Рішення
від 26.11.2024 по справі 348/2499/24
НАДВІРНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №348/2499/24

26 листопада 2024 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого-судді: Міськевич О.Я.

з участю секретаря судового засідання: Скоблей О.В.

заявника: ОСОБА_1

представника заявника: Куцого О.С.

розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні Надвірнянського районного суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Делятинська селищна рада, Приватне підприємство «АЛЬФА ЕНЕРГО ГРУП», про встановлення факту проживання однією сімє`ю без реєстрації шлюбу,-

УСТАНОВИВ:

Короткий зміст заявлених вимог:

ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, заінтересовані особи: Делятинська селищна рада, ПП «АЛЬФА ЕНЕРГО ГРУП», про встановлення факту проживання однією сімє`ю без реєстрації шлюбу.

Подану заяву заявник мотивує тим, що вона познайомилась з ОСОБА_2 , який проживав в АДРЕСА_1 , з яким у неї склались теплі і щирі стосунки, виникли взаємні міцні почуття любові та поваги один до одного, і в 2012 році вона перейшла проживати до нього, та з того часу вони почали проживати однією сім`єю в його будинку в АДРЕСА_1 .

За час спільного проживання у них дітей не було, однак за весь час спільного проживання вони мешкали разом, вели спільне господарство, піклувалися один про одного, мали спільний бюджет, купували майно для спільного користування, несли спільні витрати на будівництво та ремонт будинку і його утримання.

Також вони разом відпочивали, відвідували родичів, знайомих та приймали їх у себе. Сусіди, родичі, знайомі бачили, що вони живуть разом як одна сім`я. Під час спільного проживання ніхто з них, починаючи з 2012 року, в зареєстрованому шлюбі не перебував.

Таким чином між ними склалися усталені відносини, що притаманні подружжю, фактично вони користувалися правами подружжя та виконували обов`язки подружжя, тобто проживали однією сім`єю, як чоловік та жінка, реєструвати шлюб не поспішали, планували укласти шлюб в майбутньому, але не встигли, так як ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер, про що виконавчим комітетом Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області складено відповідний актовий запис № 118.

У зв`язку із тим, що після смерті ОСОБА_2 спадкоємців немає, тому вона має намір прийняти спадщину та впорядкувати в Делятинській селищній раді погосподарські книги по домоволодінні АДРЕСА_1 , де вони разом проживали за час життя ОСОБА_2 . Також по місцю роботи ОСОБА_2 в ПП "АЛЬФА ЕНЕРГО ГРУП» вона має намір отримати трудову книжку і належні ОСОБА_2 за життя виплати (невиплаченої заробітної плати, компенсації за не використані відпустки і т.п.).

Однак без встановлення факту проживання однією сім`єю із ОСОБА_2 , як чоловіка та жінки, без реєстрації шлюбу, вона згідно законодавства це зробити не має можливості, а вирішити вказані питання в позасудовому порядку неможливо, тому вона змушена звернутися до суду із вказаною заявою.

Короктий зміст письмового відзиву на заяву:

Від представника заінтересованої особи ПП «АЛЬФА ЕНЕРГО ГРУП» поступив письмовий відзив на заяву, в якому зазначено, що ОСОБА_2 працював у ПП «АЛЬФА ЕНЕРГО ГРУП» з 25.02.2019 на посаді електромонтажника силових мереж та електроустаткування. 24.07.2024 припинено трудовий договір у зв`язку із смертю працівника на підставі п. 8-2 ч. 1 ст. КЗпП України. Розрахунок у зв`язку з припиненням трудового договору здійснено у відповідності до чинного законодавства.

Також зазначає, що станом на 12.11.2024 ніхто з родичів померлого працівника по трудову книжку не звертався. Тому трудова книжка зберігається на підприємстві згідно норм чинного законодавства.

Стислий виклад позицій сторін:

Заявник та її представник в судовому засіданні вимоги заяви підтримали повністю з підстав, зазначених в заяві. Просили ухвалити рішення, яким заяву ОСОБА_1 задовольнити, встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як подружжя однією сім`єю без реєстрації шлюбу, з 01.01.2012 по день смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Представник заінтересованої особи Делятинської селищної ради в судове засідання не з`явилась, подала до суду письмову заяву, в якій просить розгляд справи проводити у відсутності представника, не заперечує проти задоволення заяви в межах норм законодавства.

Представник заінтересованої особи ПП «АЛЬФА ЕНЕРГО ГРУП» в судове засідання не з`явився, у поданому письмовому відзиві просив розгляд справи проводити у відсутності представника.

Процесуальні дії у справі:

Ухвалою суду Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 18.10.2024 по даній справі відкрито окреме провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

Фактичні обставини, встановлені судом:

Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 з 2012 проживала однією сім`єю з ОСОБА_3 в його будинку в АДРЕСА_1 .

Вони вели спільне господарство, піклувалися один про одного, мали спільний бюджет, купували майно для спільного користування, несли спільні витрати на будівництво та ремонт будинку і його утримання.

За час спільного проживання у них дітей не було.

Вказані обставини підтверджуються копією акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 30.07.2024, складеного депутатом Делятинської селищної ради, з якого вбачається, що заявниця ОСОБА_1 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею до смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) проживав в цивільному шлюбі дванадцять років ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 13).

Також вказані обставини підтверджуються долученою заявником світлиною, де зображені разом вона та ОСОБА_2 (а.с. 12).

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 26.07.2024 Виконавчим комітетом Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 м. Івано-Франківськ, про що 26.07.2024 складено відповідний актовий запис № 118 (а.с. 11).

Як вбачається з письмового відзиву представника ПП «АЛЬФА ЕНЕРГО ГРУП», ОСОБА_2 працював у ПП «АЛЬФА ЕНЕРГО ГРУП» з 25.02.2019 на посаді електромонтажника силових мереж та електроустаткування. 24-07.2024 припинено трудовий договір у зв`язку із смертю працівника на підставі п. 8-2 ч. 1 ст. КЗпП України. Розрахунок у зв`язку з припиненням трудового договору здійснено у відповідності до чинного законодавства. Станом на 12.11.2024 року ніхто з родичів померлого працівника по трудову книжку не звертався. Трудова книжка зберігається на підприємстві згідно чинного законодавства (а.с. 28).

З повідомлення Делятинської селищної довідки від 21.11.2024 вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в смт. Делятин не був зареєстрований. Відомостей про те, хто проживав і був зареєстрований з ОСОБА_2 на день його смерті, у селищній раді немає (а.с. 39).

Допитана в судовом узасіданні в якості свідка ОСОБА_4 суду пояснила, що проживає в АДРЕСА_1 , та є сусідкою заявниці ОСОБА_1 . Їй відомо, що з 2012 року ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_2 як сім`я за адресою АДРЕСА_1 , до смерті ОСОБА_2 в 2024 році. Вони разом вели господарство, спільно відпочивали, відвідували родичів, знайомих та приймали їх у себе.

Допитана в судовом узасіданні в якості свідка ОСОБА_5 суду пояснила, що проживає по сусідству із заявницею ОСОБА_1 . Їй відомо, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали разом як сім`я за адресою АДРЕСА_1 , з 2012 року до смерті ОСОБА_3 в 2024 році. Вони вели спільне господарство, разом відпочивали, відвідували родичів, знайомих та приймали їх у себе. Вона неодноразово була у гостях в ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Вона постійно думала, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 одружені.

Мотиви з яких виходить суд та застосовані норми права:

Відповідно до статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У відповідності до частини другої статті 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян, належать до юрисдикції цивільного суду. Чинне законодавство не передбачає іншого судового порядку підтвердження факту, що має юридичне значення, окрім як розгляд відповідних справ за правилами цивільного судочинства.

Отже, судом, який розглядає справи про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, є суд цивільної юрисдикції відповідно до ст. 19 ЦПК України та п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України.

У пунктах 2, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснено, що справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися до суду із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Частиною другою статті 3 СК України визначено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 644/6274/16-ц (провадження № 14-283цс18) вказано, що згідно з абзацом п`ятим пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 обов`язковими умовами для визнання членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин. Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважних причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 03 липня 2019 року у справі № 554/8023/15-ц (провадження № 14-130цс19) зробила висновок, що вирішуючи питання про встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, суд має установити факти: спільного проживання однією сім`єю; спільний побут; взаємні права та обов`язки (статті 3, 74 СК України).

Для встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати у сукупності всі ознаки, що притаманні наведеному визначенню.

Взаємність прав та обов`язків передбачає наявність як у жінки, так і у чоловіка особистих немайнових і майнових прав та обов`язків, які можуть випливати, зокрема, із нормативно-правових актів, договорів, укладених між ними, звичаїв. Для встановлення цього факту важливе значення має з`ясування місця і часу такого проживання.

Закон не визначає, які конкретно докази визнаються беззаперечним підтвердженням факту спільного проживання, тому вирішення питання про належність і допустимість таких доказів є обов`язком суду при їх оцінці (постанова Верховного Суду від 30.06.2022 у справі № 694/1540/20).

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 з 2012 року проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , по день його смерті за адресою: АДРЕСА_1 . На користь цих доводів свідчать ті обставини, що вони постійно проживали у будинку за вказаною адресою, проводили разом дозвілля, вели спільне господарство, мали спільний бюджет, планували майбутнє життя, разом відвідували родичів, знайомих та приймали їх у себе. Вказані обставини підтверджуються, зокрема, актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_1 , та сімейною світлиною з фіксацією спільного дозвілля сім`ї, а також показаннями свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Вказані докази узгоджуються між собою та підтверджують пояснення заявниці про те, що вона з 2012 року проживала з ОСОБА_2 однієї сім`ю як подружжя.

Також судом при вирішенні даної справи приймається до уваги і відсутність заперечень заінтересованих осіб проти заявлених вимог та обставин, наведених у заяві.

Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

За змістом ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

У відповідності до ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

У пункті 7 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від31березня 1995року №5«Про судовупрактику всправах провстановлення фактів,що маютьюридичне значення» судам роз`яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Також згідно п. 4.3. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом № 58 від 29.07.1993 Міністерства праці України, Міністерства Юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України, у разі смерті працівника трудова книжка видається на руки його найближчим родичам під розписку або надсилається поштою на їх вимогу. Якщо по трудову книжку ніхто з родичів не звертався, вона зберігається на підприємстві відповідно до п. 6.2. вказаної Інструкції.

Встановлення факту проживання однією сім`єю заявниці ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як чоловіка та жінки, без реєстрації шлюбу, необхідне заявниці: для прийняти спадщини та впорядкування в Делятинській селищній раді погосподарської книги по домоволодінні АДРЕСА_1 , де вони разом проживали за час життя ОСОБА_2 ; для отримання по місцю роботи ОСОБА_2 в ПП «АЛЬФА ЕНЕРГО ГРУП» його трудової книжки і належні йому за життя виплати (невиплаченої заробітної плати, компенсації за не використані відпустки і т.п.).

Висновки суду:

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що матеріали справи містять належні, допустимі та ґрунтовні докази того, що заявниця ОСОБА_1 з 2012 року проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , по день його смерті за адресою: АДРЕСА_1 , вони разом вели спільне господарство, мали взаємні права та обов`язки, дбали про утримання житла, спільно відвідували родичів та знайомих, разом відпочивали. Зазначене свідчить про те, що між ними як жінкою та чоловіком склалися усталені відносини, які притаманні подружжю, та є підтвердженням факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу.

З огляду на викладене, виходячи з інтересів особи щодо захисту її прав, зважаючи на те, що заявниця немає іншої можливості, крім в судовому порядку, встановити факт спільного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , на основі з`ясованих обставин і наданих доказів справи суд вважає, що заява підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 15, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 293, 294, 315,316,319 ЦПК України, суд-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 ,заінтересовані особи:Делятинська селищнарада,Приватне підприємство«АЛЬФА ЕНЕРГОГРУП»,про встановленняфакту проживанняоднією сімє`юбез реєстраціїшлюбу задовольнити.

Встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як подружжя однією сім`єю без реєстрації шлюбу, з 01.01.2012 по день смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 .

Заінтересована особа: Делятинська селищна рада, код ЄДРПОУ 04354539, місцезнаходження: вул. 16 Липня, буд. 273, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78442.

Заінтересована особа: Приватне підприємство «АЛЬФА ЕНЕРГО ГРУП», код ЄДРПОУ 34418112, місцезнаходження: вул. Чорновола, буд. 7, оф. 300, м. Івано-Франківськ, 76018.

Повний текст рішення складено 06.12.2024.

Суддя Міськевич О.Я.

СудНадвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено11.12.2024
Номер документу123635436
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —348/2499/24

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

Ухвала від 18.10.2024

Цивільне

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Міськевич О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні