Справа № 646/10676/24
№ провадження 2/646/3680/2024
У х в а л а
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.11.2024 м.Харків
Суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова Сіренко Ю.Ю., розглянувши матеріали позовної заяви адвоката Ніколаєва Володимира Олександровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 , Куп`янської міської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області, Піщанської сільської ради Куп`янського району Харківської області, третя особа: приватний нотаріус Куп`янського районного нотаріального округу Харківської області Томчук Сергій Миколайович про усунення від права спадкування за законом та про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в :
До Червонозаводського районного суду м. Харкова надійшла вищевказана позовна заява, в якій позивач просить суд:
- усунути відповідача ОСОБА_2 від права на спадкування за законом спадщини, яка відкрилася після смерті його батька ОСОБА_3 .
- визнати за позивачем ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , право власності на наступне спадкове майно:
-земельну ділянку площею 5,6402 гектари, кадастровий номер земельної ділянки 6323784500:03:000:0016, розташовану на території Піщанської сільської ради Куп`янського району Харківської області.
-однокімнатну квартиру АДРЕСА_1 , розташовану на п`ятому поверсі п`ятиповерхового будинку, загальною площею 30,7 квадратних метри, житловою площею 15,6 квадратних метри.
-одна друга (50 відсотків) банківських вкладів в AT КБ «Приватбанк» в доларах США на суму 3323,65 доларів США та в українських гривнях на суми 1493,72 гривні; 26120,13 гривень; 20,00 гривень.
Вирішуючи питання про відкриття провадження по справі, суд повинен перевірити відповідність вимог, з якими позивач звертається до суду для захисту прав, а також дотримання правил підсудності та виконання вимог встановлених для форми, змісту позовної заяви.
Виконання завдань цивільного судочинства залежить від встановлення судом у справі об`єктивної істини та правильного застосування норм матеріального і процесуального права. Для цьогоЦивільний процесуальний кодекс Українипокладає на суд обов`язок, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, створювати необхідні умови для всебічного і повного дослідження обставин справи.
Перевіривши матеріали позовної заяви, вважаю, що її слід залишити без руху для усунення недоліків, з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.4 ст.177 ЦПК України,до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Так, відповідно до ч. 2 ст.133ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Таким спеціальним законом є Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір».
Позовна заява має одночасно майновий і немайновий характер: усунення відповідача від права спадкування та визнання права власності на земельну ділянку, квартиру, грошовий вклад.
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» передбачено, що за подання позовної заяви немайнового характеру фізичною особою повинен бути сплачений судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» передбачено, що за подання позовної заяви майнового характеру фізичною особою повинен бути сплачений судовий збір
у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Однак, при зверненні до суду з вищевказаним позовом представником позивача судовий збір не сплачено.
Представник позивача у позовних вимогах просив звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Однак, відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір», в якому зазначений вичерпний перелік категорій осіб, які звільняються від сплати судового збору. Отже, ОСОБА_1 не входить до жодної категорії осіб, яких можливо звільнити від сплати судового збору, а тому пільг щодо сплати судового збору ОСОБА_1 не має.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі, який передбачений ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» за подання позовної заяви до суду.
Також, відповідно до п. 2, п. 9 ч. 1ст. 176 ЦПК Україниціна позову визначається: у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності, - дійсною вартістю нерухомого майна.
Проте, позивачем та його представником не зазначено посилань на докази, що підтверджують ціну позову, а саме: експертна оцінка вартості майна на день звернення з позовом до суду, що позбавляє суд можливості визначити ціну позову та розрахувати належний до сплати судовий збір.
Відповідно до ч. 1 ст.185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог викладених у статтях 175, 177 ЦПК України, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Судом при винесенні ухвали враховується прецедентна практика Європейського суду з прав людини, яка виходить з того, що реалізуючи п. 1ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободщодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
З цього приводу прецедентними є рішення Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28.10.1998 року та «Круз проти Польщі» від 19 червня 2001 року. У вказаних Рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
У зв`язку з наведеним, вказані вимоги суду не є порушенням права на справедливий судовий захист, залишення позовної заяви без руху жодним чином не перешкоджає заявнику у доступі до правосуддя після усунення недоліків заяви.
Враховуючи наведене вище, суддя вважає за необхідне позовну заяву залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вищезазначених недоліків з дня отримання копії ухвали.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.175, 177, 185,260 ЦПК України,
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву адвоката Ніколаєва Володимира Олександровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 , Куп`янської міської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області, Піщанської сільської ради Куп`янського району Харківської області, третя особа: приватний нотаріус Куп`янського районного нотаріального округу Харківської області Томчук Сергій Миколайович про усунення від права спадкування за законом та про визнання права власності на спадкове майно - залишити без руху.
Встановити строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків - 3 (три) дні з дня отримання копії ухвали.
Роз`яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків позовної заяви у вказаний строк, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Ухвала окремо від рішення суду може бути оскаржена в апеляційному порядку лише щодо розміру судових витрат. В іншій частині заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Суддя - Ю.Ю. Сіренко
Суд | Червонозаводський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123637614 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Червонозаводський районний суд м.Харкова
Сіренко Ю. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні