Рішення
від 09.12.2024 по справі 626/2354/24
КРАСНОГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 626/2354/24

Провадження № 2/626/488/2024

РІШЕННЯ

Іменем України

09.12.2024 року м. Берестин

Красноградський районний суд Харківської області

в складі: головуючої - судді Рибальченко І.Г.

за участі секретаря Скачко Т.А.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа- Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Мінстерства юстиції про зміну прізвища та по батькові дитини,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Красноградського районного суду Харківської області з позовом до ОСОБА_2 , в якому просив внести зміни до актового запису № 181 від 02.02.2023 року, зробленого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Мінстерства юстиції про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , де прізвище дитини " ОСОБА_4 " замінити на " ОСОБА_5 ", по батькові" ОСОБА_6 " замінити на " ОСОБА_7 ".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Красноградського районного суду Харківської області від 17.04.2024 року ОСОБА_1 визнано батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказаним рішенням було внесено зміни до актового запису про народження №181 від 02.02.2023 року , вчиненого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Мінстерства юстиції , зокрема батьком зазначено ОСОБА_1 , виключено відомості як про батька ОСОБА_8 .

Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на підставі вказаного рішення було внесено зміни до актового запису про народженя ОСОБА_3 , виключено запис про батька ОСОБА_8 та зазначено батьком ОСОБА_1 , але у свідоцтві про народження дитини прізвище дитини залишилось " ОСОБА_4 " , а по батькові- " ОСОБА_6 ".

Оскільки при розгляді справи у рішенні суду не зазначено щодо внесення змін до актового запису про зміну прізвища та по батькові дитини, тому позивач змушений звернутися з вказаним позовом до суду.

Позивач в судове засідання не прибув. Представник позивача ОСОБА_9 подала до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, розглянувши справу за її відсутності та відсутності позивача. Відповідач ОСОБА_2 направила до суду заяву, в якій позовні вимоги ОСОБА_1 визнала та не заперчує проти їх задоволення, слухання справи просить проводити без неї. Представник заінтересованої в судове засідання також не прибув, до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності повноважного представника.

Враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про день та час розгляду справи, суд вважає за можливе відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів не здійснюючи фіксування судового процесу.

Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Дослідивши зібрані в справі письмові докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в підготовчому судовому засіданні з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Красноградського районного суду Харківської області від 17.04.2024 року ОСОБА_1 . визнано батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народженої ОСОБА_2 . Виключено з актового запису про народження №181 від 02.02.2023 складеного ВДРАЦС у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції всі відомості про батька ОСОБА_8 . Внесено зміни до вказаного акту про народження , де зазначено відомості про батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На підставі вказаного рішення Красноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Мінстерства юстиції 07.06.2024 року видано нове свідоцтво про народження серія

НОМЕР_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , де батьком зазначно ОСОБА_1 , а матір`ю - ОСОБА_2 .

Згідно ст.ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ч. 2 ст. 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Статтею 145 СК України урегульовано питання визначення прізвища дитини та зазначено, що якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Відповідно до частини п`ятої статті 148 СК України у разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов`язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.

Сімейні спори, які стосуються інтересів дітей та їх батьків, необхідно розглядати з урахуванням принципів правового статусу дитини, які закріплені у Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 21 грудня 1995 року) (далі - Конвенція ООН про права дитини), зокрема, при ухваленні всіх рішень, що стосуються дітей, їх найкращі інтереси мають першорядне значення і повинні повністю й ефективно дотримуватися, держава має позитивні зобов`язання щодо дітей, щоб будь-які вжиті заходи ніколи не шкодили їхньому здоров`ю та розвитку (забезпечує у максимально можливій мірі безпечне життя і здоровий розвиток дитини).

Кожна дитини відповідно до статті 7 Конвенції ООН про права дитини має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Статтею 8 Конвенції ООН про права дитини визначено обов`язок держави поважати право дитини на збереження індивідуальності, включаючи громадянство, ім`я та сімейні зв`язки, як передбачається законом, не допускаючи протизаконного втручання.

Якщо дитина протизаконно позбавляється частини або всіх елементів своєї індивідуальності, Держави-учасниці забезпечують їй необхідну допомогу і захист для найшвидшого відновлення її індивідуальності.

Одним із основних засобів ідентифікації дитини є її ім`я, яке надається дитині при народженні і складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.

При вирішенні спору щодо зміни прізвища малолітньої дитини узагальнений та формальний підхід є неприпустимим. Кожна справа потребує детального вивчення ситуації, дослідження різноманітних чинників, особливостей фактичних обставин справи крізь призму врахування найкращих інтересів дитини. Інтереси дитини є пріоритетними і визначальними для вирішення спору щодо зміни прізвища дітей, при цьому необхідно також враховувати стосунки, які існують між дитиною та її батьками, в тому числі й з тим із батьків, хто проживає окремо.

Як вбачається з рішення Красноградського районного суду Харківської області від 17.04.2024 року, яке набрало законної сили, ОСОБА_1 визнано батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Внесено зміни до актового запису про народження № 181 від 02.02.2023 року. Однак , прізвище та по батькові дитини вказаним рішенням змінено не було і залишилось прізвище " ОСОБА_4 ", а по батькові " ОСОБА_6 " .

Унесення змін до актового запису про народження передбачено Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5.

Відповідно до пункту 2.13 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду; висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичного представництва чи консульської установи України; заява про визнання батьківства; заява матері, яка не перебуває у шлюбі, опікуна, піклувальника або самої повнолітньої особи щодо внесення відомостей про батька дитини, якщо вони не зазначені в актовому записі про народження відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України; заява дружини або чоловіка, які зберегли дошлюбні прізвища, про обрання прізвища одного з них як спільного прізвища або про приєднання до свого прізвища прізвища другого з подружжя згідно із статтею 53 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 4; заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків у разі зміни прізвища одного з них та згода дитини, яка досягла семи років, згідно з частиною третьою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5; заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, та згода дитини віком від семи до чотирнадцяти років, якій при державній реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, згідно з частиною четвертою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5; актовий запис про зміну імені. Цей актовий запис є підставою: для зміни прізвища батьків в актовому записі про народження малолітніх дітей у разі зміни їх прізвища з дотриманням вимог статті 148 Сімейного кодексу України; для зміни імені батька та по батькові дитини в актовому записі про народження малолітньої дитини у разі подання батьками заяви про зміну по батькові дитини. Актовий запис про шлюб та розірвання шлюбу. Ці актові записи є підставою для зміни прізвищ батьків (одного з них) в актовому записі про народження малолітньої дитини при умові одночасної зміни прізвища дитини; рішення органу опіки та піклування, оформлене розпорядженням районної державної адміністрації чи рішенням виконавчого комітету про зміну прізвища малолітньої дитини відповідно до частини п`ятої статті 148 Сімейного кодексу України. Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.

Згідно з пунктом 2.16.4 цих правил на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.

З урахуванням того, що прізвище малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відрізняється від прізвища її батька, батьківство якого встановлено судовим рішенням, враховуючи відсутність заперечень матері дитини, відповідача у справі, зміна прізвища малолітньої ОСОБА_3 відповідатиме її інтересам, психологічному та гармонійному розвитку. З урахуванням того, що біологічний батько, щодо якого встановлено існування сімейних зв`язків із дитиною, з метою розвитку цих зв`язків та інтеграції батька в життя дитини суд приходе до висновку, що внесення відповідних змін до актового запису про народження, зокрема, зміна прізвища дитини з " ОСОБА_4 " на " ОСОБА_5 " та по батькові з " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_7 " відповідає інтересам дитини. Судом враховується, що на момент розгляду справи малолітня не досягла віку, що дозволяє їй з достатнім рівнем розуміння висловлювати свою думку щодо спірного питання, зміна прізвища та по батькові не призведе до ризику порушення емоційного та сімейного балансу між батьками та дитиною, а навпаки сприятиме меті, покладеній в основу пріоритету правовідносин "батько-донька".

Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 113, 76, 82, 259, 265-266, 268 ЦПК України, ст.ст. 121, 129, 138 СК України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Внести зміни до актового запису № 181 від 02.02.2023 року, зробленого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Мінстерства юстиції про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: змінити прізвище та по батькові дитини ОСОБА_3 з " ОСОБА_4 " на " ОСОБА_5 " , по батькові " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_7 ".

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду шляхом подачі в 30 денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Суддя

СудКрасноградський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено11.12.2024
Номер документу123636721
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —626/2354/24

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Ухвала від 27.06.2024

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні