .
Відповідно до вимогст.1216Цивільного кодексуУкраїни спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ч.1ст.1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
А відповідно до ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч.1ст. 1222 ЦК Україниспадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно дост.1220 ЦК Україниспадщина відкривається в наслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідност.1221 ЦК Українимісцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місце відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Згідно з ч.1ст.1258ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно дост. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У відповідності дост. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до частин 2, 3статті 325 ЦК України, фізичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати. Склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженими.
Ринкова вартість приблизна одноповерхового цегляного житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами розташованого по АДРЕСА_1 на квітень 2024 року складає 120 000,00 130 000,00 грн., згідно з ринковою оцінкою судового експерта Копилової В.М. від 11.04.2024 за вих. № 27.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає вимоги позивача про визнання за нею права власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , на житловий будинок АДРЕСА_1 такими, що підлягають задоволенню оскільки вони законні, обґрунтовані та доказово підтверджені матеріалами справи, так як інших спадкоємці за заповітом та за законом, які б прийняли спадщинувідсутні, а позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка прийняла спадщину, так як у встановлений законом шестимісячний строк подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 5ст. 1268 ЦК Українинезалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Стаття 392 ЦК Українипередбачає, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно п. 23постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»свідоцтво про право власності на спадок видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадок в порядку встановленим цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадок особа може звернутись в суд за правилами позовного провадження.
Виходячи з вищенаведеного, керуючись принципом верховенства права, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість вимог позивача, та вважає їх таким, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1ст. 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 5,12,13, 81, 89, 258,259,263-265,268,273 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вербківської сільськоїради Дніпропетровськоїобласті про визнанняправа власностіна нерухомемайно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк, з дня його проголошення, апеляційної скарги.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно та в порядку і строки, визначені ст. 354 ЦПК України.
Рішення знаходиться в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя А. С. Зінченко
Суд | Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123634169 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Зінченко А. С.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Зінченко А. С.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Зінченко А. С.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Зінченко А. С.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Зінченко А. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні