Справа № 136/2259/24
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у цивільній справі
10 грудня 2024 року м. Липовець
Суддя Липовецького районного суду Вінницької області Присяжний О.І., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Служба у справах дітей Липовецької міської ради про встановлення факту самостійного виховання дитини, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту самостійного виховання дитини.
Дослідивши матеріали заяви з додатками, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Такий порядок застосовується, зокрема, якщо встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.
Згідно п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду (ч. 4ст. 315 ЦПК України).
Права та обов`язки батьків щодо виховання дитини передбачені СК України.
Згідно з ч. 2ст. 151 СК Українибатьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.
Відповідно до ч. 1-3ст. 12 ЦК Україниособа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд. Нездійснення особою своїх цивільних прав не є підставою для їх припинення, крім випадків, встановлених законом. Особа може відмовитися від свого майнового права.
Частинами 2-3статті 155 СК Українипередбачено, що батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства.
Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти (п. 2 ч. 1ст. 164 СК України).
У постановіВеликої ПалатиВерховного Судувід 11вересня 2024року усправі №201/5972/22(провадження№ 14-132цс23)зроблено висновокпро те,що доведення факту одноосібного виховання дитини батьком пов`язане з настанням (існуванням) обставин, за яких мати не виконує своїх батьківських обов`язків щодо дитини, стосується зміни обсягу сімейних прав або невиконання одним із батьків батьківських обов`язків (у тому числі умисного) та безумовно впливає на права й інтереси самої дитини, а також зумовлює відповідні правові наслідки, визначені законом.
Такий факт одноосібного виховання дитини одним із батьків не може встановлюватись у безспірному порядку або за домовленістю батьків дитини, в тому числі на підставі укладеного між ними договору або на підставі судового рішення, ухваленого за правилами окремого провадження, оскільки в такому питанні завжди існуватиме загроза порушення принципу дотримання найкращих інтересів дитини.
Враховуючи наведене, факт, про встановлення якого просить ОСОБА_1 , не підлягає з`ясуванню в порядку окремого провадження, оскільки з поданої заяви вбачається спір про право, який не може розглядатися в судовому порядку безвідносно до дій заінтересованих осіб щодо конкретних прав, свобод та інтересів заявника, а тому у відкритті провадження слід відмовити, роз`яснивши заявнику його право подати позов на загальних підставах.
Оскільки із заяви про встановлення факту самостійного виховання дитини вбачається спір про право, на підставі ч. 4ст. 315 ЦПК України суддявідмовляє у відкритті провадження у цивільний справі.
Керуючись ст.ст.260,261,293,315,353,354 ЦПК України таст. 7 Закону України «Про судовий збір», суд
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Служба у справах дітей Липовецької міської ради про встановлення факту самостійного виховання дитини.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного суду. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено ЦПК України. Ухвали,що постановленісудом позамежами судового засідання або в судовомузасіданні уразі неявкивсіх учасниківсправи,розгляду справи без повідомлення(виклику)учасників справи,набирають законноїсили змоменту їхпідписання суддею(суддями).
Суддя Олексій ПРИСЯЖНИЙ
Суд | Липовецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123661983 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Липовецький районний суд Вінницької області
Присяжний О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні