29.11.2024 Справа № 363/5517/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2024 року Вишгородський районний суд Київської області в складі: головуючого - судді Свєтушкіної Д.А., при секретарі Крикун Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вишгород у порядку окремого позовного провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ізюмський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ізюмському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції області про встановлення факту неправильності запису в акті цивільного стану та внесення змін до актового запису про народження,-
УСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту неправильності запису в акті цивільного стану та внесення змін до актового запису про народження. В обґрунтування поданої заяви вказав, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ізюм Харківської області. Його батьками є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Однак, в актовому записі про його народження № 205, який складено 22 березня 1973 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Ізюму Ізюмського міськрайонного управління юстиції Харківської області, в графі «відомості про матір» неправильно вказано дату народження матері, помилково вказано « ІНФОРМАЦІЯ_4 » замість вірного « ІНФОРМАЦІЯ_3 », вказана обставина підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження від 02 жовтня 2024 року № 00047272318. Дізнавшись про наявність помилки у актовому записі про його народження він звернувся до Вишгородського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) із заявою про внесення змін до актового запису про народження. Однак, відділом ДРАЦС йому було надано висновок про відмову у внесенні змін до актового запису про народження у зв`язку з відсутністю даних щодо народження його матері, оскільки за даними Державного реєстру актів цивільного стану актовий запис про народження його матері відсутній, а відтак внесення змін до актового запису про його народження можливе лише на підставі відповідного рішення суду. Зазначив, що метою встановлення даного факту є усунення розбіжностей у документах, які підтверджують їхні з мамою родинні відносини.
Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 28 жовтня 2024 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
Заявник ОСОБА_1 та його представник адвокат Березинець К.Г. у судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Від представника заявника адвоката Березинець К.Г. надійшла заява з проханням розглянути справу за їх відсутності, заяву підтримує та просить її задовольнити повністю.
Представник заінтересованої особи Ізюмський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ізюмському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції області будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився. 25.11.2024 року на електронну адресу суду від начальника відділу Бовт Т. до суду надійшли пояснення, згідно яких зазначено, що на час реєстрації актового запису про народження матері заявника, бланки актового запису не містили графи «По батькові» та «Місце народження дитини», тому в актовому записі вказано тільки прізвище та ім`я дитини « ОСОБА_4 ». Свідоцтво про народження виписувалось із зазначенням повних даних про дитину. Первинним документом є актовий запис, з якого видається свідоцтво. Тому твердження про відсутність актового запису про народження матері, викладене в позовній заяві ОСОБА_1 , не відповідає дійсності, але є розбіжності первинного актового запису та свідоцтва про народження ОСОБА_4 . Також просить справу розглянути без їхньої участі згідно вимог чинного законодавства.
Дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд дійшов наступного.
Статтею 15 ЦК передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народився ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим Ізюмським відділом реєстрації актів цивільного стану в Ізюмському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, актовий запис про народження № 205 від 22 березня 1973 року.
Матір заявника ОСОБА_1 , ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 51 від 31.03.1951 р., що підтверджується свідоцтвом про її народження серії НОМЕР_2 .
Крім того, на вказаному свідоцтві наявна відмітка «1-го березня виправленому вірити», вказаний запис здійснений російською мовою, містить підпис та печатку посадової особи, яка вчинила даний напис.
15 липня 1972 року матір ОСОБА_4 уклала шлюб з ОСОБА_2 (актовий запис про шлюб № 233 від 15 липня 1972 року, складений відділом реєстрації актів громадянського стану Ізюмського міськрайонного управління юстиції Харківської області) та змінила своє дівоче прізвище з ОСОБА_4 на ОСОБА_4 .
Зі свідоцтва про одруження серія НОМЕР_3 від 07 березня 2002 року, виданого відділом реєстрації актів громадянського стану Ізюмського міського управління юстиції Харківської області убачається, що дата народження ОСОБА_4 вказана « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00047272318 від 02 жовтня 2024 року наданий Вишгородським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), 11 листопада 2010 року 11:03:04 за № 00025150480 реєстратором відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Ізюму Ізюмського міськрайонного управління юстиції Харківської області зареєстровано: актовий запис № 205, складений 22 березня 1973 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Ізюму Ізюмського міськрайонного управління юстиції Харківської області.
Як убачається із вказаного актового запису відомості про дитину: Прізвище, власне ім`я, по батькові: ОСОБА_1 . Стать: чоловіча. Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 . Місце народження: Україна, Харківська обл., м. Ізюм. Відомості про батька: Прізвище, власне ім`я, по батькові: ОСОБА_2 . Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відомості про матір: Прізвище, власне ім`я, по батькові: ОСОБА_3 . Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_4 . Підстава запису відомостей про батька: актовий запис про реєстрацію шлюбу № 233 від 15.07.1972 року, складений у відділі реєстрації актів цивільного стану місту Ізюму Ізюмського міськрайонного управління юстиції Харківської області.
З метою усунення неправильності запису про народження заявник звернувся до Вишгородського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану.
Висновком Вишгородського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику відмовлено у внесені змін до його актового запису про народження у частині зазначення правильної дати народження матері дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у зв`язку з відсутністю даних щодо народження його матері.
Тож з поданих суду документів убачається, що дата народження матері дитини - заявника ОСОБА_1 є ІНФОРМАЦІЯ_3 , в той час як в актовому записі про народження зазначено помилкову дату - ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вказана обставина також підтверджується наступними документами ОСОБА_3 : паспортом громадянина України серії НОМЕР_4 , закордонним паспортом № НОМЕР_5 , пенсійними посвідченнями серії НОМЕР_6 та НОМЕР_7 у яких у графі «дата народження» вказано « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Частиною 1 ст. 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч.2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 р. передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
У ч. 1, 4 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» установлено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Згідно п.п.2.13.1 п. 2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 (надалі - Правила), підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Зі змісту п.2.16.7 Правил, установлено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до абз. 2 п. 3, п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» від 07.07.1995 року, суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків). Суд постановляє рішення про неправильність запису в акті громадського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акта громадянського стану. При цьому, неправильність в актовому записі не обов`язково має бути пов`язана з помилками власне при складенні актового запису чи помилками реєстратора, така неправильність може бути пов`язана з іншими чинниками, наприклад, неправильним перекладом в документі, на підставі якого вносились відомості до актового запису.
Кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при ньому не порушуються права і свободи інших людей, та має обов`язки перед суспільством у якому забезпечується вільний і всебічний розвиток її особистості.
Враховуючи вищенаведене та приймаючи до уваги те, що встановлення неправильності в актовому записі про народження заявника породжує для останнього юридичні наслідки, а також те, що чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану, і заявник, у зв`язку з цим, не має іншої можливості виправити допущену у ньому помилку, усунення такої можливе лише у судовому порядку, шляхом встановлення неправильності в актовому записі про народження заявника, суд доходить до висновку, що заява є обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.
Керуючись ст. 315-319 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ізюмський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ізюмському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції області про встановлення факту неправильності запису в акті цивільного стану та внесення змін до актового запису про народження - задовольнити.
Встановити факт неправильності в актовому записі цивільного стану про народження № 205, складеного 22 березня 1973 року Ізюмським відділом реєстрації актів цивільного стану в Ізюмському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відносно ОСОБА_1 , щодо зазначення дати народження матері дитини, яке вказано « ІНФОРМАЦІЯ_4 » замість « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Внести зміни до актового запису про народження № 205, складеного 22 березня 1973 року Ізюмським відділом реєстрації актів цивільного стану в Ізюмському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відносно ОСОБА_1 , а саме: змінити дату народження матері дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Повне судове рішення складено 09 грудня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заявник:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_8 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса проживання, як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа:
Ізюмський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ізюмському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції області, ЄДРПОУ 41403974, адреса: 64309, м. Ізюм, просп. Незалежності, 64-В.
Суддя Д.А.Свєтушкіна
Суд | Вишгородський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123642436 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Вишгородський районний суд Київської області
Свєтушкіна Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні