Рішення
від 09.12.2024 по справі 499/997/24
ІВАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Іванівський районний суд Одеської області

Іванівський районний суд Одеської області

Справа № 499/997/24

Провадження № 2/499/500/24

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

09 грудня 2024 року селище Іванівка

Іванівський районний суд Одеської області в складі: головуючого судді Погорєлова І. В. за участі секретаря судового засідання Дібрової О. І., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в селищі Іванівка Березівського району Одеської області у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Знам`янської сільської ради Березівського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з вищезазначеною позовною заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, в якій просить ухвалити рішення, яким визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном п`ять місяців для подання до органів, уповноважених займатися відкриттям та веденням спадкових справ, заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

В обґрунтування позову посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір ОСОБА_2 . Останнім місцем проживання спадкодавця та відкриттям спадщини є АДРЕСА_1 . Після смерті матері відкрилася спадщина, яка складається із: земельної ділянки площею 5,36 га у межах згідно з планом, розташованої на території Червонознам`янської сільської ради Іванівського (на даний час Березівського) району, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належної померлій ОСОБА_2 . Заявник є спадкоємицею зазначеного спадкового майна на підставі закону. Строк для прийняття спадщини пропустила з поважної причини, це пов`язано зі станом здоров`я. Заявник хворіє, знаходиться на диспансерному обліку в Знам`янській амбулаторії ЗПСМ та має діагноз: гіпертонічна хвороба II ст., ст. 3, ризик II з частими гіперкінетичними кризами; ішемічна хвороба серця, стенокардія, хронічний пієлонефрит. Після смерті матері перебувала в пригніченому стані, втрата близької людини призвела до порушення душевної рівноваги та загострення наявних хвороб. Її нічого не цікавило, не було бажання звертатися до будь-якої інстанції для отримання необхідних документів для оформлення спадщини, у тому числі і до нотаріуса з метою оформлення спадщини. На даний час, у вересні цього року, коли спала жара, себе трохи ліпше стала почувати, вирішила зайнятися своїми спадковими справами. Окрім того, спонукав до цього орендар земельної ділянки, а саме повідомив, якщо я не отримаю свідоцтво про право на спадщину, то в цьому році не зможу отримати орендну плату.

Ухвалою Іванівського районного суду Одеської області від 17 вересня 2024 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.

Позивач надала заяву про розгляд справи без її участі, в якій також наполягала на задоволені позовних вимог

Належним чином повідомлений представник відповідача в судове засідання не з`явилась, надала заяву, згідно якої позовні вимоги визнала в повному обсязі, просила розглянути справу без їх участі.

У відповідності до ч. 3ст. 200 ЦПК Україниза результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Частиною 4ст. 200 ЦПК Українипередбачено, що ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями206,207цьогоКодексу.

Згідно з ч.2ст. 49 ЦПК Україникрім прав та обов`язків, визначених устатті 43 цього Кодексувідповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.

Відповідно до ч.ч.1, 4ст. 206 ЦПК Українипозивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, розглянувши справу в межах заявлених вимог, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлені такі фактичні обставини справи.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , про що складено відповідний актовий запис №295 та підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .

За свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданого 03 квітня 1967 року, народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 « ОСОБА_3 » (мовою оригіналу), в графі «Батько» записаний « ОСОБА_4 » (мовою оригіналу), а в графі мати « ОСОБА_5 » (мовою оригіналу).

Згідно з свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , виданого 15 листопада 1987 року, « ОСОБА_6 » (мовою оригіналу), уклав шлюб з « ОСОБА_3 » (мовою оригіналу), після чого прізвище нареченої змінено на « ОСОБА_7 » (мовою оригіналу).

На підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ОД № 012636, ОСОБА_2 належить земельна ділянка площею 5,36 га у межах згідно з планом, розташованої на території Червонознам`янської сільської ради Іванівського (на даний час Березівського) району, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

ОСОБА_1 знаходиться на диспансерному обліку в Знам`янскій амбулаторії ЗПСМ та має діагноз: гіпертонічна хвороба II ст., ст. 3, ризик II з частими гіперкінетичними кризами; ішемічна хвороба серця, стенокардія, хронічний пієлонефрит, що підтверджується довідкою виданою Знам`янською амбулаторією загальної практики сімейної медицини від 09 вересня 2024 р.

Відповідно до заповіту, складеного 19.02.2001 року ОСОБА_2 , зареєстрованого в реєстрі за № 25, посвідченого секретарем Червонознам`янської сільської ради Іванівського району Одеської області Скорбатюк Л. В., усе своє майно ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_8 .

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 78582485 від 02.10.2024 року, за спадкодавцем ОСОБА_2 інформація відсутня.

За довідкою Знам`янської сільської ради Березівського району Одеської області № 1043 від 25.10.2024 року, ОСОБА_8 проживала разом з ОСОБА_2 з 18 вересня 1939 року до 23 листопада 2021 року за адресою: АДРЕСА_2 .

Довідка Знам`янської сільської ради Березівського району Одеської області № 941 від 04 вересня 2024 року встановлює, що ОСОБА_2 проживала з 23 листопада 2021 року по день смерті одна за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно виписки з погосподарської книги Знам`янської сільської ради Березівського району Одеської області за 2010-2014 роки, особистий рахунок НОМЕР_4 , головою домогосподарства за адресою: АДРЕСА_2 був до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 « ОСОБА_9 » (мовою оригіналу виписки); членами господарства були: дружина ОСОБА_2 до 23.11.2021 року, донька ОСОБА_8 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Випискою з погосподарської книги Знам`янської сільської ради Березівського району Одеської області за 2021-2025 роки встановлено, що головою домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_10 , членами господарства: ОСОБА_2 з 23.11.2021 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_5

Як вбачається з інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 79229046 від 20.11.2024 року, за спадкодавцем ОСОБА_8 відкрита спадкова справа № 63194148, яка зберігається у Приватного нотаріуса Березівського району Одеської області Чекаліної А. Я., а також наявні свідоцтва про право на спадщину: № 68902950 від 22.12.2021 року, № 68903015 від 22.12.2021 року, № 68903914 від 22.12.2021 року.

Відповідно дост. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК Українипередбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно дост. 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Відповідно до ст. 1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Закон надає фізичній особі право призначити спадкоємців шляхом складання заповіту та розподілити спадкове майно, майнові права та обов`язки на свій погляд.

Заповіт розпорядження особи (заповідача) відносно належного їй майна, майнових прав та обов`язків на випадок своєї смерті, складений у встановленому законом порядку. За своєю юридичною природою заповіт є одностороннім правочином. Як правочин він має відповідати всім вимогам, що звичайно пред`являються до правочинів відповідно доЦК.

Його значення полягає в тому, щоб визначити порядок переходу всього майна, майнових прав та обов`язків до певних осіб, який буде існувати після смерті заповідача.

Заповідач має право за своїм розсудом заповідати майно будь-яким особам, будь-яким чином визначити частки спадкоємців в спадщині, позбавити спадщини одного, кількох чи всіх спадкоємців за законом, не зазначаючи причин такого позбавлення, а також включити до заповіту інші розпорядження, передбачені правиламиЦКпро спадкування, скасувати чи змінити складений заповіт.

Заповіт складений відповідно до ст. ст.1247, 1248 ЦК України.

За правиламистатті 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідностатті 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно дост. 1272 ч. 3 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може призначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пунктом 24постанови Пленум Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 N 7, роз`яснено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначеннядодаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина другастатті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

З огляду на наведене, враховуючи поважність причин пропуску строку, беручи також до уваги, що відповідач визнав позов та таке визнання позову не суперечить закону, не порушує прав інших осіб, суд приймає визнання позову відповідачем та задовольняє позовні вимоги.

Судові витрати залишити за позивачем.

За таких обставин, керуючись ст.ст. 247,258,259,264,265 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_5 ) до Знам`янської сільської ради Березівського району Одеської області (вул. Лікарняна 9 «а», с. Знам`янка Березівського району Одеської області; ЄДРПОУ: 04378439) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк: п`ять місяців після набрання законної сили рішенням, для подання до органів, уповноважених займатися відкриттям та веденням спадкових справ, заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду.

СуддяІгор ПОГОРЄЛОВ

СудІванівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено12.12.2024
Номер документу123647875
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —499/997/24

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Погорєлов І. В.

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Погорєлов І. В.

Ухвала від 17.09.2024

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Погорєлов І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні