ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" грудня 2024 р. м. Київ Справа № 911/2890/23
Господарський суд Київської області у складі судді Смірнова О.Г., розглянувши в письмовому позовному провадженні без виклику представників сторін справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Медіком Кривбас» (50056, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, мк-н Сонячний, буд. 59)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Кларікс Рем 23» (50073, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, мікрорайон Індустріальний, буд. 67, кВ. 19)
про стягнення 45517, 16 грн.
СУТЬ СПОРУ
Товариство з обмеженою відповідальністю «Медіком Кривбас» звернулось до Господарського суду Київської області з позовною заявою за вих. №423 від 12.09.2023 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кларікс Рем 23» про стягнення 45517, 16 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.09.2023 наведену вище позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.
Ухвалою суду від 20.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Запропоновано відповідачу не пізніше п`яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати заяву із запереченнями щодо розгляду в порядку спрощеного позовного провадження; проте не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позов із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України, надати листування з позивачем по суті спору (з доказами направлення або вручення кореспонденції).
Відповідно до ч. ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та заперечення щодо її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження до суду не надходили.
Згідно із ч. 2, 3 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.
Відповідно до ч. 5 ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
На час відкриття провадження у даній справі у відповідача була наступна адреса: 07001, Київська обл., Бориспільський р-н, м. Яготин, вул. Незалежності, буд. 22, що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
У зв`язку із вказаним вище 25.09.2023 ухвала суду про відкриття провадження у справі №911/2890/23 була направлена судом поштою на вказану вище адресу відповідача.
Однак, 01.11.2023 до суду повернулось поштове відправлення адресоване відповідачу разом з копією ухвали суду від 20.09.2023 з відміткою АТ Укрпошта: адресат відсутній за вказаною адресою.
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Враховуючи те, що ухвалу про відкриття провадження у даній справі було надіслано відповідачу за адресою, яка на той момент була зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд дійшов висновку, що відповідач є належним чином повідомленим про розгляд справи №911/2890/23.
Крім того, про хід розгляду справи відповідач також міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України : https://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України Про доступ до судових рішень № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.
Судом враховано, що відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі Пономарьов проти України від 03.04.2008, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Таким чином, не лише на суд покладається обов`язок належного повідомлення сторін про час та місце судового засідання, але й сторони повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Суд наголошує на тому, що вжиття заходів для ефективного розгляду та вирішення судового спору є обов`язком не тільки для держави, але й для осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення 09.12.2024.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд встановив.
Позов мотивовано заборгованістю Товариства з обмеженою відповідальністю «Кларікс Рем 23» (далі-відповідач) перед Товариством з обмеженою відповідальністю «Медіком Кривбас» (далі-позивач, Виконавець), що утворилась внаслідок неналежного виконання відповідачем умов Договору про надання медичних послуг №20/23 від 01.01.2023.
Так, 01.01.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Медіком Кривбас» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Промислові ремонти» (в травні 2023 року відповідачем було змінено адресу реєстрації та назву на ТОВ «Кларікс Рем») укладено Договір про надання медичних послуг №20/23 (далі - Договір), відповідно до п. 1.1. якого «Виконавець» зобов`язується надати послуги з проведення передрейсових та післярейсових медичних оглядів; проведення передзмінних та післязмінних медичних оглядів; працівникам «Замовника», іменовані надалі послуги і здати зазначені послуги «Замовнику», а «Замовник» прийняти від «Виконавця» надані послуги за актом прийому-передачі наданих послуг і оплатити надані послуги, відповідно до умов договору.
Вартість наданих медичних послуг в рамках цього договору обчислюється щомісяця виходячи з обсягів наданих медичних послуг і підтверджується Актом наданих послуг (п. 2.1. Договору).
Згідно п. 2.2. Договору вартість проведення медичного огляду одного працівника становить:
- передрейсового (1шт.) 22, 80 грн. (двадцять дві гривні, 80 копійок), в т.ч. ПДВ 3, 80 грн.;
- післярейсового (1 шт.) 22, 80 грн. (двадцять дві гривні, 80 копійок), в т.ч. ПДВ 3, 80 грн.;
- передзмінного (1 шт.) 22, 80 грн. (двадцять дві гривні, 80 копійок), в т.ч. ПДВ 3, 80 грн.;
- післязмінного (1 шт.) 22, 80 грн. (двадцять дві гривні, 80 копійок), в т.ч. ПДВ 3, 80 грн.
Вартість проведення медичного огляду одного працівника на території проммайданчика ПРАТ «ПІВНГЗК» становить:
- передрейсового (1шт.) 33, 42 грн. (тридцять три гривні, 42 копійки), в т.ч. ПДВ 5, 57 грн.;
- післярейсового (1 шт.) 33, 42 грн. (тридцять три гривні, 42 копійки), в т.ч. ПДВ 5, 57 грн.;
- передзмінного (1 шт.) 33, 42 грн. (тридцять три гривні, 42 копійки), в т.ч. ПДВ 5, 57 грн.;
- післязмінного (1 шт.) 33, 42 грн. (тридцять три гривні, 42 копійки), в т.ч. ПДВ 5, 57 грн.
Оплата медичних послуг проводиться «Замовником» протягом 10 календарних днів після підписання Сторонами Акта наданих послуг на підставі наданих «Виконавцем» рахунків. Оплата медичних послуг проводиться «Замовником» протягом 10 календарних днів після підписання Сторонами Акта наданих послуг на підставі рахунків, наданих «Виконавцем» в електронному вигляді за допомогою системи електронного документообігу M.E.Doc з використанням КЕП/УЕП (п. 2.3. Договору).
Пунктом 3.3. Договору встановлено, що «Виконавець» зобов`язується проводити перед змінний та після змінний, перед рейсовий та після рейсовий медичні огляди працівникам «Замовника» у відповідності з графіком.
Відповідно до п. 3.7., 3.8., 3.9. Договору надання послуг за цим Договором засвідчується актом про надання медичних послуг (надалі по тексту-Акт). Виконавець після закінчення надання Послуг у звітному місяці, складає Акт виконаних робіт (надання послуг) і направляє Замовнику не пізніше 5 (п?ятого) числа місяця, наступного за звітним, в якому надавалися послуги згідно цього договору. Сторони погоджують оформлення Актів в електронному вигляді за допомогою систем електронного документообігу М.E.Doc та/або «ВЧАСНО» з використанням КЕП/УЕП. Надання Акту здійснюється в електронному вигляді шляхом накладання КЕП/УЕП. Вчинення правочинів за цим Договором за допомогою накладання КЕП/УЕП здійснюється виключно у відповідності з вимогами до Закону України «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017р. « 2155-VIII.
Пунктами 3.10., 3.11., 3.12. Договору передбачено, що у разі отримання Акту в електронному вигляді, Замовник зобов?язаний погодити його шляхом накладання КЕП/УЕП або надати мотивовану письмову відповідь із запереченням протягом 10 (десяти) календарних днів з дня отримання Акту. У разі, якщо Замовник не підписує та не надає мотивованої відповіді про заперечення підписанні у електронному вигляді протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту отримання Акту, Акт вважається підписаним та погодженим Сторонами. Всі доповнення та зміни до цього Договору у формі додатків, додаткових угод, кошторисів, договірних цін, первинні бухгалтерські документи та інші дво- та багатосторонні документи до Договору можуть укладатися у формі електронних документів.
Згідно пунктів 3.13., 3.14., 3.15., 3.16., 3.17. Договору Сторони домовились, що оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов?язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом. Електронний документ, укладений Сторонами, має таку ж юридичну силу як і документ укладений в паперовій формі та підписаний власноручно. Сторони домовились, що дублювати електронні документи шляхом їх підписання у паперовому вигляді не обов?язково. Якщо автор і адресат у письмовій формі не домовилися про інше, датою і часом відправлення електронного документа вважаються дата і час, коли відправлення електронного документа не може бути скасовано особою, яка його відправила. Електронний документ вважається одержаним адресатом за часу надходження авторові повідомлення в електронній формі від адресата про одержання цього електронного документа, якщо інше не передбачено законодавством або попередньою домовленістю між суб?єктами електронного документообігу.
Цей Договір набирає чинності з 01 січня 2023 року і діє до 31 грудня 2023 року (п. 8.1. Договору).
Позивач наголошує на тому, що в лютому-березні 2023 року ним було надано відповідачу послуги за Договором, що підтверджується наступними Актами здачі-приймання робіт (надання послуг):
- №227 від 28.02.2023 на суму 20 352, 78 грн. з ПДВ.;
- №388 від 31.03.2023 на суму 23 861, 88 грн. з ПДВ.
Зазначені вище Акти підписані обома сторонами електронними цифровими підписами.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем виставлено відповідачу такі рахунки на оплату:
- №221від 28.02.2023 на суму 20 352, 78 грн. з ПДВ.;
- №400 від 31.03.2023 на суму 23 861, 88 грн. з ПДВ.
Позивач в позові зазначає, що виконав свої зобов`язання за Договором в повному обсязі, однак відповідач не сплатив на його користь 44 211, 66 грн. за виконані позивачем роботи.
Невиконання відповідачем взятих на себе зобов`язань за Договором в частині своєчасної та повної оплати виконаних робіт стало підставою звернення позивача до суду з вимогою про стягнення з відповідача суми заборгованості в примусовому порядку.
Разом з цим, у зв`язку з несвоєчасним виконанням відповідачем своїх грошових зобов`язань за Договором позивач просить стягнути з останнього три проценти річних у розмірі 600, 61 грн. та інфляційні втрати у розмірі 704, 89 грн.
Судом дана належна правова оцінка правовідносинам сторін. За своєю правовою природою між сторонами укладено договір про надання послуг. Укладений договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань згідно зі статтями 173, 174, 175 ГК України (статтями 11, 202, 509 ЦК України) і відповідно до ст. 629 ЦК України є обов`язковим для виконання сторонами. Сторони досягли згоди щодо всіх істотних умов відносно цього типу договору, встановили його предмет, визначили ціну, порядок виконання робіт, вартість робіт та порядок проведення розрахунків, а тому в розумінні вимог ст. ст. 638, 639, 901, 903 ЦК України договір вважається укладеним.
Частиною 1 ст. 901 ЦК України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Приписами ч. 1 ст. 903 ЦК України визначено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Порядок оплати наданих послуг сторони визначили в п. 2.3. Договору, яким визначено, що оплата медичних послуг проводиться «Замовником» протягом 10 календарних днів після підписання Сторонами Акта наданих послуг на підставі наданих «Виконавцем» рахунків. Оплата медичних послуг проводиться «Замовником» протягом 10 календарних днів після підписання Сторонами Акта наданих послуг на підставі рахунків, наданих «Виконавцем» в електронному вигляді за допомогою системи електронного документообігу M.E.Doc з використанням КЕП/УЕП.
Матеріали справи свідчать про те, що позивачем були надані послуги, передбачені умовами Договору за період лютий-березень 2023 року на загальну суму 44 214, 66 грн., що підтверджується підписаними обома сторонами Актами здачі-приймання робіт (надання послуг) №227 від 28.02.2023 та №388 від 31.03.2023.
Таким чином, з урахуванням умов п. 2.3. Договору строк оплати наданих послуг за Актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №227 від 28.02.2023 настав 10.03.2023, а за Актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №388 від 31.03.2023 настав 10.04.2023.
Втім, відповідач обов`язок із здійснення оплати наданих позивачем послуг не виконав.
В силу загальної норми, передбаченої у статті 599 ЦК України, та спеціальної нормі, визначеної у частині першій ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами. Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Медіком Кривбас» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кларікс Рем 23» про стягнення заборгованості у розмірі 42 211, 66 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У зв`язку з простроченням оплати наданих послуг за Договором позивачем нараховано три проценти річних у розмірі 600, 61 грн. за загальний період з 11.03.2023 по 08.09.2023 та інфляційні втрати у розмірі 704, 89 грн. за загальний період з березня 2023 по липень 2023.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплату боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Перевіривши надані позивачем розрахунки трьох процентів річних та інфляційних втрат судом встановлено, що останні здійснено арифметично вірно, та у відповідності до обставин справи та вимог законодавства, у зв`язку з чим вимоги позивача про стягнення 600, 61 грн. трьох процентів річних та 704, 89 грн. інфляційних втрат є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Позивачем доведено суду факт порушення відповідачем своїх грошових зобов`язань за Договором про надання послуг №20/23 від 01.01.2023. Натомість, відповідач станом на день розгляду даної справи заявлених до нього вимог не спростував.
Судом також встановлено, що під час розгляду даної справи адреса відповідача змінилась. Так, з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «Кларікс Рем 23» є: 50073, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, мікрорайон Індустріальний, буд. 67, кВ. 19.
За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - витяг) - документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за зазначеним заявником критерієм пошуку та містить відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі.
Разом з цим, судом прийнято до уваги, що відповідно до ч. 2 ст.31 ГПК України справа, прийнята судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому суду, за винятком випадків, коли внаслідок змін у складі відповідачів справа відноситься до виключної підсудності іншого суду.
Судові витрати позивача по сплаті судового збору відповідно до положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Кларікс Рем 23».
Керуючись ст. ст. 73, 86, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Медіком Кривбас» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кларікс Рем 23» задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Кларікс Рем 23» (50073, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, мікрорайон Індустріальний, буд. 67, кВ. 19, код ЄДРПОУ 40799891) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Медіком Кривбас» (50056, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, мк-н Сонячний, буд. 59, код ЄДРПОУ 38256191) заборгованість у розмірі 44 211 (сорок чотири тисячі двісті одинадцять) грн. 66 коп., три проценти річних у розмірі 600 (шістсот) грн. 61 коп., інфляційні втрати у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 89 коп. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп., видавши наказ.
Повний текст рішення складено 09.12.2024.
Суддя О.Г. Смірнов
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123635470 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Київської області
Смірнов О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні