Герб України

Рішення від 06.03.2024 по справі 905/684/23

Господарський суд донецької області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

06.03.2024 м. Харків Справа №905/684/23

Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,

при секретарі судового засідання Зайцевій А.А.,

розглянувши справу №905/684/23

за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (84307, Донецька обл., м. Краматорськ, пров. Земляний, буд. 2)

до відповідача Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (84313, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Південна, буд. 1)

про визнання недійсним та скасування рішення

за участю представників:

від позивача: Авчиєв Т.О., в порядку самопредставництва

від відповідача: Виноградов В.О., адвокат

Суть спору: ОКП «Донецьктеплокомуненерго» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до АТ «Донецькоблгаз» про визнання недійсним та скасування рішення АТ «Донецькоблгаз», оформленого протоколом № 275 засідання комісії оператора ГРМ (Слов`янське УГГ) по розгляду актів про порушення від 29.04.2021 (з урахуванням заяви про зміну предмету позову за вх.№9059/23 від 26.09.2023).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що акти про порушення № 997 від 16.04.2021 (котельня № 13), №998 від 19.04.2021 (котельня № 17), № 996 від 15.04.2021 (котельня № 23), № 995 від 15.04.2021 (котельня № 41) складені відповідачем із порушенням вимог додатку 16 до Кодексу ГРС, зокрема: з п.2 актів незрозуміло, який саме документ відсутній у позивача на підтвердження «відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань»; у п.5 актів не зазначені заходи з ліквідації виявлених порушень і строк їх виконання.

Позивач стверджує, що обставини і суть порушення, зазначені в актах, не відповідають тим, що визначені у гл.2 розд. XI Кодексу ГРС, зокрема, не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного вузла обліку газу і його пошкодження. Засоби обліку природного газу на котельнях позивача були введені в експлуатацію та прийняті представниками відповідача у повній відповідності вимог нормативно правових актів, перебувають в експлуатації тривалий час, в свою чергу від відповідача не надходили претензії щодо їх роботи. Крім того, позивач звертає увагу на те, що ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність», який набрав чинності з 01.01.2016, не передбачена державна метрологічна атестація засобів вимірювальної техніки, відтак свідоцтва про державну метрологічну атестацію не оформлюються.

Також позивач вважає, що відповідач прийняв незаконне рішення щодо задоволення цих актів, оформивши рішення протоколами засідання оператора ГРМ з розгляду актів про порушення і актами-розрахунками, які позивачу не надані.

Факт порушення своїх прав позивач вбачає з отриманих від відповідача актів приймання-передачі послуги розподілу природного газу за квітень - вересень 2021 року, які свідчать про донарахування відповідачем обсягів витраченого природного газу по зазначеним вище котельням.

У відзиві на позов (за вх. № 01-35/4797, за вх. № 01-35/4798, за вх. № 01-35/4799 від 09.10.2023) відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову з посиланням на те, що вузол обліку газу може вважатись комерційним лише за умови наявності документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань такого вузла обліку, оскільки відсутність такого підтвердження унеможливлює гарантування коректності обліку споживання природного газ.

Для ВОГ, введених в експлуатацію з 04.09.2016, характеристики похибок або невизначеність вимірювань повинні підтверджуватись декларацією про відповідність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. Для ВОГ, введених в експлуатацію до 04.09.2016, за позитивних результатів атестації (якщо відносні похибки вимірювань об`єму газу за стандартних умов не виходять за межі допустимих нормованих значень у всіх робочих діапазонах змін параметрів, які впливають на результати вимірювань) територіальним органом Держспоживстандарту оформлювалось: свідоцтво про державну метрологічну атестацію ВОГ встановленої форми (до січня 2008 року); свідоцтво про атестацію методики виконання вимірювання, форма якого наведена в методиці атестації (до листопада 2015 року); свідоцтво про державну метрологічну атестацію ВОГ, форма якого наведена у ДСТУ 3215 (до вересня 2016 року).

Відсутність вказаних документів свідчить про неможливість встановити чи відповідають технічні і метрологічні характеристики ВОГ позивача вимогам п. 10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затв. наказом Міністерства палива та енергетики України №618 від 27.12.2005, що може вплинути на результати вимірювань, а тому відповідачем правомірно зроблено висновок про встановлення факту позаштатного режиму роботи ВОГ.

У додаткових поясненнях за вх.№07-10/4906/23 від 31.10.2023 позивач зазначив, що приладовий облік природного газу в точці вимірювання може складатися з комерційного ВОГ з використанням лічильника газу в комплекті з вбудованим чи окремим коректором або обчислювачем об`єму газу (п. 1 гл. 2 розд. X Кодексу ГРС). На об`єкті споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) в точці вимірювання організовується єдиний комерційний вузол обліку. Передача (розподіл, споживання) природного газу до/з газорозподільної системи здійснюється за умови наявності комерційного вузла обліку природного газу. Для визначення об`єму спожитого (розподіленого) природного газу по об`єкту споживача використовуються дані комерційного вузла обліку споживача. Вимоги до складових частин вузлів обліку природного газу, їх правил експлуатації та порядку вимірювання ними обсягів (об`ємів) природного газу визначаються нормативними документами, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі (наказ Мінпаливенерго №618 від 27.12.2005 та інші). Таким чином комерційний вузол обліку може складатися з таких складових: 1. лічильник газу + коректор об`єму з вбудованими датчиками температури і тиску (два паспорти на ЗВТ); 2. лічильник газу + обчислювач + датчик температури + датчик тиску (чотири паспорти на ЗВТ); 3. лічильник газу з вбудованим коректором та датчиками температури і тиску(один паспорт на ЗВТ). У спірному випадку, на котельнях №№ 41, 23, 13, 17, комерційні вузли складаються з лічильника газу та коректора, тому позивачем по кожній котельні надано по два паспорти на ЗВТ.

Також позивач зазначив, що згідно п. 4 розд. 9 гл. Х Кодексу ГРС оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право перевіряти наявність діючих свідоцтв про повірку ЗВТ (відміток про повірку в паспортах ЗВТ), що входять до складу комерційного ВОГ. Відповідно до гл. ІV Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затв. наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2016 № 193, оформлення результатів періодичної, позачергової повірок та повірки після ремонту здійснюється таким чином: позитивні результати періодичної, позачергової повірок та повірки після ремонту ЗВТ засвідчують відбитком повірочного тавра на ЗВТ чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлюють свідоцтво про повірку ЗВТ за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку. Тобто згідно до вимог діючого законодавства на складову ВОГ необхідний паспорт з відмітками про повірку або свідоцтво про повірку. На всі ЗВТ, які входять до складу ВОГ на котельнях №№ 41, 23, 13, 17, є в наявності відмітки у паспортах ЗВТ та/або свідоцтва про повірку ЗВТ.

Крім цього, позивач звернув увагу на те, що у відповідності до положень п. 5.4 Правил обліку природного газу, затв. постановою Міністерства палива та енергетики № 618 від 27.12.2005, власник вузла обліку природного газу має право надати іншій стороні договору або свідоцтво про повірку або метрологічну атестацію засобів вимірювальної техніки. Тобто є хибним твердження відповідача, що у позивача повинно бути свідоцтво про метрологічну атестацію. Водночас, до 01.01.2016 позивачем була проведена метрологічна атестація на вимогу відповідача та отримані акти експертизи вузла обліку природного газу, видані Краматорським відділом ДП «Донецькстандартметрологія», відповідно до яких вузли обліку природного газу відповідають вимогам чинної нормативної документації на засоби вимірювальної техніки.

Одночасно, позивач вказав про помилковість посилань відповідача на п. 6 розд. 10 гл. VІ Кодексу ГРС, оскільки вимога про те, що власники комерційних ВОГ протягом всього строку їх експлуатації повинні мати, зберігати та надавати на вимогу представника оператора ГРМ при проведенні перевірок ВОГ чи передбачених п.2 цієї глави заходів оригінали документів, які пред`являлися при веденні комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені гл. 4 цього розділу, з`явилась лише з реєстрацією кодексу у Міністерстві юстиції України 06.11.2015, а вузли обліку газу по об`єктам позивача були введені в експлуатацію до цієї дати і такого обов`язку у позивача на той час не було.

У додаткових поясненнях за вх.№07-10/5248/23 від 10.11.2023 позивач зазначив, що наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №1747 від 13.10.2016 затверджено міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації за категоріями. Так, для лічильників газу та пристроїв перетворення об`єму (використовується для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1,0 установлено міжповірочний інтервал 2 роки.

Щодо свідоцтва про вибухозахищеність електрообладнання №2554 та свідоцтва про затвердження типу засобу вимірювань UA.C.29.999.A №45544 позивач вказав, що вони видаються виробнику засобів вимірювальної техніки (далі-ЗВТ) і підтверджують якість продукції та її відповідність діючим стандартам (нормативам) на території України на термін дії цього свідоцтва. Після закінчення терміну дії свідоцтва підприємство виробник (якщо надалі буде виробляти цю продукцію) проходить процедуру сертифікації для отримання нового свідоцтва. Таким чином, лічильник газу Курс-01 G160 А1 № 10661, р.в. 22.04.2015, відповідав чинним стандартам якості на території України, що підтверджується даними свідоцтвами.

Позивач також звернув увагу на те, що після введення в експлуатацію, лічильник газу (ЗВТ) експлуатується власником згідно експлуатаційних документів (паспорт ЗВТ, керівництво з експлуатації) та діючих нормативних актів (наказ №193 від 08.02.2016 «Порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів»; Кодекс ГРС №2454 від 30.09.2015 і т.д.).

Крім цього, позивач зазначив про те, що по котельні № 13 (м. Слов`янськ) та по котельні № 23 (смт. Соснове) відповідачем були також здійснені донарахування обсягів природного газу за травень-вересень 2021 року, але акти розрахунки необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості складені не були, що є грубим порушенням вимог Кодексу ГРС.

Справа розглянута за правилами загального позовного провадження. Підготовче провадження було продовжено на 30 днів, розгляд справи неодноразово відкладався (шляхом відкладення підготовчих засідань/оголошення перерв у підготовчих засіданнях). У підготовчому засіданні 07.02.2024 господарським судом закрито підготовче провадження та призначено судове засідання щодо розгляду справи по суті на 06.03.2024.

Представник позивача у судовому засіданні 06.03.2024 підтримав позов, просив суд його задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні 06.03.2024 проти позову заперечив, просив суд відмовити у його задоволенні.

На підставі ст. 240 ГПК України у судовому засіданні 06.03.2024 господарським судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.

30.12.2015 між ОКП «Донецьктеплокомуненерго» (споживач, позивач) та ПАТ (на т.ч. АТ) «Донецькоблгаз» (оператор ГРМ, відповідач) укладено договір розподілу природного газу шляхом подання споживачем заяви-приєднання №юр/3019 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим). Споживачу присвоєно персональний ЕІС-код як суб`єкту ринку природного газу - 56Х09014D9F2DD03.

Цей типовий договір є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1 типового договору).

Умови типового договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до ЗУ «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 (п. 1.2 типового договору).

Цей типовий договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 1.3 типового договору).

За умовами типового договору оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором. Обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися ЗУ «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем (п.п. 2.1-2.3 типового договору).

У розд. V типового договору передбачений порядок обліку природного газу, що передається споживачу. Зокрема, облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим договором. Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності сторін (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), фактичний об`єм природного газу визначається з урахуванням втрат та витрат природного газу між точкою вимірювання і межею балансової належності сторін шляхом їх додавання/віднімання до/від об`єму природного газу, визначеного комерційним вузлом обліку в точці вимірювання, відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку споживача. При здійсненні обліку спожитого природного газу споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі газорозподільних систем. У разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем при обліку спожитого природного газу побутовим споживачем та споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об`єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу газорозподільних систем. Порядок визначення об`єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього договору (п.п. 5.1 5.4).

У розд. VІІ типового договору визначені права та обов`язки сторін. Зокрема, оператор ГРМ зобов`язується проводити на вимогу споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; дотримуватись інших вимог цього договору та Кодексу газорозподільних систем (пп. 7, 9 п. 7.1). Оператор ГРМ має право зокрема: перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; встановлювати на комерційному вузлі обліку (лічильнику газу) засоби дистанційної передачі даних та/або дублюючі чи контрольні засоби вимірювальної техніки, якщо такі заходи здійснюються за рахунок та силами оператора ГРМ; інші права, передбачені договором та Кодексом газорозподільних систем (пп. 4, 6, 7 п. 7.2). Споживач має право, зокрема: ініціювати перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; звертатися до Оператора ГРМ зі скаргами та пропозиціями щодо виконання умов договору; інші права, передбачені договором та Кодексом газорозподільних систем (пп. 4, 5, 7 п. 7.3). Споживач зобов`язується, зокрема: своєчасно повідомляти оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); не перешкоджати оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у т.ч. встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок оператора ГРМ; забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов`язків, зокрема, для перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; дотримуватись інших вимог договору та Кодексу газорозподільних систем (пп.2-5, 7 п. 7.4).

Цей договір укладається на невизначений строк (п. 12.1 договору).

В подальшому між сторонами укладені додаткові угоди №№1- 6 до типового договору розподілу природного газу (заява-приєднання від 30.12.2015 №юр/3019), якими внесені зміни щодо реквізитів оператора ГРМ, вузлів обліку газу, тарифу на послуги розподілу природного газу.

У квітні 2021 року Слов`янським УГГ ПАТ (на т.ч. АТ) «Донецькоблгаз» проведено перевірку вузлів обліку природного газу на об`єктах ОКП «Донецьктеплокомуненерго», а саме: котельнях №41 (м. Святогірськ, вул. Івана Мазепи (кол. Островського), 50-Б), №23 (с. Соснове Краматорського (кол. Краснолиманського/Лиманського) р-ну Донецької обл., вул. Лісна, 1-В), №13 (м. Слов`янськ, вул. Курчатова, 72), №17 (м. Слов`янськ, вул. Шевченка, 44).

В ході перевірки вузла обліку природного газу котельної №41 (м. Святогірськ, вул. Івана Мазепи (кол. Островського), 50-Б) складено акт зняття ЗВТ на повірку та перевірки ВОГ котельної №41 від 15.04.2021, за змістом якого на котельні використовується: лічильник газу «Курс-01» G 160А1 зав.№10661 (повірений 10.09.2019), коректор об`єму газу В25 зав.№081085 в комплекті з датчиком тиску № 08233 та датчиком температури Рt-1000 б/н (повірені 09.09.2019). Робочий проект та акт балансової належності надано. Раніше встановлені на ВОГ пломби в цілісності та не пошкоджені, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та несанкціонованого газопроводу не виявлено, ознак пошкодження ЗВТ не виявлено.

Одночасно, в акті наведено зауваження: «не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань» із висновком: «згідно п. 2 ст. 7 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» та п. 10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затв. наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 №618, вузол обліку газу не може вважатися комерційним». Акт підписано споживачем із зауваженнями та запереченнями.

За результатами перевірки складено акт про порушення №995 від 15.04.2021, в якому зазначено: «у зв`язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно п. 2 ст. 7 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» та вимог п. 10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затв. наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 618, порушено пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРС, а саме: нема можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ». Акт підписано споживачем із зауваженнями та запереченнями.

Заперечуючи проти виявленого порушення, споживач зазначив: «згідно п. 2 гл. 7 розд. Х Кодексу ГРС представники оператора ГРМ повинні демонтувати ЗВТ, що не було виконано. Під час перевірки представниками оператора ГРМ з боку власника комерційного ВОГ (споживача) було надано документальне підтвердження відомих характеристик похибок вимірювання, а саме свідоцтво про перевірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ. Межі похибок вимірювання та метрологічні характеристики ЗВТ, які є складовими комерційного ВОГ, в повній мірі відповідають вимогам розд. 10 Правил обліку природного газу під час транспортування газорозподільними мережами постачання та споживання (наказ Мінпаливенерго №618 від 27.12.2005). Обставини і суть порушення не відповідають таким, що визначені у гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРС, зокрема, не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму у роботі комерційного ВОГ, визначених абз. 2 п. 6 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС. Представникам оператора ГРМ неодноразово було надано оригінали та копії документів, які пред`являлися при введенні комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені п. 4 гл. 4 розд. Х Кодексу ГРС та п. 5.4 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затв. наказом Мінпаливенерго України №618 від 27.12.2005. Надання оператору ГРМ будь - яких інших документів не передбачено вище згаданими нормативно-правовими актами».

За змістом акта експертизи засобів вимірювальної техніки вузла обліку природного газу від 20.10.2015, вузол обліку (лічильник типу «Курс-01» G160А1 зав.№10661; манометр (датчик абсолютного тиску) зав.№15070; термометр Pt1000 б/н; коректор типу В25 зав.№15146), встановлений на котельні № 41, відповідає вимогам чинної нормативної документації на ЗВТ щодо діапазону вимірювань, класу точності, дат повірки, правильності монтажу та правильності проведення розрахунків витрати газу.

За змістом формуляра на лічильник газу ультразвуковий типу «Курс-01» G160А1, зав.№10661 та свідоцтва про затвердження типу засобів вимірювань (лічильники газу ультразвукові «Курс-01») серії СІ № 003536, остання повірка лічильника проведена 10.09.2019 з висновком про придатність. Інтервал між повірками 2 роки.

За змістом формуляра на коректор об`єму газу типу В25, зав.№ 081085 та свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1/0541 (чинне до 09.09.2021), повірка коректора об`єму газу проведена 09.09.2019. За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам документу «ААОЯ.413154.001.МП. Методика повірки». Межі допустимої основної відносної похибки при перетворенні вихідних сигналів від лічильника газу, вимірюванні тиску та температури газу і обчисленні об`єму газу, зведеного до стандартних умов ± (0,2+0,02хРmax/Рв)%, де Рmax=0,5МПа. Періодичність повірки всього комплекту 2 роки.

В ході перевірки вузла обліку природного газу котельної № 23 (с. Соснове Краматорського (кол. Краснолиманського/Лиманського) р-ну Донецької обл., вул. Лісна, 1-В) складено акт перевірки ВОГ від 15.04.2021, за змістом якого на котельні використовується: лічильник газу Зонд1 G 160-1 зав.№00232 (повірений 09.07.2020), коректор об`єму газу В-25 зав.№15146 в комплекті з датчиком тиску № 15070 та датчиком температури Рt б/н. Робочий проект та акт балансової належності надано. Раніше встановлені на ВОГ пломби не порушені, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та несанкціонованого газопроводу не виявлено, несанкціонованого підключення газових приладів не виявлено, витоків газу ВОГ не виявлено. Проведено демонтаж коректору об`єму газу на повірку та встановлення коректору об`єму газу з підмінного фонду споживача В-25 зав.№18114 в комплекті з датчиком тиску № 18041 та датчиком температури Рt б/н (повірений 29.09.2020).

Одночасно, в акті наведено зауваження: «не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань» із висновком: «згідно п. 2 ст. 7 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» та п. 10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затв. наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 №618, вузол обліку газу не може вважатися комерційним». Акт підписано споживачем із зауваженнями та запереченнями.

За результатами проведеної перевірки складено акт про порушення №996 від 15.04.2021, в якому зазначено: «у зв`язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно п. 2 ст. 7 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» та вимог п. 10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затв. наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 618, порушено пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРС, а саме: нема можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ». Акт підписано споживачем із зауваженнями та запереченнями.

Заперечуючи проти виявленого порушення, споживач зазначив: «згідно п. 2 гл. 7 розд. Х Кодексу ГРС представники оператора ГРМ повинні демонтувати ЗВТ, що не було виконано. Під час перевірки представниками оператора ГРМ з боку власника комерційного ВОГ (споживача) було надано документальне підтвердження відомих характеристик похибок вимірювання, а саме свідоцтво про перевірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ. Межі похибок вимірювання та метрологічні характеристики ЗВТ, які є складовими комерційного ВОГ, в повній мірі відповідають вимогам розд. 10 Правил обліку природного газу під час транспортування газорозподільними мережами постачання та споживання (наказ Мінпаливенерго №618 від 27.12.2005). Обставини і суть порушення не відповідають таким, що визначені у гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРС, зокрема, не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму у роботі комерційного ВОГ, визначених абз. 2 п. 6 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС. Представникам оператора ГРМ неодноразово було надано оригінали та копії документів, які пред`являлися при введенні комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені п. 4 гл. 4 розд. Х Кодексу ГРС та п. 5.4 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затв. наказом Мінпаливенерго України №618 від 27.12.2005. Надання оператору ГРМ будь - яких інших документів не передбачено вище згаданими нормативно-правовими актами».

За змістом акта експертизи засобів вимірювальної техніки вузла обліку природного газу від 30.09.2013, вузол обліку (лічильник типу Зонд-01 G160-1 зав.№00180; манометр (датчик тиску) зав.№12202; термометр Pt1000; коректор типу В25 зав.№12232), встановлений на котельні № 23, відповідає вимогам чинної нормативної документації на ЗВТ щодо діапазону вимірювань, класу точності, дат повірки, правильності монтажу та правильності проведення розрахунків витрати газу.

За змістом формуляра на лічильник газу ультразвуковий типу «Зонд 1» G160-1, зав.№00232 остання повірка лічильника проведена 09.07.2020 з висновком про придатність. Міжповірочний інтервал - 2 роки. Проведення повірки лічильника газу типу «Зонд 1» G160-1, зав.№00232 також підтверджується протоколом №2 від 09.07.2020 повірки лічильника газу зі встановленням результатів визначення основної відносної похибки на установці ПУЛГ-9.А №012 ОКП «Донецьктеплокомуненерго».

За змістом формуляра на коректор об`єму газу типу В25, зав.№15146, повірка коректора об`єму газу проведена 18.04.2019. Періодичність повірки всього комплекту 2 роки.

За змістом формуляра на коректор об`єму газу типу В25, зав.№18114, повірка коректора об`єму газу проведена 29.09.2020. Періодичність повірки всього комплекту 2 роки. Проведення повірки коректора об`єму газу типу В25, зав.№18114, датчик тиску зав.№18041 також підтверджується протоколом повірки коректора об`єму газу № 030 від 29.09.2020, в якому зазначено, що за результатами повірки, проведеної згідно з ААОЯ.413154.001МП, коректор об`єму газу «В25» відповідає вимогам нормативних документів та дозволяється до застосування в якості засобу вимірювальної техніки, свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 05/1/М/227 (чинне до 29.09.2022), в якому зазначено, що за результатами повірки засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ААОЯ.41354.001.МП ± (0,2+0,018хРmax/Рb)%.

В ході перевірки вузла обліку природного газу котельної № 13 (м. Слов`янськ, вул. Курчатова, 72), складено акт зняття ЗВТ та перевірки ВОГ від 16.04.2021, за змістом якого на котельні використовується: лічильник газу «Курс-01» G-100А-2 зав.№02861, коректор об`єму газу В-25 зав.№08118 в комплекті з датчиком тиску №07277 та датчиком температури Рt 1000 б/н. Робочий проект та акт балансової належності надано. Проведено зняття коректору об`єму газу згідно письмового повідомлення споживача та встановлення коректору об`єму газу В-25 зав.№07832 в комплекті з датчиком тиску № 07262 та датчиком температури Рt -1000 б/н (повірений 29.09.2020).

Одночасно, в акті наведено зауваження: «не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань» із висновком: «згідно п. 2 ст. 7 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» та п. 10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затв. наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 №618, вузол обліку газу не може вважатися комерційним». Акт підписано споживачем із зауваженнями та запереченнями.

За результатами проведеної перевірки оператором ГРМ складено акт про порушення №997 від 16.04.2021, в якому зазначено: «у зв`язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно п. 2 ст. 7 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» та вимог п. 10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затв. наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 618, порушено пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРС, а саме: нема можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ». Акт підписано споживачем із зауваженнями та запереченнями.

Заперечуючи проти виявленого порушення, споживач зазначив: «згідно п. 2 гл. 7 розд. Х Кодексу ГРС представники оператора ГРМ повинні демонтувати ЗВТ, що не було виконано. Під час перевірки представниками оператора ГРМ з боку власника комерційного ВОГ (споживача) було надано документальне підтвердження відомих характеристик похибок вимірювання, а саме свідоцтво про перевірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ. Межі похибок вимірювання та метрологічні характеристики ЗВТ, які є складовими комерційного ВОГ, в повній мірі відповідають вимогам розд. 10 Правил обліку природного газу під час транспортування газорозподільними мережами постачання та споживання (наказ Мінпаливенерго №618 від 27.12.2005). Обставини і суть порушення не відповідають таким, що визначені у гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРС, зокрема не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму у роботі комерційного ВОГ, визначених абз. 2 п. 6 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС. Представникам оператора ГРМ неодноразово було надано оригінали та копії документів, які пред`являлися при введенні комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені п. 4 гл. 4 розд. Х Кодексу ГРС та п. 5.4 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затв. наказом Мінпаливенерго України №618 від 27.12.2005. Надання оператору ГРМ будь - яких інших документів не передбачено вище згаданими нормативно-правовими актами».

За змістом акта експертизи засобів вимірювальної техніки вузла обліку природного газу від 15.01.2008, вузол обліку (лічильник типу «Курс-01» G100А-2 зав.№02861; манометр (датчик абсолютного тиску) зав.№07203; термометр Pt1000; коректор типу В25 зав.№08131), встановлений на котельні № 13, відповідає вимогам чинної нормативної документації на ЗВТ щодо діапазону вимірювань, класу точності, дат повірки, правильності монтажу та правильності проведення розрахунків витрати газу.

За змістом формуляра на лічильник газу ультразвуковий типу «Курс-01» А-G100-2-6Н, зав.№02861, остання повірка лічильника проведена 29.07.2019 з висновком про придатність. Повірка відповідності лічильника технічним даним проводиться при періодичній повірці не рідше одного разу в два роки, а також після ремонту в організації, яка має на це право.

За змістом формуляра на коректор об`єму газу типу В25, зав.№08118, повірка коректора об`єму газу проведена 18.04.2019. Періодичність повірки всього комплекту 2 роки.

За змістом формуляра на коректор об`єму газу типу В25, зав.№07832 та свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1/0526 повірка коректора об`єму газу проведена 13.10.2020. За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам документу «ААОЯ.413154.001.МП. Методика повірки». Межі допустимої основної відносної похибки при перетворенні вихідних сигналів від лічильника газу, вимірюванні тиску та температури газу і обчисленні об`єму газу, зведеного до стандартних умов ± (0,2+0,02хРmax/Рв)%, де Рmax=0,5МПа. Періодичність повірки всього комплекту 2 роки.

В ході перевірки вузла обліку природного газу котельної №17 (м. Слов`янськ, вул. Шевченка, 44) складено акт зняття ЗВТ та перевірки ВОГ від 19.04.2021, за змістом якого на котельні використовується: лічильник газу «Курс-01» G-100А2 зав.№02873 (повірений 01.10.2019), коректор об`єму газу В-25 зав.№07837 в комплекті з датчиком тиску №07237 та датчиком температури Рt б/н (повірені 18.04.2019). Робочий проект та акт балансової належності надано. Раніше встановлені на ВОГ пломби не порушені.

Одночасно, в акті наведено зауваження: «не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань» із висновком: «згідно п. 2 ст. 7 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» та п. 10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затв. наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 №618, вузол обліку газу не може вважатися комерційним». Акт підписано споживачем із зауваженнями та запереченнями.

За результатами проведеної перевірки оператором ГРМ складено акт про порушення №998 від 19.04.2021, в якому зазначено: «у зв`язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно п. 2 ст. 7 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» та вимог п. 10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затв. наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 618, порушено пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРС, а саме: нема можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ». Акт підписано споживачем із зауваженнями та запереченнями.

Заперечуючи проти виявленого порушення, споживач зазначив: «згідно п. 2 гл. 7 розд. Х Кодексу ГРС представники оператора ГРМ повинні демонтувати ЗВТ, що не було виконано. Під час перевірки представниками оператора ГРМ з боку власника комерційного ВОГ (споживача) було надано документальне підтвердження відомих характеристик похибок вимірювання, а саме свідоцтво про перевірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ. Межі похибок вимірювання та метрологічні характеристики ЗВТ, які є складовими комерційного ВОГ, в повній мірі відповідають вимогам розд. 10 Правил обліку природного газу під час транспортування газорозподільними мережами постачання та споживання (наказ Мінпаливенерго №618 від 27.12.2005). Обставини і суть порушення не відповідають таким, що визначені у гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРС, зокрема не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму у роботі комерційного ВОГ, визначених абз. 2 п. 6 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС. Представникам оператора ГРМ неодноразово було надано оригінали та копії документів, які пред`являлися при введенні комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені п. 4 гл. 4 розд. Х Кодексу ГРС та п. 5.4 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затв. наказом Мінпаливенерго України №618 від 27.12.2005. Надання оператору ГРМ будь - яких інших документів не передбачено вище згаданими нормативно-правовими актами».

За змістом акта експертизи засобів вимірювальної техніки вузла обліку природного газу від 25.03.2009, вузол обліку (лічильник типу «Курс-01» G100А-2 зав.№02839; манометр (датчик абсолютного тиску) зав.№07276; термометр Pt1000; коректор типу В25 зав.№08189), встановлений на котельні № 17, відповідає вимогам чинної нормативної документації на ЗВТ щодо діапазону вимірювань, класу точності, дат повірки, правильності монтажу та правильності проведення розрахунків витрати газу.

За змістом формуляра на лічильник газу ультразвуковий типу «Курс-01» А-G100-2-6Н, зав.№02873, остання повірка лічильника проведена 01.10.2019 з висновком про придатність. Повірка відповідності лічильника технічним даним проводиться при періодичній повірці не рідше одного разу в два роки, а також після ремонту в організації, яка має на це право.

За змістом формуляра на коректор об`єму газу типу В25, зав.№07837, повірка коректора об`єму газу проведена 18.04.2019. Періодичність повірки всього комплекту 2 роки.

29.04.2021 позивач надав відповідачу лист за вих.№1597/01 (відмітка про отримання вх.№1065 від 29.04.2021), в якому вимагав внести до протоколу засідання комісії оператора ГРМ, на якому будуть розглядатися складені акти про порушення зауваження та заперечення споживача, та наполягав на скасуванні цих актів у зв`язку з їх неправомірністю.

29.04.2021 проведено засідання комісії оператора ГРМ (Слов`янське УГГ) по розгляду актів про порушення, за результатами якого прийнято рішення, оформлене протоколом № 275, про часткове задоволення актів про порушення №995 від 15.04.2021 (котельня №41, м. Святогірськ, вул. Івана Мазепи (кол. Островського), 50-Б), №996 від 15.04.2021 (котельня№23, с. Соснове Краматорського (Краснолиманського/Лиманського) р-ну Донецької обл., вул. Лісна, 1-В), №997 від 16.04.2021 (котельня№13, м. Слов`янськ, вул. Курчатова, 72), №998 від 19.04.2021 (котельня №17, м. Слов`янськ, вул. Шевченка, 44).

В протоколі зазначено, що порушення, викладені в актах про порушення, класифікуються як робота вузла обліку природного газу в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата природного газу не обліковується або обліковується некоректно згідно з пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРС. Згідно з п. 6 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС позаштатний режим роботи комерційного ВОГ включає, зокрема, інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання. Запропоновано перерахунки об`ємів природного газу здійснювати по номінальній потужності неопломбованого газоспоживаючого обладнання за фактичний час тривалості позаштатної ситуації згідно з пп. 2 п. 4 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРС. Вузол обліку природного газу не може вважатися комерційним, а саме немає можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ.

На підставі цього рішення відповідачем складені акти розрахунки об`єму необлікованого природного газу до актів про порушення № 995 від 15.04.2021, №996 від 15.04.2021, №997 від 16.04.2021, №998 від 19.04.2021. Розрахунки виконані за номінальними витратами газоспоживаючого обладнання за період з 01.04.2021. Розрахований об`єм газу по ВОГ на котельні № 41 складає 24 510 куб. м (за квітень 2021 року), на котельні №23 - 31 282,50 куб. м (за квітень 2021 року), на котельні №13 - 15 190 куб. м (за квітень 2021 року), на котельні №17 8 758,62 куб. м (за квітень 2021 року).

Присутні на засіданні комісії представники позивача від підписання протоколу відмовилися.

За підсумками квітня - вересня 2021 року супровідними листами за вих. №1483/010 від 19.04.2021 (відмітка про отримання 19.04.2021), за вих. №1617/010від 05.05.2021 (відмітка про отримання 05.05.2021), за вих. №1985/010 від 01.06.2021 (відмітка про отримання 01.06.2021), за вих.№2568/010 від 01.07.2021 (відмітка про отримання 01.07.2021), за вих.№3043/010 від 02.08.2021 (відмітка про отримання 02.08.2021), за вих.№3310/010 від 01.09.2021 (з відміткою про отримання (дату неможливо прочитати), за вих.№3771/010 від 04.10.2021 (відмітка про отримання 05.10.2021) позивач надав відповідачу звіти про дані комерційних вузлів обліку за відповідні періоди (роздруковані звіти з обчислювача чи коректору об`єму природного газу про добові або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень, в т.ч. по котельням №№ 41, 23, 13, 17.

Зокрема, щодо котельні №41:

-звіт за контрактний місяць 01-02/04/21 07:00 14-15/04/21 07:00 (з продовженням), згідно з яким об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 20 342,8 куб.м. Час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00; час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00; час аварійної роботи Q>Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q

- протокол конфігурування Q min = 1,00 м.куб/год, Q max = 250,0 м.куб/год;

- протокол поточних значень календарний час: 15.04.2021, 16:29:39; час роботи: 13465:59:06; час роботи LCD: 26:08:10; час аварійної роботи: 1:12:31. Об`єм за лічильником газу = 788 608,0 м.куб; робочий об`єм = 788 608,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 588 881,2 м.куб; робочий об`єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб;

- протокол про втручання в роботу коректора 01/04/21 17:12:54 по 01/04/21 17:12:56 та протокол аварійних ситуацій з 02/04/21 17:09:19 по 15/04/21 11:16:00, згідно з якими втручання та аварійні ситуації, які вплинули на результати вимірювання, відсутні.

Щодо котельні № 23:

- звіти за контрактний місяць 01-02/04/21 07:00 09-10/04/21 07:00, 10-11/04/21 07:00 14-15/04/21 07:00, 15-16/04/21 07:00 - 15/04/21 07-08:00 по 15/04/21 13-14:00 (з продовженням), згідно з яким об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 11139,7 куб.м, 3272,5 куб.м, 12189 куб.м, 114,7 куб.м відповідно, а всього 26716,40 куб.м.;

- протокол про втручання в роботу коректора з 01/04/21 16:56:03 по 01/04/21 16:56:042 та протоколи аварійних ситуацій з 01/04/21 07:10:23 по 10/04/21 06:57:43, з 10/04/21 07:13:03 по 15/04/21 05:55:17, згідно з якими втручання та аварійні ситуації, які вплинули на результати вимірювання, відсутні.

- звіт за контрактний місяць 01-02/05/21 07:00 01/06/21 07:00 (з продовженням), згідно з яким об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 9 068,1 куб.м.;

- протокол конфігурування Q min = 1,60 м.куб/год, Q max = 250,0 м.куб/год;

- протокол поточних значень календарний час: 01.06.2021, 08:21:06; час роботи: 13720:51:19; час роботи LCD: 6:52:44; час аварійної роботи: 24:39:28. Об`єм за лічильником газу = 1297907,8 м.куб; робочий об`єм = 1298099,5 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 21291,4 м.куб; робочий об`єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб;

- протокол про втручання в роботу коректора з 11/05/21 14:47:11 по 25/05/21 10:32:32 та протокол аварійних ситуацій з 01/05/21 08:07:28 по 01/06/21 06:28:39, згідно з якими втручання та аварійні ситуації, які вплинули на результати вимірювання відсутні.

- звіт за контрактний місяць 01-02/06/21 07:00 01/07/21 07:00 (з продовженням), згідно з яким об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 8 557,4 куб.м.;

- протокол конфігурування Q min = 1,60 м.куб/год, Q max = 250,0 м.куб/год;

- протокол поточних значень календарний час: 01.07.2021, 08:07:59; час роботи: 14440:38:12; час роботи LCD: 9:48:39; час аварійної роботи: 24:39:28. Об`єм за лічильником газу = 1301417,5 м.куб; робочий об`єм = 1301740,4 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 29852,0 м.куб; робочий об`єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб;

- протокол про втручання в роботу коректора з 01/06/21 10:13:01 по 29/06/21 16:22:54 та протоколи аварійних ситуацій з 01/06/21 08:37:08 по 30/06/21 22:04:03, згідно з якими втручання та аварійні ситуації, які вплинули на результати вимірювання відсутні.

- звіт за контрактний місяць 01-02/07/21 07:00 01/08/21 07:00 (з продовженням), згідно з яким об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 8 403,3 куб.м;

- протокол конфігурування Q min = 1,60 м.куб/год, Q max = 250,0 м.куб/год;

- протокол поточних значень календарний час: 02.08.2021, 07:41:50; час роботи: 15208:12:03; час роботи LCD: 12:26:36; час аварійної роботи: 24:39:28. Об`єм за лічильником газу = 1305038,6 м.куб; робочий об`єм = 1305557,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 38529,4 м.куб; робочий об`єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб;

- протокол про втручання в роботу коректора з 01/07/21 15:54:05 по 21/07/21 09:28:29 та протоколи аварійних ситуацій з 01/07/21 07:53:44 по 31/07/21 23:40:40, згідно з якими втручання та аварійні ситуації, які вплинули на результати вимірювання, відсутні.

- звіт за контрактний місяць 01-02/08/21 07:00 01/09/21 07:00 (з продовженням), згідно з яким об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 8 542,8 куб.м.;

- протокол конфігурування Q min = 1,60 м.куб/год, Q max = 250,0 м.куб/год;

- протокол поточних значень календарний час: 01.09.2021, 08:10:28; час роботи: 15928:40:41; час роботи LCD: 14:54:01; час аварійної роботи: 24:39:28. Об`єм за лічильником газу = 1308479,0 м.куб; робочий об`єм = 1309165,8 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 46790 м.куб; робочий об`єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб;

- протоколи аварійних ситуацій з 01/08/21 07:40:02 по 31/08/21 21:13:50, згідно з якими аварійні ситуації, які вплинули на результати вимірювання відсутні.

- звіт за контрактний місяць 01-02/09/21 07:00 01/10/21 07:00 (з продовженням), згідно з яким об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 6 648,4 куб.м.;

- протокол конфігурування Q min = 1,60 м.куб/год, Q max = 250,0 м.куб/год;

- протокол поточних значень календарний час: 01.10.2021, 09:23:41; час роботи: 16649:53:54; час роботи LCD: 18:15:20; час аварійної роботи: 24:39:28. Об`єм за лічильником газу = 1311286,6 м.куб; робочий об`єм = 1312055,6 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 53500,0 м.куб; робочий об`єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб;

- протоколи аварійних ситуацій 01/09/21 08:24:52 по 30/09/21 08:24:52, згідно з якими аварійні ситуації, які вплинули на результати вимірювання, відсутні.

Щодо котельні №13:

- звіти за контрактний місяць 01-02/04/21 07:00 - 09-10/04/21 07:00, 10-11/04/21 07:00 15-16/04/21 07:00, 16/04/21 07-08:00 16/04/21 13-14:00, 10-11/04/21 07:00 15-16/04/21 07:00, 16/04/21 07-08:00 16/04/21 13-14:00, 16-17/04/21 07:00 01/05/21 07:00 (з продовженням), згідно з якими об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 4 537,3 куб.м, 2 203,3 куб.м, 131,3 куб.м, 5 890,7 куб.м відповідно, а всього 12 762,60 куб.м;

- протокол конфігурування Q min = 1,00 м.куб/год, Q max = 160,0 м.куб/год;

- протокол поточних значень календарний час: 16.04.2021 14:24:33; час роботи: 47903:44:26; час роботи LCD: 91:07:54; час аварійної роботи: 293:49:43. Об`єм за лічильником газу = 399290,9 м.куб; робочий об`єм (за лічильником при роботі Qmin) = 399536,7 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 270 361,2 м.куб; робочий об`єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб;

- протоколи аварійних ситуацій з 01/04/21 12:12:03 по 10/04/21 06:47:36, згідно з якими аварійні ситуації, які вплинули на результати вимірювання, відсутні.

- звіт за контрактний місяць 01-02/05/21 07:00 01/06/21 07:00 (з продовженням), згідно з яким об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 4 159,7 куб.м.;

- протокол конфігурування Q min = 1,00 м.куб/год, Q max = 160,0 м.куб/год;

- протокол поточних значень календарний час: 01.06.2021 09:35:56; час роботи: 5466:48:46; час роботи LCD: 7:46:23; час аварійної роботи: 0:41:30. Об`єм за лічильником газу = 409226,1 м.куб; робочий об`єм = 409260,1 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 10 099,8 м.куб; робочий об`єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб;

- протокол про втручання в роботу коректора з 06/05/21 10:47:13 по 25/05/21 10:41:24 та протоколи аварійних ситуацій з 01/05/21 17:05:52 по 31/05/21 17:27:54, згідно з якими втручання та аварійні ситуації, які вплинули на результати вимірювання, відсутні.

- звіт за контрактний місяць 01-02/06/21 07:00 01/07/21 07:00 (з продовженням), згідно з яким об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 3 196,1 куб.м.;

- протокол конфігурування Q min = 1,00 м.куб/год, Q max = 160,0 м.куб/год;

- протокол поточних значень календарний час: 01.07.2021 08:41:26; час роботи: 6185:54:16; час роботи LCD: 10:20:35; час аварійної роботи: 0:41:30. Об`єм за лічильником газу = 412400,9 м.куб; робочий об`єм = 412437,3 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 13260,7 м.куб; робочий об`єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб;

- протокол про втручання в роботу коректора з 01/06/21 09:46:17 по 23/06/21 14:18:28 та протоколи аварійних ситуацій з 01/06/21 12:52:45 по 30/06/21 17:18:02, згідно з якими втручання та аварійні ситуації, які вплинули на результати вимірювання, відсутні;

- звіт за контрактний місяць 01-02/07/21 07:00 01/08/21 07:00 (з продовженням), згідно з яким об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 2 212,6 куб.м;

- протокол конфігурування Q min = 1,00 м.куб/год, Q max = 160,0 м.куб/год;

- протокол поточних значень календарний час: 02.08.2021 07:59:06; час роботи: 6953:11:56; час роботи LCD: 12:11:01; час аварійної роботи: 0:41:30. Об`єм за лічильником газу = 414731,5 м.куб; робочий об`єм = 414768,1 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 15540,6 м.куб; робочий об`єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб;

- протокол про втручання в роботу коректора з 01/07/21 14:10:39 по 21/07/21 09:19:37 та протоколи аварійних ситуацій з 01/07/21 12:58:10 по 31/07/21 18:23:59, згідно з якими втручання та аварійні ситуації, які вплинули на результати вимірювання, відсутні;

- звіт за контрактний місяць 01-02/08/21 07:00 01/09/21 07:00 (з продовженням), згідно з яким об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 3 435,8 куб.м.;

- протокол конфігурування Q min = 1,00 м.куб/год, Q max = 160,0 м.куб/год;

- протокол поточних значень календарний час: 01.09.2021 07:40:12; час роботи: 7672:53:02; час роботи LCD: 13:50:24; час аварійної роботи: 0:49:30. Об`єм за лічильником газу = 418169,5 м.куб; робочий об`єм = 418207,3 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 18894,9 м.куб; робочий об`єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб;

- протокол про втручання в роботу коректора з 01/08/21 14:21:04 по 25/08/21 16:45:34 та протоколи аварійних ситуацій з 01/08/21 15:01:33 по 31/08/21 17:30:08, згідно з якими втручання та аварійні ситуації, які вплинули на результати вимірювання, відсутні;

- звіт за контрактний місяць 01-02/09/21 07:00 01/10/21 07:00 (з продовженням), згідно з яким об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 3 686,2 куб.м.;

- протокол конфігурування Q min = 1,00 м.куб/год, Q max = 160,0 м.куб/год;

- протокол поточних значень календарний час: 01.10.2021 08:29:18; час роботи: 8393:42:08; час роботи LCD: 17:20:05; час аварійної роботи: 0:49:30. Об`єм за лічильником газу = 421839,1 м.куб; робочий об`єм = 421878,9 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 22595,9 м.куб; робочий об`єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб;

- протокол про втручання в роботу коректора з 02/09/21 10:30:58 по 28/09/21 14:32:58 та протоколи аварійних ситуацій з 01/09/21 11:28:03 по 30/09/21 17:53:38, згідно з якими втручання та аварійні ситуації, які вплинули на результати вимірювання, відсутні;

Щодо котельні №17:

- звіт за контрактний місяць 01-02/04/21 07:00 12-13/04/21 07:00, згідно з яким об`єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 7 282 куб.м.;

- протокол конфігурування Q min = 1,00 м.куб/год, Q max = 160,0 м.куб/год;

- протокол поточних значень календарний час: 19.04.2021, 13:14:36; час роботи: 22630:23:10; час роботи LCD: 112:24:26; час аварійної роботи: 30:36:22. Об`єм за лічильником газу = 248004,9 м.куб; робочий об`єм = 248055,6 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 400580,0 м.куб; робочий об`єм при аварійних ситуаціях = 0,0 м.куб; об`єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0.0 м.куб;

- протокол про втручання в роботу коректора з 01/04/21 16:49:415 по 01/04/21 16:49:43 та протокол аварійних ситуацій з 13/04/21 13:27:39 по 13/04/21 14:35:19, згідно з якими втручання та аварійні ситуації, які вплинули на результати вимірювання відсутні.

Одночасно, позивач повернув відповідачу акти приймання-передачі послуги розподілу природного газу за квітень вересень 2021 року без підписання з посиланням на невизнання обсягів природного газу, які визначені відповідачем (про що свідчать у т.ч. листи за вих.№1741/12 від 11.05.2021, вих.№1738/12 від 11.05.2021, вих.№1948/12 від 03.06.2021, вих.№2344/12 від 06.07.2021, за вих.№3095/12 06.09.2021).

Не погоджуючись зі здійсненими відповідачем зміною режиму нарахувань по котельням №№ 41, 23, 13, 17 та перерахунком (донарахуванням) обсягів спожитого позивачем природного газу за квітень вересень 2021 року, останній звернувся до з цим позовом про визнання недійсним та скасування рішення АТ «Донецькоблгаз», оформленого протоколом № 275 засідання комісії оператора ГРМ (Слов`янське УГГ) по розгляду актів про порушення від 29.04.2021 (з урахуванням заяви про зміну предмету позову).

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних мотивів.

Правовідносини сторін у цій справі виникли з договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим, та регулюються положеннями Кодексу газорозподільних систем, затв. постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРС), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Відповідно до абз. 1 п. 2 гл. 1 розд. ІХ Кодексу ГРС (тут і надалі в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об`ємів і обсягів) по об`єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу.

Згідно з п. 4 гл. 1 розд. І Кодексу ГРС вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ визначається як сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об`єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством; комерційний вузол обліку/комерційний ВОГ вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об`єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку.

На дату первинного обстеження вузла обліку на місці його монтажу власником вузла обліку надається така документація для комерційного ВОГ на базі лічильника газу в комплекті з коректором або обчислювачем об`єму газу: робочий проект на вузол обліку, погоджений з Оператором ГРМ; технічні умови щодо приєднання або реконструкції вузла обліку; акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін; оригінали паспортів на ЗВТ, передбачені проектом (лічильник газу, обчислювач або коректор об`єму газу, перетворювач тиску та температури, густиномір, потоковипрямляч тощо); оригінали свідоцтв про повірку ЗВТ, передбачених проектом (лічильника газу, обчислювача або коректора об`єму газу, перетворювача тиску та температури, густиноміра тощо); паспорт (етикетки на прямі ділянки для турбінних та ультразвукових лічильників); оригінал паспорта на фільтр газу (за його наявності) (пп. 2 п. 4 гл. 4 розд. Х Кодексу ГРС).

Відповідно до п. 3 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС власники комерційних ВОГ протягом всього строку їх експлуатації повинні мати, зберігати та надавати на вимогу представника Оператора ГРМ при проведенні перевірок ВОГ чи передбачених пунктом 2 цієї глави заходів оригінали документів, які пред`являлися при введенні комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені главою 4 цього розділу. Експлуатація комерційного ВОГ та його складових без наявності визначених в главі 4 цього розділу документів не допускається. У разі втрати будь-якого з документів власник комерційного ВОГ зобов`язаний їх відновити.

Згідно з п. 2 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.

У разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ. Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання (абз. 2-8 п. 6 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС).

Відповідно до пп. 2 п. 1 гл. 9 розд. Х Кодексу ГРС Оператор ГРМ та споживач протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання.

Згідно з абз.1, 2 п.6 гл.9 розд.Х Кодексу ГРС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем. Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

До порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (пп. 1 п. 3 гл. 2 розділу XI Кодексу ГРС).

Відповідно до пп.2 п.4 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: у разі, якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об`єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об`єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації.

Згідно з п.п.1, 8, 9, 11 гл.5 розд.ХІ Кодексу ГРС уразі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення не пізніше двомісячного строку з дня його складання має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення. До складу комісії має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийняте рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Обставини справи свідчать про те, що ВОГ, встановлені на котельнях №№ 41, 23, 13, 17, були введені в експлуатацію відповідно до норм чинного законодавства на дату їх введення. Ці обставини сторонами не оспорювались та не спростовувались.

Під час перевірки ВОГ на котельнях №№ 41, 23, 13, 17, проведеної у квітні 2021 року, відповідачем складено акти про порушення № 995 від 15.04.2021, №996 від 15.04.2021, №997 від 16.04.2021, №998 від 19.04.2021, за результатами розгляду яких прийнято рішення, оформлене протоколом № 275 від 29.04.2021, про їх часткове задоволення та донархування об`єму природного газу. Підставою прийняття цього рішення є ненадання позивачем документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, що кваліфіковано як роботу ВОГ в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата природного газу не обліковується або опубліковується некоректно, згідно з пп. 6 п. 6 гл. 6 розд. X Кодексу ГРС (інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результат, вимірювання).

Зокрема, за позицією відповідача, для ВОГ, введених в експлуатацію з 04.09.2016, характеристики похибок або невизначеність вимірювань повинні підтверджуватись декларацією про відповідність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. Для ВОГ, введених в експлуатацію до 04.09.2016, за позитивних результатів атестації (якщо відносні похибки вимірювань об`єму газу за стандартних умов не виходять за межі допустимих нормованих значень у всіх робочих діапазонах змін параметрів, які впливають на результати вимірювань) територіальним органом Держспоживстандарту оформлювалось: свідоцтво про державну метрологічну атестацію ВОГ встановленої форми (до січня 2008 року); свідоцтво про атестацію методики виконання вимірювання, форма якого наведена в методиці атестації (до листопада 2015 року); свідоцтво про державну метрологічну атестацію ВОГ, форма якого наведена у ДСТУ 3215 (до вересня 2016 року).

З урахуванням викладеного вирішенню підлягає питання про те, чи є відсутність документального підтвердження відомих характеристик похибки або невизначеності вимірювань ВОГ при наявності паспорту та чинних результатів повірок як станом на час введення ВОГ в експлуатацію, так і на час проведення перевірки ознакою позаштатного режиму роботи відповідного ВОГ.

Зі змісту актів про порушення № 995 від 15.04.2021, №996 від 15.04.2021, №997 від 16.04.2021, №998 від 19.04.2021 вбачається, що лічильники газу та коректори об`єму газу були опломбовані, надані діючі результати повірок. Оператором ГРМ не встановлено пошкодження пломб; несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та газопроводу; несанкціонованого підключення газових приладів; ознак пошкодження ЗВТ; витоків газу тощо.

Зазначення в актах, що позивачем не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, внаслідок чого ВОГ не може вважатися комерційним та це порушення класифікуються як робота ВОГ в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата природного газу обліковується некоректно є лише припущеннями відповідача, які не доведені ані перевіркою коректності показників ВОГ, ані їх експертизою, ані змістом звітів про дані обчислювача ВОГ та протоколів конфігурування, поточних значень, про втручання в роботу комерційного ВОГ, аварійних/діагностичних повідомлень за розрахунковий період.

Поданими сторонами доказами не підтверджено пошкодження чи позаштатний режим роботи комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Отже, обставини і суть порушення, вказані відповідачем, не відповідають пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. XI Кодексу ГРС, про що правильно зазначає позивач.

Позивач надав відповідачу документи, які передбачені гл. 4 розд. Х Кодексу ГРС, зокрема, робочий проект, акт балансової належності, паспорти на складові ВОГ та свідоцтва про повірку ВОГ, а оператор ГРМ (відповідач) безпідставно вимагає від позивача документальне підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, що перебуває в експлуатації, при цьому не вказує конкретних норм чинного законодавства, які б покладали на споживача обов`язок надання оператору ГРМ певного переліку документів на підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, що перебуває в експлуатації.

Одночасно, для ВОГ, які вже перебувають в експлуатації, передбачено проведення саме повірки (повірка після ремонту, періодична повірка, чергова, позачергова повірка тощо). Відповідні положення передбачені як ст. 28 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» № 1765-IV (який втратив чинність 01.01.2016), так і ст. 17 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» № 1314-VII (який був чинний на момент виникнення спірних відносин).

Статтею 22 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність», який був чинний на момент спірних перевірок, передбачено, що під час метрологічного нагляду за законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, у суб`єктів господарювання проводиться перевірка щодо: стану та дотримання правил застосування засобів вимірювальної техніки; додержання вимог до періодичної повірки засобів вимірювальної техніки; застосування дозволених одиниць вимірювання під час експлуатації засобів вимірювальної техніки. Метрологічний нагляд за законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, здійснюється шляхом проведення перевірок відповідно до ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Наведена норма не містить припису про можливість проведення у суб`єктів господарювання перевірок щодо визначення відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань під час метрологічного нагляду за законодавчо регульованими ЗВТ, що перебувають в експлуатації.

На всі ЗВТ, які входять до складу спірних ВОГ, є у наявності відмітки про повірку у паспортах ЗВТ та/або свідоцтва про їх повірку.

З п.6 Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затв. наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №193 від 08.02.2016 (далі - Порядок №193), вбачається, що під час проведення повірки здійснюються в тому числі визначення метрологічних характеристик. Експертна повірка ЗВТ проводиться в разі виникнення спірних питань щодо метрологічних характеристик, придатності до застосування і правильності експлуатації ЗВТ (п.22 Порядку №193). Експертну повірку ЗВТ проводять за письмовою заявою заявників, органів досудового розслідування, органів прокуратури та судів або юридичних та фізичних осіб. У заяві повинно бути зазначено мету експертної повірки і причину, що зумовила її проведення (п.23 Порядку №193).

Таким чином, відповідач не врахував, що відповідні метрологічні характеристики ВОГ були визначені під час проведення відповідних повірок. При цьому, за наявності сумнівів щодо коректної роботи перевірених ВОГ відповідачем не було зазначено про необхідність проведення певних дій щодо позачергової повірки комерційного ВОГ позивача та не ініційовано проведення експертизи ВОГ на відповідність метрологічним характеристикам.

За висновком суду, визначене відповідачем порушення як відсутність документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань не є позаштатним режимом роботи комерційного ВОГ у розумінні п. 6 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС.

Відповідачем не доведено і судом не встановлено обставин, які свідчать про несправність ВОГ (його складових), що сталася внаслідок його (їх) пошкодження або позаштатного режиму роботи (зокрема, те, що вимірювання лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску здійснюється з перевищенням діапазону вимірювання або те, що вони працюють в позаштатному режимі) (пп.2 п.4 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРС).

У матеріалах справи відсутні будь-які підтвердження того, що комерційні ВОГ позивача на перевірених котельнях не обліковували чи обліковували частково природний газ, який проходив через ці ВОГ, що повністю виключає можливість донарахування позивачу об`ємів природного газу на підставі пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. XI Кодексу ГРС.

За висновком Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, який викладений у постанові від 02.12.2020 у справі №906/962/18 та враховується судом згідно з п. 4 ст. 236 ГПК України, за умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об`єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об`єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до п. 4 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРС.

Отже, суд вважає, що порушення, які встановлені в актах про порушення № 995 від 15.04.2021, №996 від 15.04.2021, №997 від 16.04.2021, №998 від 19.04.2021, відсутні, і, відповідно, нарахування відповідачем необлікованого обсягу газу за період квітень 2021 року по котельням №№ 41, 23, 13, 17, так і за наступні періоди травень вересень 2021 року по котельням №№23, 13, на підставі рішення, оформленого протоколом № 275 від 29.04.2021, є неправомірним.

Решту аргументів сторін суд визнає такими, що не мають суттєвого впливу на прийняття рішення у даній справі та не спростовують вищевикладених висновків суду.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та скасування оспорюваного рішення оператора ГРМ. Визнання недійсним і скасування рішення відповідача тягне одні й ті самі правові наслідки (є тотожними способами захисту права), що виключає необхідність їх одночасного задоволення судом.

На підставі ст. 129 ГПК України, у зв`язку з задоволенням позову, витрати позивача щодо сплати судового збору в розмірі 2 684 грн покладаються на відповідача.

Повне рішення складено з перевищенням встановленого ГПК України строку з об`єктивних причин, пов`язаних з дією воєнного стану на території України, поточною ситуацією у м. Харкові, яке є прифронтовим містом, особливим режимом роботи суду в умовах воєнного стану (дистанційний (віддалений) режим роботи суду або в приміщенні суду (за необхідності та в умовах безпеки), обмежений доступ до приміщення суду).

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» задовольнити.

2. Скасувати рішення Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», оформлене протоколом № 275 засідання комісії оператора ГРМ (Слов`янське УГГ) по розгляду актів про порушення від 29.04.2021.

3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (84313, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Південна, 1; ідент. код 03361075) на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (84307, Донецька обл., м. Краматорськ, пров. Земляний, 2; ідент. код 03337119) судовий збір у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 06.12.2024.

Суддя Л.В. Ніколаєва

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення06.03.2024
Оприлюднено12.12.2024
Номер документу123639664
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Визнання договорів (правочинів) недійсними купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв