Рішення
від 11.12.2024 по справі 299/7024/24
ВИНОГРАДІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Виноградівський районний суд Закарпатської області


Справа № 299/7024/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.12.2024 року м. Виноградів

Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого-судді Трагнюк В.Р., за участю секретаря судового засідання Конар В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження, заінтересована особа: Виноградівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Берегівському районі Закарпатської області,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася в суд із заявою про встановлення факту народження, заінтересована особа: Виноградівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Берегівському районі Закарпатської області.

Заявлену вимогу мотивує тим, що предметом цієї заяви про встановлення юридичного факту є встановлення факту народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заявниця зазначає, що вона ОСОБА_1 не перебувала та і в даний час не перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який є батьком їх спільного сина ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в Центральній міській лікарні м. Житомира Житомирської області.

Згідно дубліката медичного свідоцтва про народження №1706 виданого 19 серпня 2005 року ОСОБА_1 , яка проживає в Закарпатській області Виноградівському районі в пологовому будинку Центральної міської лікарні м. Житомира Житомирської області народила ІНФОРМАЦІЯ_3 хлопчика.

На протязі встановленого строку для державної реєстрації народження дитини - ІНФОРМАЦІЯ_4 з дня народження сина ОСОБА_1 до органів державної реєстрації цивільного стану за місцем народження дитини або за місцем проживання не звернулась, олскільки нею було втрачено медичне свідоцтво про народження сина.Зареєструвати народження дитини, яка досягла одного року і більше до досягнення нею 16 років можна за місцем її проживання на загальних підставах але ОСОБА_1 цього зробити не спромоглась.

У разі досягнення дитиною 16 років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред`явленням паспорта та відповідно до законодавства, яке регулює порядок поновлення актових записів цивільного стану. Проте ОСОБА_1 за цей час не спромоглась зареєструвати сина в органах державної реєстрації актів цивільного стану, а тому виготовити паспорт громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 не зміг, оскільки підставою видачі паспорта є свідоцтво про народження.

У відповідності до електронного повідомлення №246/21/29.18-58 від 05.10.2024 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомир в архіві Відділу не виявлено актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Відповідно до довідки №191 від 28.09.2024 виданою дирекцією Великокопанської ЗОШ І-ІІІ ступенів, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженець м. Житомир, не був зареєстрований та не навчався в даній школі.

Так, відповідно до довідки №20.3-07/434 від 23.09.2024 виданої старостою Великокопанськогостаростинського округу громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 проживає по АДРЕСА_1 .

Згідно довідки №413/31.2-29 від 07.12.2023 виданої Виноградівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Берегівському районі Закарпатської області в реєстрації народженняза заявою матері, сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 уродженця м. Житомир проживаючого по АДРЕСА_1 відмовлено.

Оскільки, для оформлення свідоцтва про народження сина, ОСОБА_1 необхідно в судовому порядку встановити юридичний факт, а саме, факт народження її сина, то саме в такий єдиний спосіб підлягають захисту права, ОСОБА_1 .

Заявниця ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_5 у судове засідання не з`явилися, подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності, уточнені заявлені вимоги просять задоволити (а.с.27-28).

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.26).

Судом встановлено такі факти, і відповідні їм правовідносини.

Відповідно до частини 1 статті 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

В судовому засіданні встановлено, що предметом цієї заяви про встановлення юридичного факту є встановлення факту народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (п.7 ч.1 ст. 315 ЦПК України).

ОСОБА_1 не перебувала та і в даний час не перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який є батьком їх спільного сина ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в Центральній міській лікарні м. Житомира Житомирської області(а.с.9).

Згідно дубліката медичного свідоцтва про народження №1706 виданого 19 серпня 2005 року ОСОБА_1 , яка проживає в Закарпатській області у Виноградівському районі в пологовому будинку Центральної міської лікарні м. Житомира Житомирської області народила ІНФОРМАЦІЯ_3 хлопчика (а.с.9).

На протязі встановленого строку для державної реєстрації народження дитини - ІНФОРМАЦІЯ_4 з дня народження сина ОСОБА_1 до органів державної реєстрації цивільного стану за місцем народження дитини або за місцем проживання не звернулась так,як нею було втрачено медичне свідоцтво про народження сина. Зареєструвати народження дитини, яка досягла одного року і більше до досягнення нею 16 років можна за місцем її проживання на загальних підставах, але ОСОБА_1 цього зробити не спромоглась.

У разі досягнення дитиною 16 років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред`явленням паспорта та відповідно до законодавства, яке регулює порядок поновлення актових записів цивільного стану. Проте, ОСОБА_1 за цей час не спромоглась зареєструвати сина в органах державної реєстрації актів цивільного стану, а тому виготовити паспорт громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 не зміг так, як підставою видачі паспорта є свідоцтво про народження.

У відповідності до електронного повідомлення №246/21/29.18-58 від 05.10.2024 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомир в архіві Відділу не виявлено актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.11).

Відповідно до довідки №191 від 28.09.2024 виданою дирекцією Великокопанської ЗОШ І-ІІІ ступенів, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженець м. Житомир, не був зареєстрований та не навчався в даній школі (а.с.12).

Так, відповідно до довідки №20.3-07/434 від 23.09.2024 виданої старостою Великокопанськогостаростинського округу громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 проживає по АДРЕСА_1 (а.с.13).

Згідно довідки №413/31.2-29 від 07.12.2023 виданої Виноградівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Берегівському районі Закарпатської області в реєстрації народженняза заявою матері, сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 уродженця м.Житомир проживаючого по АДРЕСА_1 відмовлено, оскільки для оформлення свідоцтва про народження сина ОСОБА_1 необхідно в судовому порядку встановити факт народження її сина, відповідно лише в такий єдиний спосіб підлягають захисту права ОСОБА_1 (а.с.10-11)

Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захистсвогоцивільного права у разійогопорушення, невизнанняабооспорювання. Кожна особа має право на захистсвогоінтересу, який не суперечитьзагальним засадам цивільногозаконодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Згідно з вимогами п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до пункту 10 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 при розгляді справи про встановлення факту народження відповідно до п.4 ст.273 (ст. 315) ЦПК суди можуть встановлювати факти реєстрації усиновлення (удочеріння), шлюбу, розірвання шлюбу, народження і смерті, якщо в органах реєстрації актів громадянського стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадянського стану.

Відповідно до ч.1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Відповідно до ч. 1 ст. 144 СК України батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою Постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення`рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Згідно положень частин 4, 5 ст. 23 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» у разі якщо витребувати документи про державну реєстрацію актів цивільного стану від компетентних органів іноземної держави неможливо, поновлення актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника; у разі якщо втрачено актовий запис цивільного стану, складений компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок поновлення, відмінний від передбаченого законодавством України, актовий запис цивільного стану поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Відповідно до ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи те, що обставини на які посилається заявник знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 293-315 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Заяву задоволити.

Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_3 громадянкою України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , неодруженої, уродженки м. Хуст Закарпатської області, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , дитини: сина ОСОБА_2 , громадянина України, уродженця м. Житомир Житомирської області Україна.

Зобов`язати Виноградівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Берегівському районі Закарпатської області скласти актовий запис про народження ОСОБА_2 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, місце народження місто Житомир, держава Україна, у графі «матір» записати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженку м. Хуст Закарпатської області, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_2 , громадянку України, у графі «батько» відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України записати батьком ОСОБА_6 , громадянин України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його прийняття безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення суду складено 11.12.2024 року.

Головуючий В. Р. Трагнюк

СудВиноградівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення11.12.2024
Оприлюднено12.12.2024
Номер документу123662160
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту народження, з них:

Судовий реєстр по справі —299/7024/24

Рішення від 11.12.2024

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Трагнюк В. Р.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Трагнюк В. Р.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Трагнюк В. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні