Рішення
від 04.12.2024 по справі 946/6303/24
ІЗМАЇЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 946/6303/24

Провадження № 2-о/946/239/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 грудня 2024 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:

головуючого - судді Адамова А.С.,

при секретарі Тюміній О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ізмаїлі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Ізмаїльський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луганській області Управління реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про анулювання актового запису, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся досуду ззаявою про анулювання актового запису, якою просив: анулювати актовий запис про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за номером №228, складений Відділом ДРАЦС Станично-Луганського РУЮ у Луганській області 12.12.2014.

Свої вимогизаявник мотивуєтим,що приподанні податковоїдекларації дізнався,що вДержавному реєстріактів цивільногостану громадянщодо ньогоскладено актовийзапис просмерть.При зверненнідо Ізмаїльськоговідділу державноїреєстрації актівцивільного станув Ізмаїльськомурайоні Одеськоїобласті Південногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Одеса)йому роз`яснено,що заномером №228значиться актовийзапис,складений ВідділомДРАЦС Станично-ЛуганськогоРУЮ уЛуганській області12.12.2014про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,який підлягаєанулюванню напідставі рішеннясуду. До2014року вінпостійно проживаву м.Луганськ табув зареєстрованимза адресою: АДРЕСА_1 ,у травні2014року змушенийбув переїхатиз місцяпостійного проживанняна тимчасовоокупованій територіїЛуганської областідо м.Ізмаїл Одеськоїобласті. Як наслідок, задля уникнення масових порушень прав людини, він покинув окуповану Російською Федерацією територію Луганської області та переселився до м. Ізмаїл. З 2014 року по теперішній час він постійно проживає та працює у м. Ізмаїлі, що можуть підтвердити свідки: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . З 2012 року він проживав однією сім`єю з ОСОБА_4 без реєстрації шлюбу, разом вони переїхали до міста Ізмаїл, а подальшому 20.04.2018 року вони уклали шлюб. З травня по вересень 2014 року вони проживали за адресою: АДРЕСА_2 , з вересня 2014 року по серпень 2016 року за адресою: АДРЕСА_3 , а з серпня 2016 року по теперішній час за адресою: АДРЕСА_4 . Ним укладено угоду № SAMDN11000061620567 від 19.04.2012р. з АТ КБ «ПРИВАТБАНК», неодноразово за 12 років отримувалися картки та відповідно Банком встановлювалася його особа як первинно так і повторно на виконання вимог діючого законодавства. За час перебування в місті Ізмаїлі, ним отримано дозвіл на право носіння мисливського нарізного карабіну № НОМЕР_1 , виданий УПД ГУНП 08.09.2017, термін дії якого вже двічі продовжено, посвідчення водія серії НОМЕР_2 , видане 16.09.2016 центром 5144, він став власником та керівником ТОВ "ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ "ПРОСПЕКТ - К.П.". Документи про вищу освіту та трудова книжка залишилася у Луганську, тому не може їх надати. До Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи спрямовано запит для отримання інформації щодо видачі лікарського свідоцтва із зазначенням серії, номера, дати видачі та посадової особи, яка його видала, яким надано відповідь щодо неможливості надання запитуваних документів з огляду на те, що архіви установи, яка видавала документ, знаходяться на окупованій території, тому надати докази щодо спростування зазначеного документу не вбачається можливим. Вважає, що єдиним ефективним способом поновлення в правах є встановлення у судовому порядку юридичного факту того, що він, ОСОБА_1 , є живим та анулювання актового запису про смерть, що, у свою чергу, дозволить поновити правоздатність його особи, та відновити відповідні соціальні права.

В судовому засіданні заявник заяву підтримав, просив її задовольнити. Зазначив, що цей запис заважає йому існувати, користуватися благами держави, не має можливості виконувати свої обов`язки. Він не може платити податки. Виїхав з окупованої території в травні 2014 року після отриманих на окупованій території травм. З того періоду постійно проживає в місті Ізмаїл. Одружився зі своєю співмешканкою вже в Ізмаїлі. Познайомилися з дружиною у 2012 році в м. Луганськ, де вона працювала в Ленінському управлінні юстиції Луганської області. Після 2014 року, вже після дати актового запису про смерть, пролонгував свій паспорт, вклеювали фото на 45 років у 2027 році. Подавав звітність, відкривав рахунки, відкрив приватне підприємство, купляв нерухомість і ніяких проблем не було. Регулярно користувався банківськими послугами, де відбувалася й фізична ідентифікація особи. Він отримав довідку як вимушеного переселенця. На його телефоні встановлена «Дія», де все працює і всі документи на його ім`я там є.

В судовому засіданні був допитаний свідок ОСОБА_2 , яка зазначила, що вона являється дружиною заявника. В 2012 році вона познайомилася з ОСОБА_5 . З вересня 2012 року вони проживали як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу. В 2018 році вона з заявником уклали шлюб. В 2014 році ОСОБА_5 від окупації виїхав з місту Луганськ до міста Ізмаїл. Перед декілька місяців в Ізмаїлі приїхала і вона. І з цього часу вони проживаються разом. З 2014 року заявник не їздив до Луганську. В певний період, приблизно у квітні-травні 2023 року, коли заявник почав подавати накладні до податкової, то йому поверталися квитанції із поясненням, що керівник юридичної особи ОСОБА_1 рахується мертвим. І потім така ж проблема виплила з нотаріусом. Хоча в 2018 році Ізмаїльський РАЦС їх одружив та внесено актовий запис про шлюб. Актовий запис про смерть складено у 2014 році, а внесено в реєстр в 2016 році. З 2014 по 2017р.р. вони не виїжджали за межі Ізмаїла. А в 2017 виїжджали за кордон. На момент, коли згідно даних актового запису про смерть, заявник, начебто, помер, фактично свідок разом з заявником проживали в м. Ізмаїлі, а отже він фізично не був в Луганській області. Також, у 2015 році заявник та свідок разом отримали закордонний паспорт, і ніяких проблем не було. Він веде активну Ізмаїлі підприємницьку діяльність, до 2023 року подавав без проблем звітність, відкривав рахунки в банках.

В судовому засіданні був допитаний свідок ОСОБА_3 , який є військовослужбовцем, знаходиться із заявником у дружних відносинах з весни 2014 року, познайомилися з ним на рибалці на річці Дунай весною 2014 року. Заявник це ОСОБА_1 . Вони регулярно спілкуються. Немає сумнівів, що заявник це ОСОБА_1 . Знайома з ним і його дружина. Не відомо, щоб заявник з моменту виїзду з Луганську повертався туди.

В судовезасідання представникзаінтересованої особиІзмаїльського відділудержавної реєстраціїактів цивільногостану вІзмаїльському районіОдеської областіПівденного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Одеса),не з`явився,про часта місцерозгляду справисповіщався належнимчином,надав судулист завих.№1274/24.10.20від 27.11.2024,в якомупросив розглянутисправу зайого відсутності,зазначивши,що заперечуютьз приводузалучення відділуу якостізаінтересованої особи,так якце неправомірнота безпідставно. 18 травня 2023 року ОСОБА_1 звертався до Ізмаїльського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) із заявою про анулювання актового запису про смерть, на що отримав письмове роз`яснення з зазначеного питання та рекомендації з приводу вирішення питання по суті шляхом звернення до суду. ОСОБА_1 було роз`яснено, що заінтересованою особою по вказаній справі може бути залучений лише відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луганській області Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. Вважає, що недоцільно та безпідставно залучати їх у якості заінтересованої особи. Не може надати жодної інформації щодо змісту актового запису про смерть відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В архіві Ізмаїльського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відсутній актовий запис про смерть відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . За даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян виявлено актовий запис про смерть ля від №228 від 12.12.2024 року, складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану Станично-Луганського районного управління юстиції у Луганській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 12.12.2014 року на підставі зазначеного актового запису про смерть відділом державної реєстрації актів цивільного стану Станично-Луганського районного управління юстиції у Луганській області було видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судовезасідання представникзаінтересованої особивідділу державноїреєстрації актівцивільного стануу Луганськійобласті Управлінняреєстрації Східногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиціїне з`явився,про часта місцерозгляду справисповіщався належнимчином,надав судулист завих.№51730/55969-10-24/15.5від 02.12.2024,в якомупросив розглянутисправу зайого відсутності,зазначивши,що проведеноюперевіркою вархіві Відділуу Луганськійобласті Управліннядержавної реєстраціїпо другимпримірникам актовихзаписів просмерть таза відомостямиДержавного реєструактів цивільногостану громадян,виявлено актовийзапис №228про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ,складений 12.12.2014Станично-Луганськимвідділом державноїреєстрації актівцивільного стануу Щастинськомурайоні Луганськоїобласті Східногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції. Актовийзапис складенона підставілікарського свідоцтвапро смерть№ 176від 11.12.2014,виданого Луганськимобласним бюросудово-медичноїекспертизи Станично-Луганським районнимвідділенням Луганськоїобласті.Причина смерті:отруєння оксидомвуглеця. Через постійніобстріли таактивні бойовідії натериторії смт.Станиця -Луганська Луганськоїобласті,не вдалосьевакуювати жодніноменклатурні справи,документи таархів Станично-Луганського відділу.У зв`язкуз чимперший примірникактового записупро смертьстосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,залишився натимчасово окупованійтериторії,доступ донього відсутній. Разом з тим, в архіві Відділу у Луганській області Управління державної реєстрації на зберіганні знаходиться другий примірник актового запису про смерть стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, заслухавши пояснення заявника, свідків, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що в архіві Відділу у Луганській області Управління державної реєстрації по другим примірникам актових записів про смерть та за відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян, виявлено актовий запис № 228 про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , складений 12.12.2014 Станично-Луганським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Щастинському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. Актовий запис складено на підставі лікарського свідоцтва про смерть No176 від 11.12.2014, виданого Луганським обласним бюро судово-медичної експертизи Станично-Луганським районним відділенням Луганської області. Причина смерті: отруєння оксидом вуглеця.

Станично-Луганський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Щастинському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (Станично-Луганський відділ ДРАЦС СХ МРУМЮ ) знаходиться за адресою: 93601, Луганська обл., Станично-Луганський р-н, селище міського типу Станиця Луганська, вулиця Центральна, будинок 31, яка належить до Станично-Луганської селищної територіальної громади.

Станично-Луганську селищну територіальну громаду у Щастинському районі Луганської області окуповано 24.02.2022, про що свідчить Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004.

Відповідно до вимог частини другої Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території» окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.

Починаючи з лютого 2014 року відносно України відбувається збройна агресія Російської Федерації, що є загальновизнаним фактом та підтверджується численними повідомленнями різних засобів масової інформації та Інформаційно-аналітичного центру Ради національної безпеки та оборони України, свідченнями окремих осіб, офіційною позицією окремих органів державної влади, в тому числі постановами, актами та законами Верховної Ради України, указами Президента України, резолюцією Парламентської Асамблеї Ради Європи «Зниклі особи під час конфлікту в Україні» від 25.06.2015 року, від 12.10.2016 року, від 19.12.2016 року, резолюцією Європарламенту (2014/2965 (RSP)) від 15.01.2015 року, резолюцією Генеральної асамблеї ООН від 19.12.2016 року «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (України)», двома резолюціями Парламентської асамблеї Ради Європи 12.10.2016 року щодо України, звітом правозахисної організації Міжнародне партнерство за права людини разом із Норвезьким Гельсінським Комітетом та Українською Гельсінською Спілкою та опублікованою дослідницькою групою Bellingcat інтерактивною картою з координатами обстрілу сходу України влітку 2014 року з боку Російської Федерації, тощо.

З метою вирішення питання щодо анулювання актового запису про смерть заявник звертався до Ізмаїльського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), яким надано роз`яснення від 18.05.2023 за вих.№813/24.11-76 та рекомендовано звернутися з питання анулювання актового запису про смерть до суду у т.ч. Ізмаїльським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)повідомлено, що під час державної реєстрації смерті паспорт померлого не здано (а.с. 7).

Особу Заявника встановлено за паспортом громадянина України паспорт серії

НОМЕР_4 , виданий Ленінським РВ УМВС України в Луганській області 21.03.2006, в наданій копії паспорту на аркушах 10-15 «Місце проживання» містяться відомості про зареєстроване місце проживання Заявника, зокрема за адресою: АДРЕСА_5 (з 30.09.2006 по 26.01.2013); АДРЕСА_1 (з 11.03.2014 по 26.07.2017); АДРЕСА_6 (з 26.07.2017 по 30.10.2018); АДРЕСА_4 (з 30.10.2018 по теперішній час) (а.с. 10-11).

Згідно з відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян місце проживання заявника на час проведення державної реєстрації актового запису про смерть: АДРЕСА_5 , що не відповідає відомостям паспорту громадянина України паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Ленінським РВ УМВС України в Луганській області 21.03.2006, яким визначено, що станом на 02.11.2014, його місце проживання було зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .

В судовому засіданні встановлено, що заявник у травні 2014 року переїхав з місця постійного проживання, тимчасово окупованої території Луганської області, до м. Ізмаїл Одеської області, що підтверджується копією довідки про реєстрацію ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_5 , виданий Ленінським РВ УМВС України в Луганській області 21.03.2006) як вимушено переселеної особи з 02.06.2014 з міста Луганськ, виданої Управлінням соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації 04.06.2014, вих.№ 595 (а.с.20), що також підтвердили свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Свідком, ОСОБА_2 , зазначено, що особа заявника їй відома з серпня 2012 року, з яким вони проживали до 2018 року без реєстрації шлюбу, а у 2014 році стали постійно проживати у місті Ізмаїл як вимушено переселені особи з міста Луганська, в подальшому 20.04.2018 уклали шлюб, в якому знаходяться по теперішній час. Свідком підтверджено, що на час складення актового запису про смерть заявник знаходився у місті Ізмаїл.

Свідком, ОСОБА_3 , зазначено, що особа Заявника йому відома з літа 2014 року, з яким вони познайомилися на під час риболовлі на р. Дунай та підтримують дружні відносини по теперішній час. Свідок підтвердив, що з 2014 року по теперішній час Заявник постійно проживає та веде діяльність у місті Ізмаїл.

Заявник народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Комсомольськ Іванівської області, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 , виданого 15.06.1972 Бюро ЗАГС м. Комсомольськ Іванівської області 595 (а.с. 8); здобув неповну середню освіту у 1987 році, що підтверджується копією свідоцтва про неповну середню освіту серії НОМЕР_7 від 25.06.1987 (а.с. 9).

06.03.2012 шлюб, укладений між заявником та ОСОБА_6 , розірвано, що підтверджується копією рішення Артемівського районного у місті Луганську по справі

№2-1347/12 від 06.03.2012 (а.с. 25).

08.10.2014 ОСОБА_1 звертався до Головного управління статистики в Одеській області на підставі довіреності від імені та в інтересах ОСОБА_7 для отримання дозволу для оренди приміщень за адресою: АДРЕСА_7 , що підтверджується копією заяви від 08.10.2014 до Головного управління статистики в Одеській області з додатками (а.с. 92) та копією договору оренди приміщень за адресою: АДРЕСА_7 , підписаний Заявником (а.с. 110-115).

На час помилкового засвідчення лікарським свідоцтвом його смерті ОСОБА_1 користувався банківськими послугами, що підтверджується копією виписки по картці/рахунку НОМЕР_8 і додатковим рахункам договору SAMDN11000061620567 від 19.04.2012 за період 01.11.2014 30.11.2014 (а.с. 18-19); копією довідки про відкриття рахунку від 10.10.2023 19:40 № GNC2F8N55J6FN669, якою визначено, що ОСОБА_1 є клієнтом ПАТ «Приватбанк» з 19.04.2012 (а.с. 24).

24 липня 2015 ОСОБА_1 отримав у місті Ізмаїлі паспорт для виїзду за кордон, що підтверджується копією паспорту громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_9 , виданий 24 липня 2015 року органом 5119 (а.с. 13-15).

З 2016 року ОСОБА_1 є засновником ТОВ "ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ "ПРОСПЕКТ - К.П.", що підтверджується витягом з ЄДР (а.с. 28-31).

16.06.2016 ОСОБА_1 отримав посвідчення водія, що підтверджується копією посвідчення водія серії НОМЕР_2 , видане 16.09.2016 центром 5144 (а.с. 27).

07.09.2017 ОСОБА_1 отримав картку платника податків, що підтверджується копію картки платника податків, виданої Ізмаїльською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області №1502-17-05913 від 07.09.2017 (а.с. 11 зворотна сторінка).

08.09.2017 ОСОБА_1 отримав дозвіл на право носіння мисливського нарізного карабіну, що підтверджується копіє дозволу на право носіння мисливського нарізного карабіну № НОМЕР_1 , виданого УПД ГУНП 08.09.2017 (а.с. 26).

20.04.2018 року ОСОБА_1 одружився з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_10 , виданого Ізмаїльським міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області 20.04.2018 (а.с. 12).

05.07.2023 ОСОБА_1 отримав за договором дарування нерухоме майно, що підтверджується копією договору дарування, посвідченого приватним нотаріусом Ізмаїльського районного нотаріального округу Одеської області Веліксар Т.І. 05.07.2023, реєстровий №2031 (а.с. 16-17).

На підтвердження постійного проживання у місті Ізмаїлу Заявником надано копію договору оренди квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 21); копію відповіді Ізмаїльського міського відділу ГУМВС України в Одеській області № 10118 від 14.08.2014, яка адресована ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 22); копію договору оренди квартири за адресою: АДРЕСА_8 , з відмітною про сплату орендної плати 07.09.2014, 14.10.2014, 10.11.2014 (а.с. 23).

Актовий запис про смерть складено на підставі лікарського свідоцтва про смерть №176 від 11.12.2014, виданого Луганським обласним бюро судово-медичної експертизи Станично-Луганським районним відділенням Луганської області. Причина смерті: отруєння оксидом вуглецю (а.с. 74).

Луганським обласним бюро судово-медичної експертизи повідомлено, що інформацію щодо видачі лікарського свідоцтва із зазначенням серії, номера, дати видачі та посадової особи, яка його видала, надати не вбачається можливим, з огляду на те, що архіви установи, яка видавала документ, знаходяться на окупованій території (а.с. 32, 68).

Відповідно до вимог Інструкції про проведення судово-медичної експертизи, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26 липня 1995р. за № 254/790, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України від 17.01.95р. № 6, судово-медична експертиза проводиться згідно з постановою особи, що проводить дізнання, слідчого, прокурора, судді, а також за ухвалою суду.

Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Луганській області надано відповідь Заявнику 26.08.2023 за вих. 26082/111/18-2023, якою визначено що згідно даних Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальне провадження за фактом смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , слідчими підрозділами Головного управління Національної поліції в Луганській області не реєструвалось та досудове розслідування не проводилось, тому надати інформацію, зокрема щодо номеру кримінального провадження, проведення досудового розслідування, призначення судово-медичної експертизи не є можливим (а.с. 84-85).

З огляду на те, що лікарське свідоцтво про смерть видано Луганським обласним бюро судово-медичної експертизи Станично-Луганським районним відділенням Луганської області за відсутності кримінального провадження за фактом смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідчить про його протиправність, за фактом чого 02.05.2024 зареєстровано кримінальне провадження за №12024135000000028 за ознаками складу злочину, відповідальність за який передбачена ч.4 ст.358 Кримінального кодексу України (а.с. 89-90).

Згідно ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У відповідності до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Частиною 2 статті 315 ЦПК України встановлено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Відповідно до п. 1 постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

За нормами ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Статтею 16 ЦК України, встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Названими нормами матеріального права визначено способи захисту прав та інтересів, і цей перелік не є вичерпним.

У пункті 2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 1 січня 2011 року №96/5, передбачено, що однією із підстав для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Згідно висновків Європейського Суду з прав людини, викладених у рішенні у справі «Ушаков та Ушакова проти України» від 18.06.2015 року (остаточне - 18.09.2015 року), в пункті 78 якого зазначено, що «Суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності «поза розумним сумнівом». Згідно з його усталеною практикою доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій стосовно фактів, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою…».

Стаття 3 Конституції України визначає, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Право людини на життя, є невід`ємним, невідчужуваним, непорушним та підлягає безумовному захисту з боку держави. Одним із видів державного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав є захист цивільних прав та інтересів судом. Так, статтею 55 Конституції України прямо передбачено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Аналіз вищевказаних положень закону дає можливість дійти висновку про те, що як вид державного захисту прав і свобод людини і громадянина необхідно розглядати судовий захист прав і свобод людини і громадянина, тобто саме держава бере на себе такий обов`язок відповідно до зазначених вище конституційних норм, право на судовий захист передбачає і конкретні гарантії ефективного поновлення в правах шляхом здійснення правосуддя.

Чинне законодавство не закріплює відповідного процедурного механізму поновлення статусу живої фізичної особи, у тому випадку, якщо компетентні органи виконавчої влади з помилкових мотивів прийняли рішення про реєстрацію факту смерті такої особи. Але з огляду на те, що особу Заявника встановлено, підтверджено свідками, який не знаходився на території Луганської області на момент видачі лікарського свідоцтва про смерть, яке видано без реєстрації кримінального провадження, то складення актового запису про смерть щодо Заявника є помилковим.

Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-V1.

Згідно зі статтями 1, 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» цей Закон регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану. Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 1 Закону, ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.

Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Положеннями ст. 9 Закону передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Згідно зі ст. 93 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, - не пізніше п 'яти днів.

Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Згідно розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 52/5, в редакції, що діяла на час складення актового запису про смерть, 1. Підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма N 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024. Заява про державну реєстрацію смерті (додаток 171) подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті чи виявлення трупа, а в разі неможливості одержання лікарського свідоцтва про смерть, фельдшерської довідки про смерть - не пізніше п`яти днів.

Частинами 1-3 статті 24 Закону №2398-VI передбачено, що актовий запис цивільного стану анулюється на підставі: 1) рішення суду; 2) висновку відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану у випадках, передбачених законом.

Анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання.

Заява про анулювання актового запису цивільного стану подається заінтересованою особою до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника або за місцем зберігання актового запису цивільного стану, який підлягає анулюванню.

Відповідно до п.1.4 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання" затверджених наказом МЮУ від 12.01.2011 №96/5 (зареєстровано в МЮУ 14.01.2011 за №55/18793; (далі - Правила №55/18793); Анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його складання на підставі рішення суду, а у випадках, передбачених статтею 39 Сімейного кодексу України,- висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва або консульської установи України.

Анулювання актового запису про розірвання шлюбу, про смерть у випадках, передбачених статтею 118 Сімейного кодексу України, проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану, яким було проведено державну реєстрацію цих актів.

Розгляд питання про анулювання поновленого або повторно складеного актового запису цивільного стану проводиться за заявою заінтересованої особи або з ініціативи відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем виявлення поновленого або повторно складеного актового запису.

Поновлені чи повторно складені актові записи цивільного стану в разі виявлення первинних записів анулюються на підставі рішення суду або висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - відділ державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації) (за місцезнаходженням поновленого або повторно складеного запису).

Пунктами 1.9-1.10 Правил №55/18793 передбачено, що анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання, крім випадку зберігання запису на тимчасово окупованій території України. Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у строк, що не перевищує трьох місяців, з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. За наявності поважних причин цей строк продовжується з письмового дозволу керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації (за місцем їх подання), але не більше ніж на три місяці.

У разі якщо актові записи цивільного стану, до яких потрібно внести зміни та на підставі яких вирішується питання щодо внесення змін, поновлення та анулювання, зберігаються в архіві відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, до якого подано відповідну заяву, а також якщо зазначені в заяві відомості або інші подані заявником документи не потребують перевірки, питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у строк, що не перевищує п`ятнадцяти робочих днів.

Відповідно до п. 4.1, 4.3 Правил №55/18793, заява про анулювання актового запису цивільного стану за встановленою формою подається заінтересованою особою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання або за місцем зберігання актового запису, який підлягає анулюванню (додаток 13). Анулювання поновлених або повторно складених актових записів цивільного стану проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану в разі виявлення первинного актового запису і за відсутності спору між заінтересованими особами.

Судом встановлено, що заявник, в порядку досудового врегулювання даного питання, звертався до Ізмаїльського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Головного управління Національної поліції в Луганській області.

Проте, в анулюванні актового запису йому було відмовлено, що вказує на можливість вирішення цього питання лише в судовому порядку.

Відповідно до п.4.5 Правил №55/18793, анулювання актових записів цивільного стану на підставі рішення суду проводиться без складання висновку.

У відповідності до п.4.6 Правил №55/18793 відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України анулює первинні актові записи цивільного стану на підставі рішення суду про анулювання актового запису цивільного стану.

Проаналізувавши відомості, відображені у вказаних вище документах, та покази свідків, які логічно та послідовно доповнюють одне одного, не суперечачи по своїй суті та змісту, вбачається, що заявник є живою особою, а під час ідентифікації невідомої померлої особи було зроблено помилку щодо її особистості, та внесено відповідні зміни про смерть.

Суд не вбачає суперечностей у наданих заявником документах та обставини, які можуть ставити під сумнів той факт, який просить встановити заявник, матеріали справи також не містять. При цьому, судом встановлено, що заявник здійснює активні дії щодо реалізації свого права на життя, не порушуючи встановленого правового порядку в Україні, паспорт не був зданий, як це вимагається нормами чинного законодавства при внесенні оскаржуваного запису, свідоцтво про його смерть не видавалося, витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання не видавався, суд приходить до висновку, що заявник, як на момент вчинення оскаржуваного актового запису про його смерть, так і дотепер, особисто вчиняє ті чи інші дії, пов`язані із його життєдіяльністю.

Проаналізувавши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку про те, що законні підстави для складання актового запису № 228 про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , 12.12.2014 Станично-Луганським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Щастинському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, були відсутні, а складений актовий запис підлягає анулюванню на підставі рішення суду.

Враховуючи викладене, на думку суду правомірними є вимоги ОСОБА_1 про анулювання актового запису.

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справу не інакше як за зверненням особи в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Згідно зі ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.

Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Частина друга статті 129 Конституції України визначає основні засади судочинства, однією з яких згідно з пунктом 3 вказаної частини є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і в доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є, зокрема, договори та інші правочини.

Стаття 76 ЦПК України, передбачає, що доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Згідно ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Згідно з ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до вимог ст.ст. 12, 13, 78, 81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Судом не виявлено обставин, що суперечать закону або порушують права, свободи чи інтереси інших осіб.

З огляду на вищевикладене, суд вважає доведеними виоги поданої ОСОБА_1 заяви.

Керуючись ст.ст. 13, 258, 259, 263, 264, 265, 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_4 , виданий Ленінським РВ УМВС України в Луганській області 21.03.2006, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_11 , місце проживання: АДРЕСА_9 , заінтересовані особи: Ізмаїльський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луганській області Управління реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про анулювання актового запису цивільного стану про смерть - задовольнити.

Анулювати актовий запис №228 про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , складений 12.12.2014 року Станично-Луганським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Щастинському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено та підписано 09.12.2024р.

Суддя: А.С.Адамов

СудІзмаїльський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення04.12.2024
Оприлюднено12.12.2024
Номер документу123647974
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —946/6303/24

Рішення від 04.12.2024

Цивільне

Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Адамов А. С.

Рішення від 04.12.2024

Цивільне

Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Адамов А. С.

Ухвала від 04.09.2024

Цивільне

Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Адамов А. С.

Ухвала від 15.08.2024

Цивільне

Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Адамов А. С.

Ухвала від 15.08.2024

Цивільне

Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Адамов А. С.

Ухвала від 08.08.2024

Цивільне

Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Адамов А. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні