Справа № 216/8222/24
провадження 1-кп/216/762/24
УХВАЛА
іменем України
10 грудня 2024 року місто Кривий Ріг
Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого, судді - ОСОБА_1 ,
за участю : секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 , представника потерпілого, цивільного позивача ОСОБА_4
захисника, адвоката ОСОБА_5 , обвинуваченої ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду №6 кримінальне провадження №12024046230000459 від 13 листопада 2024 року стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Велика Костромка Апостолівського району Дніпропетровської області, громадянка України, працюючої у Зеленодольському ліцеї №2 ЗМР на посаді прибиральника службових приміщень, маючої статус внутрішньо переміщеної особи, заміжньої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , мешкаючої за адресою: АДРЕСА_2 , на утриманні маючої малолітню дитину - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , раніше не судимої, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 190 КК України,
в с т а н о в и в:
Згідно обвинувачення, ОСОБА_6 , після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 2102-1Х від 24 лютого 2022 року, правового режиму воєнного стану, мешкаючи на території міста Зеленодольськ Дніпропетровської області, тобто адміністративно-територіальної одиниці, на якій можливі бойові дії, починаючи з 22 березня 2024 року зареєструвалась, як внутрішньо переміщена особа, разом зі своєю малолітньою дитиною ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на території Центрально-Міського району міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Згідно до абзацу другого пункту 5 «Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі - Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року №332, допомога призначається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися (повторно перемістилися) з 01 січня 2022 року з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій ) або тимчасової окупації та порядок отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №~5 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупованій, оточенні (блокуванні) станом на 17 жовтня 2022 року», до відповідних територій з 24 лютого 2022 року відноситься, зокрема, Зеленодольська міська територіальна громада.
Так, 22 березня 2024 року ОСОБА_6 , під час подання заяви про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, в приміщенні Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Центрально-Міської районної у місті ради, за адресою: місто Кривий Ріг, Центрально-Міський район, вулиця Свято-Миколаївська, будинок 27, було ознайомлено з умовами надання допомоги внутрішньо переміщеним особам та попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної державної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів, у разі подання неповних чи недостовірних відомостей.
Відповідно до п.3 ч.7-1 вказаного Порядку - «із 1 грудня 2023 р. допомога не призначається/не виплачується на сім`ю, яка вперше звертається за її призначенням, якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання: особа з числа членів сім`ї на 1 число місяця, з якого призначається допомога, або на 1 число кожного місяця, в якому отримується допомога, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти в загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень...».
Так, ОСОБА_6 перебуваючи на обліку, як внутрішньо переміщена особа, разом зі своєю малолітньою дитиною ОСОБА_7 , будучи обізнаною з умовами надання такої допомоги, достовірно знаючи про те, що вона має на депозитному банківському рахунку (рахунках), що відкритий на її ім`я у AT «Ощадбанк» грошову суму, що перевищує 100 тисяч гривень, всупереч вимогам Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщуваних осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VII та Постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року №332, маючи на меті у подальшому незаконно отримувати грошову допомогу на проживання, як внутрішньо переміщена особа щодо себе, керуючись корисливими намірами, вирішила вчинити шахрайські дії, шляхом замовчування відомостей при підписанні заяви про надання допомоги на проживання внутрішньо перемішеним особам.
При ньому, відповідно до абз.5 ч.31 вказаного вище Порядку за результатами проведеної додаткової перевірки та рекомендацій, наданих Мінфіном відповідно до Закону України Про верифікацію та моніторинг державних виплат виявлено факт неправомірності, що впливають на отримання виплат, встановлено факт наявності на депозитному рахунку ОСОБА_6 коштів у загальній сумі, що перевищує 100 тисяч гривень у А Г «Ощадбанк».
Однак, ОСОБА_6 22 березня 2024 року, перебуваючи в приміщенні Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Центрально-Міської районної у місті ради, за адресою: місто Кривий Ріг, Центрально-Міський район, вулиця Свято-Миколаївська, будинок 27, реалізуючи свій умисел, спрямований на заволодіння чужим майном, шляхом обману, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки у вигляді спричинення матеріальної шкоди Управлінню праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Центрально-Міської районної у місті Кривому Розі ради та бажаючи їх настання, з метою отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, механізм призначення та виплати якої, передбачений «Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року №332, керуючись корисливими намірами, особисто подала письмову заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Під час заповнення та подачі вказаної заяви, ОСОБА_6 шляхом замовчування відомостей, не вказала наявність у неї коштів на депозитному банківському рахунку (рахунках) у загальній сумі, що перевищує 100 тисяч гривень, внаслідок чого їй було безпідставно нараховано та виплачено грошові кошти у виді державної допомоги внутрішньо переміщеним особам, за період з 01.03.2024 по 31.05.2024, в розмірі 15 000,00 гривень, якими остання розпорядилась на власний розсуд, тим самим спричинила Управлінню праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Центрально-Міської районної у місті ради матеріальну шкоду на суму 15000,00 гривень.
Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обвинувачується у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України за ознаками: заволодіння чужим майном, шляхом обману (шахрайство).
У підготовчому судовому засіданні обвинувачена за спільної позиції із своїм захисником подала клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності, у зв`язку з дійовим каяттям, визнавши повністю свою вину в інкримінованому кримінальному правопорушенні, підтвердивши обставини, зазначені вище, висловивши жаль з приводу вчиненого. Вона пояснила про повне відшкодування завданої шкоди у розмірі 15000 грн., надавши до письмового клопотання відповідну квитанцію від 25.11.2024 року.
Представниця потерпілого, цивільного позивача проти задоволення клопотання не заперечувала, повідомивши, що матеріальна шкода ОСОБА_6 відшкодована у повному обсязі. Просила залишити позов до обвинуваченої без розгляду.
Прокурор в судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_6 на підставі ст.. 45 КК України.
Вислухавши думки учасників процесу, дослідивши клопотання та матеріали кримінального провадження, суд дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню із наступних підстав.
Згідно з ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у кримінальній справі за наявності підстав, передбачених ч. 2 ст.284 КПК України, зокрема у разі звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно із пунктом 1 частини 2 статті 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Згідно ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Згідно п.1 ч.2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності. Закриття кримінального провадження з цієї підстави не допускається, якщо обвинувачений проти цього заперечує (ч.8 ст.284 КПК України).
Відповідно до ст. 45 КК України, особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Щире каяття засвідчує критичну оцінку винним вчиненого ним кримінального правопорушення, співчуття до потерпілих, прагнення зменшити негативні наслідки його протиправної поведінки. Розкаяння передбачає, окрім визнання особою факту вчинення злочинних дій, ще й дійсне, відверте, а не уявне визнання своєї провини у вчиненому певному злочині, щирий жаль з приводу цього та осуд своєї поведінки, що насамперед повинно виражатися в визнанні негативних наслідків злочину для потерпілої особи, намаганні особи відшкодувати завдані злочином збитки, бажанні виправити наслідки вчиненого. Факт щирого каяття особи у вчиненні кримінального правопорушення повинен знайти своє відображення в матеріалах кримінального провадження.
Активним сприянням розкриттю кримінального правопорушення слід вважати надання особою органам досудового розслідування допомоги в установленні невідомих їм обставин, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні. Це може бути повідомлення про всі відомі епізоди, обставини злочинного діяння, свідків, потерпілих, викриття інших співучасників кримінального правопорушення. Мінімальні вимоги, яким має відповідати позитивна посткримінальна поведінка у виді активного сприяння розкриттю кримінального правопорушення, полягають у добровільній дачі правдивих і повних свідчень про всі відомі особі обставини злочинного діяння. Активність сприяння розкриттю кримінального правопорушення означає, що дії особи повинні мати високу інтенсивність, ефективність та значну процесуальну цінність. Визначення ступеня активності залежить від обставин конкретного кримінального провадження.
Повне відшкодування завданих збитків або усунення заподіяної шкоди полягає в добровільному задоволенні винним або іншими особами, зокрема батьками чи близькими родичами, обґрунтованих претензій потерпілого щодо відшкодування заподіяної кримінальним правопорушенням матеріальної та моральної шкоди, загладжуванні її в інший спосіб, наприклад, шляхом прилюдного вибачення за завдану образу.
Судом на виконання вимог ст. 285 КПК України ОСОБА_6 роз`яснено суть обвинувачення за ч. 1 ст. 190 КК України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з дійовим каяттям і право заперечувати про закриття кримінального провадження з цієї підстави.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що ОСОБА_6 вперше вчинила кримінальне правопорушення, яке у відповідності до ст. 12 КК України відноситься до кримінальних проступків. Під час досудового розслідування та судового розгляду щиро покаялася у вчиненому, висловивши жаль з приводу своєї поведінки, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення та у повному обсязі відшкодувала завданих збитків, що проявилося у наданні нею правдивих свідчень та повне відшкодування майнової шкоди потерпілому, що, зважаючи на підтримання клопотання потерпілим, свідчить про наявність підстав для звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності у зв`язку із дійовим каяттям.
За таких обставин, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_6 за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.190 КК України, на підставі ст. 45 КК України, закривши кримінальне провадження стосовно останньої відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.
Пунктом 7 Постанови Пленуму Верховного суду України № 3 від 31.03.1989 року, «Про практику застосування судами України законодавства про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної злочином, і стягнення безпідставно нажитого майна» роз`яснено, що в разі закриття кримінальної справи цивільний позов не розглядається, а вимоги потерпілих можуть бути вирішені в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, цивільний позов потерпілого - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Центрально-Міської у місті Ради до ОСОБА_6 про відшкодування майнової шкоди в сумі 15000 грн. 00 коп., слід залишити без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 284, 288, 314, 369-372 КПК України, ст. 45 КК України, суд
п о с т а н о в и в:
Клопотання обвинуваченої та її захисника задовольнити.
Звільнити ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення (проступку), передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України у кримінальному провадженні №12024046230000459 від 13 листопада 2024 року, на підставі ст. 45 КК України, у зв`язку із дійовим каяттям.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024046230000459 від 13 листопада 2024 року відносно ОСОБА_6 , щодо вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 190 КК України, - закрити.
Речові докази, судові витрати відсутні.
Цивільний позов потерпілого - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Центрально-Міської у місті Ради до ОСОБА_6 про відшкодування майнової шкоди в сумі 15000 грн. 00 коп., залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Суддя ОСОБА_8
Суд | Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123634493 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Шахрайство |
Кримінальне
Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
ЧИРСЬКИЙ Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні