Справа № 301/3532/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" грудня 2024 р.
Іршавський районний суд
Закарпатської області
в складі:
головуючого - судді Золотар М.М.
при секретарі - Симканич О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Іршава справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Зарічанської сільської ради про визнання права власності, -
В СТ АН ОВ ИВ :
14 жовтня 2024 року ОСОБА_1 звернувся в Іршавський районний суд з позовом до виконавчого комітету Зарічанської сільської ради про визнання права власності.
Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , про що видано свідоцтво про смерть.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла матір батька, бабуся позивача, ОСОБА_3 , що підтверджує відповідь про реєстрацію смерті.
За життя бабуся входила до складу членів колективного сільськогосподарського підприємства «Боржава» та отримала сертифікат на право на земельну частку (пай) розміром 1,22 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) серії ЗК № 016492, виданий на підставі розпорядження Іршавської районної державної адміністрації від 09 липня 1997 року за № 227, оригінал якого втрачений.
За життя ні батько ОСОБА_2 , ні бабуся ОСОБА_3 не залишали заповіт.
Після смерті бабусі ОСОБА_3 батько прийняв спадщину, оскільки проживав разом з нею, однак не оформив належним чином всі необхідні документи на спадщину.
Після смерті батька відкрилася спадщина на все належне йому майно, до складу якого входить і успадковане за законом право на земельну частку (пай) розміром 1,22 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що надана була бабусі ОСОБА_3 згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЗК№ 016492
Рідний брат позивача, син спадкодавця, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що видано свідоцтво про смерть.
Таким чином на сьогодні, позивач ОСОБА_1 як син, є спадкоємцем за законом першої черги та єдиним спадкоємцем відкритої після смерті бабусі ОСОБА_3 та батька ОСОБА_2 , спадщини до якої входить право на земельну частку (пай).
Інші особи, які б претендували на спадкування права на земельну частку (пай) посвідчене сертифікатом після смерті батька ОСОБА_2 , в тому числі осіб, які мають право на обов`язкову частку в спадковому майні, - відсутні.
При зверненні до приватного нотаріуса у оформленні спадщини позивачу було відмовлено у зв`язку із тим, що покійний батько за життя належним чином не оформив спадщину після смерті його матері ОСОБА_3 на належне їй майно, а також відсутності оригіналу сертифіката на право на земельну частку (пай), тому вимушений звернутись до суду за вирішенням питання визначення належності спадкового майна.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, а подав заяву (а. с. 32, 34), якою позов підтримав, просив задовольнити, а справу розглянути в його відсутності.
Представник відповідача голова Зарічанської сільської ради Васько М. в судове засідання не з`явилася, подала заяву (а. с. 40), якою проти визнання права власності за позивачем не заперечили, а справу просили розглянути без участі їх представника.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити, виходячи з наступних підстав.
В судовому засіданні належними доказами встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , про що виконавчим комітетом Греблянської сільської ради видано свідоцтво про смерть за актовим записом № 11.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла матір батька, бабуся позивача, ОСОБА_3 , що підтверджує відповідь про реєстрацію смерті за № 15 (а. с. 16).
За життя бабуся входила до складу членів колективного сільськогосподарського підприємства «Боржава» та отримала сертифікат на право на земельну частку (пай) розміром 1,22 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) серії ЗК № 016492, виданий на підставі розпорядження Іршавської районної державної адміністрації від 09 липня 1997 року за № 227 (а. с. 25), оригінал якого втрачений.
За життя ні батько ОСОБА_2 , ні бабуся ОСОБА_3 не залишали заповіт.
Після смерті бабусі ОСОБА_3 батько прийняв спадщину, оскільки проживав разом з нею, що стверджується копією довідки виконавчого комітету Зарічанської сільської ради № 145/101-23 від 07.10.2024 року (а. с. 24), однак не оформив належним чином всі необхідні документи на спадщину.
Після смерті батька відкрилася спадщина на все належне йому майно, до складу якого входить і успадковане за законом право на земельну частку (пай) розміром 1,22 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що надана була бабусі ОСОБА_3 згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЗК№ 016492
Рідний брат позивача, син спадкодавця, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що виконавчим комітетом Зарічанської сільської ради Іршавського району Закарпатської області видано свідоцтво про смерть за актовим записом № 04 (а. с. 15).
Таким чином, позивач ОСОБА_1 як син, є спадкоємцем за законом першої черги та єдиним спадкоємцем відкритої після смерті бабусі ОСОБА_3 та батька ОСОБА_2 , спадщини до якої входить право на земельну частку (пай).
Інші особи, які б претендували на спадкування права на земельну частку (пай) посвідчене сертифікатом після смерті батька ОСОБА_2 , в тому числі осіб, які мають право на обов`язкову частку в спадковому майні, - відсутні.
При зверненні до приватного нотаріуса у оформленні спадщини позивачу було відмовлено у зв`язку із тим, що покійний батько за життя належним чином не оформив спадщину після смерті його матері ОСОБА_3 на належне їй майно, а також відсутності оригіналу сертифіката на право на земельну частку (пай).
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно статті 1268 ЦК України спадкоємець, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ст. ст. 1218 та 1225 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 1 ст. 78 Земельного Кодексу України право власності на землю це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Згідно п. «г» ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивачки є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 81, 89, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, ст. ст. 1218, 1225, 1228, 1268, 1270 ЦК України, ст. 81 ЗК України, суд, -
Р ІШ ИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності в порядку спадкування за законом на земельну частку (пай) розміром 1,22 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що надана була ОСОБА_3 згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЗК № 016492, виданого на підставі розпорядження Іршавської районної державної адміністрації від 09 липня 1997 року за № 227.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
Головуючий: М. М. Золотар
Суд | Іршавський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123644376 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Іршавський районний суд Закарпатської області
Золотар М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні