Провадження № 2/734/874/24 Справа № 734/3134/24
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
19 листопада 2024 року смт Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді - Бараненка С.М.,
за участю:
секретаря судових засідань Чумак Н.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Козелець цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання права власності на спадкове майно за заповітом, -
В С Т А Н О В И В:
із позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно за заповітом, до суду звернувся ОСОБА_1 .
Позов мотивований тим, що позивач не може успадкувати спадкове майно, так як відсутні правовстановлюючі документи.
Позивач в судове засідання не з`явився до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Відповідач Козелецька селищна рада Чернігівського району Чернігівської області в судове засідання свого представника не забезпечила, до суду надійшла заява у якій відповідач просить розглядати справу без участі представника селищної ради, позовні вимоги визнає повністю.
Суд дослідивши матеріали справи та розглянувши справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 23 січня 2001 року виконавчим комітетом Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, актовий запис про смерть №5.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , яке видане 17 серпня 2023 року Козелецьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області, актовий запис про смерть №172.
Для позивача у справі, ОСОБА_2 і ОСОБА_3 є батьками, що підтверджується відповідними свідоцтвами про народження та про шлюб.
Після смерті батьків позивача залишилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, які розташовані за адресою АДРЕСА_1 , право власності на який за життя належним чином не було оформлене та не отримані відповідні правовстановлюючі документи.
Даний житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 , відноситься до категорії колгоспного двору. До складу даного двору станом на ІНФОРМАЦІЯ_3 входили померлі батьки, ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою виконкому Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області. Тому тільки вони вдвох мають право на дане домоволодіння у рівних частинах, кожен на 1/2 частину.
Після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , належну йому 1/2 частину домоволодіння за адресою АДРЕСА_1 , як спадкоємець першої черги спадкування прийняла його дружина, а мати позивача, ОСОБА_3 , вступивши в управління спадковим майном до виповнення шестимісячного строку з дня відкриття спадщини (в порядку вимог ст. 549 ЦК України в ред. 1963 року), що підтверджується відповідною довідкою.
Після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, які розташовані за адресою АДРЕСА_1 , право власності на яку за життя належним чином не було оформлено та не отримані відповідні правовстановлюючі документи.
За життя, ОСОБА_3 , розпорядилася своїм майном, склавши заповіт, посвідчений 28 січня 2005 року секретарем Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, за реєстровим № 10, яким заповідала усе своє майно, де б воно не було та з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що їй буде належати на день смерті і на що вона матиме право за законом, - ОСОБА_1 , тобто позивачу у справі.
Позивач ОСОБА_1 , як спадкоємець за заповітом на вказану спадщину після смерті матері ОСОБА_3 , прийняв її, оскільки звернувся із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса Козелецької державної нотаріальної контори, однак оформити вказане спадкове майно в нотаріальному порядку не має можливості, оскільки мати за життя відповідні правовстановлюючі документи на належне їй домоволодіння не отримала, а отримати такі на даний час неможливо, оскільки вона померла та у день смерті втратила цивільну правоздатність.
Так, відповідно ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність особи припиняється у момент її смерті.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст.1216ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1296ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, та має звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Отже, виходячи з вищезазначеного і у зв`язку з тим, що позивач позбавлений можливості відновити свої права у позасудовому порядку та з метою захисту законних прав та інтересів позивача, суд вважає за можливе позов ОСОБА_1 до Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання права власності на спадкове майно за заповітом, - задовольнити.
На підставі наведеного та керуючись ст. 25, 319, 373, 1217-1223, 1233-1236, 1268, 1270 ЦК України, ст. 4, 265 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
позовну заяву ОСОБА_1 до Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання права власності на спадкове майно за заповітом, - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_3 , право власності на спадщину за заповітом, на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
Судовий збір з відповідача не стягувати.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Козелецький районний суд Чернігівської області до Чернігівського апеляційного суду.
Головуючий суддя Сергій БАРАНЕНКО
Суд | Козелецький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123649904 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Козелецький районний суд Чернігівської області
Бараненко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні