Копія
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" грудня 2024 р. Справа № 608/2566/24
Номер провадження2/608/1008/2024
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Запорожець Л. М.
за участю секретаря с/з Фаштиковської М. І.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Чортків в підготовчому судовому засіданні в загальному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Приватний нотаріус Чортківського районного нотаріального округу Доліба Олена Володимирівна про визнання права власності на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: приватний нотаріус Чортківського районного нотаріального округу Доліби Олени Володимирівни про визнання права власності на спадкове майно.
В позовній заяві позивачка вказала, що є спадкоємцем майна за законом після смерті діда ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому звернулася до приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округу Доліби Олени Володимирівни для оформлення спадщини на 1/2 частки житлового будинку з відповідною часткою господарських будівель та споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , подавши необхідні документи. Однак, приватний нотаріус Доліба О.В. своїм листом №352/02-14 від 01.10.2024 року роз`яснила про необхідність звернення до суду для вирішення даного питання, оскільки є відсутнім правовстановлюючий документ на спадкове майно.
Позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Волинець С. А. в підготовче судове засідання не з`явилися, на адресу суду поступила заява про розгляд справи у їхній відсутності, позовні вимоги підтримують, просять задоволити.
Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в підготовче судове засідання не з`явилися, на адресу суду поступила заява про розгляд справи у їхній відсутності, позовні вимоги визнають, не заперечують проти задоволення позову.
Приватний нотаріус Чортківського районного нотаріального округу Доліба О. В. в підготовче судове засідання не з`явилася, подала заяву про слухання справи без її участі, при ухваленні рішення покладається на розсуд суду.
Враховуючи подані письмові заяви сторонами та треьою, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задоволити з наступних мотивів.
За положеннями ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За положеннями ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (п.1 ч.2 ст.16 цього Кодексу).
За положеннями ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 26.07.2000, актовий запис № 16.
Після ОСОБА_4 , а саме: ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його дочка - ОСОБА_5 , що стверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 від 22.03.2024, актовий запис № 22.
Родинні відносини випливають з актових записів, з посеред іншого, свідоцтва про народження позивачки серія НОМЕР_3 від 01.02.1984, у відповідності з яким ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_6 , батьками якої записано: ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , актовий запис № 3.2
Згідно свідоцтва про одруження серія НОМЕР_4 вбачається реєстрація шлюбу 05.08.2002 року ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , і ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після його державної реєстрації присвоєно прізвища: чоловіку - ОСОБА_1 , дружині - ОСОБА_1 , актовий запис № 4.
Згідно з довідкою Заводської селищної ради Чортківського району Тернопільської області від 30.09.2024 № 83 в житловому будинку по АДРЕСА_1 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав і був зареєстрований ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . З ним відповідно дочка ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Аналогічно з довідкою цієї селищної ради від 25.07.2024 № 59 стверджується те, що за вказаною вище адресою проживала і була зареєстрована ОСОБА_5 , а також її дочка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та зять - ОСОБА_8 .
Згідно з договором про поділ спадщини, посвідченим 26.09.2024 приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу Долібою О.В. за реєстровим № 1366, вбачається, що ОСОБА_10 та ОСОБА_1 брат та сестра спадкоємці до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 провели узгоджений між ними поділ спадщини, зокрема, на 1/4 частки домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 за спадкоємцем ОСОБА_1 , за спадкоємцем ОСОБА_2 залишилася земельна ділянка за кадастровим номером 6125586400:01:001:0056 та видано відповідно свідоцтва про право на спадщину за законом.
Після смерті спадкодавця ОСОБА_4 залишилося спадкове майно, яке складається з 1/4 частки житлового будинку з відповідною часткою господарських будівель та споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Як зазначає приватний нотаріус Доліба О.В., у відповідності до складеного заповіту ОСОБА_4 , посвідченого 02.03.2000 Заліснянською сільською радою Чортківського району Тернопільської області за реєстром № 144 за заявою його дочки ОСОБА_3 заведена спадкова справа №849. В рамках цієї спадкової справи ОСОБА_3 Чортківською районною державною нотаріальною конторою видано свідоцтва про право на земельну частку (пай) від 26.08.2004 за реєстром №1-1867, на пайовий фонд майна ААП «Ювілейе» від 12.12.2011 за реєстром № 1-1213.
Відповідно до матеріалів спадкової справи №849 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 інші заяви не надходили, а також інші свідоцтва про право на спадщину не видавались.
Отже, до успадкування належить 1/4 частка домоволодіння по АДРЕСА_1 , що належала померлому ОСОБА_4 в колгоспному дворі.
Як вбачається з довідки Заліснянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області за 2009 рік, в житловому будинку АДРЕСА_1 станом на 1 липня 1990 були прописані і проживали: ОСОБА_5 , 1952 р.н. - голова двору, ОСОБА_4 , 1925 р.н. (помер) - батько, ОСОБА_2 , 1972 р.н. - син, ОСОБА_6 , 1984 р.н. - дочка. Двір колгоспний.
Як зазначається у листі третьої особи від 01.10.2024, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно інформація щодо зареєстрованого права власності на згадану вище частку у праві власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 за померлим ОСОБА_4 станом на 01.10.2024 - відсутня.
З технічного паспорта на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , вбачається, що власниками домоволодіння є: ОСОБА_5 - 1/4 ч., ОСОБА_2 - 1/4 ч., ОСОБА_1 - 1/4 ч., ОСОБА_4 - 1/4 ч., отже, спадкодавцю ОСОБА_4 належала визначена частка майна розміром частки.
Оскільки спадкодавцю належала 1/4 частки вказаного житлового будинку, що не позбавляє позивачку на оформлення спадщини в судовому порядку, тому вона звернулася до суду з даним позовом для захисту свого права на успадкування майна померлого.
Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності на нерухомі речі підлягають державній реєстрації.
Згідно ст. 328 цього Кодексу право власності надувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до абзацу 3 ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на нерухоме майно виникає з моменту його державної реєстрації. Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права, у встановленому законодавством України порядку.
Згідно норм статей 25, 30 цього Кодексу мати та набути цивільне право (право власності на нерухоме майно) може лише жива та дієздатна особа.
Відповідно до ст. 346 ЦК України однією з підстав припинення права власності є смерть власника.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до змісту статей 391, 392 ЦК України у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до п.5 ст. 1268 Цивільного кодексу України України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п. 4.15 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами Україна, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації, нотаріус вимагає документ, що посвідчує право власності на майно. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз 'яснює процедуру вирішення питання у судовому порядку.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року №7 передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, підставними та їх слід задоволити в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 142 Цивільного процесуального кодексу України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Оскільки відповідачі позов визнали у підготовчому судовому засіданні, тому на виконання вимог закону, суд повертає позивачці з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого нею при поданні позову.
На підставі Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, ст.ст. 25, 30, 380, 386, 392, 1222, 1223, 1268 Цивільного кодексу України та керуючись ст.ст. 4, 12, 76, 81, 89, 200, 206, 263, 264, 265, 273 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Приватний нотаріус Чортківського районного нотаріального округу Доліба Олена Володимирівна про визнання права власності на спадкове майно - задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , право власності на спадкове майно, що складається з 1/4 (одна четверта) частини житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті діда ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 37977599, що розташоване за адресою: поштовий індекс 46000, бульвар Шевченка, 39, м. Тернопіль, повернути зі спеціального фонду Державного бюджету України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , (РНОКПП НОМЕР_5 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) 50 відсотків судового збору за квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки АБ «Укргазбанк» № 70989306 від 14 жовтня 2024 року на суму 1 211,20 гривень, що становить 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Чортківський районний суд Тернопільської області.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя/підпис/
Копія вірна:
Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/2566/24.
Рішення набрало законної сили " "
Суддя: Л. М. Запорожець
Копію рішення видано " "
Секретар:
Суд | Чортківський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123648088 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Запорожець Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні